[Πανελλήνιες 2021] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Περίμενε εχουν μια μερα ακόμα την αυριανή για να ειναι συνεπείς στην διαρροή τους.
Βεβαια απο αξιοπιστια δεν τα πανε και τοσο καλα αλλα θα δειξει.
Περιμένω, μπορώ να κάνω και τίποτα άλλο
Εν τω μεταξύ στην ιατρική Θεσσαλονίκης δεν μας δέχονται στα εργαστήρια και έτσι τόσες μεταφορές με το καλημέρα
Σέ άλλες τούς δέχονται
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Περιμένω, μπορώ να κάνω και τίποτα άλλο
Εν τω μεταξύ στην ιατρική Θεσσαλονίκης δεν μας δέχονται στα εργαστήρια και έτσι τόσες μεταφορές με το καλημέρα
Σέ άλλες τούς δέχονται
Ποιες ειναι οι αλλες τα ιωαννινα?
Παλι καλα που πατε αμφιθεατρο. Για τα εργαστηρια να ευχεσαι απ' οταν βγουν τα αποτελεσματα , τελος νοεμβρη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Καλησπερα!!Εχω μια απορία σχετικά με τις αιτήσεις των μετεγγραφών..Αν κάποιος ειναι άνω των 25(γεννηθείς π χ το 1993 )πρέπει στην αίτηση για να υπολογιστούν τα μόρια των οικονομικών κριτηρίων να συμπληρώσει και το αφμ των 2 γονέων ή μονο το δικό του?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Καλησπερα!!Εχω μια απορία σχετικά με τις αιτήσεις των μετεγγραφών..Αν κάποιος ειναι άνω των 25(γεννηθείς π χ το 1993 )πρέπει στην αίτηση για να υπολογιστούν τα μόρια των οικονομικών κριτηρίων να συμπληρώσει και το αφμ των 2 γονέων ή μονο το δικό του?
δεν νομιζω , μονο το δικο σου. Εχεις λογο να εισαι προστατευομενη?
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
δεν νομιζω , μονο το δικο σου. Εχεις λογο ν

δεν νομιζω , μονο το δικο σου. Εχεις λογο να εισαι προστατευομενη?
Συμφωνα με το νεο νομο των μετεγγραφων θα υπολογιστουν τα εισοδηματα της 3ετιας αρα του 2018 2019 2020.Θα ηθελα να ρωτησω αν για τα 3 αυτα ετη αν θα υπολογιστουν μονο το δικο μου εισοδημα οντας γεννηθεισα το ' 93 και αν πρεπει να αφησω κενο το κουτακι με αφμ των γονιων?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Συμφωνα με το νεο νομο των μετεγγραφων θα υπολογιστουν τα εισοδηματα της 3ετιας αρα του 2018 2019 2020.Θα ηθελα να ρωτησω αν για τα 3 αυτα ετη αν θα υπολογιστουν μονο το δικο μου εισοδημα οντας γεννηθεισα το ' 93 και αν πρεπει να αφησω κενο το κουτακι με αφμ των γονιων?
Ειναι ειδικη η περιπτωση σου και δεν ξερω ποσο εξυπνη ειναι η πλατφορμα για να σου απαντησω.
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Γιάννη πιστεύεις ότι αν επικοινωνήσω με το τμήμα μετεγγραφών του υπουργείου θα μου απαντήσουν σε αυτή την ερώτηση?Αν μετρήσει μόνο το δικό μου εισόδημα συγκεντρώνω 6 μόρια ενώ αν για το 2018 μετρήσει και των γονιων 4.Ενδιαφέρομαι για μετεγγραφή για το πτδε εκπα. Σε περίπτωση που δε μπορέσω να το φέρω αθήνα ,γνωρίζεις αν μπορώ παράλληλα(με την αίτηση μου να μετεγγραφώ αθηνα) να αιτηθώ μετακίνηση σε τμήμα του τρίτου πεδίου π.χ εργοθεραπεία παδα(που λογικά το πιάνω πέρσι απαίτησε 0 μόρια) και στη κοινωνική εργασία(τα έχω δηλώσει και τα 2 στο μηχανογραφικό του 4%). Επίσης,θα ήθελα να ρωτήσω αν στη περίπτωση που περάσω με μετακίνηση στις σχολές αυτές δεσμεύομαι να εγγραφώ και να διαγραφώ από τη τωρινή σχολή μου;Ευχαριτσώ πολύ εκ των προτέρων!!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Πολλα τα ερωτηματα σου απαντω στο 1ο και τα ψαχνω.
Επικοινωνησε με το Υπαιθ αλλα δεν γνωριζω να σου πω για την εγκυροτητα των απαντησεων τους.
Δεν μπορεις να πας μονο με τα εισοδηματα των γονιων σου γιατι εσαι εκτος προστασιας εισαι μεγαλο κοριτσι,με υποχρεωση δηλωσης.
Απο την αλλη πλατφορμα δεν σου δινει δυνατοτητα επιλογης για μικτο υπολογισμο ή μεμονομενο με την δικη σου δηλωση μονο.
Τι θα εκανα εγω στην θεση σου.
1) Θα υπολογιζα στο χαρτι τα μορια με μικτο και τα μορια με μεμονομενα ( το εχεις κανει)
2) Θα δοκιμαζα την πλατφορμα
Μια δοκιμη με τα αφμ των 3ων σας και μια δοκιμή με τα αφμ το δικο σου μονο ,και θα εβλεπα που μου δινει τα περισσοτερα μορια.
Αυτο θα επελεγα.
Αν η πλατφορμα δωσει τα οικονομικα μορια παει τελος δεν επαναεξεταζονται. Μονο τα κοινωνικα ψαχνουν οι σχολες . Eκτος και ειναι το ΕΜΠ, αυτο κανει τον ηρακλη πουαρω. Σε καθε περιπτωση εισαι καλυμμένη και απο τον νομο ο οποιος δεν ξεκαθαριζει μικτες και μεμονομενες περιπτωσεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μετακινησεις:
Για να εχεις δηλωσει σχολη απο 1ο και 3ο πεδιο μαλλον πρεπει να εισαι απο παλαιο με βιολογια.
Μεχρι εδω καλα.
Για να κανεις μετακινηση θα πρεπει να πιανεις την φετινή βαση της σχολης του 4% αυτουσια, χωρις συν 2750
Για την κοινωνικη εργασια μαλλον ειναι αδυνατη διοτι τιγκαρει απο μετεγγραφες.
Για την εργοθεραπεια υπαρχει παραθυρο επιτυχιας διοτι δεν γεμισε περυσι, αφησε 4 θεσεις κενες.
Οποτε μαζι με την αιτηση μετεγγραφης το συνεχιζεις παρακατω και βαζεις και τις 2 μετακινησεις.
Αν αλλαξεις γνωμη δεν κανεις διαγραφη απο την παλια σχολη και παει πεταξε και η πιθανη μετεγγραφη και η μετακινηση που πηρες. Απλα και δυστηχως καποιος αλλος την κλαιει ( την μετεγγραφη μονο)
 
Τελευταία επεξεργασία:

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πολύ για τη μακροσκελή ανάλυση και το χρόνο που αφιέρωσες και για τη βοήθεια και ενημέρωση που παρέχεις σε όλους μας !!
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Πάει και η Παρασκευή:dash1::rant::mad:
 

Ismhnhpapa

Νεοφερμένος

Η Ismhnhpapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Καλησπέρα
Έχω περάσει τουρκικών και ασιατικών σπουδών στο εκπα και λόγω της μη αντιστοιχίας καθώς βρίσκεται σε αυτά τα ενενήντα τμήματα έψαχνα και στις κατ εξαίρεση μετακινήσεις που αναφέρει το παρακάτω στο 2:
Με πιάνει έτσι ;
Και δεύτερον δίνουν κατ εξαίρεση μετακινήσεις και γενικά μεταγραφές ;
Επιπλέον ποσό καιρό χρειάζεται για να ανακοινωθούν τα αποτελέσματα
Ευχαριστώ εξ των προτέρων
 

Συνημμένα

  • 6B1CB703-1663-4F07-AC6E-8EB761ECF7BC.png
    6B1CB703-1663-4F07-AC6E-8EB761ECF7BC.png
    226.7 KB · Εμφανίσεις: 90

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα
Έχω περάσει τουρκικών και ασιατικών σπουδών στο εκπα και λόγω της μη αντιστοιχίας καθώς βρίσκεται σε αυτά τα ενενήντα τμήματα έψαχνα και στις κατ εξαίρεση μετακινήσεις που αναφέρει το παρακάτω στο 2:
Με πιάνει έτσι ;
Και δεύτερον δίνουν κατ εξαίρεση μετακινήσεις και γενικά μεταγραφές ;
Επιπλέον ποσό καιρό χρειάζεται για να ανακοινωθούν τα αποτελέσματα
Ευχαριστώ εξ των προτέρων

Αιτήσεις για χορήγηση κατ’ εξαίρεση μετεγγραφής μπορούν να υποβάλουν, όσοι εμπίπτουν στις περιπτώσεις α, β, γ και δ της παραγράφου 1 του άρθρου 79 (NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 4692 (ΦΕΚ 111 τ.Α΄/12-6-2020)
Οι κατ΄εξαίρεση μετεγγραφές δίνονται πάρα πολύ δύσκολα ακόμα και αν κάποιος ανήκει στις παραπάνω αναφερόμενες περιπτώσεις.

Η παράγραφος 2 στην οποία αναφέρεσαι, αφορά την περίπτωση που κάποιος από τις παραπάνω κατηγορίες της παραγράφου 1, ζητήσει κατ΄εξαίρεση μετεγγραφή σε Περιφερειακή Ενότητα στην οποία δεν υπάρχει αντίστοιχο Τμήμα μ΄αυτό της εισαγωγής του οπότε του δίνεται η δυνατότητα να υποβάλει αίτηση για κατ΄εξαίρεση μετακίνηση σε Τμήμα του ίδιου επιστημονικού πεδίου που υπάρχει στην Περιφερειακή Ενότητα που τον ενδιαφέρει και για το οποίο συγκεντρώνει τα μόρια της βάσης εισαγωγής κατά το έτος εγγραφής του στο Τμήμα εισαγωγής του.

Η εισαγωγή σε μη αντίστοιχα Τμήματα, αποκλείει την μετεγγραφή όλων των κατηγοριών και κατ΄επέκταση και την μετακίνηση.
 

Annou1

Νεοφερμένος

Η Annou1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Μήπως μπορεί κάποιος να δώσει ένα παράδειγμα υπολογισμού οικονομικών κριτηρίων, γιατί με έχει μπερδέψει ο ορισμός που δίνεται στην εγκύκλιο για το κατά κεφαλην οικογενειακό εισόδημα (με τους μέσους όρους τριών τελευταίων ετών και άλλα τέτοια). Ευχαριστωωω
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Μήπως μπορεί κάποιος να δώσει ένα παράδειγμα υπολογισμού οικονομικών κριτηρίων, γιατί με έχει μπερδέψει ο ορισμός που δίνεται στην εγκύκλιο για το κατά κεφαλην οικογενειακό εισόδημα (με τους μέσους όρους τριών τελευταίων ετών και άλλα τέτοια). Ευχαριστωωω
Ποσα αδελφια εχεις που να γεννηθηκαν απο 1-1-95 και προς τα εδω?
Εργαζεται κανενα και κανει δηλωση?
Ειναι κανενα παντρεμενο?
 

Annou1

Νεοφερμένος

Η Annou1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ποσα αδελφια εχεις που να γεννηθηκαν απο 1-1-95 και προς τα εδω?
Εργαζεται κανενα και κανει δηλωση?
Ειναι κανενα παντρεμενο?
Παίρνω 2.5 απο τριτεκνια βασικά (δύο αδελφούς, ο ένας φοιτητής, ο άλλος δημοτικό) εισόδημα κάθε χρόνο δεν ξεπερνά αποτι μου είπαν το 10k, απλά δεν έχω καταλάβει πως υπολογίζουμε τα μόρια απο οικονομικά κριτήρια. Νομίζω είναι 6, άρα στο σύνολο 8.5
Θέλω μεταγραφή από χημικό Ιωαννίνων στο Χημικο Πάτρας, ελπίζω να γίνει
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Παίρνω 2.5 απο τριτεκνια βασικά (δύο αδελφούς, ο ένας φοιτητής, ο άλλος δημοτικό) εισόδημα κάθε χρόνο δεν ξεπερνά αποτι μου είπαν το 10k, απλά δεν έχω καταλάβει πως υπολογίζουμε τα μόρια απο οικονομικά κριτήρια. Νομίζω είναι 6, άρα στο σύνολο 8.5
Θέλω μεταγραφή από χημικό Ιωαννίνων στο Χημικο Πάτρας, ελπίζω να γίνει
Τα 8,5 φτανουν και για μετεγγραφη στο φεγγαρι και η χημεια πατρας θελει 0 μορια.
Οικονομικα μορια:
Εχουμε λοιπον οικογενεια με 5 μελη.
Ζητας απο τον πατερα σου εκκαθαριστικα εφοριας για φετος , περυσι, προπερσι (21,20,19)
Πηγαινεις στο κεντρο, στο πινακακι και βλεπεις εκει κατι κωδικους , δες τον κωδικο 003:03 ( σημαινει 3 παιδια προστατευομενα)
Πηγαινεις στην γραμμη επανω δεξια ''εισοδημα επιβολης εισφορας'' . Εκει θα βρεις 2 αριθμους (μαμα, μπαμπα) και τους προσθετεις . Συνολικα 6 αριθμους θα προσθεσεις για τα 3 χρονια. Οτι βρεις το διαιρεις με το 15 ( 3 χρονια x 5 μελη).
Το αποτελεσμα ειναι το κατα κεφαλην εισοδημα.
0-3000-->6 μορια
3000 -6000--> 4 μορια
 
Τελευταία επεξεργασία:

Annou1

Νεοφερμένος

Η Annou1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Τα 8,5 φτανουν και για μετεγγραφη στο φεγγαρι και η χημεια πατρας θελει 0 μορια.
Οικονομικα μορια:
Εχουμε λοιπον οικογενεια με 5 μελη.
Ζητας απο τον πατερα σου εκκαθαριστικα εφοριας για φετος , περυσι, προπερσι (21,20,19)
Πηγαινεις στο κεντρο, στο πινακακι και βλεπεις εκει κατι κωδικους , δες τον κωδικο 003:03 ( σημαινει 3 παιδια προστατευομενα)
Πηγαινεις στην γραμμη επανω δεξια ''εισοδημα επιβολης εισφορας'' . Εκει θα βρεις 2 αριθμους (μαμα, μπαμπα) και τους προσθετεις . Συνολικα 6 αριθμους θα προσθεσεις για τα 3 χρονια. Οτι βρεις το διαιρεις με το 15 ( 3 χρονια x 5 μελη).
Το αποτελεσμα ειναι το κατα κεφαλην εισοδημα.
0-3000-->6 μορια
Χχαχαχαχ τέλεια, ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια ❤️😂
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Με 6 μορια τι πιθανοτητες εχω για πτδε εκπα?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top