Πανελλήνιες 2021 ΕΠΑ.Λ.

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Καλησπέρα στην ομάδα. Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη σχολή αστυφυλάκων δίνω του χρόνου πανελληνιες κι επειδή λένε φέτος θα πέσουν οι βάσεις λόγω του ότι θα πάρουν τα διπλάσια άτομα λέτε να γίνει το αντίθετο του χρόνου και να εκτοξευθούν; Ευχαριστώ εκ των προτέρων 😊
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Καλησπέρα ερι. Πρέπει πρώτα να βγει ανακοίνωση για το πόσα άτομα θα πάρουν του χρόνου για να ξέρουμε :) .
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Καλησπέρα στην ομάδα. Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη σχολή αστυφυλάκων δίνω του χρόνου πανελληνιες κι επειδή λένε φέτος θα πέσουν οι βάσεις λόγω του ότι θα πάρουν τα διπλάσια άτομα λέτε να γίνει το αντίθετο του χρόνου και να εκτοξευθούν; Ευχαριστώ εκ των προτέρων 😊
Τι εννοείς θα πάρουν διπλάσια ατομα; Εδω μιλαμε για γιγαντισμό, ΠΡΕΠΕΙ να μειωθουν οι εισακτεοι. Πώς θα πάρουν διπλασιους;
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Τι εννοείς θα πάρουν διπλάσια ατομα; Εδω μιλαμε για γιγαντισμό, ΠΡΕΠΕΙ να μειωθουν οι εισακτεοι. Πώς θα πάρουν διπλασιους;
Επειδή πέρυσι πήραν 315 άτομα και φέτος λένε για 700+ δηλαδή πάνω απτά διπλάσια φοβάμαι πως του χρόνου θα μειωθούν πολύ και θα εκτοξευθούν και οι βάσεις.
 

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Οι βάσεις στην αστυφυλάκων από ΕΠΑΛ δεν είχαν ποτέ ιδιαίτερες διακυμάνσεις.
Πιστεύω ότι φέτος θα υπάρξει μια αρκετά σημαντική πτώση και του χρόνου, αν μειωθούν οι θέσεις να ξαναεπιστρέψουν οι βάσεις σε νορμαλ επίπεδα (16.000 αν θυμάμαι καλά; )
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Οι βάσεις στην αστυφυλάκων από ΕΠΑΛ δεν είχαν ποτέ ιδιαίτερες διακυμάνσεις.
Πιστεύω ότι φέτος θα υπάρξει μια αρκετά σημαντική πτώση και του χρόνου, αν μειωθούν οι θέσεις να ξαναεπιστρέψουν οι βάσεις σε νορμαλ επίπεδα (16.000 αν θυμάμαι καλά; )
Ααα κατάλαβα.. ναι εκεί γύρω κυμαίνεται 16-16.500. μη φτάσει τπτ 18.000+ φοβάμαι 😂
 

fearless

Νεοφερμένος

Ο fearless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Φέτος ήταν η τελευταία χρόνια που θα δούμε τις βάσεις σε νορμαλ επίπεδα(με μικρη έως μεγάλη αύξηση) στα ΕΠΑΛ ήδη απο φέτος οι αριστούχοι ανέβηκαν καθώς ήρθαν ατομα με στόχο αυτες τις σχολές και τις ιατρικές κλπ.(17.595 κοινής ομάδας αν κάποιος έγραψε απο επαλ ας γράψει)
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Φέτος ήταν η τελευταία χρόνια που θα δούμε τις βάσεις σε νορμαλ επίπεδα(με μικρη έως μεγάλη αύξηση) στα ΕΠΑΛ ήδη απο φέτος οι αριστούχοι ανέβηκαν καθώς ήρθαν ατομα με στόχο αυτες τις σχολές και τις ιατρικές κλπ.(17.595 κοινής ομάδας αν κάποιος έγραψε απο επαλ ας γράψει)
Καλημέρα εννοείς πως από του χρόνου θα ανέβουν πολύ;
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Καλημέρα εννοείς πως από του χρόνου θα ανέβουν πολύ;

Εγω πιστεύω ότι από φέτος οι βάσεις του ΕΠΑΛ στον κλάδο υγείας θα ανέβουν δραματικά. Σε λίγο θα κάνω τους υπολογισμούς μου, στους οποίους φαίνεται ότι κάποιος με 19000 μόρια είναι σαν να έχει γράψει έναν μέτριο βαθμό, από την σχολή που θα πιάνει
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Εγω πιστεύω ότι από φέτος οι βάσεις του ΕΠΑΛ στον κλάδο υγείας θα ανέβουν δραματικά. Σε λίγο θα κάνω τους υπολογισμούς μου, στους οποίους φαίνεται ότι κάποιος με 19000 μόρια είναι σαν να έχει γράψει έναν μέτριο βαθμό, από την σχολή που θα πιάνει
Εντάξει στον τομέα υγείας έχει πέσει και το ποσοστό αν δεν κάνω λάθος.. από 10 το πήγαν 5 νομίζω
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Εντάξει στον τομέα υγείας έχει πέσει και το ποσοστό αν δεν κάνω λάθος.. από 10 το πήγαν 5 νομίζω

Έχει ανέβει ταυτόχρονα κατακόρυφα ο αριθμός των ατόμων που πήραν μέρος, αλλά και οι επιδόσεις τους.

Δες παρακάτω:

*ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΕΠΑΛ ΥΓΕΙΑΣ:

Πάνω από 19500: 14
19000-19500: 101
18000-19000: 302
17000-18000: 264
16000-17000: 273
Άρα, πάνω από 16000: 954

Δηλαδή μιλάμε για κατακόρυφη αύξηση των αρίστων. Ενώ οι εισακτετοι είναι ελάχιστοι:

*Εισακτετοι:

Ιατρική: 49
Οδοντιατρική: 9
Φαρμακευτική: 19
Κτηνιατρική: 10
Βιολογία: 26
Αλλά τμήματα Βιολογίας (μοριακή, βιοτεχνολογία, βιοχημεία): 40
Χημεία: 0
Διαιτολογία/Διατροφολογία: 93
Φυσιοθεραπεία: 73
Εργοθεραπεία: 23
Λογοθεραπεία: 37
Νοσηλευτική: 142
Μαιευτική: 40
Παραϊατρικά(Βιοιατρικη, Δημόσια Υγεία): 91
Κοινωνική Εργασία: 28
Νηπιαγωγών: 215

ΣΥΝΟΛΟ θέσεων: 895 (χωρίς Τεφαα, αστυνομία και ΣΜΥΑ)

Πήραν μέρος: 4496

Αυτό σημαίνει ότι κάποιος μπορεί να έχει πάρει και 16000 μόρια και να μην εισαχθεί σε καμία (!) σχολή!!! (Αν έχω κάνει σωστά τους υπολογισμούς). Βέβαια, δεν έχω συμπεριλάβει τις κατηγορίες σχολών με αθλητικές δοκιμασιες ή των ένστολων, από τις οποίες δεν γνωρίζουμε ποσοι περίπου θα θελήσουν να εισαχθούν σε αυτές τις σχολές (λογικά όσοι θα μπουν σε αυτές θα μπουν από τον κλάδο Υγείας 100%, λόγω των πανύψηλων επιδόσεων).

Δυστυχώς, μου φαίνεται ότι οι βάσεις στις σχολές του κλάδου υγείας θα έχουν ραγδαία αύξηση!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και αν έχουν μεταφερθεί ακόμη περισσότεροι υποψήφιοι από την γενιά του 2003, οι οποίοι επέλεξαν το ΕΠΑΛ βλέποντας τις βάσεις του 2017 και του 2018, συγκριτικά με του ΓΕΛ, νομίζοντας ότι η εισαγωγή θα είναι εύκολη μέσω του ΕΠΑΛ, τότε οι βάσεις εισαγωγής μέσω ΕΠΑΛ θα αποκτήσουν δραματικές διαστάσεις
 

ada1974

Νεοφερμένος

Η ada1974 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Έχει ανέβει ταυτόχρονα κατακόρυφα ο αριθμός των ατόμων που πήραν μέρος, αλλά και οι επιδόσεις τους.

Δες παρακάτω:

*ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΕΠΑΛ ΥΓΕΙΑΣ:

Πάνω από 19500: 14
19000-19500: 101
18000-19000: 302
17000-18000: 264
16000-17000: 273
Άρα, πάνω από 16000: 954

Δηλαδή μιλάμε για κατακόρυφη αύξηση των αρίστων. Ενώ οι εισακτετοι είναι ελάχιστοι:

*Εισακτετοι:

Ιατρική: 49
Οδοντιατρική: 9
Φαρμακευτική: 19
Κτηνιατρική: 10
Βιολογία: 26
Αλλά τμήματα Βιολογίας (μοριακή, βιοτεχνολογία, βιοχημεία): 40
Χημεία: 0
Διαιτολογία/Διατροφολογία: 93
Φυσιοθεραπεία: 73
Εργοθεραπεία: 23
Λογοθεραπεία: 37
Νοσηλευτική: 142
Μαιευτική: 40
Παραϊατρικά(Βιοιατρικη, Δημόσια Υγεία): 91
Κοινωνική Εργασία: 28
Νηπιαγωγών: 215

ΣΥΝΟΛΟ θέσεων: 895 (χωρίς Τεφαα, αστυνομία και ΣΜΥΑ)

Πήραν μέρος: 4496

Αυτό σημαίνει ότι κάποιος μπορεί να έχει πάρει και 16000 μόρια και να μην εισαχθεί σε καμία (!) σχολή!!! (Αν έχω κάνει σωστά τους υπολογισμούς). Βέβαια, δεν έχω συμπεριλάβει τις κατηγορίες σχολών με αθλητικές δοκιμασιες ή των ένστολων, από τις οποίες δεν γνωρίζουμε ποσοι περίπου θα θελήσουν να εισαχθούν σε αυτές τις σχολές (λογικά όσοι θα μπουν σε αυτές θα μπουν από τον κλάδο Υγείας 100%, λόγω των πανύψηλων επιδόσεων).

Δυστυχώς, μου φαίνεται ότι οι βάσεις στις σχολές του κλάδου υγείας θα έχουν ραγδαία αύξηση!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και αν έχουν μεταφερθεί ακόμη περισσότεροι υποψήφιοι από την γενιά του 2003, οι οποίοι επέλεξαν το ΕΠΑΛ βλέποντας τις βάσεις του 2017 και του 2018, συγκριτικά με του ΓΕΛ, νομίζοντας ότι η εισαγωγή θα είναι εύκολη μέσω του ΕΠΑΛ, τότε οι βάσεις εισαγωγής μέσω ΕΠΑΛ θα αποκτήσουν δραματικές διαστάσεις
Δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο!Για αυτόν τον λόγο δεν αναφέρεται κάνεις στις εκτιμήσεις ΕΠΑΛ!Για να φτάσουμε τέλος Αυγούστου προ εκπλήξεων αλλά να μην μπορεί να κάνει τπτ κανείς!Επίσης αυτό που έγινε έγινε γιατί μειώθηκαν οι θέσεις σε πρώην ΤΕΙ από 20% σε 10%.
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Πιστεύετε πως θα ανέβουν μόνο οι σχολές υγείας ή και αυτές της κοινής ομάδας;(αστυνομία, πυροσβεστική, στρατός κλπ)
 

ada1974

Νεοφερμένος

Η ada1974 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.

fearless

Νεοφερμένος

Ο fearless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Αν φέτος έγινε μάχη του χρόνου θα γίνει σφαγή
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Αν φέτος έγινε μάχη του χρόνου θα γίνει σφαγή
Nαι το υπουργείο θέλει να κάνει μειώσει των εισακτεων γενικότερα που σημαίνει τώρα που παίρνει 8 άτομα η ιατρική Αθήνας μπορεί να φτάσει 5-6. Τα παιδιά που θα δίνουν πανελλήνιες το 2021 θα δούν τις βάσεις που θα πάνε στο Θεό οπότε αναγκαστικά θα κάτσουν να διαβάσουν περισσότερο αλλά και θα δίνουν τα παιδιά που έγραψαν άριστα αλλά έχασαν την σχολή που ήθελαν οπότε φαντάσου που θα πάνε οι βάσεις του χρόνου. Λογικά το υπουργείο θα δει φέτος ότι τα παιδιά έγραψαν πάρα πολύ καλά αι θα βάλει πολύ δύσκολα θέματα, τα θέματα στα μαθηματικά ήταν γελοία....
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Φέτος ήταν η τελευταία χρόνια που θα δούμε τις βάσεις σε νορμαλ επίπεδα(με μικρη έως μεγάλη αύξηση) στα ΕΠΑΛ ήδη απο φέτος οι αριστούχοι ανέβηκαν καθώς ήρθαν ατομα με στόχο αυτες τις σχολές και τις ιατρικές κλπ.(17.595 κοινής ομάδας αν κάποιος έγραψε απο επαλ ας γράψει)
Από επαλ είσαι έτσι; Τα μαθήματα γενικότερα πως είναι; Τα γενικής εννοώ γιατί εγώ είμαι στα οικονομικά
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Από επαλ είσαι έτσι; Τα μαθήματα γενικότερα πως είναι; Τα γενικής εννοώ γιατί εγώ είμαι στα οικονομικά
Μαθηματικά γελοία και έκθεση πολύ πιο εύκολη σε σχέση με του ΓΕΛ. Λογικά του χρόνου θα ανεβάσουν το επίπεδο δυσκολίας εφόσον ανέβηκε το μαθησιακό επίπεδο
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Μαθηματικά γελοία και έκθεση πολύ πιο εύκολη σε σχέση με του ΓΕΛ. Λογικά του χρόνου θα ανεβάσουν το επίπεδο δυσκολίας εφόσον ανέβηκε το μαθησιακό επίπεδο
Άρα γενικότερα σαν ύλη βγαίνουν έτσι; Εγώ ξεκίνησα από καλοκαίρι και μέχρι στιγμής μ φαίνονται εύκολα απλά δεν ξέρω τι θα ακολουθήσει στην πορεία
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top