Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Παιδιά για να δούμε αν έχουμε πάρει την μετεγγραφή μπαίνουμε στο ίδιο σύστημα που κάναμε την άιτηση έτσι? Και κάτι άλλο λογικά τα αποτέλεσμα λέτε να βγουν αρχές δεκεμβρη?
 

Neliii

Νεοφερμένος

Η Neliii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με τις μεταγραφές. Φέτος είμαι γ Λυκείου οπότε όπως καταλαβαίνετε ψαχνω λιγο παραπάνω το θεμα. Θα ήθελα να μαθω κάποια πράγματα σχετικά με τις μεταγραφές που γίνονται με βάση τα οικονομικά κριτήρια. Αν μια οικογένεια το κατα κεφαλήν της εισόδημα δεν υπερβαίνει τις 3000€ τότε είναι σίγουρο πως θα εγκριθεί η μεταγραφή?🤔
Επίσης θα ήθελα να μάθω σε περίπτωση που εγκριθεί η μεταγραφή τότε σε πόσο χρονικό διάστημα θα αρχισει το παιδί να φοιτά στο πανεπιστήμιο? Πχ σε περίπτωση που καποιος πέρασε Θεσσαλονίκη και κάνει μεταγραφή για Αθήνα σε πόσο καιρό θα αρχίσει να σπουδάζει στην Αθήνα? Θα χρειαστεί να παει για κάποιο καιρό κ στο πανεπιστήμιο που πέρασε αρχικά? Τέλος ενα θεμα που με απασχολεί είναι το εξής... Εγω θέλω να περάσω ιατρική ΕΚΠΑ.. αν όμως περάσω Θεσσαλονίκη βιολογία ας πούμε θα μπορώ να κανω μεταγραφή για να παω ιατρική εφόσον πληρώ κ όλες τις προϋποθέσεις για την μεταγραφή?? ;);)
 

Kleanth

Νεοφερμένος

Ο Kleanth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Παιδιά για να δούμε αν έχουμε πάρει την μετεγγραφή μπαίνουμε στο ίδιο σύστημα που κάναμε την άιτηση έτσι? Και κάτι άλλο λογικά τα αποτέλεσμα λέτε να βγουν αρχές δεκεμβρη?
Ναι στην ίδια σελίδα που έκανες την αίτηση μπαίνεις!
Τώρα για το άλλο... Μακάρι να βγουν και νωρίτερα
 

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.

Hera167

Νεοφερμένος

Η Hera167 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Συνηθως οταν σου επιτρεπει την αιτηση ειναι και σαν εγκριση.
Θες να μας πεις περιπου αριθμο πρωτοκόλλου και ημερομηνια για στατιστικους λογους?
Θα ξερεις οτι πηρες την μετεγγραφη ,οταν ανακοινωθουν τα αποτελεσματα , μπεις στην ιδια εφαρμογη που εκανες αιτηση και δεις την πρασινη λωριδα που λεει οτι ''εχετε επιλεγει για μετεγγραφη''.
Για το τριτο ερωτημα πες μου αν σου ζητα ως δικαιολογητικο E9?
Την αίτηση την έκανα 6 Νοεμβρίου και αριθμό πρωτοκόλλου είχε περίπου 900 αν θυμάμαι καλά.
Στα δικαιολογητικά ζητάει Ε9.
Αρα τα δικαιολογητικά τα στέλνω μετά την έγκριση ;
 

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Την αίτηση την έκανα 6 Νοεμβρίου και αριθμό πρωτοκόλλου είχε περίπου 900 αν θυμάμαι καλά.
Στα δικαιολογητικά ζητάει Ε9.
Αρα τα δικαιολογητικά τα στέλνω μετά την έγκριση ;
Ναι ναι μετά όταν εγκριθεί
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
Την αίτηση την έκανα 6 Νοεμβρίου και αριθμό πρωτοκόλλου είχε περίπου 900 αν θυμάμαι καλά.
Στα δικαιολογητικά ζητάει Ε9.
Αρα τα δικαιολογητικά τα στέλνω μετά την έγκριση ;
Ευχαριστω για την πληροφορια μου ειναι χρησιμη, θα την προτιμουσα να ειναι καπου στις 15-16/11 αλλα οκ ειναι εκμεταλευσιμη.
Στο ερωτημα μας τωρα:
''μετα την αποστολή των δικαιολογητικών υπάρχει περίπτωση να μην πάρω τη μετεγγραφή ;''
Ζητωντας σου το Ε9 σημαινει οτι δεν εχουν ελεγξει αν εχεις σπιτια που να δημιουργουν εμποδιο στην μετεγγραφη.
Αν λοιπον δεν εχεις σπιτι εσυ ή οι γονεις σου ,εκει που περασες ή εκει που ειναι ο αδελφος σου και ο αδελφος σου δεν εχει ξεπερασει τα v+2 εξαμηνα , τοτε η μετεγγραφη σου οδευει προς το σιγουρο.
Τα δικαιολογητικα που λεει η αιτηση θα τα αποστειλεις στην νεα γραμματεια οταν αυτη τα ζητησει μεσω ανακοινωσης στο σαιτ της σχολης,
 

G1310

Νεοφερμένος

Ο G1310 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα ,ειμαι πρωτοετης φοιτητης στο τμημα πληροφορικης κ τηλεπικοινωνιων στη Λαμια. Εκανα αιτηση μετεγγραφης για το χαροκοπειο ,με οικονομικα κριτηρια και συγκεντρωνω 6 μορια. Ποιες ειναι οι πιθανοτητες να γινει δεκτη η αιτηση μου; Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Ελπιζω να καταλαβα σωστα την απορια σου: αν περασεις βιολογια τοτε θα εχεις δικαιωμα μετεγγραφης μονο σε αλλα τμηματα βιολογιας οχι σε οποιοδηποτε αλλο σχετικο τμημα (οπως η ιατρικη).. Νομιζω υπαρχει και σχετικη λιστα στο ιντερνετ (αναρτημενη κιολας απ το Υπουργειο χωρις να ειμαι τελειως σιγουρη λολ).
 

Hera167

Νεοφερμένος

Η Hera167 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ευχαριστω για την πληροφορια μου ειναι χρησιμη, θα την προτιμουσα να ειναι καπου στις 15-16/11 αλλα οκ ειναι εκμεταλευσιμη.
Στο ερωτημα μας τωρα:
''μετα την αποστολή των δικαιολογητικών υπάρχει περίπτωση να μην πάρω τη μετεγγραφή ;''
Ζητωντας σου το Ε9 σημαινει οτι δεν εχουν ελεγξει αν εχεις σπιτια που να δημιουργουν εμποδιο στην μετεγγραφη.
Αν λοιπον δεν εχεις σπιτι εσυ ή οι γονεις σου ,εκει που περασες ή εκει που ειναι ο αδελφος σου και ο αδελφος σου δεν εχει ξεπερασει τα v+2 εξαμηνα , τοτε η μετεγγραφη σου οδευει προς το σιγουρο.
Τα δικαιολογητικα που λεει η αιτηση θα τα αποστειλεις στην νεα γραμματεια οταν αυτη τα ζητησει μεσω ανακοινωσης στο σαιτ της σχολης,
Ευχαριστώ πολύ. Ευτυχώς δεν έχω σπίτια εκεί που θέλω να κάνω μετεγγραφή ούτε κι εκεί που πέρασα. Μακάρι να μην πάει τίποτα στραβά!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ. Ευτυχώς δεν έχω σπίτια εκεί που θέλω να κάνω μετεγγραφή ούτε κι εκεί που πέρασα. Μακάρι να μην πάει τίποτα στραβά!
Οχι σπιτι εκει που θες να πας ( γονικη εδρα) να μην εχεις σπιτι εκει που σπουδαζει ο αδελφος σου.
καλα θα πανε.
 

Neliii

Νεοφερμένος

Η Neliii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ελπιζω να καταλαβα σωστα την απορια σου: αν περασεις βιολογια τοτε θα εχεις δικαιωμα μετεγγραφης μονο σε αλλα τμηματα βιολογιας οχι σε οποιοδηποτε αλλο σχετικο τμημα (οπως η ιατρικη).. Νομιζω υπαρχει και σχετικη λιστα στο ιντερνετ (αναρτημενη κιολας απ το Υπουργειο χωρις να ειμαι τελειως σιγουρη λολ).
Αρχικά σε ευχαριστώ πααρα πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες να διαβάσεις το μήνυμα μου κ να μου απαντήσεις. Ωστόσο..
Αν τα μόρια που έχω συγκεντρωσει είναι οσα η βαση της ιατρικής σχολής -2750 μόρια (τόση πρέπει να είναι η διαφορά αν θυμάμαι καλά) πάλι δεν είναι εφικτό να κάνω μεταγραφή σε αυτή τη σχολή?:(
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Αρχικά σε ευχαριστώ πααρα πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες να διαβάσεις το μήνυμα μου κ να μου απαντήσεις. Ωστόσο..
Αν τα μόρια που έχω συγκεντρωσει είναι οσα η βαση της ιατρικής σχολής -2750 μόρια (τόση πρέπει να είναι η διαφορά αν θυμάμαι καλά) πάλι δεν είναι εφικτό να κάνω μεταγραφή σε αυτή τη σχολή?:(
Δυστυχως ναι.. Θα μπορουσες μονο αν ειχες περασει σε καποιο αλλο τμημα ιατρικης :/
 

Neliii

Νεοφερμένος

Η Neliii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Καλησπερα ,ειμαι πρωτοετης φοιτητης στο τμημα πληροφορικης κ τηλεπικοινωνιων στη Λαμια. Εκανα αιτηση μετεγγραφης για το χαροκοπειο ,με οικονομικα κριτηρια και συγκεντρωνω 6 μορια. Ποιες ειναι οι πιθανοτητες να γινει δεκτη η αιτηση μου; Ευχαριστω εκ των προτερων!
Οι πιθανότητες είναι πάρα πολλές θα έλεγα με 6 μόρια. Αν και έχει αρκετά αντίστοιχα τμήματα, τα 4 βρίσκονται εντός Αττικής άρα οι υποψήφιοι μετεγγραφών μοιράζονται. Το Χαροκόπειο πέρυσι έκλεισε με 5 μόρια και με μια γρήγορη ματιά φαίνεται να επηρεάζει σημαντικά ο κόφτης των 2750 μορίων.
Θα έλεγα ότι είναι σχεδόν σίγουρη η μετεγγραφή σου. (Σχεδόν, μη σε πάρω και στον λαιμό μου😂)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
Οι πιθανότητες είναι πάρα πολλές θα έλεγα με 6 μόρια. Αν και έχει αρκετά αντίστοιχα τμήματα, τα 4 βρίσκονται εντός Αττικής άρα οι υποψήφιοι μετεγγραφών μοιράζονται. Το Χαροκόπειο πέρυσι έκλεισε με 5 μόρια και με μια γρήγορη ματιά φαίνεται να επηρεάζει σημαντικά ο κόφτης των 2750 μορίων.
Θα έλεγα ότι είναι σχεδόν σίγουρη η μετεγγραφή σου. (Σχεδόν, μη σε πάρω και στον λαιμό μου😂)
Αψυχολόγητη σχολη , μονο 10-11 ατομα παιρνει απο την κατηγορια 2020 νεο, ο κοφτης 2750 την προστατευει πολυ , μονο η μιση λαμια εχει δυνατοτητες να την προσεγγισει. Το μεγαλο θεμα της ειναι οτι εφυγε απο την ασπιδα προστασιας των ΕΚΠΑ,ΟΠΑ,ΠΑΠΕΙ.
 

G1310

Νεοφερμένος

Ο G1310 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αψυχολόγητη σχολη , μονο 10-11 ατομα παιρνει απο την κατηγορια 2020 νεο, ο κοφτης 2750 την προστατευει πολυ , μονο η μιση λαμια εχει δυνατοτητες να την προσεγγισει. Το μεγαλο θεμα της ειναι οτι εφυγε απο την ασπιδα προστασιας των ΕΚΠΑ,ΟΠΑ,ΠΑΠΕΙ.
Άρα τι σημαίνει πρακτικά αυτό για την μετεγγραφη μου? 🤔
Οι πιθανότητες είναι πάρα πολλές θα έλεγα με 6 μόρια. Αν και έχει αρκετά αντίστοιχα τμήματα, τα 4 βρίσκονται εντός Αττικής άρα οι υποψήφιοι μετεγγραφών μοιράζονται. Το Χαροκόπειο πέρυσι έκλεισε με 5 μόρια και με μια γρήγορη ματιά φαίνεται να επηρεάζει σημαντικά ο κόφτης των 2750 μορίων.
Θα έλεγα ότι είναι σχεδόν σίγουρη η μετεγγραφή σου. (Σχεδόν, μη σε πάρω και στον λαιμό μου😂)
Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
Άρα τι σημαίνει πρακτικά αυτό για την μετεγγραφη μου? 🤔

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες!
Τα μορια σου ειναι πολλα ,αλλα θα εξαρτηθει απο την ποσοτητα τριτεκνων η διαμορφωση της βασης.
 

mariaah

Νεοφερμένος

Η mariaah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Πόσο υπολογίζεται περίπου να είναι η βάση μετεγγραφής για το βιολογικό εκπα;
 

G1310

Νεοφερμένος

Ο G1310 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εσύ τι πιθανότητες θα έδινες Γιάννη;
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top