Πληροφορίες για Σχολή Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών

Fourtou

Νεοφερμένος

Ο Fourtou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας δίνω φέτος Πανελλήνιες από θεωρητική κατεύθυνση,η αλήθεια είναι ότι ακόμα και τώρα δεν έχω κατασταλάξει στο τι σχολή θέλω να ακολουθήσω.Μια από τις σχολές που θα δηλώσω είναι διεθνών ευρωπαϊκών Σπουδών,και θεωρώ ότι έχω σημαντικές πιθανότητες επιτυχίας.Τα μαθήματα στο πρόγραμμα σπουδών μου φαίνονται πολύ ελκυστικά μιας και το γενικότερο αντικείμενο μου αρέσει δηλαδή διεθνής πολιτική επικαιρότητά και ειμαι πολυ ενημερωμένος πολίτης, σιγουρα θα προτιμούσα αυτά από τόμους νομικής ή φιλολογικά.Απλα θέλω να μου πείτε κάποιες πληροφορίες για αυτόν τον κλάδο,καταρχάς τι προοπτικές έχει και αποκατάσταση,ποιές οι διαφορές των τμημάτων σε Πάντειο παπει και παμακ τέλος τι παίζει με τα αγγλικά γτ έχω πάρει απλά ένα λοουερ Μίσιγκαν και δεν είναι και παρά πολύ καλός.Πιστεύω θα μου αρέσει σαν σχολή αλλά πιστεύετε ότι είναι προτιμότερη από νομική ή ιστορικο γιατί προς αυτά κλείνω..Ευχαριστώ.
 

Elenii01

Νεοφερμένος

Η Elenii01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Γενικά τέτοιες σχολές, με διεθνές δίκαιο κλπ, χωρίς αγγλικά, πολύ δύσκολα τα πράγματα...
 

Fourtou

Νεοφερμένος

Ο Fourtou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γενικά τέτοιες σχολές, με διεθνές δίκαιο κλπ, χωρίς αγγλικά, πολύ δύσκολα τα πράγματα...
Καλά αγγλικά μπορώ να πάρω c2 άμα κάτσω να διαβάσω απλά τα έχω παραμελήσει από τότε που πήρα το λοουερ,γενικά μπορείς να μου πεις τι γνωρίζεις για την σχολή;
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Μικρές διαφορές θα βρεις μεταξύ Πάντειου και ΠΑΠΕΙ. Τα προγράμματα σπουδών ειναι παρόμοια, αν και στο ΠΑΠΕΙ μπορείς να επικεντρωθείς περισσότερο στα διεθνή οικονομικά, εφόσον ενδιαφέρεσαι. Έχεις κοιτάξει τις περιγραφές των μαθημάτων;
Σου προτείνω να δεις τα βιογραφικά των μελών ΔΕΠ (το Παντειο γνωρίζω καλά ότι έχει ορισμένα βαριά ονόματα σε αυτόν τον τομέα. Δεν αποκλείω να έχει και το ΠΑΠΕΙ). Επίσης, δες τα διάφορα εργαστήρια και ινστιτούτα που εδρεύουν σε κάθε πανεπιστήμιο.
Ακόμα, λάβε υπ' όψιν σου τις αποστάσεις. Αν μενεις ήδη Αθήνα προς το κέντρο, σκέψου ότι θα πρέπει να δαπανάς αρκετή ώρα για να πηγαίνεις στο ΠΑΠΕΙ. Γνωρίζω ότι κάποια μαθήματα του παπει ξεκινούν στις 8:15, αντί για 9:15 αλλων πανεπιστημίων. Δεν γνωρίζω τι ώρα ξεκινούν τα μαθήματα στο παντειο, μπορείς να δεις το αναρτημένο ωρολόγιο προγραμμα.
Όσον αφορά τα αγγλικα, τα δες χρειάζονται καλή γνώση ξένων γλωσσών. Δεν είναι δύσκολη η εξοικείωση με τα αγγλικα. Καταρχάς, στο ΠΑΠΕΙ έχεις υποχρεωτικά μαθήματα ξένης γλώσσας. Στο Παντειο σίγουρα υπάρχουν μαθήματα γλώσσας ως επιλογής, δεν γνωρίζω αν είναι υποχρεωτικά, δες το προγραμμα σπουδών. + βλέπε ταινίες, διάβαζε άρθρα και εφημερίδες στα αγγλικα. Γενικά, θα σε συμβούλευα να τελειοποιήσεις τα αγγλικά σου (όχι απαραίτητα να δώσεις κάποιο πτυχίο, αν και η κατοχή προφισιενσι θα σε βοηθούσε σε πρακτικές και εργασίες).
 

Fourtou

Νεοφερμένος

Ο Fourtou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μικρές διαφορές θα βρεις μεταξύ Πάντειου και ΠΑΠΕΙ. Τα προγράμματα σπουδών ειναι παρόμοια, αν και στο ΠΑΠΕΙ μπορείς να επικεντρωθείς περισσότερο στα διεθνή οικονομικά, εφόσον ενδιαφέρεσαι. Έχεις κοιτάξει τις περιγραφές των μαθημάτων;
Σου προτείνω να δεις τα βιογραφικά των μελών ΔΕΠ (το Παντειο γνωρίζω καλά ότι έχει ορισμένα βαριά ονόματα σε αυτόν τον τομέα. Δεν αποκλείω να έχει και το ΠΑΠΕΙ). Επίσης, δες τα διάφορα εργαστήρια και ινστιτούτα που εδρεύουν σε κάθε πανεπιστήμιο.
Ακόμα, λάβε υπ' όψιν σου τις αποστάσεις. Αν μενεις ήδη Αθήνα προς το κέντρο, σκέψου ότι θα πρέπει να δαπανάς αρκετή ώρα για να πηγαίνεις στο ΠΑΠΕΙ. Γνωρίζω ότι κάποια μαθήματα του παπει ξεκινούν στις 8:15, αντί για 9:15 αλλων πανεπιστημίων. Δεν γνωρίζω τι ώρα ξεκινούν τα μαθήματα στο παντειο, μπορείς να δεις το αναρτημένο ωρολόγιο προγραμμα.
Όσον αφορά τα αγγλικα, τα δες χρειάζονται καλή γνώση ξένων γλωσσών. Δεν είναι δύσκολη η εξοικείωση με τα αγγλικα. Καταρχάς, στο ΠΑΠΕΙ έχεις υποχρεωτικά μαθήματα ξένης γλώσσας. Στο Παντειο σίγουρα υπάρχουν μαθήματα γλώσσας ως επιλογής, δεν γνωρίζω αν είναι υποχρεωτικά, δες το προγραμμα σπουδών. + βλέπε ταινίες, διάβαζε άρθρα και εφημερίδες στα αγγλικα. Γενικά, θα σε συμβούλευα να τελειοποιήσεις τα αγγλικά σου (όχι απαραίτητα να δώσεις κάποιο πτυχίο, αν και η κατοχή προφισιενσι θα σε βοηθούσε σε πρακτικές και εργασίες).
Οκ,ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες εφόσον στο ΠΑΠΕΙ κάνουν περισσότερα οικονομικά μάλλον θα κοιτάξω στο Πάντειο γιατι ειμαι απο θεωρητικη θα δω αναλυτικότερα αυτά που είπες όσο για την μετακίνηση οπου και να περάσω θα νοικιάσω σπίτι στην πόλη της σχολής μου.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οκ,ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες εφόσον στο ΠΑΠΕΙ κάνουν περισσότερα οικονομικά μάλλον θα κοιτάξω στο Πάντειο γιατι ειμαι απο θεωρητικη θα δω αναλυτικότερα αυτά που είπες όσο για την μετακίνηση οπου και να περάσω θα νοικιάσω σπίτι στην πόλη της σχολής μου.
Απλά τα οικονομικά θα σου προσφέρουν επαγγελματική αποκατάσταση, όχι η ιστορία της ευρωπαϊκής πολιτικής.
 

ΘανάσοςG4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΘανάσοςG4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών Μακεδονίας. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά , ποια είναι η άποψη σας για το αντίστοιχο τμήμα του Πανεπιστημίου Μακεδονίας ; (Και γενικά για την αποκατάσταση που προσφέρει σαν αντικείμενο η ΔΕΣ)
 
Top