Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Καλημερα Arvacon
Ας παρουμε ενα ταιριαστο παραδειγμα.
Εστω οτι εισαι πανω απο 26 ετων, δεν εργαζεσαι ( ή εργαζεσαι μαυρα), δεν εχεις αυτοκινητο και εχεις τραπεζικο λογαριασμο και debit card.
Κανεις δηλωση και δηλωνεις 0 εισοδημα. Η debit card εχει κανει αγορες ολο τον χρονο 3500 ευρω. Τα χρηματα αυτα δεν ειναι δικα σου ειναι χρηματα που σου εβαζε ο πατερας σου στον λογαριασμο σου ,διοτι ειναι πατερας και υποστηριζει κατ' ελαχιστο το παιδι του απο τα φορολογημενα χρηματα του.
Η εφορια θα πει οτι επειδη εισαι ανεξαρτητο ατομο και μενεις σε σπιτι ( και που θα εμενες σε δεντρο?) εχεις ενα ελαχιστο τεκμηριο διαβιωσης που ειναι 3000 ( χονδρικα το λεω δεν ανοιξα λιστες). Αφου δεν εχεις εισοδημα και το ΑΦΜ σου αγορασε πραγματα 3500 τοτε αυτο ειναι αδήλωτο εισόδημα και το προσθέτει.
Οποτε το εισοδημα που θα λεει η δηλωση ειναι 3000+3500=6500. Το ποσο αυτο ειναι στο κλιμακα αφορολογητου δεν σε απασχολει διοτι εχει 0 φορο και ολα καλα.
Ελα αμως που καταστρεφει την μετεγγραφη και σε παει απο τα 6 μορια που δικαιουσε στα 3?
Πως αμύνεσαι?
α)Λες τον πατερας σου να δηλωσει στην δηλωση του οτι σε φιλοξενει, τοτε και εσυ εχεις δικαιωμα στην δικη σου δηλωση να αποδεχτεις την φιλοξενια , το κανεις και το ποσο των 3000 εξαφανιζεται . Τα εξοδα της ελαχιστης διαβιωσης τα αναλαμβμανει η μαμα ευχαριστως οπως παντα εκανε.
β) Λες στο μπαμπα να κανει ενα αλλο λογαριασμο στο ονομα του να βγαλει καρτα και να μεταφερει εκει οτι σου δινει.
Εσυ με την καρτα αυτη κανεις την δουλεια σου. Μην την φουντωνεις πολυ γιατι εχει προστιμο ο μπαμπας, ψωνιζε και με ευρω.
Νομιμο ειναι φορολογημενα λευτα ειναι και οχι διπλοφορολογημενα.
Ε, τοτε το ποσο στην δηλώση σου θα ειναι μηδεν και εσυ θα εχεις τα 6 μορια που θελεις.
Απαραίτητο δικαιολογητικό είναι και η κάρτα ανεργίας του ΟΑΕΔ;
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να κινηθώ αφού μου δέχτηκαν την αίτηση κατ' εξαίρεση μετεγγραφής; Η ιστοσελίδα απλά γράφει ότι έγινε δεκτή, δεν έχουν επισυνάψει κάποιο έγγραφο που να το δείχνει όμως, ούτε στο email που μου έστειλαν υπάρχει κάτι...
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να κινηθώ αφού μου δέχτηκαν την αίτηση κατ' εξαίρεση μετεγγραφής; Η ιστοσελίδα απλά γράφει ότι έγινε δεκτή, δεν έχουν επισυνάψει κάποιο έγγραφο που να το δείχνει όμως, ούτε στο email που μου έστειλαν υπάρχει κάτι...
Θα παρεις τηλεφωνο στη γραμματεια της σχολης.Θα βγαλουν και ανακοινωση σε λιγες μερες,οπου θα ζητανε καποια δικαιολογητικα και διαγραφη απο την προηγουμενη σχολη σου.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Πολυ πολυ χαιρομαι που συναντω καποια που πηρε κατ' εξαιρεση, Συγχαρητήρια που τους την πηρες.
Λογικα θα παρεις τηλεφωνο την σχολη η οποια θα σου πει οτι δεν εχουμε παραλαβει ακομα τον φακελο σου.
Οταν τον παραλαβουμε θα ελεγξουμε τα δικαιολογητικα και θα σε ειδοποιησουμε να στειλεις και τα χαρτια εγγραφης.Εσυ λογικα θα επιμενεις και πιθανων να τα στειλεις γιατι εχει περασει καιρος και το 2ο εξαμηνο τρεχει.
Ε μετα θα παιρνεις καθε εβδομαδα τηλεφωνο μεχρι να σου πουν το ΟΚ.
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Πολυ πολυ χαιρομαι που συναντω καποια που πηρε κατ' εξαιρεση, Συγχαρητήρια που τους την πηρες.
Λογικα θα παρεις τηλεφωνο την σχολη η οποια θα σου πει οτι δεν εχουμε παραλαβει ακομα τον φακελο σου.
Οταν τον παραλαβουμε θα ελεγξουμε τα δικαιολογητικα και θα σε ειδοποιησουμε να στειλεις και τα χαρτια εγγραφης.Εσυ λογικα θα επιμενεις και πιθανων να τα στειλεις γιατι εχει περασει καιρος και το 2ο εξαμηνο τρεχει.
Ε μετα θα παιρνεις καθε εβδομαδα τηλεφωνο μεχρι να σου πουν το ΟΚ.
Δηλαδή δεν χρειάζομαι κάποιο αρχείο που να αποδεικνύει ότι η αίτηση μου έγινε δεκτή, σωστά; Θα το παραλάβει το ίδιο το πανεπιστήμιο;; Ευχαριστώ πολύ, έχω αγχωθει να προλάβω τον Εύδοξο τώρα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Δηλαδή δεν χρειάζομαι κάποιο αρχείο που να αποδεικνύει ότι η αίτηση μου έγινε δεκτή, σωστά; Θα το παραλάβει το ίδιο το πανεπιστήμιο;; Ευχαριστώ πολύ, έχω αγχωθει να προλάβω τον Εύδοξο τώρα
Ουτε στις κανονικες μετεγγραφες υπαρχει καποιο χαρτι που να το λεει. Ναι τα δικαιολογητικα θα τα στειλουν αυτοι στην σχολη ετσι λεει η εγκυκλιος. Για το ευδοξο ειναι δυσκολο να τον προλαβεις αν δεν παρει παραταση, συνηθως ομως παιρνει.

Απαραίτητο δικαιολογητικό είναι και η κάρτα ανεργίας του ΟΑΕΔ;
Α οχι η καρτα οαεδ δεν συνδεεται με την φορολογικη δηλωση. Διατηρω μια επιφυλαξη , δεν ξερω και τα του οαεδ, αλλα νομιζω οτι αμα εισαι φοιτητης 1ου πτυχιου δεν σε λογιζουν για ανεργο.
 

Cortes

Νεοφερμένος

Η Cortes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Δηλαδή δεν χρειάζομαι κάποιο αρχείο που να αποδεικνύει ότι η αίτηση μου έγινε δεκτή, σωστά; Θα το παραλάβει το ίδιο το πανεπιστήμιο;; Ευχαριστώ πολύ, έχω αγχωθει να προλάβω τον Εύδοξο τώρα
Τον ευδοξο εαν δεν παρει παραταση δεν τον προλαβαινεις. Ισως βγαλει η νεα σχολη ανακοινωση για την καταθεση των δικαιολογητικών, εκει θα σου ζητησουν καποια εγγραφα και πολυ πιθανο και μια βεβαιωση οτι εγινε δεκτη η μετεγγραφη σου, ουσιαστικα την αιτηση μετεγγραφης. Αυτο θα το βρεις εαν κανεις εισοδο στην ιστοσελιδα transfer.minedu, εκει που λεει πως εγινε δεκτη η μετεγγραφη σου. Μετα απο την νεα σχολη, αφου ελεγξουν τα δικαιολογητικα σου, τα οποια σε οδηγησαν σε μετεγγραφη, θα σε καλεσουν ή θα ανεβασουν ανακοινωση στην ιστοσελιδα σου, οτι εχουν αρχισει οι εγγραφες για τους μετεγγραφεντες φοιτητες και θα σου ζητησουν αιτηση εγγραφης στη νεα σχολη και βεβαιωση διαγραφης απο τη παλια σχολη. Τοτε θα επικοινωνησεις με την γραμματεια της παλιας σου σχολης και θα διαγραφεις. Στο τελος θα συειλεις ολα τα απαραίτητα έγγραφα για να ολοκληρωθει η εγγραφη σου. Η διαηραφη χρειαζεται λιγο χρονο, η δικη μου πηρε 5 μερες μαζι με το σαββατοκυριακο.
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Α οχι η καρτα οαεδ δεν συνδεεται με την φορολογικη δηλωση. Διατηρω μια επιφυλαξη , δεν ξερω και τα του οαεδ, αλλα νομιζω οτι αμα εισαι φοιτητης 1ου πτυχιου δεν σε λογιζουν για ανεργο.
Το πιο πιθανο θα σου ζητησουν βεβαιωση αμκα, διαγραφη απ την προηγουμενη σχολη σου, 1 υπευθυνη δηλωση που θα στην εχουν ετοιμη, μια φωτογραφια και φωτοτυπια ταυτοτητα.Μην αγχωνεσαι ομως γι αυτα,εγω πηγα πρωι στα κεπ και στις 8.30 τα ειχα ετοιμα και τους τα εστειλα ηλεκτρονικα.Το δυσκολο ηταν να σε παρουν τωρα ειναι ολα ευκολα!!!
 

KaterinaL

Νεοφερμένος

Η KaterinaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Έχουν βγει τα αποτελέσματα σε όλους για την κατ' εξαίρεση μετεγγραφή; Γιατί μπήκα στην ιστοσελίδα του Υπουργείου και είναι εκτός λειτουργίας. Μήπως κάνουν κάποια ενημέρωση;
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Έχουν βγει τα αποτελέσματα σε όλους για την κατ' εξαίρεση μετεγγραφή; Γιατί μπήκα στην ιστοσελίδα του Υπουργείου και είναι εκτός λειτουργίας. Μήπως κάνουν κάποια ενημέρωση;
Μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα είχαν βγει τα αποτελέσματα για τις αιτήσεις 22/12. Η προθεσμία ήταν μέχρι 23/12 ή 24/12 νομίζω, οπότε εάν η δικιά σου έγινε νωρίτερα σίγουρα έχει βγει το αποτέλεσμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχουν βγει τα αποτελέσματα σε όλους για την κατ' εξαίρεση μετεγγραφή; Γιατί μπήκα στην ιστοσελίδα του Υπουργείου και είναι εκτός λειτουργίας. Μήπως κάνουν κάποια ενημέρωση;
Όσο για το "εκτός λειτουργίας" θα επανέλθει αύριο-μεθαύριο μην ανησυχείς. Το έκανε κάποιες φορές όταν περίμενα και εγώ την απάντησή μου. Πάντως μην αγχώνεσαι θα σου έρθει και email (αργοπορημένα βέβαια, εμένα μου ήρθε 8 ώρες αφού είχε ανέβει στο σάιτ η απάντηση)
 

KaterinaL

Νεοφερμένος

Η KaterinaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα είχαν βγει τα αποτελέσματα για τις αιτήσεις 22/12. Η προθεσμία ήταν μέχρι 23/12 ή 24/12 νομίζω, οπότε εάν η δικιά σου έγινε νωρίτερα σίγουρα έχει βγει το αποτέλεσμα.
Στις 23/12 έστειλα τα δικαιολογητικά οπότε μάλλον δεν έχουν βγει ακόμα τα αποτελέσματα. Εντάξει, γιατί αγχώθηκα ότι σταμάτησε η διαδικασία και υπήρχε κάποιο πρόβλημα στην αίτησή μου😂
Σε ευχαριστώ πολύ!
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Στις 23/12 έστειλα τα δικαιολογητικά οπότε μάλλον δεν έχουν βγει ακόμα τα αποτελέσματα. Εντάξει, γιατί αγχώθηκα ότι σταμάτησε η διαδικασία και υπήρχε κάποιο πρόβλημα στην αίτησή μου😂
Μην ανησυχείς τότε, απλά να ξέρεις θα αργήσουν να τα ανεβάσουν. Εμένα την δικιά μου η επιτροπή την εξέτασε 24/3 και πήρα το αποτέλεσμα 29 😂 οπότε κατάλαβες...
 

pink_panther

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pink_panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Κι εγώ 23/12 έκανα αίτηση και ακόμα δεν είδα φως στο τούνελ... 4 μήνες περιμένουμε ενώ παίζει να μας ρίξουν άκυρο κιόλας. Damn
 

KaterinaL

Νεοφερμένος

Η KaterinaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top