Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

johnis32

Νεοφερμένος

Ο johnis32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πέρασα φέτος στο Τμήμα Επικοινωνίας κ Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης στην Αθήνα και θα ήθελα να μεταφερθώ και να φοιτήσω στο αντίστοιχο τμήμα στη Θεσσαλονίκη λόγω οικονομικών δυσκολιών......Υπάρχει κάποιος που να πέρασε το αντίστοιχο τμήμα στη Θεσσαλονίκη αλλά να προτιμά αυτό της Αθήνας ???? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Χθες άκουσα από τον Στρατηγάκη στην τηλεόραση ότι καταργήθηκαν οι αμοιβαίες μετεγγραφές.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnis32

Νεοφερμένος

Ο johnis32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θα το ψάξω.....Πάντως αν υπάρχει κάποιος ας μου πει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Aν δε κανω λαθος χρονια τωρα εχουν καταργηθει(?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Θα το ψάξω.....Πάντως αν υπάρχει κάποιος ας μου πει!

Ψάξε το καλά, γιατί είμαι 99% σίγουρος ότι έχουν καταργηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Έχουν καταργηθεί οι αμοιβαίες μετεγγραφές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Ειπα να το ποσταρω εδω, για να μην ανοιγω καινουριο θεμα.

Οι ''αμοιβαιες μετεγγραφες'' επανηλθαν με τον Ν. 4274/2014, αρθ. 47 παρ. 5
https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...IuaQ00SDaWDGni_c2aRiGqjA_VF_VrQS1eIwub3vJ1eDR

Σχετικη και η Υπουργικη Αποφαση του Υπουργου Παιδειας 207358/ΓΔ6, πoυ ρυθμιζει τους ορουςκαι τις προυποθεσεις.
https://sep4u.gr/wp-content/uploads/fek_2014_3573b.pdf

Η μετεγγραφη γινεται υπο την προυποθεση οτι οι φοιτητες εχουν εγγραφει στο ιδιο εξαμηνο σπουδων και ισχυει για ΑΕΙ και ΤΕΙ εκτος των Νομων Αττικης και Θεσσαλονικης.

Μηπως θα επρεπε το θεμα αυτο να γινει sticky, ή να ανοιξει ενα αντιστοιχο γενικο θεμα, οπου θα εκδηλωνεται ενδιαφερον για αμοιβαιες μετεγγραφες μεταξυ των φοιτητων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Καλα κανανε και δεν επιτρεπουν για θεσσαλονικη και αθηνα γιατι καποιοι κουτοπονηροι ανθρωποι θα το εκμεταλευοντουσαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Καλα κανανε και δεν επιτρεπουν για θεσσαλονικη και αθηνα γιατι καποιοι κουτοπονηροι ανθρωποι θα το εκμεταλευοντουσαν
Παλιά που ίσχυαν ελεύθερα οι αμοιβαίες μετεγγραφές αυτό γινόταν. Οι τιμές των θέσεων Αθήνας και Θεσσαλονίκης έφταναν σε μια μικρή περιουσία.
(Τότε είχαμε δραχμές...)





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Το ειχανε δηλωσει και εμμεσως πλην σαφως οτι για αυτο αποκλειστηκαν τα Πανεπιστημια σε Αττικη και Θεσσαλονικη. Και ισχυει και αυτο που λεει ο Διας για τις συναλλαγες παλαιοτερα.

Κατα τα λοιπα νομιζω θετικο ειναι γιατι θα εξυπηρετησει σε μεγαλη πλειοψηφια αυτους που οντως στοχευει το μετρο, φοιτητες που αμοιβαια αποφασιζουν να ανταλλαξουν θεσεις και θα περιορισει τις συναλλαγες ''κατω απ' το τραπεζι''. Καλα σιγουρα δεν θα τις εξαλειψει πληρως, αλλα οταν φευγουν Αθηνα και Θεσσαλονικη απο τη μεση, σιγουρα θα ειναι πιο ''τιμιες'' και λογω του γεγονοτος οτι οτι τα τμηματα ουτως ή αλλως επαρχια ειναι και λογω του οτι πολλα τμηματα απο επαρχια μονο Θεσσαλονικη και Αθηνα εχουν αντιστοιχα τμηματα και ετσι εκ των πραγματων αποκλειονται πολλες Σχολες

πχ απο Ψυχολογια Ρεθυμνο δεν θα μπορει εκ των πραγματων καποιος να παρει μετεγγραφη, γιατι ολα τα αντιστοιχα τμηματα ειναι σε Αθηνα ή Θεσσαλονικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faeton

Νεοφερμένος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Αυτά ίσχυαν πέρυσι. Για φέτος ακόμα δεν ξέρουμε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη98

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γεια σας!! Φετος δινω πανελλήνιες συγκεκριμένα μεθαυριο γραφω το τελευταιο μαθημα ... Ενδιαφερομαι για παιδαγωγικο στο Βόλο αποκλειστικά ... Επειδη δεν τα πηγα και τοσο καλα οπως υπολογιζω εγω ( ξερω ειναι αρκετα νωρις αλλα προτιμω να γνωριζω απο τωρα για παν ενδεχονενο)θα ηθελα εαν γνωριζει καποιος να μου δωσει καποιες πληροφορίες για τις μεταγγραφες... Ανηκω σε μονογονεικη οικογενεια πιανομαι σαν πολυτεχνη γιατι εχω άλλα 2 αδερφια γνωριζω οτι απο αυτα εχω 3 μορια .. Τωρα οσον αναφορά το οικονομικο εκει δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται η μητερα μου δηλώνει 14. 000 ευρω ετησίως εγω ομως λογω θανατου μπαμπα εχω δικο μου εισόδημά γυρω στις 6000 τα αδερφια μου ειναι 29 και 31 χρονων .... Τι ακριβως συμβαινει ;;; το δικο μου υπολογίζεται ;;; η της μητερας μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avalonlll

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Επειδή φέτος πήρα μετεγγραφή και είδα πως πάει με το εισόδημα το θέμα .
Αν δεν μένεις με τα αδέρφια σου, προσθέτεις το εισόδημα σου και της μητέρας σου και το διαιρεις με το δύο.
Τα αδέρφια σου καθώς είναι μεγαλύτερα και μάλλον θα κάνουν δικιά τους φορολογική δεν μετράνε στο εισόδημα
Μήπως όμως είναι λίγο νωρίς; Βιαζεσαι! Καλή τύχη !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρινα.Ρινακι

Νεοφερμένος

Η Ρινα.Ρινακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ενταξει ρε παιδια αλλα απο το να μην γινεται καθολου θα σας χαλαγε να πληρωσετε? Κατα την γνωμη μου θα επρεπς να βγει νομος για την χρηματικη συναλλαγη για τις θεσεις αλλα τι να κνουμε.... Γιατι αν καποιος περασε σε τμημα που θελει να μην παει επειδη μενει στην αθηνα, ενω περασε θεσσαλονικη..... Ενταξει ελπιζω να το αλλαξουμε αυτο γιατι προτιμω να μην ξαναδωσω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Ενταξει ρε παιδια αλλα απο το να μην γινεται καθολου θα σας χαλαγε να πληρωσετε? Κατα την γνωμη μου θα επρεπς να βγει νομος για την χρηματικη συναλλαγη για τις θεσεις αλλα τι να κνουμε.... Γιατι αν καποιος περασε σε τμημα που θελει να μην παει επειδη μενει στην αθηνα, ενω περασε θεσσαλονικη..... Ενταξει ελπιζω να το αλλαξουμε αυτο γιατι προτιμω να μην ξαναδωσω..

θα έβγαινε σε δημοπρασία η Ιατρική Αθήνας, να έβλεπες και τι ποσά θα έπαιζαν (γύρω στο 5χίλιαρο?), τώρα θα την αγόραζες;

τι είναι η θέση στις πανελλήνιες να τη πουλήσεις; Ροδάκινα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ενταξει ρε παιδια αλλα απο το να μην γινεται καθολου θα σας χαλαγε να πληρωσετε? Κατα την γνωμη μου θα επρεπς να βγει νομος για την χρηματικη συναλλαγη για τις θεσεις αλλα τι να κνουμε.... Γιατι αν καποιος περασε σε τμημα που θελει να μην παει επειδη μενει στην αθηνα, ενω περασε θεσσαλονικη..... Ενταξει ελπιζω να το αλλαξουμε αυτο γιατι προτιμω να μην ξαναδωσω..

Για 10 χιλιάρικα πάω και δίνω εγώ πανελλήνιες για σένα. Δέσμευση πάνω από 15.000 μόρια. Μιας και έχεις γκαφρά, ψήνεσαι? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Τώρα και διακίνηση θέσεων σε δημόσιες σχολές της Ελλάδος

Κάποιοι έχουν φύκια στο κεφάλι τους, δεν εξηγειται αλλιώς

Πριν 15 ημέρες είδα για θέσεις νοσηλευτών σε νοσοκομείο και τώρα αυτό...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SocratesAgain

Νεοφερμένος

Ο SocratesAgain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Εχω περάσει ΤΕΙ Δ.Μ και έκανα αίτηση για μετεγγραφή στο ΤΕΙ Δ.Ε , η πρώτη μου αίτηση την έκαναν reject , όπως και την ένσταση μου . Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να ξανά κάνω αίτηση για μετεγγραφή ως δευτεροετής πια φοιτητής με βάσει οικονομικά κριτήρια (για λίγο δεν έπιανα 6 μόρια..) . Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, μπορείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosM

Νεοφερμένος

Ο GiorgosM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
μέχρι τότε όμως δες αν δικαιούσαι το φοιτητικό στεγαστικό επίδομα ύψους 1000Ε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top