Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Talia..

Νεοφερμένος

Η Talia.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Πως τα πήγατε με τις μετεγραφές ελπίζω όλοι να μαζέψατε τα κατάλληλα μόρια αλλά εγώ θα ήθελα να ρωτήσω όσοι είμαστε για μεταγραφή παίρνουμε τα βιβλία της σχολής που είμαστε τώρα ή δε παίρνουμε καθόλου Γιατί ο Εύδοξος κλείνει στις 22/11
 

natalix

Νεοφερμένος

Η natalix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
View attachment 72040
Στα οικονομικά στοιχεία αναφέρει αυτό..
Αλλά στην αρχή απλα λέει έχετε πολύτεκνια με αδέρφια κάτω των 25 ....εκεί ποια στοιχεία πιάνει?! Είναι δυνατόν στο ένα να πιάνει τα περσινά 2019 (οικονομικά) και στη πολύτεκνια τα φετινά 2020.??!

Γιατί σε αυτή την περίπτωση το αδερφό γεννημένο 1995 που φέτος έχει κλείσει τα 25 και πέρσι ήταν 24...του μετράνε το εισόδημα αλλά δν τον μετράνε στα πολύτεκνια αδέρφια..τι να δηλωσει?
Παιδιά ξέρει να μου απαντήσει κάποιος; Στα οικονομικά θα μπει αδερφός που φέτος είναι 25 τα έχει κλείσει. Στα κοινωνικά με την πολυτεκνια που γράφει κάτω των 25 θα μπειι?.?
Είναι δυνατόν στη μία κατηγορία το ίδιο άτομο να μετράει κ στην άλλη όχι??
 

Elena78

Νεοφερμένος

Η Elena78 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ερωτήση τα δικαιολογητικά για τη μετεγγραφή τα στέλνω τώρα η αν γίνει η μεταγραφή;
 

MARO1

Νεοφερμένος

Η MARO1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Η κορη μου εχει περασει στο ρεθυμνο και ο γιος μου ειναι στο δευτερο ετος στο παπει,ενώ το οικγενειακο εισοδημα ειναι κατω των 5000€.Προσπαθησα να κανω μεταγραφη με αδελφια φοιτητες και μου βγαζει σφαλμα 41 και δεν δεχεται να συνεχισω.Μηπως καποιος γνωριζει γιατι συμβαινει αυτό?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Ερωτήση τα δικαιολογητικά για τη μετεγγραφή τα στέλνω τώρα η αν γίνει η μεταγραφή;
Τα δικαιολογητικα που γραφει η αιτηση μετεγγραφης κατατιθενται στην γραμματεια της νεας σχολης οταν αυτη μας καλεσει ( ανακοινωση στο site της) για τον δευτερο ελεγχο της μετεγγραφης.
 

Elena78

Νεοφερμένος

Η Elena78 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Τα δικαιολογητικα που γραφει η αιτηση μετεγγραφης κατατιθενται στην γραμματεια της νεας σχολης οταν αυτη μας καλεσει ( ανακοινωση στο site της) για τον δευτερο ελεγχο της μετεγγραφης.
Γιάννη μου πολύ σε ευχαριστω για τις γρήγορες απαντήσεις καλή σταδιοδρομια!!!
 

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Πως τα πήγατε με τις μετεγραφές ελπίζω όλοι να μαζέψατε τα κατάλληλα μόρια αλλά εγώ θα ήθελα να ρωτήσω όσοι είμαστε για μεταγραφή παίρνουμε τα βιβλία της σχολής που είμαστε τώρα ή δε παίρνουμε καθόλου Γιατί ο Εύδοξος κλείνει στις 22/11
Έχουμε δικαίωμα να πάρουμε και από τα τμήματα που είμαστε τώρα, αλλά ενδεχομένως να μας τα ζητήσουν πίσω, εγώ ρώτησα την γραμματεία μου και έκανε πως δεν ήξερε, μου είπε να επικοινωνήσω με τον Εύδοξο (λες και ο Εύδοξος είναι άνθρωπος και όχι ολόκληρος οργανισμός). Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ξανά ανοίξει ο Εύδοξος, το ερώτημα είναι πότε θα φτάσουν αυτά τα βιβλία σε εμάς; Εγώ σκέφτομαι να κάνω δήλωση για τα βιβλία των μαθημάτων που έχουν αντιστοιχία στο τμήμα που θέλω να μετεγγραφώ, για να μην μείνω ξεκρέμαστη.
 

Αλεξακις

Νεοφερμένος

Ο Αλεξακις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Η κορη μου εχει περασει στο ρεθυμνο και ο γιος μου ειναι στο δευτερο ετος στο παπει,ενώ το οικγενειακο εισοδημα ειναι κατω των 5000€.Προσπαθησα να κανω μεταγραφη με αδελφια φοιτητες και μου βγαζει σφαλμα 41 και δεν δεχεται να συνεχισω.Μηπως καποιος γνωριζει γιατι συμβαινει αυτό?

Θα μπείτε στο site του υπουργείου : https://transfer.it.minedu.gov.gr/

Οι μετεγγραφές πλέον έχουν 3 κατηγορίες :

Μετεγγραφές με κοινωνικά και οικονομικά κριτήρια​

Μετεγγραφές αδελφών φοιτητών​

Μετεγγραφές φοιτητών Κυπριακής καταγωγής​


Εφόσον και εσείς μένετε στον ίδιο νομό στον οποίο βρίσκεται και ο γιος σας ( συγκεκριμένη περίπτωση ΠΑΠΕΙ ) ,τότε το μόνο κριτήριο είναι το πρώτο σαν οικονομικό .

Πλέον το οικογενειακό εισόδημα μετριέται για τα τελευταία 3 χρόνια και ανάλογα θα εμφανιστούν αυτόματα στην πλατφόρμα μετά τη συμπλήρωση της δήλωσης σας τα μόρια που δικαιούστε για μετεγγραφή .
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Η κορη μου εχει περασει στο ρεθυμνο και ο γιος μου ειναι στο δευτερο ετος στο παπει,ενώ το οικγενειακο εισοδημα ειναι κατω των 5000€.Προσπαθησα να κανω μεταγραφη με αδελφια φοιτητες και μου βγαζει σφαλμα 41 και δεν δεχεται να συνεχισω.Μηπως καποιος γνωριζει γιατι συμβαινει αυτό?
Κα Μαρω αθηνα μενει η οικογενεια?
 

Αλεξακις

Νεοφερμένος

Ο Αλεξακις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Καλησπέρα σας ,
Πρόκειται φέτος να κάνω αίτηση μετεγγραφής απο το πανεπιστήμιο μου ( Λόγο αδελφού φοιτητή ) . Ο αδελφός μου θα προβεί σε αποποίηση μετεγγραφής ( Το ζητάει στην πλατφόρμα ) . Με την αποποίηση μετεγγραφής ο αδελφός μου θα έχει το δικαίωμα να κάνει 10% την επόμενη χρονία ή αποκλείεται ; Αν ναι , θα έχει δικαίωμα να κάνει και αυτός αίτηση μετεγγραφής απο το νέο τμήμα την επόμενη χρονιά ;

Σας ευχαριστώ.

Επειδή είναι πολλά μαζεμένα .

Από όσο γνωρίζω μπορείς να κάνεις 10% παραπάνω από μία φορά , δηλαδή 1 κάθε χρόνο με κάποιο όριο .
Αν αλλάξει σχολή χωρίς να έχει κάνει μετεγγραφή ο αδερφός σου , τότε δικαιούται στην επόμενη σχολή αίτηση μετεγγραφής .
Βέβαια δεν έχω ακούσει κάποιον μέχρι τώρα να έχει κάνει όλη τη διαδικασία που λες . Αν ο αδερφός σου ακυρώσει τη μετεγγραφή του πριν ολοκληρωθεί η διαδικασία , έχει δικαίωμα να ξανά υποβάλλει αίτηση μέσα στο χρονικό περιθώριο .
Οπότε αν δεν κάνει και 2η αίτηση την ίδια χρονιά ( πχ να κάνει μετά την ακύρωση του τώρα τον Νοέμβριο πάλι αίτηση ) έχει ακόμα μία για τη συγκεκριμένη σχολή .
Άρα αν το πάρουμε έτσι , αν μπει σε νέα σχολή με το 10% και είναι πάλι εκτός περιοχής , θα μπορεί να κάνει μετεγγραφή .

***Δεν αναφέρει κάπου από όσο γνωρίζω μετεγγραφές και 10% μαζί , καθώς όσοι περάσουν 10% πάνε στην πρώτη τους επιλογή . Αυτά που λέω είναι ότι ξέρω από εμπειρία και έχω διαβάσει σύμφωνα με το υπουργείο .
 

GregDel

Νεοφερμένος

Ο GregDel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Μάλλον δεν είναι εφικτό αυτό, ρώτησα και τις συμφοιτήτριες μου αν και δεν νομίζω. Όσον αφορά το ΑΦΜ εμένα μου είχαν πει ότι δέχονται τηλεφωνήματα για ραντεβού μια συγκεκριμένη μέρα, επίσης είχα διαβάσει ότι γίνονται και διαδικτυακά λόγω κοβιντ. Ψαξτον και πάρε και τηλέφωνα στην ΔΟΥ γενικά, κάνε και τον χαζό "δεν ήξερα πού να απευθυνθώ", ρώτα ποιες ώρες και μέρες επικοινωνούν κτλ.

Εντιτ: Μου απάντησαν, όπως το περιμέναμε, δεν γίνεται. Τρέχουν κι εκείνες να κλείσουν ραντεβού.
Χριστίνα, για μοριοδοτούμενους γίνεται. Να μπουν με firefox και οχι με chrome.
Στα αδέλφια ειναι το προβλημα.
Στη δική μας ΔΟΥ έχει αποδεκατιστεί το τμήμα του μητρώου. Είναι τραγικό γιατί είναι καθαρά λάθος του υπουργείου παιδείας. Καθαρά.
Και επίσης είναι εντελώς εκτός λογικής το να ζητάνε από κάποιον να έχει ΑΦΜ όταν ο νόμος δεν το απαιτεί.
Εντελώς παράλογο.
 

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Χριστίνα, για μοριοδοτούμενους γίνεται. Να μπουν με firefox και οχι με chrome.
Στα αδέλφια ειναι το προβλημα.
Στη δική μας ΔΟΥ έχει αποδεκατιστεί το τμήμα του μητρώου. Είναι τραγικό γιατί είναι καθαρά λάθος του υπουργείου παιδείας. Καθαρά.
Και επίσης είναι εντελώς εκτός λογικής το να ζητάνε από κάποιον να έχει ΑΦΜ όταν ο νόμος δεν το απαιτεί.
Εντελώς παράλογο.
Ναι ναι το έχω καταλάβει ότι μιλάς για τα αδέρφια, αλλά είπα να τις ρωτήσω μήπως γνωρίζουν. Τι να πω, εύχομαι να βγάλεις άκρη σύντομα!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Γιαννη μιλησα με Υπουργειο..Δεχεται απο κοινου μονο μετεγγραφη στην Πατρα μου ειπε για αδερφια.. Δεν μπορει ο αδερφος να κανει αποποιηση μετεγγραφης και να προχωρησω εγω!!!Εχουν πολλα παραπονα για αυτη την κατηγορια μου ειπε..Της ειπα να μεταφερει τα παραπονα μας ..ειναι αδικο..Αρα θα παω με τα οικονομικα και ο θεος βοηθος!!!
Καλησπερα Τζινα
Την περιμενα αυτη την απαντηση του υπαιθ , σου επαναλαβαν οτι λεει ο νομος.
Τι να πω ,απο την εμπειρια σου που αναφερεις φαινεται το συστημα να εχει αλλη αποψη.
Και απο εμπειριες αλλων παιδιων φαινετε οτι ειναι αρκετα διαδραστικο , εξυπνο και φτιαγμενο να βγαλει αποτελεσματα μονο του.
Δεν ξερω αν θελεις να πειραματιστεις περισσοτερο και να το τρεξεις μεχρι το τελος , χωρις φυσικα να κανεις προσωρινη αποθηκευση να δεις αν τελικα σου δινει την θεση? Αν τελικα στην δινει τοτε υπαρχει θεμα ,ισως να εχουμε ανακοινωσεις την αλλη εβδομαδα.
Να το αλλαξουν τωρα δεν μπορουν.
Αν πραγματι ειναι ετσι ,τοτε η ευχαριστη αυτη εξελιξη προσβαλει την δυνατοτητα των μετακινησεων οποτε πρεπει να παρουν θεση .
Δυστηχως εγω δεν εχω δυνατοτητα να δοκιμασω ,οι μετεγγραφες που εχω ειναι μονο μορια.
Ειμαι επισεις περιεργος τι γινετε με το σεναριο οπου η οικογενεια ειναι αθηνα το ενα παιδι ειναι αθηνα και θελει να ερθει και το αλλο αθηνα με την κατηγορια 12500.
Θα σου ελεγα να περιμενεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tzina2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tzina2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Καλησπερα Τζινα
Την περιμενα αυτη την απαντηση του υπαιθ , σου επαναλαβαν οτι λεει ο νομος.
Τι να πω ,απο την εμπειρια σου που αναφερεις φαινεται το συστημα να εχει αλλη αποψη.
Και απο εμπειριες αλλων παιδιων φαινετε οτι ειναι αρκετα διαδραστικο , εξυπνο και φτιαγμενο να βγαλει αποτελεσματα μονο του.
Δεν ξερω αν θελεις να πειραματιστεις περισσοτερο και να το τρεξεις μεχρι το τελος , χωρις φυσικα να κανεις προσωρινη αποθηκευση να δεις αν τελικα σου δινει την θεση? Αν τελικα στην δινει τοτε υπαρχει θεμα ,ισως να εχουμε ανακοινωσεις την αλλη εβδομαδα.
Να το αλλαξουν τωρα δεν μπορουν.
Αν πραγματι ειναι ετσι ,τοτε η ευχαριστη αυτη εξελιξη προσβαλει την δυνατοτητα των μετακινησεων οποτε πρεπει να παρουν θεση .
Δυστηχως εγω δεν εχω δυνατοτητα να δοκιμασω ,οι μετεγγραφες που εχω ειναι μονο μορια.
Ειμαι επισεις περιεργος τι γινετε με το σεναριο οπου η οικογενεια ειναι αθηνα το ενα παιδι ειναι αθηνα και θελει να ερθει και το αλλο αθηνα με την κατηγορια 12500.
Θα σου ελεγα να περιμενεις.
Γιαννη το προγραμμα το ετρεξα μεχρι τελους....δεν οριστικοποιησα ,μου βγαζει Πανεπιστημιο Πατρων και για τους δυο μας ομως..δεν βιαζομαι ,θα περιμενω..Προκειται να αλλαξουν κατι λες??
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Γιαννη το προγραμμα το ετρεξα μεχρι τελους....δεν οριστικοποιησα ,μου βγαζει Πανεπιστημιο Πατρων και για τους δυο μας ομως..δεν βιαζομαι ,θα περιμενω..Προκειται να αλλαξουν κατι λες??
το εκανες με 5000 χιλιαδες ή 12500 ?
το 5000 δινει μονο ταυτοχρονη
 

tzina2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tzina2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
το εκανες με 5000 χιλιαδες ή 12500 ?
το 5000 δινει μονο ταυτοχρονη
Μισο να μπω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μου λεει μπορειτε να κανετε χρηση της διαταξης για τα χαμηλα εισοδηματα για την απο κοινου μεταγγραφη η μα ακολουθησετε την γενικη διαδικασια μετεγγραφης / μετακινησης ...μετα εχει 2 επιλογες 1 αιτηση απο κοινου με χρηση ρυθμισης για φοιτητες με χαμηλα εισο δηματ και 2 αιτηση μ γενικη διαδικασια που μου λεει * δεν επιιθυμω να κανω χρηση με τα χαμηλα εισοδηματα..θα υπιβαλλω αιτηαη μεμονωμενης εγγραφης για την περιφερειακη ενοτητα του αδερφου μου η της κατοικιας των γονιων εφοσων υπαρχουν αντιατοιχα τμηματα..Αλλιως θα υποβαλλου αιτηση απο κοινου με τον αδερφο μου.κανω τσεκ το 2
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Μισο να μπω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μου λεει μπορειτε να κανετε χρηση της διαταξης για τα χαμηλα εισοδηματα για την απο κοινου μεταγγραφη η μα ακολουθησετε την γενικη διαδικασια μετεγγραφης / μετακινησης ...μετα εχει 2 επιλογες 1 αιτηση απο κοινου με χρηση ρυθμισης για φοιτητες με χαμηλα εισο δηματ και 2 αιτηση μ γενικη διαδικασια που μου λεει * δεν επιιθυμω να κανω χρηση με τα χαμηλα εισοδηματα..θα υπιβαλλω αιτηαη μεμονωμενης εγγραφης για την περιφερειακη ενοτητα του αδερφου μου η της κατοικιας των γονιων εφοσων υπαρχουν αντιατοιχα τμηματα..Αλλιως θα υποβαλλου αιτηση απο κοινου με τον αδερφο μου.κανω τσεκ το 2
σωστα το 2
 

tzina2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tzina2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Μετα δηλωνω τα στοιχεια του αδερφου , την κατοικια γονεων..και μου βγαζει οτι δεν υπαρχουν αντιστοιχα τμηματα και θα πρεπει ο αδερφος να κανει αιτηση για μετεγγραφη σε τριτη περιφερειακη ενοτητα..μου βγαζει την Πατρα πακετο ομως με τον αδερφο... θα πρεπει να προβει κ αυτο ς σε αιτηση μετεγγραφης αλλιως η αιτηση σας θα αποριφθει.....κ μενω μα@@@ ας
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Μετα δηλωνω τα στοιχεια του αδερφου , την κατοικια γονεων..και μου βγαζει οτι δεν υπαρχουν αντιστοιχα τμηματα και θα πρεπει ο αδερφος να κανει αιτηση για μετεγγραφη σε τριτη περιφερειακη ενοτητα..μου βγαζει την Πατρα πακετο ομως με τον αδερφο... θα πρεπει να προβει κ αυτο ς σε αιτηση μετεγγραφης αλλιως η αιτηση σας θα αποριφθει.....κ μενω μα@@@ ας
Κατανοητο.
Ειναι κουρδισμενη με τον νομο , τερμα οι ευσεβεις ποθοι.
Δεν περιμενουμε τιποτα μονο σε θαυμα κεραμεως που δεν θα ερθει λογω παραπονων. Της αρεσουν τα παραπονα.
Παμε να κατακτησουμε την πατρα με τα μορια και θα την κατακτησουμε.
Μηπως υπαρχει περιπτωση να μας παει ο λογιστης στα 6 ? οχι οτι μας χαλανε και τα 4.
Μπορεις να κανεις την δηλωση με τα μορια με προσωρινη αποθηκευση και περιμενουμε.
Σε ευχαριστω που με βοηθησες να ψαξουμε την πλατφορμα.
 

Στάθης01

Νεοφερμένος

Ο Στάθης01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Φίλε Γιάννη στην αίτηση αν δεν βάλω τα στοιχεία του αδερφού μου (που κατω 25 και εχει δικο του εισόδημα) μου δίνει 6 μόρια... Μήπως αξίζει το ρίσκο να μην συμπληρώσω τα στοιχεία του; γιατί αλλιώς μου δίνει 4 μορια.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top