Πεδίο Ανθρωπιστικών σπουδών - επαγγελματική αποκατάσταση

TakSimeon

Νεοφερμένος

Ο TakSimeon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ποια σχολή πιστεύετε ότι έχει καλύτερη αποκατάσταση; Σαν αντικείμενο προσωπικά μου αρέσει το φιλολογικό αρχαία κλπ.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Αν αποδεχτείς ότι θα δουλεύεις φροντιστήριο και ιδιαίτερα και έχεις ξεχάσει διορισμό σε σχολείο πήγαινε φιλολογία!
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Ανάμεσα σε παιδαγωγικό δημοτικης και κοινωνική εργασια ποιο εχει καλυτερες προοπτικες και επαγγελματικη αποκατασταση?
 

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Ανάμεσα σε παιδαγωγικό δημοτικης και κοινωνική εργασια ποιο εχει καλυτερες προοπτικες και επαγγελματικη αποκατασταση?
Σίγουρα η κοινωνική εργασία, διότι οι χώροι που μπορείς να εργαστείς είναι πολλοί περισσότεροι (ακόμη και σε σχολείο), αλλά κατά την γνώμη μου ειδικά αυτό το επάγγελμα θα πρέπει να το θέλεις 100% και να έχεις γερό στομάχι.
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Για αρχή τι αρεσει εσενα; Η εκπαιδευση πρεπει να σου αρεσει
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Το παιδαγωγικό εχει ανοίξει πάντως, εχω κοπέλες στην ηλικία μου αναπληρώτριες.
Ο μισθός τους ειναι 960 καθαρα με μαστερ.
Βέβαια φέτος πηραν και αναπληρωτές χωρίς μεταπτυχιακό.

Προσωπικά, εφόσον η κοινωνική εργασία αφορα καθαρά θέσεις στο δημόσιο ε αναμεσα στα 2 προτείνω σε κάποιον παιδαγωγικό.
Καλος μισθός για δεδομένα Ελλάδας-βεβαια το καλοκαίρι παίρνεις ταμείο ανεργίας- και προοπτική διορισμού αφου τα κενα ειναι παρα πολλα.

Ανεμασα σε εργοθεραπεια/ παιδαγωγικό σαφώς το πρώτο.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδαγωγικό με κλειστά μάτια. Αν έδινα σήμερα πανελλήνιες εκεί θα επέλεγα να περάσω. Σίγουρος μισθός έστω ως αναπληρωτής, εργάζεσαι 9 μήνες το χρόνο και τους υπόλοιπους 3 μήνες είσαι στην ανεργία. Το μόνο αρνητικό οι συνεχόμενες μετακινήσεις κάθε χρόνο, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα. Τώρα μισθός περίπου στο 1000αρικο πολύ δύσκολο να βρεις σήμερα σε οποιοδήποτε τομέα εκεί έξω.

Κοινωνική εργασία δεν θα ενέκρινα, καθώς δεν είναι τοσο καλά όσο ακούγεται. Ανοίγουν θέσεις στους δήμους, αλλα είναι ένας τομέας που στηρίζεταισ το προσφυγικό, γι αυτό έχουν και δουλειά.
 
Top