Παράλληλη φοίτηση σε ΑΕΙ και ιδιωτική σχολή

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
Παρόλα αυτά η φοίτηση σε ένα από τα ιδιωτικά ιεκ είναι 2 χρόνια συν 6 μήνες πρακτική άσκηση, οπότε όλο και κάποια γνώση αποκομίζεις. Εγώ μιλάω για συνδυασμό αυτού με την κυρία σχολή σε δημόσιο πανεπιστήμιο, και επειδή δεν πρόκειται για μένα και ούτε το εχω ψάξει ρωτώ έτσι να δω κατά πόσο αξίζει ας το πούμε έτσι για κάποιον που θέλει το κάτι παραπάνω.
Όπως το βλέπω εγώ, οτιδήποτε κάνει κανείς και παίρνει παραπάνω γνώσεις αξίζει, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο όντως οι εργοδότες σκέφτονται έτσι
Δεν ειμαι ειδικος των ιεκ αλλα βλεποντας προγραματα σπουδων βλεπω οτι προσπαθουν να ''κυκλωσουν'' το αντικειμενο οσο μπορουν.
Πχ τουριστικα ξενοδοχειακα:
Kάνουν ticketing , το οποιο εχει ελαχιστη αποκριση στην αγορα πλεον, και δεν εχει ενδιαφερον για καποιον που θα δουλεψει σε ξενοδοχειο στις κρατησεις και στην receprion.
Κανουν θρησκευτικο τουρισμο, ή αγροτουρισμο.... αντε ποσα πρακτορια τον κανουν?
Ειναι ομως μια καλη σφαιρικη γνωση.
Η αποψη μου ειναι πρωτα ΑΕΙ και μετα ΙΕΚ, εχεις καλυτερη επιλεκτικοτητα και κατανοηση.
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Δεν ειμαι ειδικος των ιεκ αλλα βλεποντας προγραματα σπουδων βλεπω οτι προσπαθουν να ''κυκλωσουν'' το αντικειμενο οσο μπορουν.
Πχ τουριστικα ξενοδοχειακα:
Kάνουν ticketing , το οποιο εχει ελαχιστη αποκριση στην αγορα πλεον, και δεν εχει ενδιαφερον για καποιον που θα δουλεψει σε ξενοδοχειο στις κρατησεις και στην receprion.
Κανουν θρησκευτικο τουρισμο, ή αγροτουρισμο.... αντε ποσα πρακτορια τον κανουν?
Ειναι ομως μια καλη σφαιρικη γνωση.
Η αποψη μου ειναι πρωτα ΑΕΙ και μετα ΙΕΚ, εχεις καλυτερη επιλεκτικοτητα και κατανοηση.
Κατατοπιστικότατος όπως πάντα, σε ευχαριστώ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top