Πληροφορικής ΠΑΠΕΙ ή Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ;

Πληροφορικής Πειραιά και Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Καποδιστριακού.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)
  • Πληροφορικής Πειραιά (ΠΑ.ΠΕΙ)

    Ψήφοι: 9 21.4%
  • Πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών Καποδιστριακού

    Ψήφοι: 31 73.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 4.8%

Nipas

Νεοφερμένος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Γεια χαρά!!
Σπουδάζω στο Γ.Π.Α (Αγροτικής Οικονομίας και Ανάπτυξης) και είμαι στο 2ο έτος ήδη όμως έχω σοβαρές σκέψεις να τη παρατήσω και να δώσω πανελλήνιες για να μπω από τις 2 σχολές που αναφέρω στο τίτλο. Ο κύριος λόγος είναι θέμα προτίμησης και άλλα που δεν είναι του παρόντος. Θα ήθελα τις πληροφορίες σας για τις 2 σχολές, πως συγκρίνονται, που επικεντρώνει περισσότερο η καθεμία, ποια έχει καλύτερους καθηγητές/εγκαταστάσεις, επαγγελματική αποκατάσταση κτλ. Το τμήμα στην ΑΣΟΕΕ δε το σκέφτομαι αφού τα οικονομικά δε είναι κάτι που με ενδιαφέρει στο τομέα της πληροφορικής.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, και πραγματικά θαυμάζω αυτή τη κοινότητα που έχουμε εδώ και βοηθιόμαστε σε ότι σχετικό και όχι μόνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giwrgossp

Νεοφερμένος

Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Toυ Πα.Πει. ειναι αρκετα καλο , αλλα το συγκεκριμενο του ΕΚΠΑ ειναι με διαφορα καλυτερο .Αν μπορεις να πιασεις του ΕΚΠΑ πηγαινε εκει! καλη τυχη σε οτι και αν επιλεξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εννοείται Πληρ & Τηλ/νιών στο ΕΚΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Για να ευλογίσω και εγώ τα γένια μου , έχω να σου πω ότι αν έχεις όρεξη έλα στο τμήμα μας(Πληρ & Τηλ/νιών στο ΕΚΠΑ) !! Να ξέρεις μόνο ότι είναι αρκετά ανταγωνιστικά , έχει πολλές εργασίες, και αν δεν σου αρέσει η πληροφορική (ή αν δεις ότι δεν σου αρέσει στην πορεία) , μάλλον θα βρίζεις την ώρα και την στιγμή! :P

Παρόλα αυτά να ξέρεις ότι πέρσυ στην παγκόσμια κατάταξη για τμήματα I.T (Information Technology) βγήκε 75 (μέσα ήταν και οι γνωστοι πανεπιστημιακοί κολλοσοί ). Για του λόγου το αληθές δες αυτό https://www.di.uoa.gr/distinctionsawards

Τώρα για το ΠΑΠΕΙ στο τμήμα Πληροφορικής , έχω γνωστό και το επίπεδο είναι αρκετά πιο χαμηλό (τόσο στα μαθήματα πληροφορικής όσο και μαθηματικών/φυσικής κλπ κλπ )

Καλή σου επιτυχία!

EDIT: Τώρα είδα ότι αποκλείεις το τμήμα της ΑΣΣΟΕ . Αν δεν πιάνεις Καποδιστριακό και πιάνεις ΑΣΣΟΕ και ΠΑΠΕΙ καλύτερα να δηλώσεις ΑΣΣΟΕ.Έχουν 1 ή 2 οικονομικά μαθήματα νομίζω μόνο και αυτά στην αρχή του εξαμήνου.Σκέψου καλά πριν δηλώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Για να ευλογίσω και εγώ τα γένια μου , έχω να σου πω ότι αν έχεις όρεξη έλα στο τμήμα μας(Πληρ & Τηλ/νιών στο ΕΚΠΑ) !! Να ξέρεις μόνο ότι είναι αρκετά ανταγωνιστικά , έχει πολλές εργασίες, και αν δεν σου αρέσει η πληροφορική (ή αν δεις ότι δεν σου αρέσει στην πορεία) , μάλλον θα βρίζεις την ώρα και την στιγμή! :P
Αν δεν του αρέσει η πληροφορική να πάει ημμυ να αυτοκτονήσει απ'τα κυκλώματα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nipas

Νεοφερμένος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια!! Η πληροφορική είναι κάτι που μου αρέσει απο μικρός πολύ, και ο προγραμματισμός από ένα μάθημα που χω κάνει στη σχολή μου αν και απλό (visual basic) και απο την αεππ στο λυκειο μου φαίνεται ενδιαφέρον. Ασχολούμαι και με Linux ερασιτεχνικά, διανομες, κάποιες αρχές γενικές του πως δουλεύουν τα πράγματα, λίγο bash κτλ.
Έχω έναν γνωστό που τελείωσε ΠΑ.ΠΕΙ και από τότε που τελείωσε και πήρε το πτυχίο του δουλεύει στη Microsoft. Μου είχε πει πως αν είσαι καλός θα σε αναγνωρίσουν ακόμα και εδώ στην Ελλάδα. Πιθανό είναι βέβαια ότι είχε κάποιο κονέ παρόλα ταύτα και πήγε εκεί.
Για τη δυσκολία δεν έχω πρόβλημα, αρκεί να μπορώ να τελειώσω περίπου στα 4 χρόνια δεδομένης σημαντικής προσπάθειας αλλά όχι να μη μπορώ να έχω και μια φυσιολογική ζωή σε λογικά πλαίσια. Εξάλλου Γεωπονικό είμαι, και όποιος ξέρει τι εννοώ από όγκο δουλειάς καταλαβαίνει. xD

Οπότε θέλω να ξέρω σιγά σιγά πως συγκρίνονται αυτές οι δύο σχολές και τι παίζει, διότι σκέφτομαι σοβαρά να κάνω την αλλαγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
του εκπα ειναι το καλυτερο .. βεβαια καλο ειναι να σου αρεσουν οι τηλεποικοινωνιες .. του παπει απ οτι εχω ακουσει υστερει πολυ απο τα τμηματα ηυ που εχουμε στην ελλαδα συν οτι το παν πειραια ειναι ανυπρτκτο σε σχεση με τισ διεθνεις καταταξεις.. το εκπα ειναι στα 3 καλυτερα της ελλαδας.. οποτε μην το σκεφτεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nipas

Νεοφερμένος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Απ'οτι καταλαβαίνω, όλοι προτείνετε του καποδιστριακού το τμήμα. Έχω ακούσει επίσης ότι αν το τελειώσεις κάπου στα 4 έτη σε παίρνουν έξω με υποτροφία κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Απ'οτι καταλαβαίνω, όλοι προτείνετε του καποδιστριακού το τμήμα. Έχω ακούσει επίσης ότι αν το τελειώσεις κάπου στα 4 έτη σε παίρνουν έξω με υποτροφία κτλ.

χαχα αν τελειώσεις στα 4 έτη σου βγάζω το καπέλο :)

Πέρα από την πλάκα γίνεται να τελειώσεις σε 4 έτη αν την πάρεις σοβαρά την σχολή.

Πάντως να ξέρεις ότι από το τμήμα πέρνουν πολλά άτομα στην Microsoft και Cern , αλλά φυσικά πρέπει να έχεις κάποια προσόντα(και πάλι δεν λέω αερολογίες αν θες μπορείς να τα βρεις όλα στο Ανεπίσημο forum της σχολής μας).

Γενικά από δυσκολία να ξέρεις ότι βαθμός πάνω από 7 θεωρείται top για το πτυχίο και πράγματι έχεις πολλές ευκαιρίες για υποτροφία γενικότερα.

EDIT: τώρα είδα ότι λες για φόρτο εργασίας.Φίλε μου η σχολή έχει πάρα πολλές εργασίες(δυστυχώς ή ευτυχώς για σένα :Ρ) και είναι οι περισσότερες πολύ απαιτητικές.Αν μπεις στην σχολή θα το δεις ήδη από το πρώτο μάθημα προγραμματισμού...

4η εργασία προγραμματισμού Ά εξαμήνου : https://www.di.uoa.gr/~ip/iphw1213_4.pdf :redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Τώρα για το ΠΑΠΕΙ στο τμήμα Πληροφορικής , έχω γνωστό και το επίπεδο είναι αρκετά πιο χαμηλό (τόσο στα μαθήματα πληροφορικής όσο και μαθηματικών/φυσικής κλπ κλπ )

Πώς είναι γνωστό ρε παιδιά. Επειδή όλοι θάβουν το ΠΑΠΕΙ; (Δέχομαι μόνο να θάψει κάποιος που σπουδάζει στο ΠΑΠΕΙ και να μας πει συγκεκριμένα, γιατί είναι χάλια το κτίριο; γιατί είναι περίεργοι οι καθηγητές; ) Ένας φίλος μου πέρασε προπερσι στην Πληροφορική του ΠΑΠΕΙ έχοντας δηλώσει πρώτα ΗΜΜΥ, ΕΚΠΑ, ΟΠΑ. Με το που μπήκε ήταν σίγουρος ότι θα έκανε 10%, αλλά τελικά δεν έκανε ποτέ. Είναι καταευχαριστημένος, η σχολή μου είπε είναι αρκετά δύσκολη. Aπό το πρώτο εξάμηνο είχαν αρκετά μαθηματικά, C++, Java κλπ (δεν τα θυμάμαι όλα). Πάντως αυτό που μου λέει συνέχεια είναι ότι έχουν πολλά μαθήματα και πολλές ώρες.
Και εδώ μπορείς να δεις το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος πληροφορικής


EDIT: Τώρα είδα ότι αποκλείεις το τμήμα της ΑΣΟΕΕ . Αν δεν πιάνεις Καποδιστριακό και πιάνεις ΑΣΣΟΕ και ΠΑΠΕΙ καλύτερα να δηλώσεις ΑΣΣΟΕ.Έχουν 1 ή 2 οικονομικά μαθήματα νομίζω μόνο και αυτά στην αρχή του εξαμήνου.Σκέψου καλά πριν δηλώσεις.

Όσο για την Πληροφορική της ΑΣΟΕΕ, επειδή και εγώ μπορώ να παινεύω το σπίτι μου, μπορεί να δει το πρόγραμμα σπουδών. Τα δύο πρώτα χρόνια έχει υποχρεωτικά Εισαγωγή στην οικονομική επιστήμη και Λογιστική. Μετά έχουν κύκλους α) Θεωρητικής πληροφορικής β) Δίκτυα γ) Πληροφοριακά συστήματα και ασφάλεια δ) βάσεις δεδομένων ε) Επιχειρησιακή έρευνα και οικονομικά πληροφορικής στ) Υπολογιστικά μαθηματικά και επιστημονικοί λογισμοί
Διαλέγεις και επιλέγεις μετά από διάφορα μαθήματα γενικής.
Μπορείς να επισκεφτείς και το site για να δεις και μόνος σου το πρόγραμμα σπουδών

Καταλαβαίνω ότι ο καθένας είναι επηρεασμένος από τη σχολή του, αλλά προσπαθείστε λίγο να είστε αντικειμενικοί. Στην ουσία πληροφορίες ζητά, όχι έτοιμες απόψεις. Αν δεν έχει τη διάθεση να κάτσει να κάνει λογιστική, έστω και ένα μάθημα, τότε γιατί να πάει ΟΠΑ; Μπορείτε να μοιραστείτε τις εμπειρίες σας αλλά ως εκεί.

Πάντως αν έχεις κάποια απορία για το ΠΑΠΕΙ πες μου να σου στείλω σε πμ το mail του φίλου μου να σου απαντήσει ό,τι ερωτήσεις έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Πώς είναι γνωστό ρε παιδιά. Επειδή όλοι θάβουν το ΠΑΠΕΙ; (Δέχομαι μόνο να θάψει κάποιος που σπουδάζει στο ΠΑΠΕΙ και να μας πει συγκεκριμένα, γιατί είναι χάλια το κτίριο; γιατί είναι περίεργοι οι καθηγητές; )
Και εδώ μπορείς να δεις το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος πληροφορικής




Όσο για την Πληροφορική της ΑΣΟΕΕ, επειδή και εγώ μπορώ να παινεύω το σπίτι μου, μπορεί να δει το πρόγραμμα σπουδών. Τα δύο πρώτα χρόνια έχει υποχρεωτικά Εισαγωγή στην οικονομική επιστήμη και Λογιστική. Μετά έχουν κύκλους α) Θεωρητικής πληροφορικής β) Δίκτυα γ) Πληροφοριακά συστήματα και ασφάλεια δ) βάσεις δεδομένων ε) Επιχειρησιακή έρευνα και οικονομικά πληροφορικής στ) Υπολογιστικά μαθηματικά και επιστημονικοί λογισμοί
Διαλέγεις και επιλέγεις μετά από διάφορα μαθήματα γενικής.
Μπορείς να επισκεφτείς και το site για να δεις και μόνος σου το πρόγραμμα σπουδών

Δεν ξέρω αν το κατάλαβες , αλλά τον προέτρεψα να δει το τμήμα Πληροφορικής της ΑΣΣΟΕ επειδή είναι πολύ καλό.(πόσο μάλλον συγκριτικά με το ΠΑΠΕΙ).

Καταλαβαίνω ότι ο καθένας είναι επηρεασμένος από τη σχολή του, αλλά προσπαθείστε λίγο να είστε αντικειμενικοί.

Κοίτα είναι υποκειμενική η κάθε επιλογή σχολής.Το επιπέδο στο ΕΚΠΑ είναι πολύ πιο ανεβασμένο από το ΠΑΠΕΙ και αυτό είναι
αντικειμενικό όμως, και άκου πιο είναι το πρόβλημα στο ΠΑΠΕΙ :

Προγραμματιστικά
"Καθίστε και μάθετε πολλές γλώσσες προγραμματισμού από το πρώτο έτος C/C++/Java "
Είναι δυνατόν να κάτσεις να μάθεις τόσες πολλές γλώσσες προγραμματισμού σε βάθος, τόσο σύντομα; Αν υπάρχει κάποιο παιδι από το ΠΑΠΕΙ να παραθέσει τις προγραμματιστικές εργασίες που κάνανε 1ο έτος αυτοί και να παραθέσω και εγώ τις δικές μας.Αν θες δες δυσκολία που έχουν οι δικές μας εργασίες σε προηγούμενο spoiler που έβαλα.

Τηλεπικοινωνιακά
Νομίζω δεν χρειάζεται να πω κάτι.Είναι Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών , οπότε δεν είναι ανάγκη να περιαυτολογίσω, έτσι;

Μαθηματικά
Σε αυτό δεν γνωρίζω για το ΠΑΠΕΙ κάτι.Πάντως εμείς έχουμε εκτός Ανάλυση Ι/ΙΙ εργασίες σε σχεδόν όλα τα άλλα μαθηματικά μαθήματα .

Αυτοί είναι οι κύριο κορμοί της Πληροφορικής.

Για το ΠΑΠΕΙ Πληροφορικής γενικά ακούω τα χειρότερα από επίπεδο σπουδών.ΑΚΟΥΩ όμως δεν γνωρίζω για να μην παρεξηγείς τα λόγια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Αυτό που προσπάθησα να πω είναι ότι κάντε μία προσπάθεια να είστε όσο πιο αντικειμενικοί γίνεται. Μιλήστε για τη δική σας σχολή και όχι συγκριτικά με τις άλλες. Έχουμε παιδιά από το ΠΑΠΕΙ εδώ μέσα τα οποία θα μιλήσουν εκείνα για την εμπειρία τους στη σχολή. Δεν χρειάζεται να λέτε το ένα καλύτερο από το άλλο. Γιατί το καλό και το καλύτερο είναι σχετικές έννοιες. Είναι σα να λέω εγώ που είμαι στο ΟΔΕ του ΟΠΑ, ότι το δικό μου τμήμα είναι καλύτερο χωρίς να έχω φοιτήσει στο ΟΔΕ του ΠΑΠΕΙ ή το ΟΔΕ του ΠΑΜΑΚ.

Και όχι η επιλογή σχολής δεν είναι υποκειμενική. Όταν ο άλλος σου ζητά πληροφορίες για το εκάστοτε τμήμα/σχολή εσύ απλά λες τις πληροφορίες που γνωρίζεις και τις εμπειρίες που έχεις βιώσει. Κάποια πράγματα είναι facts που δεν περιέχουν υποκειμενισμό.

Anyway, απλά το παιδί καλό είναι να ακούει από άτομα που είναι στο κάθε τμήμα που ρωτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Και όχι η επιλογή σχολής δεν είναι υποκειμενική.

Seriously ? :hmm::hmm:

Δηλαδή σε όλους μας αρέσει το ίδιο πράγμα;Καθαρά υποκειμενική είναι η επιλογή της σχολής !

Παλιότερο νήμα : https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=66927
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Seriously ? :hmm::hmm:

Δηλαδή σε όλους μας αρέσει το ίδιο πράγμα;Καθαρά υποκειμενική είναι η επιλογή της σχολής !

Παλιότερο νήμα : https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=66927

Βρε εννοώ ότι διαλέγεις τη σχολή μεν υποκειμενικά, ανάλογα με τι δικά σου θέλω αφού πρώτα έχεις διαβάσει τα ΔΕΔΟΜΕΝΑ
πχ.
Η μία σχολή είναι τρώγλη vs η άλλη δεν είναι
Η μία σχολή έχει 40 μαθήματα vs η άλλη έχει 50
Η μία σχολή δίνει βάση εκεί... vs η άλλη δίνει βάση εκεί

Αυτά είναι πράγματα αντικειμενικά, μετά επιλέγεις ανάλογα με το τι θες. Αυτό που προσπαθώ να πω η δύσμοιρη είναι ότι για να είναι όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικό το θέμα (στο οποίο το παιδί λέει με σαφήνεια ότι θέλει ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ), καλύτερα ο καθένας να μιλάει για τη δική του σχολή και όχι να τα αναγράφει συγκριτικά. Και μάλιστα με επιχειρήματα του τύπου : Το ΠΑΠΕΙ δεν είναι καλη επιλογή, ενώ πχ το ΕΚΠΑ είναι. Γιατί; αναλύστε το γιατί.

Πριν και εσύ ανέφερες κάποια στοιχεία ολοκληρωμένα, αυτό εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Βρε εννοώ ότι διαλέγεις τη σχολή μεν υποκειμενικά, ανάλογα με τι δικά σου θέλω αφού πρώτα έχεις διαβάσει τα ΔΕΔΟΜΕΝΑ
πχ.
Η μία σχολή είναι τρώγλη vs η άλλη δεν είναι
Η μία σχολή έχει 40 μαθήματα vs η άλλη έχει 50
Η μία σχολή δίνει βάση εκεί... vs η άλλη δίνει βάση εκεί

Αυτά είναι πράγματα αντικειμενικά, μετά επιλέγεις ανάλογα με το τι θες. Αυτό που προσπαθώ να πω η δύσμοιρη είναι ότι για να είναι όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικό το θέμα (στο οποίο το παιδί λέει με σαφήνεια ότι θέλει ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ), καλύτερα ο καθένας να μιλάει για τη δική του σχολή και όχι να τα αναγράφει συγκριτικά. Και μάλιστα με επιχειρήματα του τύπου : Το ΠΑΠΕΙ δεν είναι καλη επιλογή, ενώ πχ το ΕΚΠΑ είναι. Γιατί; αναλύστε το γιατί.

Πριν και εσύ ανέφερες κάποια στοιχεία ολοκληρωμένα, αυτό εννοώ.

Αα οκ τώρα κατάλαβα τι εννοούσες :redface: Εσύ γιατί δεν μας λες για την ΑΣΣΟΕ μιας και είσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost10

Νεοφερμένος

Ο Lost10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδιά να πώ και εγώ την γνώμη μου μιας και σπουδάζω στο ΠΑΠΕΙ. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την σχολή, ήταν η δεύτερη επιλογή μου (μετά απο ΕΚΠΑ που δεν το έπιασα) παρόλο που πέρναγα και ΑΣΣΟΕ. Δεν ξέρω απο που πηγάζουν όλες αυτές οι αρνητικές κριτικές για το τμήμα αλλά εγώ που το έχω δεί εδώ και ένα χρόνο μπορώ να σας πώ κάποια πράγματα σίγουρα:

1) ΔΕΝ είναι έυκολη σχολή. Το αντίθετο. Στο 1ο έτος ειδικά, ο βαθμός δυσκολίας των μαθημάτων είναι μεγάλος και χρειάζεται μεγάλος κόπος για να περάσεις το 6 στην πλειονότητα των μαθημάτων.

2) Έχει πολλά μαθηματικά. 5 απο τα 12 μαθήματα του 1ου εξαμήνου ειναι μαθηματικά και μπορείς να έχεις περίπου τόσα και στα υπόλοιπα χρόνια άμα επιλέξεις κάποια επιλογής. Αν σου αρέσουν τα μαθηματικά πολύ σκέψου σοβαρά το ΠΑΠΕΙ. Αλλίως προτίμησε ΑΣΣΟΕ. Έχω δεί ότι έχει λιγότερα. (Σημείωση: Έχω ακούσει ότι απο του χρόνου θα μειωθούν τα μαθηματικά, δεν ξέρω αν αληθεύει).

3) Όσον αφορά το επίπεδο σπουδών. Σαφώς και δεν υπάρχει σύγκριση με το ΕΚΠΑ (σίγουρα πρόκειται για την καλύτερη πληροφορική στην Αθήνα) αλλά είναι αρκετά καλό. Μην περιμένετε φοβερή διδασκαλία σε όλα τα μαθήματα αλλά σε αρκετά το επίπεδο είναι ανεβασμένο. Δίνω ως παράδειγμα το μάθημα Τεχνολογίες Διαδικτύου στο 1ο Εξάμηνο όπου διδαχτήκαμε HTML, PHP, Javascript και έιχαμε για εργασία δημιουργία ενός site και πιστέψε με αμα παρακολουθούσες τα εργαστήρια και μέρος των διαλέξεων μπορούσες να κάνεις πολύ ωραία πράγματα.

4) Ένα αρνητικό είναι η έλλειψη αρκετών εργαστηρίων (4 ώρες σε κάθε εξάμηνο) σε κάποια μαθήματα (πχ C++ 1ο εξάμηνο γεγονός που αποτελεί πρόβλημα άμα δείς και τα τελικά θέματα). Αλλά όσα μαθήματα έχουν εργαστήρια, αυτά βοηθούν σε μεγάλο βαθμό στην κατανόση του μαθήματος.

5) Το τμήμα έχει πολλές ώρες κάθε εβδομάδα γεγονός που δυσκολέυει την πλήρη παρακολούθηση. Σε κάθε εξάμηνο θα έχεις απο 28-32 ώρες συνολικά.

6) Το τμήμα έχει πολύ οργανομένο σύστημα E-Class (δείτε εδώ https://gunet2.cs.unipi.gr/eclass/) το οποίο βοηθάει πολύ στην διάρκεια του εξαμήνου.

7) Απο όσα έχω ακούσει έχει μια εξαιρετική κατεύθηνση στο 3ο έτος Διαδικτυακά και Υπολογιστικά Συστήματα η οπόια όμως είναι και δύσκολη καθώς και μια πίο έυκολη Τεχνολογία Λογισμικού και Ευφυή Συστήματα που έχει ως αντικείμενο την Θεωρητική Πληροφορική περρισότερο. Υπάρχει και μια 3η Πληροφοριακά Συστήματα την οπόια δεν προτιμούν πολλοί.

Γενικά άμα δεν πίανεις το ΕΚΠΑ, θα συνιστούσα να βάλεις 2ο το ΠΑΠΕΙ. Όπως είπα δέν υπάρχει σύγκριση σε επίπεδο σπουδών αλλά πρόκειται για ένα αξιοπρεπέστατο τμήμα που βελτιώνεται τα τελευταία έτη ΚΑΙ έχει στενές διασυνδέσεις με την Microsoft γεγονός που μόνο αρνητικό δεν μπορείς να το πείς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nipas

Νεοφερμένος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ευχαριστώ και πάλι όλους που με βοηθάτε. Αναζητώ όντως πληροφορίες αλλά και η σύγκριση καλή είναι εφόσον μπορείτε στοιχειωδώς να δικαιολογείτε αν μπορείτε τις απόψεις σας.

Παιδιά να πώ και εγώ την γνώμη μου μιας και σπουδάζω στο ΠΑΠΕΙ. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την σχολή, ήταν η δεύτερη επιλογή μου (μετά απο ΕΚΠΑ που δεν το έπιασα) παρόλο που πέρναγα και ΑΣΣΟΕ. Δεν ξέρω απο που πηγάζουν όλες αυτές οι αρνητικές κριτικές για το τμήμα αλλά εγώ που το έχω δεί εδώ και ένα χρόνο μπορώ να σας πώ κάποια πράγματα σίγουρα:

1) ΔΕΝ είναι έυκολη σχολή. Το αντίθετο. Στο 1ο έτος ειδικά, ο βαθμός δυσκολίας των μαθημάτων είναι μεγάλος και χρειάζεται μεγάλος κόπος για να περάσεις το 6 στην πλειονότητα των μαθημάτων.

2) Έχει πολλά μαθηματικά. 5 απο τα 12 μαθήματα του 1ου εξαμήνου ειναι μαθηματικά και μπορείς να έχεις περίπου τόσα και στα υπόλοιπα χρόνια άμα επιλέξεις κάποια επιλογής. Αν σου αρέσουν τα μαθηματικά πολύ σκέψου σοβαρά το ΠΑΠΕΙ. Αλλίως προτίμησε ΑΣΣΟΕ. Έχω δεί ότι έχει λιγότερα. (Σημείωση: Έχω ακούσει ότι απο του χρόνου θα μειωθούν τα μαθηματικά, δεν ξέρω αν αληθεύει).

3) Όσον αφορά το επίπεδο σπουδών. Σαφώς και δεν υπάρχει σύγκριση με το ΕΚΠΑ (σίγουρα πρόκειται για την καλύτερη πληροφορική στην Αθήνα) αλλά είναι αρκετά καλό. Μην περιμένετε φοβερή διδασκαλία σε όλα τα μαθήματα αλλά σε αρκετά το επίπεδο είναι ανεβασμένο. Δίνω ως παράδειγμα το μάθημα Τεχνολογίες Διαδικτύου στο 1ο Εξάμηνο όπου διδαχτήκαμε HTML, PHP, Javascript και έιχαμε για εργασία δημιουργία ενός site και πιστέψε με αμα παρακολουθούσες τα εργαστήρια και μέρος των διαλέξεων μπορούσες να κάνεις πολύ ωραία πράγματα.

4) Ένα αρνητικό είναι η έλλειψη αρκετών εργαστηρίων (4 ώρες σε κάθε εξάμηνο) σε κάποια μαθήματα (πχ C++ 1ο εξάμηνο γεγονός που αποτελεί πρόβλημα άμα δείς και τα τελικά θέματα). Αλλά όσα μαθήματα έχουν εργαστήρια, αυτά βοηθούν σε μεγάλο βαθμό στην κατανόση του μαθήματος.

5) Το τμήμα έχει πολλές ώρες κάθε εβδομάδα γεγονός που δυσκολέυει την πλήρη παρακολούθηση. Σε κάθε εξάμηνο θα έχεις απο 28-32 ώρες συνολικά.

6) Το τμήμα έχει πολύ οργανομένο σύστημα E-Class (δείτε εδώ https://gunet2.cs.unipi.gr/eclass/) το οποίο βοηθάει πολύ στην διάρκεια του εξαμήνου.

7) Απο όσα έχω ακούσει έχει μια εξαιρετική κατεύθηνση στο 3ο έτος Διαδικτυακά και Υπολογιστικά Συστήματα η οπόια όμως είναι και δύσκολη καθώς και μια πίο έυκολη Τεχνολογία Λογισμικού και Ευφυή Συστήματα που έχει ως αντικείμενο την Θεωρητική Πληροφορική περρισότερο. Υπάρχει και μια 3η Πληροφοριακά Συστήματα την οπόια δεν προτιμούν πολλοί.

Γενικά άμα δεν πίανεις το ΕΚΠΑ, θα συνιστούσα να βάλεις 2ο το ΠΑΠΕΙ. Όπως είπα δέν υπάρχει σύγκριση σε επίπεδο σπουδών αλλά πρόκειται για ένα αξιοπρεπέστατο τμήμα που βελτιώνεται τα τελευταία έτη ΚΑΙ έχει στενές διασυνδέσεις με την Microsoft γεγονός που μόνο αρνητικό δεν μπορείς να το πείς. :)
Πραγματικά πολύ περιεκτικές οι πληροφορίες σου! Να σαι καλά για το χρόνο σου!

Θέλω να ρωτήσω το εξής. Τα εργαστήρια (για όποια σχολή απο τίς δύο ξέρει ο καθένας) αφορούν τη θεωρία (εφαρμογές), ή έχουν διαφορετική ύλη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Για να μην ανοιγω καινουριο τοπικ , θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει το τμημα του ΑΣΣΟΕ της πληροφορικής , πως συνδιάζονται πληροφορική και οικονομικά και τι μπορείς κανείς να κάνει απο αυτή τη σχολή στο μέλλον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
πως συνδιάζονται πληροφορική και οικονομικά

τόσο από πλευράς επιστημονικής συνάφειας όσο και από πλευράς επαγγελματικών προοπτικών, οικονομικά & πληροφορική είναι κακός συνδιασμός.

πληροφορική & τηλεπικοινωνίες (που προσφέρει το ΕΚΠΑ) είναι πολύ καλύετερος συνδιασμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν στοχεύει κάποιος πάντως στο μέλλον να ασχοληθεί με .ΝΕΤ και με τη microsoft γενικά να ξέρει ότι θέλει κυρίως ενασχόληση εκτός σχολής δεν έχει να κάνει με το τμήμα. Ξέρω ονόματα και από ΕΚΠΑ και από ΟΠΑ που έχουν θέση στην κοινότητα της microsoft αυτό που απλά χρειάζεται είναι να μπεις στην τοπική κοινότητα να γίνεις MSP και να συμμετάσχεις σε project κλπ.

Επίσης κάτι που ( πολλοί που δεν κοιτάνε μαθήματα ) κάνουν λάθος το ΟΠΑ τα μόνα υποχρεωτικά οικονομικά που έχει είναι 2 μαθήματα στο πρώτο έτος κι αυτό επειδή είναι στο ΟΠΑ αν το θελήσει κάποιος δεν ξαναβλέπει οικονομικά μπροστά του. Αν κάποιος τώρα ψάχνει έναν πιο σημαντικό λόγο να το επιλέξει ή όχι τότε ας σκεφτεί λίγο πώς έχει στο μυαλό του το "σπουδάζω πληροφορική" γιατί οι φιλοσοφίες των 2 τμημάτων είναι εντελώς διαφορετικές. Το ΠΑΠΕΙ νομίζω πως εκεί είναι κάπου στη μέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top