Παραγώγιση Πεπλεγμένης συνάρτησης

Camouflage

Νεοφερμένος

Ο Camouflage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
εκπέμπω σος καποιος Παραγώγιση πεπλεγμένης Συνάρτησης  Η συνάρτηση λύνεται ως προς y: Ακολουθούμε τους τύπους σύνθετης παραγώγισης... π.χ. 3y*(x^3)-4y-2x+1=0  Η συνάρτηση δε λύνεται ως προς y: την αντιμετωπίζουμε ως πεπλεγμένη ? παραδείγματα: να υπολογιστούν το dy/dx των συναρτήσεων: 1. xy = τοξεφx/y (αυτό δεν ξέρω αν χρειάζεται σημαδια πληροφορικης δηλαδη να μπει το τοξεφχ σε παρενθεση και μετα /y 2. (2^x)(+2^y) = 2^(x+y) 3. (x^3)+(y^3)=3*x*y μπορεί καποιος να μου λύσει σε μια κόλλα χαρτι τα παραπάνω ; και να τα δημοσιευσει στα σχόλια πως λύνονται;; ο χρόνος μου τελείωνει...
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
το ερωτημα σου δεν καταλαβαινω ποιο ειναι ακριβως?Αν θες να βρεις την παραγωγο μιας συναρτησης που εχει μεταβλητες χ(t),y(t) εφαρμοζεις κανονα αλυσιδας ως εξης:df/dt=(df/dx)(dx/dt)+(df/dy)(dy/dt)
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Για να διευκολυνθείς γράψε την αρχική σχέση ως:



Τώρα, παραγώγισε ως προς x και τα δύο μέλη για να πάρεις:



Και, κάνε πράξεις για να πάρεις τη σχέση:



Αυτή λύνεται εύκολα ως προς y' και βρίσκεις το ζητούμενο. Ομοίως για το δεύτερο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top