[Πανελλήνιες 2021] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
1η επιλογή Οικονομική επιστήμη παπει ,
2η επιλογή οικονομικών επιστημών εκπα .
Τελικά μου δίνει 6 μόρια από εισόδημα!και δεν μέτρησαν το εισόδημα επιβολής εισφοράς!
Λοιπον η πλατφορμα, εχει αλλαγές φετος καλες και κακες.
Εφ οσον αποφασισε για σενα θα ακολουθησεις οτι πει.
Τα 6 μορια που σου εδωσε ειναι ακλονητα και κανεις δεν τα ξαναελεγχει.
Το διαζυγίο σου (λύπηρο μεν) δεν εχει νοημα για αυτους.
Θα ειχε νοημα αν εισουν κατω των 25 και προστατευομενη.
Εκπληξη στα ιδρυματα που λες δεν σε περιμενει , μονο ταλαιπωρεία στο παπει

Ειπες οτι δεν μετρησαν το ''εισοδημα επιβολης εισφορας'' και ποιο μετρησαν? το φορολογητεο ? και ποιο ειναι μεγαλυτερο.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με τις ισοβαθμιες τι ισχυει?Παιζει ρολο σε ποια κατηγορία εισαι(90% η 10%)?

Ξέρουμε ότι ως "βάση εισαγωγής" νοείται ο ελάχιστος αριθμος μορίων ο οποίος απαιτείται για την εισαγωγή ενός υποψηφίου ανά Τμήμα κατά το έτος συμμετοχής στις Πανελλαδικές και ως "βάση μετεγγραφής νοείται ο αριθμός των μορίων ο οποίος προκύπτει από τον αριθμό των μορίων της βάσης εισαγωγής (όπως είπαμε, κατά το έτος συμμετοχής στις Πανελλαδικές) αφαιρουμένων 2750 μορίων.

΄Ολοι οι φοιτητές που ζητούν μετεγγραφή κρίνονται μαζί (90% και 10%) καθώς αυτό που λαμβάνεται υπόψη στην κατάταξη, είναι το σύνολο των μορίων που συγκέντρωσαν από τα οικονομικά και κοινωνικά κριτήρια.

Στις ισοψηφίες όμως που λαμβάνονται υπόψη τα μόρια εισαγωγής έτσι ώστε να μην ξεπεραστεί το 15%, πιθανότατα να παίξει ρόλο καθώς η βάση εισαγωγής και κατ΄επέκταση η βάση μετεγγραφής, δεν είναι κάθε χρόνο οι ίδιες.
Πχ Το ΠΤΔΕ ΕΚΠΑ το 2019 είχε βάση εισαγωγής 15732 μόρια, το 2020 είχε 16000 μόρια και το 2021 είχε 16161 μόρια.
Θα μπορούσαμε λοιπόν να υποθέσουμε ότι ένας φετινός υποψήφιος προς μετεγγραφή του 90% ο οποίος βρίσκεται κοντά στην φετινή βάση εισαγωγής και έχει τα ίδια μόρια από τα οικονομικά και κοινωνικά κριτήρια μ΄έναν υποψήφιο του 10% που βρίσκεται κι αυτός κοντά στην βάση εισαγωγής της χρονιάς του, θα είχε περισσότερες πιθανότητες να πάρει την μετεγγραφή αφού θα συγκέντρωνε περισσότερα μόρια εισαγωγής.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chrisa

Νεοφερμένος

Η Chrisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Λοιπον η πλατφορμα, εχει αλλαγές φετος καλες και κακες.
Εφ οσον αποφασισε για σενα θα ακολουθησεις οτι πει.
Τα 6 μορια που σου εδωσε ειναι ακλονητα και κανεις δεν τα ξαναελεγχει.
Το διαζυγίο σου (λύπηρο μεν) δεν εχει νοημα για αυτους.
Θα ειχε νοημα αν εισουν κατω των 25 και προστατευομενη.
Εκπληξη στα ιδρυματα που λες δεν σε περιμενει , μονο ταλαιπωρεία στο παπει

Ειπες οτι δεν μετρησαν το ''εισοδημα επιβολης εισφορας'' και ποιο μετρησαν? το φορολογητεο ? και ποιο ειναι μεγαλυτερο.
Καθόλου λυπηρό όταν σου τυχαίνει μικρός και το συνειδητοποιείς πριν περάσουν τα χρόνια 😂 άρα να το αφήσω όπως με περνάει το σύστημα και να μην αναφέρω καθόλου διαζύγιο στη σχολή;ο μόνος μου φόβος είναι στη βεβαιωση οικογενειακής κατάστασης που θα δουν εμένα με την μικρή και δουν ότι λείπει το διαζύγιο!
Γιατί ταλαιπωρία το παπει;😂
Το εισόδημα επιβολής εισφοράς εμένα είναι πάνω κάτω στα 3 χρόνια 6.500-7.000 που θα αντιστοιχούσε σε 3 μόρια.
Ενώ το δηλωθεν 0,40 ..λογικά το δηλωθεν θα μέτρησαν !
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Καθόλου λυπηρό όταν σου τυχαίνει μικρός και το συνειδητοποιείς πριν περάσουν τα χρόνια 😂 άρα να το αφήσω όπως με περνάει το σύστημα και να μην αναφέρω καθόλου διαζύγιο στη σχολή;ο μόνος μου φόβος είναι στη βεβαιωση οικογενειακής κατάστασης που θα δουν εμένα με την μικρή και δουν ότι λείπει το διαζύγιο!
Γιατί ταλαιπωρία το παπει;😂
Το εισόδημα επιβολής εισφοράς εμένα είναι πάνω κάτω στα 3 χρόνια 6.500-7.000 που θα αντιστοιχούσε σε 3 μόρια.
Ενώ το δηλωθεν 0,40 ..λογικά το δηλωθεν θα μέτρησαν !
Κοιτα το διαζυγιο εχει νοημα για το παιδι. Ο πατερας μπορει να την εκανε αλλα για το παιδι νοιαζεται, για αυτο ζητανε και αφμ πατερα , ζητανε διαζυγιο, δικαστικη αποφαση κηδεμονιας.
Το οικογενειακης λεει οτι το παιδι εχει πατερα , για τον δικο σου τον πατερα δεν ενδιαφερονται.
Εσυ προσωπικα οτι εχεις να λαμβανεις απο τον εξ φαινεται στην δηλωση.
Επειτα οι γατοι της ΑΔΔΕ βλεπουν αν το αφμ σου ειναι συνδεδεμενο.
Κοντολογης ο μπαμπας που ταχει μπορει να πληρωνει τα εξοδα επαρχιας για την κορη του .
Για την πρωην του ομως δυσκολο . Εγω θα το εκανα παντως
Κιαλο χαρτι να θελουν εκτος των αναφερομενων θα στο ζητησουν και θα το δωσεις.

Η διαφορα 0,40€ και 6.500€ ειναι μεγαλη και ειναι δυσκολο να κανουν σκιπ τα τεκμηρια , κατι αλλο παιζει.
 

Chrisa

Νεοφερμένος

Η Chrisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Στην αίτηση πάνω πάνω αναφέρει: «Δυνατότητα για μη συμπλήρωση των στοιχείων γονέων/κηδεμόνων η συζύγου υπάρχει μόνο στις περιπτώσεις που ισχύει κάποιος από τους λόγους της υποκείμενης πτυσσόμενης λίστας.»Τι εννοεί με αυτό ο ποιητής;
Και η εγκύκλιος γράφει στα δικαιολογητικά: «Διαζευκτηριο σε περίπτωση που ο ίδιος ο φοιτητής είναι διαζευγμένος.»
Εγώ γιαυτο αγχώνομαι😂 και τηλ στις μετεγγραφές κλασσικά δεν σηκώνουν κανένα!
Το φορολογητέο είναι κοντά στα 5.000 άρα ούτε αυτό μέτρησαν..δεν έχω ιδέα αν δεν ισχύει αυτό με το δηλωθεν!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Στην αίτηση πάνω πάνω αναφέρει: «Δυνατότητα για μη συμπλήρωση των στοιχείων γονέων/κηδεμόνων η συζύγου υπάρχει μόνο στις περιπτώσεις που ισχύει κάποιος από τους λόγους της υποκείμενης πτυσσόμενης λίστας.»Τι εννοεί με αυτό ο ποιητής;
Και η εγκύκλιος γράφει στα δικαιολογητικά: «Διαζευκτηριο σε περίπτωση που ο ίδιος ο φοιτητής είναι διαζευγμένος.»
Εγώ γιαυτο αγχώνομαι😂 και τηλ στις μετεγγραφές κλασσικά δεν σηκώνουν κανένα!
Το φορολογητέο είναι κοντά στα 5.000 άρα ούτε αυτό μέτρησαν..δεν έχω ιδέα αν δεν ισχύει αυτό με το δηλωθεν!
Εκει που λειε πτυσομενη λιστα εχει απο κατω παραθυρο με βελακι που αν το πατησεις θα δωσει περιπτωσεις
 

Chrisa

Νεοφερμένος

Η Chrisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 46 μηνύματα.

Συνημμένα

  • 8340705B-28F5-4DED-B0E9-FC3A94B80481.jpeg
    8340705B-28F5-4DED-B0E9-FC3A94B80481.jpeg
    3.2 MB · Εμφανίσεις: 96

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Μια χαρα τα λεει και καλα τα εκανες . Κοιτα η πλατφορμα εστιαζει στα παιδακια και στα παντρεμενα παιδακια. Για σενα αποφασισε εισαι μεγαλο κοριτσι και σου εκλεισε τους γονεις , τι αλλο να κανει.
Επειτα οι σχολες που ζητας ειναι σχολες που οποιος περασει απ εξω ανοιγει την πορτα και μπαινει , τι να ελεγξουν?
 
Τελευταία επεξεργασία:

οθεσσαλονικιος

Νεοφερμένος

Ο οθεσσαλονικιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Γιάννη στον έλεγχο των δικαιολογητικών μετέπειτα στη γραμματεία ποιοι τα ελέγχουν ποιοι έχουν τον πρώτο λόγο στον έλεγχο;ο κοσμήτορας,ο πρύτανης ή βλακείες λέω;😂φώτισε με😂
 

Chrisa

Νεοφερμένος

Η Chrisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Μια χαρα τα λεει και καλα τα εκανες . Κοιτα η πλατφορμα εστιαζει στα παιδακια και στα παντρεμενα παιδακια. Για σενα αποφασισε εισαι μεγαλο κοριτσι και σου εκλεισε τους γονεις , τι αλλο να κανει.
Επειτα οι σχολες που ζητας ειναι σχολες που οποιος περασει απ εξω ανοιγει την πορτα και μπαινει , τι να ελεγξουν?
Χαχα!παντως μετά από πολλές ανανεώσεις ξεκόλλησε το σύστημα και μου το εμφάνισε!το έβαλα εγώ αλλά δεν το ζήτησε πάλι στα δικαιολογητικά!τεσπα είμαι καλυμμένη και όπως τα λες είναι Γιάννη!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Γιάννη στον έλεγχο των δικαιολογητικών μετέπειτα στη γραμματεία ποιοι τα ελέγχουν ποιοι έχουν τον πρώτο λόγο στον έλεγχο;ο κοσμήτορας,ο πρύτανης ή βλακείες λέω;😂φώτισε με😂
Αν εισαι κτηνιατρικη ΑΠΘ τα ελεγχει ο γραμματεας πατ κιουτ σε καθαριζει αμεσως.
Οφισιαλυ δημιουργειται επιτροπη στον τμημα απο γραμματεις και καθηγητες με τους γραμματεις να εχουν τον λογο ,οι αλλοι υπογραφουν.
Ο κοσμητορας και ο πρυτανης δεν ασχολουνται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΓΙΑΝΝΗΣ61

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ61 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλήσπερα Γιάννη,
Βλέποντας λίγο τα στατιστικά του 2020 για μεταγραφές αδελφών ήταν αιτήσεις 1857 εγκρίσεις 1814 (2,3%) .
Αυτοί οι 43 πως κόπηκαν ?? Αφου όσο συμπληρώνεις την πλατφορμα .. επιβεβαιώνεις εσυ και το σύστημα και πάς μεχρι την υποβολή και οτι ειναι λαθος δεν σε αφήνει.... Αρα τι προεκυψε απο την λήξη των αιτησεων μεχρι τα αποτελεσματα.?
 

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Γεια σας.Να κάνω μια ερώτηση?βιβλία από τον Εύδοξο μπορούμε να πάρουμε όσοι κάνουμε μετεγγραφή από το τμήμα που περάσαμε ή θα χρειαστεί να τα γυρίσουμε πίσω ? ειδικότερα είμαι από το βιολογικό της Πάτρας
 

Alin22

Νεοφερμένος

Η Alin22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Γεια σας.Να κάνω μια ερώτηση?βιβλία από τον Εύδοξο μπορούμε να πάρουμε όσοι κάνουμε μετεγγραφή από το τμήμα που περάσαμε ή θα χρειαστεί να τα γυρίσουμε πίσω ? ειδικότερα είμαι από το βιολογικό της Πάτρας
δν υπαρχει λογος να παρεις τωρα. περιμενε λιγο τα αποτελεσματα των μετεγγραφων κ θα παρεις τοτε για το τμημα που θα πας
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Καλήσπερα Γιάννη,
Βλέποντας λίγο τα στατιστικά του 2020 για μεταγραφές αδελφών ήταν αιτήσεις 1857 εγκρίσεις 1814 (2,3%) .
Αυτοί οι 43 πως κόπηκαν ?? Αφου όσο συμπληρώνεις την πλατφορμα .. επιβεβαιώνεις εσυ και το σύστημα και πάς μεχρι την υποβολή και οτι ειναι λαθος δεν σε αφήνει.... Αρα τι προεκυψε απο την λήξη των αιτησεων μεχρι τα αποτελεσματα.?
δεμ ξερω να σου πω. Πχ αδελφια με πανω απο v+2 που εκαναν αποποιηση
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν παρεις βιβλια και μετα παρεις μετεγγραφη,θα χρειαστει να τα γυρισεις .
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Αν παρεις βιβλια και μετα παρεις μετεγγραφη,θα χρειαστει να τα γυρισεις .
μπορει ναι μπορει και οχι συμφωνα με τα περσινα.
Τωρα ομως αυξανουν τον big brother στον ευδοξο και γενικα στα φοιτητολογια οποτε δεν ξερω

Ερωτηση γνωσεων προς τα παιδια που εκανα αιτηση μετεγγραφης.

Τις σχολες που δεν πιανεται τον κοφτη 2750 σας τις εμφανιζει για επιλογη?
 

Alin22

Νεοφερμένος

Η Alin22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

Chrisa

Νεοφερμένος

Η Chrisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 46 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
ωραια ευχαριστω, οτι περυσι λοιπον
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top