Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Βιολογικό Θεσσαλονίκης Δευτέρα έβγαλε τους κωδικούς που εγκρίθηκε η μετεγγραφή.
Σήμερα έστειλαν SMS για δημιουργία ιδρυματικού λογαριασμού
Πολυ ευχαριστα γεγονοτα, αντε και καλη εξεταστικη!
Κοιτα να δεις που το ΑΠΘ μας βγηκε μπροσταρης και το κατηγορουσα?
 

argiri p

Νεοφερμένος

Η argiri p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Γιάννη τώρα παρατήρησα ότι πριν έγραφα σε λάθος φόρουμ... 😅
Τελικά ισχύει ότι οι γραμματείες συνήθως δεν σε παίρνουν αν είναι όλα ΟΚ;
Μήπως κάποιο παιδί που έχει τελειώσει τις διαδικασίες , μπορεί να το επιβεβαιώσει ;
ναι.παιρνουν μονο σ αυτους που υπαρχουν εκκρεμοτητες.σου στελνουν απλα ενα sms για δημιουργια ακαδημαικου λογαριασμου.στο ιστορικο του απθ τελειωσαμε σχεδον ολοι με τις διαδικασιες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ναι.παιρνουν μονο σ αυτους που υπαρχουν εκκρεμοτητες.σου στελνουν απλα ενα sms για δημιουργια ακαδημαικου λογαριασμου.στο ιστορικο του απθ τελειωσαμε σχεδον ολοι με τις διαδικασιες.
sms στελνουν μετα την αποστολη των συμπληρωματικων δικαιολογητικων.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
ναι.παιρνουν μονο σ αυτους που υπαρχουν εκκρεμοτητες.σου στελνουν απλα ενα sms για δημιουργια ακαδημαικου λογαριασμου.στο ιστορικο του απθ τελειωσαμε σχεδον ολοι με τις διαδικασιες.
Εξαιρετικα , πρωτοπόρο το ΑΠΘ,ευγε
Να μην αφηνει ομως και τους μηχανολογους στην απόξω , να το δει!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

GregDel

Νεοφερμένος

Ο GregDel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Καλημέρα.
Ξέρει κανείς που πάμε τώρα (link) για έκδοση φοιτητικής ταυτότητας;
Έχει ενεργοποιηθεί ο ιδυματικός λογαριασμός.
 

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Καλημέρα.
Ξέρει κανείς που πάμε τώρα (link) για έκδοση φοιτητικής ταυτότητας;
Έχει ενεργοποιηθεί ο ιδυματικός λογαριασμός.
Πάτα νομίζω ακαδημαϊκό ταυτότητα και το πανεπιστήμιο που είσαι
 

MaryLou

Νεοφερμένος

Η MaryLou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Καλημέρα!! έχουμε καμία ενημέρωση σχετικά με τις κατ' εξαίρεση μετεγγραφές; πότε πιστεύετε ότι θα έχουμε τα αποτελέσματα αυτών;
 

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Γιάννη να σε ρωτήσω στο παδα έβγαλαν ανακοίνωση την Δευτέρα να στείλουμε τα χαρτιά τα έστειλα εγώ και προχτές έφτασαν και μου είπαν ότι θα τα στείλουν την ίδια μέρα. Τώρα για τους κωδικούς μπορεί να τους στείλουν και αύριο? Η μάλλον την άλλη εβδομάδα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Γιάννη να σε ρωτήσω στο παδα έβγαλαν ανακοίνωση την Δευτέρα να στείλουμε τα χαρτιά τα έστειλα εγώ και προχτές έφτασαν και μου είπαν ότι θα τα στείλουν την ίδια μέρα. Τώρα για τους κωδικούς μπορεί να τους στείλουν και αύριο? Η μάλλον την άλλη εβδομάδα
''Τα έστειλα εγώ και προχτές έφτασαν και μου είπαν ότι θα τα στείλουν την ίδια μέρα.''
Τι εννοεις με αυτο?
Διαγραφη εχεις παρει?
 

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Τα έγραψα μπερδεμένα 😂το παδα ζήτησε να στείλουμε στα Γιάννενα τα απαραιτητα δικαιολογητικά για να μας διαγράψουν. Τα χαρτιά μου έφτασαν προχτές στα Γιάννενα και μου είπαν ότι θα μου στείλουν αυτή την βεβαίωση διαγραφής στην Αθήνα. Το Παδα λέει ότι μόλις πάρει την βεβαίωση διαγραφής θα μας στείλει κωδικούς άμεσα. Τώρα αναρωτιέμαι εγώ 😂το άμεσα σημαίνει αύριο η την άλλη βδομάδα 🤣
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Τα έγραψα μπερδεμένα 😂το παδα ζήτησε να στείλουμε στα Γιάννενα τα απαραιτητα δικαιολογητικά για να μας διαγράψουν. Τα χαρτιά μου έφτασαν προχτές στα Γιάννενα και μου είπαν ότι θα μου στείλουν αυτή την βεβαίωση διαγραφής στην Αθήνα. Το Παδα λέει ότι μόλις πάρει την βεβαίωση διαγραφής θα μας στείλει κωδικούς άμεσα. Τώρα αναρωτιέμαι εγώ 😂το άμεσα σημαίνει αύριο η την άλλη βδομάδα 🤣
Καταλαβα. Παρε ενα τηλεφωνο τα ιωαννινα και ρωτα ποτε σκοπευουν να στειλουν το εμαιλ στο παδα.
Αν δεις φως Οκ, αν σε αποφυγουν τοτε προσπαθησε να λυσεις τα χερια του παδα ως εξης:
Kανε μια ΥΔ οτι εχεις ζητησει διαγραφη και θα την προσκομισεις οταν την παρεις . Ετσι ισως σου δωσουν αμμεσα κωδικους.
 

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Έστειλα email όταν έφτασαν στα Γιάννενα τα χαρτιά και μου είπαν ότι την ίδια μέρα θα τα στείλουν. Σήμερα έστειλα και στο πάδα και μου λένε θα σταλθούν άμεσα οι κωδικοί για να δούμε 🤔
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ευχαριστώ πολύ γιαννηη
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Έστειλα email όταν έφτασαν στα Γιάννενα τα χαρτιά και μου είπαν ότι την ίδια μέρα θα τα στείλουν. Σήμερα έστειλα και στο πάδα και μου λένε θα σταλθούν άμεσα οι κωδικοί για να δούμε 🤔
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ευχαριστώ πολύ γιαννηη
Προφανως το ''εστειλα'' αναφερεται οτι εστειλες εμαιλ. Οκ, τα παδα ειπε οτι θα σου δωσει κωδικους αμεσα, ωραια.
Αυριο- δευτερα θα τους παρεις. Το παδα μετέφερε την εξεταστικη στην 1/2 οπότε δεν πολυβιάζεται. Ολα καλα μην ανυσυχεις.
 

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Νν αυτό Γιάννη ευχαριστώ και πάλι
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Υπάρχει ενημέρωση για το πότε θα ανοίξει ο Εύδοξος για τους μετεγγραφεντες φοιτητές?
Μόλις επικοινώνησα τηλεφωνικά με το helpdesk του Ευδόξου όπου ο υπάλληλος δήλωσε κατηγορηματικά ότι ο Εύδοξος δεν θα ανοίξει ξανά. Μα είναι δυνατόν?
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Ανακοινωσε προχθες το Υπαιθ οτι ο ευδοξος θα ανοιξει συντομα για την εξυπηρετηση των μετεγγραφομενων.
Παραγραφος γ'

 

ale

Νεοφερμένος

Ο ale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλή χρονια και καλή σταδιοδρομια σε ολα τα παιδια . Εχω διαβασει σχεδόν ολα τα σχολια που αφορουν μετεγγραφές για αδελφια φοιτητές αλλα εχω ακομα την εξης απορια -γριφο, αφου σ'ιγουρα θα μας απασχολήσει του χρόνου.Αν απο τις φετινες μετεγγραφες ξεκαθαρισε τι γινετε .
1. με οικογενειακό κατα κεφαλήν εισόδημα εως 5000 ευρώ
2. μόνιμη κατοικία γονέων Αθήνα
3. εξοχική κατοικία στο Αίγιο Αχαίας
4. Α τέκνο φοιτήτρια στην Πάτρα Αχαιας 3ο έτος (νοικιάζουμε κατοικια στην Πάτρα)
5. Β τέκνο φοιτητης στα Ιωάννινα
γίνεται το Β τέκνο να παρει μετεγγραφή απο Ιωάννινα για Αθήνα ή Πατρα???
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Καλή χρονια και καλή σταδιοδρομια σε ολα τα παιδια . Εχω διαβασει σχεδόν ολα τα σχολια που αφορουν μετεγγραφές για αδελφια φοιτητές αλλα εχω ακομα την εξης απορια -γριφο, αφου σ'ιγουρα θα μας απασχολήσει του χρόνου.Αν απο τις φετινες μετεγγραφες ξεκαθαρισε τι γινετε .
1. με οικογενειακό κατα κεφαλήν εισόδημα εως 5000 ευρώ
2. μόνιμη κατοικία γονέων Αθήνα
3. εξοχική κατοικία στο Αίγιο Αχαίας
4. Α τέκνο φοιτήτρια στην Πάτρα Αχαιας 3ο έτος (νοικιάζουμε κατοικια στην Πάτρα)
5. Β τέκνο φοιτητης στα Ιωάννινα
γίνεται το Β τέκνο να παρει μετεγγραφή απο Ιωάννινα για Αθήνα ή Πατρα???
Καλη χρονια και σε σας.
Δυστηχως οχι, οι μετεγγραφες φοιτητων λογω σπουδάζοντος αδελφου ισχυουν μονο για πρωτοετεις.
Μια λυση ειναι η επανεισαγωγη στην ιδια σχολη (οχι στα ιωαννινα) καταλληλη για μετεγγραφη μεσω του 10%.
Φετος υπαρχουν παραπανω δυσκολιες εκτος των αντιστοιχιών ( δεν ξερουμε αν θα ειναι οι ιδιες) και του κοφτη 2750. Φετος θα πρεπει να πληρείτε και η ελαχιστη βαση εισαγωγης (ΕΒΕ) του συγκεκριμενου τμηματος προορισμου.
 

ale

Νεοφερμένος

Ο ale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλη χρονια και σε σας.
Δυστηχως οχι οι μετεγγραφες φοιτητων ισχυουν μονο για πρωτοετεις.
Μια λυση ειναι η επανεισαγωγη στην ιδια σχολη (οχι στα ιωαννινα) καταλληλη για μετεγγραφη μεσω του 10%.
Φετος υπαρχουν παραπνω δυσκολιες εκτος των αντιστοιχειων ( δεν ξερουμε αν θα ειναι οι ιδιες) και του κοφτη 2750. Φετος θα πρεπει να πληρείτε και η ελαχιστη βαση εισαγωγης (ΕΒΕ) του τμηματος προορισμου.
σε ευχαριστω για την απαντηση ,η επιλογη Ιωαννινα ειναι εικονικη,το θετω ως παραδειγμα διοτι φετος δινει εξετασεις το Β ΤΕΚΝΟ ,δικη μου παραλειψη με συγχωρεις. Το προβλημα μου ειναι αν η εξοχικη κατοικια που ειναι στην ιδια περιφερειακη ενοτητα με το πανεπιστημιο Πατρας αποτελει εμποδιο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
σε ευχαριστω για την απαντηση ,η επιλογη Ιωαννινα ειναι εικονικη,το θετω ως παραδειγμα διοτι φετος δινει εξετασεις το Β ΤΕΚΝΟ ,δικη μου παραλειψη με συγχωρεις. Το προβλημα μου ειναι αν η εξοχικη κατοικια που ειναι στην ιδια περιφερειακη ενοτητα με το πανεπιστημιο Πατρας αποτελει εμποδιο.
Αν η πατρα και το αιγιο ειναι στην ιδια περιφεριακη ενοτητα ( εσεις το ξερετε καλυτερα) τοτε προτεραιοτητα για την μετεγραφη εχουν οι σχολες τις πατρας λογω του σπιτιου στο αιγιο και λογω του αδελφου Α. Δεν εξεταζουν αν ειναι κυρια η εξοχικη κατοικια απλα δηλωμενη στο Ε9 να ειναι. Αν τωρα οι αντιστοιχιες και οι κοφτες ειναι απογορευτικοι για πατρα τοτε η αλλη και μονη επιλογη ειναι η αθηνα.

''3. Ως προς τις μετεγγραφές της παρ. 1, εφαρμόζεται η ακόλουθη διαδικασία:

  1. ο φοιτητής δύναται να μετεγγραφεί σε αντίστοιχο Τμήμα, το οποίο εδρεύει στην Περιφερειακή Ενότητα φοίτησης του αδελφού,
  2. εάν δεν υπάρχει αντίστοιχο Τμήμα στην Περιφερειακή Ενότητα φοίτησης του αδελφού, ο φοιτητής δύναται να μετεγγραφεί σε αντίστοιχο Τμήμα το οποίο εδρεύει στην Περιφερειακή Ενότητα της μόνιμης κατοικίας των γονέων του ή της Περιφερειακής Ενότητας στην οποία ο ίδιος ή οι γονείς του έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας,
  3. εάν δεν πληρούνται τα ανωτέρω κριτήρια, τα αδέλφια δύνανται να μετεγγραφούν από κοινού σε αντίστοιχα Τμήματα τα οποία εδρεύουν σε άλλη Περιφερειακή Ενότητα, πλην Αττικής και Θεσσαλονίκης.
4. Κατ’ εξαίρεση της παρ. 3, σε περίπτωση που το κατά κεφαλήν εισόδημα του αιτούντος δεν υπερβαίνει το ποσό των πέντε χιλιάδων (5.000) ευρώ, τα αδέλφια φοιτητές δύνανται να μετεγγραφούν από κοινού σε αντίστοιχο Τμήμα της Περιφερειακής Ενότητας, στην οποία οι ίδιοι ή οι γονείς τους διαμένουν μόνιμα ή έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας.''

Αυτα συμφωνα με τον νομο. Η πλατφορμα ομως που ειναι αρμοδια για την εφαρμογη του νομου μπορει να εχει διαφορετικη αποψη και να σας δωσει και την επιλογη της αθηνας εκτος αυτης των πατρων. Αν την επιλεξετε τοτε θα πρεπει να περασετε απο τον 2ο ελεγχο της σχολης οπου θα προσκομισετε το Ε9. Εκει η σχολη πιθανων αν δει το σπιτι στο αιγιο οποτε θα εχουμε δυο εκβασεις . 1η επιστρεφει την μετεγγραφη στο Υπαιθ και αυτο αλλαζει τον προορρισμο σε πατρα , 2η απορριπτει την μετεγγραφη. Στην περιπτωση αυτη εσεις τυπικα δεν εχετε δικαιωμα ενστασης λογω του οτι κανατε λαθος.
Ελπιζω να διαφωτισα.
Το σιγουρο ειναι εσεις οτι πρεπει να κανεται μια καλη μελετη του μηχανογραφικου ( μην το αφήσετε στο φροντιστηριο) με οριζοντα μετεγγραφης ,η οποια ευχομαι αχρειαστη να ειναι.

ΥΓ . Δεν ξερω τι σχολη θελει το παιδι παντως η πατρα (κλασσικα) και φετος η αθηνα ειχαν αρκετες σχολες με χαμηλα ή καθολου μορια μετεγγραφης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ale

Νεοφερμένος

Ο ale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση και τον χρονο σας .Οταν θα εχω τελικη απαντηση πιστευω απο καποιον φορεα θα ενημερωσω .
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top