[Πανελλήνιες 2021] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω για τις μεταγραφες τα δύο μου παιδιά θα είναι πρωτοετείς φοιτητές. Μένουμε Κόρινθο η κόρη μου πέρασε στην Παντειο και ο γιος μου Τρίπολη πληροφορικής και τηλεπικοινωνιων. Θέλει να πάρει μεταγραφή Αθήνα πιάνει τη βάση μεταγραφης σε τρία πανεπιστήμια της Αθήνας μπορεί να επιλέξει σε ποιο να πάει η γίνετε η μεταγραφή με τη σειρά προτίμησης του μηχανογραφικου?Επισης το κατακεφαλην εισοδημα ειναι 5000 .Ευχαριστω.

Όχι δεν παίζει ρόλο η σειρά προτεραιότητας, μπορεί να ζητήσει μετεγγραφή προς οποία σχολή τον ενδιαφέρει, αρκεί να είναι αντίστοιχη με αυτή που έχει περάσει και να πιάνει τον κόφτη.

Για το εισόδημα θα σου απαντήσουν άλλοι πιο ενήμεροι.
 

Nick2325

Νεοφερμένος

Ο Nick2325 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Αν πάρω μετεγγραφή σε μια σχολή δικαιούμαι να μπω και στη φοιτητική εστία της νέας σχολής και αν ναι οι αιτήσεις για φοιτητικές εστίες γίνονται πιο νωρίς από της μετεγγραφές όποτε τι θα πρέπει να κάνω ;
 

nikpap887

Νεοφερμένος

Ο nikpap887 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Με 5 μορια μετεγγραφη εφαρμοσμενη πληροφορικη παμακ η απθ ποιες ειναι οι πιθανοτητες?
 

Petros001

Νεοφερμένος

Ο Petros001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα , πέρασα φέτος Νομική στην Κομοτηνή , η αδερφή μου είναι προπτυχιακός φοιτητής στα Ιωάννινα , εφόσον δεν υπάρχει αντίστοιχο τμήμα Νομικής στα Ιωάννινα και με κατά κεφαλήν κάτω των 11.000 ,έχω δικαίωμα στην κατηγορία αδελφών φοιτητών να έρθω Αθήνα σωστά ; Ας βοηθήσει κάποιος
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,520 μηνύματα.
Καλησπέρα , πέρασα φέτος Νομική στην Κομοτηνή , η αδερφή μου είναι προπτυχιακός φοιτητής στα Ιωάννινα , εφόσον δεν υπάρχει αντίστοιχο τμήμα Νομικής στα Ιωάννινα και με κατά κεφαλήν κάτω των 11.000 ,έχω δικαίωμα στην κατηγορία αδελφών φοιτητών να έρθω Αθήνα σωστά ; Ας βοηθήσει κάποιος
Οι γονεις σου που μενουν?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με 5 μορια μετεγγραφη εφαρμοσμενη πληροφορικη παμακ η απθ ποιες ειναι οι πιθανοτητες?
Φαινονται Αριστες και σιγουρες αλλα αν θες ασφαλεστερη γνωμη γραψε μου εδω τις βασεις ολων των αντιστοιχων σχολων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν πάρω μετεγγραφή σε μια σχολή δικαιούμαι να μπω και στη φοιτητική εστία της νέας σχολής και αν ναι οι αιτήσεις για φοιτητικές εστίες γίνονται πιο νωρίς από της μετεγγραφές όποτε τι θα πρέπει να κάνω ;
Οι αιτησεις για εστια γινονται αφου παρεις κωδικους νεας σχολης.
Υπαρχουν εστιες που κρατανε 1-2 θεσεις για μετεγγραφομενους αλλα ειναι δυσκολοτερο απ οτι αν εισουν απο την αρχη. ειναι αμφιβολο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω για τις μεταγραφες τα δύο μου παιδιά θα είναι πρωτοετείς φοιτητές. Μένουμε Κόρινθο η κόρη μου πέρασε στην Παντειο και ο γιος μου Τρίπολη πληροφορικής και τηλεπικοινωνιων. Θέλει να πάρει μεταγραφή Αθήνα πιάνει τη βάση μεταγραφης σε τρία πανεπιστήμια της Αθήνας μπορεί να επιλέξει σε ποιο να πάει η γίνετε η μεταγραφή με τη σειρά προτίμησης του μηχανογραφικου?Επισης το κατακεφαλην εισοδημα ειναι 5000 .Ευχαριστω.
Η μετεγγραφη ειναι σιγουρη απο τριπολη προς αθηνα. Εχει 2 προτιμήσεις να δηλώσει, συνηθως πηγαινουν στην 1η διοτι δεν μπαινουν σε διαγωνισμο μεταξυ τους, οπως με τα οικονομικα μορια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikpap887

Νεοφερμένος

Ο nikpap887 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,520 μηνύματα.

nikpap887

Νεοφερμένος

Ο nikpap887 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πληροφορικης ΑΠΘ 17339
Εφαρμοσμενης ΠΑΜΑΚ 16606
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,520 μηνύματα.

angeloskar

Νεοφερμένος

Ο angeloskar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Καλησπέρα, αν ο αδερφός σπουδάζει Αθήνα, είναι επαρκής λόγος για μετεγγραφή Αθήνα;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,520 μηνύματα.

tfghp

Νεοφερμένος

Η tfghp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
περισσότερες πιθανότητες για να εγκριθεί η μετεγγραφή Αθήνα είναι μέσω κοινωνικοοικονομικών κριτηρίων ή μέσω αδελφού προπτυχιακου φοιτητή;;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,520 μηνύματα.

tfghp

Νεοφερμένος

Η tfghp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ο αδερφός σπουδάζει Ιωάννινα αλλά δεν υπάρχει αντιστοιχία εκει σχολής για μετεγγραφή και μόνιμη κατοικία γονέων Μεσολόγγι μπορώ να πάρω μετεγγραφή Αθήνα;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,520 μηνύματα.
Ο αδερφός σπουδάζει Ιωάννινα αλλά δεν υπάρχει αντιστοιχία εκει σχολής για μετεγγραφή και μόνιμη κατοικία γονέων Μεσολόγγι μπορώ να πάρω μετεγγραφή Αθήνα;
δυστηχως οχι ,εκτος και μετακομισουν οι γονεις σου αθηνα.
 

nikpap887

Νεοφερμένος

Ο nikpap887 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

alpha.kappa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alpha.kappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
δυστηχως οχι ,εκτος και μετακομισουν οι γονεις σου αθηνα.
Καλησπέρα...
Για να γινει αυτό δεν θα επρεπε ήδη στη φορ. δήλωση που εκαναν ήδη οι γονείς να εχουν δηλώσει κατοικία σε άλλη πόλη πχ Αθήνα ή Θεσσαλονικη ?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,520 μηνύματα.
Καλησπέρα...
Για να γινει αυτό δεν θα επρεπε ήδη στη φορ. δήλωση που εκαναν ήδη οι γονείς να εχουν δηλώσει κατοικία σε άλλη πόλη πχ Αθήνα ή Θεσσαλονικη ?
Σωστα , γινονται ομως και προποποιητικες δηλωσεις. Ειδικοι μετοικιστες ειναι οι λογιστες.
 

Petros001

Νεοφερμένος

Ο Petros001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Οι γονεις σου που μενουν?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Φαινονται Αριστες και σιγουρες αλλα αν θες ασφαλεστερη γνωμη γραψε μου εδω τις βασεις ολων των αντιστοιχων σχολων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Οι αιτησεις για εστια γινονται αφου παρεις κωδικους νεας σχολης.
Υπαρχουν εστιες που κρατανε 1-2 θεσεις για μετεγγραφομενους αλλα ειναι δυσκολοτερο απ οτι αν εισουν απο την αρχη. ειναι αμφιβολο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Η μετεγγραφη ειναι σιγουρη απο τριπολη προς αθηνα. Εχει 2 προτιμήσεις να δηλώσει, συνηθως πηγαινουν στην 1η διοτι δεν μπαινουν σε διαγωνισμο μεταξυ τους, οπως με τα οικονομικα μορια.
Αθήνα
 

Badguy70

Νεοφερμένος

Ο Badguy70 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, πέρασα φέτος μαθηματικό Ιωαννίνων και θέλω να πάρω μεταγραφή στο ΑΠΘ. Διαθέτω συνολικά 6 μόρια μεταγραφής. Ο αδερφός μου σπουδάζει φυσικό Θεσσαλονίκης . Οι γονείς μας ζουν σε ένα χωριό στην Πιερία. Ποιος τρόπος θεωρείτε πως είναι ο καλύτερος για μεταγραφή; Να σημειώσω ότι ο αδερφός μου ήρθε στο φυσικό Θεσσαλονίκης με μεταγραφή (μοριοδότηση) από τα Γιάννενα. Το αναφέρω γιατί δεν ξέρω εάν θα επηρεάσει εμένα.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top