[Πανελλήνιες 2021] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

alpha.kappa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alpha.kappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
αυτα ειναι γνωση των λογιστων


Μπορώ να κάνω μετοίκηση (αλαγή μόνιμης κατοικίας) .
Ομως σύμφωνα με το παρακάτω ,επειδή εχω σπιτι στην ιδια Περιφερειακή Ενότητα , το παιδί δεν δικαιουτε μεταγραφή λόγω αδελφου φοιτητή

α) τα αδέλφια σπουδάζουν σε Τμήματα Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α. τα οποία εδρεύουν σε διαφορετική Περιφερειακή Ενότητα τόσο μεταξύ τους όσο και από την Περιφερειακή Ενότητα στην οποία διαμένουν μόνιμα οι γονείς ή οι ίδιοι ή οι γονείς τους έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας,
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Μπορώ να κάνω μετοίκηση (αλαγή μόνιμης κατοικίας) .
Ομως σύμφωνα με το παρακάτω ,επειδή εχω σπιτι στην ιδια Περιφερειακή Ενότητα , το παιδί δεν δικαιουτε μεταγραφή λόγω αδελφου φοιτητή

α) τα αδέλφια σπουδάζουν σε Τμήματα Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α. τα οποία εδρεύουν σε διαφορετική Περιφερειακή Ενότητα τόσο μεταξύ τους όσο και από την Περιφερειακή Ενότητα στην οποία διαμένουν μόνιμα οι γονείς ή οι ίδιοι ή οι γονείς τους έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας,
Δεν καταλαβαινω το νοημα της παραγραφου σου.
''εχω σπιτι στην ιδια Περιφερειακή Ενότητα , το παιδί δεν δικαιούτε μεταγραφή λόγω αδελφου φοιτητή''

Που θα περασει αρχικα το παιδι και που εχετε το σπιτι?
 

alpha.kappa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alpha.kappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Ισως δεν τα εξηγησα καλά!!

Μένω στα Γιάννενα σε ιδιόκτητο σπίτι και η κόρη μου σπουδαζει στο Πανεπιστήμιο Ιωαννινων στο 1 ετος
Με βάση την παραπάνω παράγραφο, Αν ο γιος μου περάσει πχ Οικονομικό Πελοπονήσου (Τριπολη) δεν δικαιούστε μεταγραφή στο Οικονομικό Ιωαννίνων λόγω αδελφού φοιτητή.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Ισως δεν τα εξηγησα καλά!!

Μένω στα Γιάννενα σε ιδιόκτητο σπίτι και η κόρη μου σπουδαζει στο Πανεπιστήμιο Ιωαννινων στο 1 ετος
Με βάση την παραπάνω παράγραφο, Αν ο γιος μου περάσει πχ Οικονομικό Πελοπονήσου (Τριπολη) δεν δικαιούστε μεταγραφή στο Οικονομικό Ιωαννίνων λόγω αδελφού φοιτητή.
Μαλιστα , Αν ειχατε σπιτι στην τριπολη τοτε δεν θα υπηρχε περιπτωση μετεγγραφης λογω αδελφου αλλα δεν εχετε.
Το προβλημα στο σεναριο που αναφερετε δεν ειναι το σπιτι στα ιωαννινα αλλα επειδη εσεις οι γονεις κατοικητε φορολογικα στα Ιωαννινα .
Το σπιτι στα ιωαννινα ειναι ωφελιμο για το σεναριο μετεγγραφης λογω αδελφου.

Ναι θα μου πειτε για την 2η παραγραφο... αυτη γινεται κατανοητη μετα απο 17,5 αναγνωσεις.

Σημειωση: Η απαγορευση στο σεναριο αυτο υπακουει στο νοημα του νομου γαβρογλου για τα αδελφια ( αυτος τον εκανε) Ο νομος αυτος στοχευε οτι η οικογενεια δεν μπορει να συντηρει πανω απο δυο σπιτια. Οκ , Ο γαβρογλου γαλαντομος στοχευσε σιωπηρα μεσω της ηλεκτρονικης πλατφορμας εφαρμογης να γινει ενα το σπιτι. Η κεραμεως εφαρμοζει επ ακριβως το νοημα του νομου ( 2 σπιτια)

Ισως δεν τα εξηγησα καλά!!

Μένω στα Γιάννενα σε ιδιόκτητο σπίτι και η κόρη μου σπουδαζει στο Πανεπιστήμιο Ιωαννινων στο 1 ετος
Με βάση την παραπάνω παράγραφο, Αν ο γιος μου περάσει πχ Οικονομικό Πελοπονήσου (Τριπολη) δεν δικαιούστε μεταγραφή στο Οικονομικό Ιωαννίνων λόγω αδελφού φοιτητή.
Μια επιπροεθετη πληροφορια σχετικα με την υποθεση.
Αν η υποθεση που αναφερεται ειναι πραγματικη και οχι ενα παραδειγμα προς διευκόλυνση της συζητησης ,να πω οτι η μετεγγραφη στο Οικονομικο Ιωαννινων εναι μια απλη διαδικασια . Κάνεις αιτηση με οικονομικα μορια και πας. Περυσι η σχολη δεν συμπληρωσε καν ( 0 οικονομικα μορια).
Την αντιστοιχια χρειαζεται εν πρωτης να φροντισετε και να προσεξετε τον κοφτη 2750.
 
Τελευταία επεξεργασία:

s93060

Νεοφερμένος

Ο s93060 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Στο μηχανογραφικό δηλώνεις τις σχολές που θες να περάσεις. Από κει και πέρα αν έχεις τις προϋποθέσεις μπορείς να κανεις αίτηση για μεταγραφή για αντίστοιχη σχολή (υπάρχει σχετικός πίνακας με τις αντιστοιχίες)
Για να πάρεις μεταγραφή σε μια σχολή πρέπει να έχεις δηλώσει την σχολή αν όμως δεν πιάνεις την εβε πως θα την δηλώσεις ;
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Για να πάρεις μεταγραφή σε μια σχολή πρέπει να έχεις δηλώσει την σχολή αν όμως δεν πιάνεις την εβε πως θα την δηλώσεις ;
Έχω την εντύπωση ότι ανακοίνωσαν πως η ΕΒΕ δεν θα παίξει ρόλο στις μεταγραφές. Οποτε μπορείς να δηλώσεις τη σχολή που θες σε άλλη περιοχή που πιάνεις την ΕΒΕ και μετά να αιτηθείς μετεγγραφή για την περιοχή που σε ενδιαφέρει εφόσον έχει αντιστοιχία κ έχεις τις προϋποθέσεις
 

s93060

Νεοφερμένος

Ο s93060 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Για μετακίνηση άραγε θα μπορεί να γίνει αυτό ;
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
:bye2:Φίλη μου περνάει τεφαα Κομοτηνή, ό αδελφός Σέρρες τεφαα, όι γονείς Θεσσαλονίκη
Πού δικαιούται μεταγραφή, αυτή θέλει Θεσσαλονίκη λόγω αδελφού, γίνεται ή θα την στείλουν Σέρρες;;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Για μετακίνηση άραγε θα μπορεί να γίνει αυτό ;
Στην Μετακινηση θα πρεπει η σχολη να ειναι δηλωμενη στο μηχανογραφικο ( αρα πιανεις την ΕΒΕ) και να πιανεις την βαση της. Γινεται δε εφοσον εχουν μείνει κενες θεσεις απο τις μετεγγραφες. Μονο πρωτοετεις δικαιουνται μετακινησης.

:bye2:Φίλη μου περνάει τεφαα Κομοτηνή, ό αδελφός Σέρρες τεφαα, όι γονείς Θεσσαλονίκη
Πού δικαιούται μεταγραφή, αυτή θέλει Θεσσαλονίκη λόγω αδελφού, γίνεται ή θα την στείλουν Σέρρες;;
Δικαιουται να παει θεσσαλονικη αν το εισοδημα ειναι μεχρι 12500. Εφοσον πληρουνται τα αλλα της μετεγγραφης. Στην μηχανογραφικο μετεγγραφης εχουμε το δικαιωμα δηλωσης 2 πολεων. Αν δηλωσει 1η θεσ/νικη , 2η σερρες υπαρχει περιπτωση ,μικρη βεβαια ,να την πανε σερρες. Εχει συμβει αυτο το 2019. Μετα διορθωθηκε με ενσταση αλλα τοτε οι ενστασεις ηταν ευκολες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Δικαιουται να παει θεσσαλονικη αν το εισοδημα ειναι μεχρι 12500. Εφοσον πληρουνται τα αλλα της μετεγγραφης. Στην μηχανογραφικο μετεγγραφης εχουμε το δικαιωμα δηλωσης 2 πολεων. Αν δηλωσει 1η θεσ/νικη , 2η σερρες υπαρχει περιπτωση ,μικρη βεβαια ,να την πανε σερρες. Εχει συμβει αυτο το 2019. Μετα διορθωθηκε με ενσταση αλλα τοτε οι ενστασεις ηταν ευκολες.
Ευχαριστώ πολύ!!!
 

Dwra270

Νεοφερμένος

Η Dwra270 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα,θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι εφικτή η μεταγραφή σε τόπο πιο μακριά από την μόνιμη κατοικία.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.

Φραπεδοφιλόσοφος

Νεοφερμένος

Ο Φραπεδοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καλημερα, ειχα κανει αιτηση για μετεγγραγη φετος ως πρωτοετης απο ηρακλειο για Θεσσαλονίκη (ιατρικη), εχοντας 4.5 μορια, και δεν την επιασα για 0.5 μορια. Ηθελα να ρωτησω, μπορουμε να κανουμρ αιτηση για μετεγγραφη και στο δευτερο ετος, και αν ναι, οι θεσεις που δινονται για τους δευτεροετεις ειναι λιγοτερες?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Καλημερα, ειχα κανει αιτηση για μετεγγραγη φετος ως πρωτοετης απο ηρακλειο για Θεσσαλονίκη (ιατρικη), εχοντας 4.5 μορια, και δεν την επιασα για 0.5 μορια. Ηθελα να ρωτησω, μπορουμε να κανουμρ αιτηση για μετεγγραφη και στο δευτερο ετος, και αν ναι, οι θεσεις που δινονται για τους δευτεροετεις ειναι λιγοτερες?
Και βεβαια μπορεις, Οι θεσεις ειναι ολες μαζι ,δεν κατανεμονται, Ολες για ολους.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
στο μηχανογραφικό μετεγγραφής?? τι εννοείς?
Οταν θα ερθει η ωρα των μετεγγραφων θα το δεις στην ηλεκτρονικη του εφαρμογη. Εχεις δυο σχολες επιλογη μαχ για μετεγγραφη και 5 μαχ στην μετακινηση.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Οταν θα ερθει η ωρα των μετεγγραφων θα το δεις στην ηλεκτρονικη του εφαρμογη. Εχεις δυο σχολες επιλογη μαχ για μετεγγραφη και 5 μαχ στην μετακινηση.

Τι να πω οι γνωσεις σου ειναι απίστευτες

Αυτο που κανεις εσυ για εμας θα επρεπε να το κανει η συμβουλευτικη υπηρεσια του υπουργειου (για να μην τους αδικω .. μπορει να ειναι το ιδιο καλοι δεν ζητησα την βοηθεια τους για ξερω).
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Τι να πω οι γνωσεις σου ειναι απίστευτες

Αυτο που κανεις εσυ για εμας θα επρεπε να το κανει η συμβουλευτικη υπηρεσια του υπουργειου (για να μην τους αδικω .. μπορει να ειναι το ιδιο καλοι δεν ζητησα την βοηθεια τους για ξερω).
Δεν εχεις παρα να τους την ζητησεις , να παρεις την πικρα.
Κοιτα καλε μου οταν ερχεται το παιδι και σου λεει βαλε με τωρα εκει και με λιγα μορια και να ειναι και αθηνα γιατι χανομαι, τα μαθαινεις θελεις δεν θελεις και σε χρονο ρεκορ. Και εσυ θα μαθαινες.
 

Chrisa

Νεοφερμένος

Η Chrisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Γεια σας!εχω μπερδευτεί με τους όρους ´κατα κεφαλήν οικογενειακό εισόδημα ´και ´ατομικό εισόδημα ´!Στη δική μου περίπτωση,έδωσα πανελλήνιες και στις δηλώσεις είμαι εγώ και η μικρή κόρη μου.Στο οικογενειακό κατά κεφαλήν εισόδημα ,η απόφαση αναφέρεται μόνο σε γονείς και αδέρφια!και δεν έχει προνοήσει για τους άνω των 25 που κάνουν δήλωση μόνοι τους αλλά έχουν κιαλλα εξαρτώμενα μέλη!(δίνω σημασία σε αυτό διότι θα έχει σημασία στα μόρια που δίνει από το εισόδημα)
 

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Μετά τα αποτελέσματα των πανελλαδικών, έχω σίγουρο ότι έχω περάσει σε κάποια ιατρική,αλλά όχι της Αθήνας. Η μητέρα μου έχει προβλήματα με τη μέση της και με χρειάζεται ώστε να λειτουργεί. Θα μπορούσα να πάρω μεταγραφή στην ιατρική Αθήνας κατά εξαίρεση; Γιατί θα μπορούσα να περάσω σε άλλη σχολή στην Αθήνα αλλά η ιατρική είναι το πάθος μου. Ευχαριστώ πολύ
Αρχικά Συγχαρητήρια !!!! Μπορείτε να τηλεφωνήσετε στο υπουργειο παιδείας για πληροφορίες. Νομίζω εάν υπάρχει πρόβλημα υγείας , θα χρειάζεται να πατε σε κάποιον γιατρό και οι εξετάσεις που θα κάνει να δηλώσουν ότι έχει προβκημα ώστε να υπάρχει δικαιολογία να έρθεις στην Αθήνα. Εκτός αυτού εάν πλήρεις κάποιο οικονομικό κριτήριο μπορείς να το βάλεις και αυτό ως λόγο για να πάρεις μετεγγραφή. Ελπιζω να σε βοήθησα. Καλή τύχη!!!
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top