Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

De Broglie

Νεοφερμένος

Ο De Broglie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Ποιος πιστεύετε είναι ο λόγος παρατασης?
 

Μαρία Λι

Νεοφερμένος

Η Μαρία Λι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα! Από την φυσικοθεραπεια της Σπάρτης που πέρασα φέτος δίνοντας πανελλήνιες έχω περάσει στη Λαμία κάνοντας χρήση του ποσοστού 10%των αθλητών από πανελλήνια διάκριση. Έχω κάνει όμως αίτηση και για μετεγγραφή με πρώτη προτίμηση τη Θεσσαλονίκη που είναι και η μόνιμη κατοικία μου. Έχω 6 μόρια από οικονομικά κριτήρια. Μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα από τις μετεγγραφές μήπως και πάω Θεσσαλονίκη θα πρέπει να κάνω εγγραφή στη Λαμία και διαγραφή από Σπάρτη? Το λέω για να μην χάσω τη Λαμία αν δεν τα καταφέρω να πάω Θεσσαλονίκη. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.

pink_panther

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pink_panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Ξέρει κανείς εκ των έσω πότε ξεκινούν οι αιτήσεις για κατ' εξαίρεση μετεγγραφές; Γενικά ξέρω ότι ξεκινούν μετά τα αποτελέσματα των κανονικών μετεγγραφών, αλλά επειδή φέτος όλα πήγαν πίσω αναρωτιέμαι αν θα γίνει κάτι διαφορετικό.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ Γιάννη. Εύχομαι να πάνε όλα καλά για σένα.
Καλή επιτύχια σε όλους.
Ευχαριστω Ηβη ,Ολα καλα θα πανε και θα ερθεις αθηνα.
Εγω δεν εχω προσωπικη προσμονή,αλλα εχω ισχυρο ενδιαφερον για μερικα παιδια που μου εμπιστευθηκαν το μηχανογραφικο τους , αλλα και για ολα τα παιδια που συζηταμε εδω και βλεπω οτι η μετεγγραφη ειναι ζωτικης σημασιας για την συνεχιση των σπουδων τους.
Καλη επιτυχια λοιπον σε ολους
 

Στάθης01

Νεοφερμένος

Ο Στάθης01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
5.500 με οικονομικά αποκλείεται, είναι ήδη πάνω από 6.500
Γιατί το αποκλείεις; αν την προπροτελευταια μέρα έγιναν 5.100 τότε γιατι είναι απίθανο; ξες κανέναν που κάνει την αίτηση τελευταία μέρα;
 

Γιωργος15773

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος15773 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Γενικά οι βάσεις των μετεγγραφών φέτος αναμένεται να κινηθούν ανοδικά ή πτωτικά;
 

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Γιατί το αποκλείεις; αν την προπροτελευταια μέρα έγιναν 5.100 τότε γιατι είναι απίθανο; ξες κανέναν που κάνει την αίτηση τελευταία μέρα;
Πού ακριβώς είδατε το 5.100 και το κλείσατε; Έκανα την οριστικοποίηση προχθές και ο αριθμός πρωτοκόλλου έδειχνε πάνω από 6.000 και προφανώς μέχρι τελευταία μέρα δεν μπορούμε να ξέρουμε τον ακριβή αριθμό των αιτήσεων.
Αλλά, γιατί ακριβώς μας νοιάζει;;
Στην σχολή που ο καθένας επιθυμεί μπορεί να έγινε ίδιος αριθμός αιτήσεων με πέρυσι.
Περιμένουμε απλώς τα αποτελέσματα, ελπίζοντας να έρθουν νωρίς.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Γενικά οι βάσεις των μετεγγραφών φέτος αναμένεται να κινηθούν ανοδικά ή πτωτικά;
Πτωτικες θα ειναι οι τασεις λόγω του οτι φετος εγιναν 40% περιπου λιγοτερες αιτησεις ,επισης θα εχει λογο πιστευω και η 3ετια εισοδηματος. Σιγουρα θα υπαρξουν λιγες σχολες των κεντρων που θα κρατησουν τα μορια τους και ακομα πολυ λιγοτερες, μικρες κυριως που θα αυξησουν κατα τι.
Κινητικοτητα επισης αναμενω σε σχολες κοντα στα κεντρα, οι οποιες μπορει να συμπληρωνουν ή να κινουνται στα περσινα επιπεδα ως απορροια του κοφτη βασης μετεγγραφης.
Ας κρατησουμε στο μυαλο μας οτι φετος η πλειονοτης των 0 περσινων μοριων εγιναν 2

Μηπως διαβαζει καποιος που εκανε αιτηση με αδελφια αυτη την εβδομαδα να μας πει περιπου αριθμο?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιωργος15773

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος15773 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Ας κρατησουμε στο μυαλο μας οτι φετος η πλειονοτης των 0 περσινων μοριων εγιναν 2


Τι εννοείς με αυτή τη φράση;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Στο ΑΡΘΡΟ 11 ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ της Υ.Α με αρ. Φύλλου 4617 της (20-10-2020) Τεύχος Β, (που ανακοινώθηκε μετά τη λήξη του μηχανογραφικού), περί μετακίνησης αδερφών φοιτητών, αναφέρεται πως « … ο φοιτητής …δύναται να υποβάλει αίτηση μετακίνησης σε τμήμα …για το οποίο συγκεντρώνει τα μόρια της βάσης εισαγωγής του >> αντίθετα με το Ν. 4692 ΑΡΘΡΟ 77 (12-6-2020) ΦΕΚ 111/Α ,όπου σε κανένα σημείο του δεν υπήρχε αυτή η διατύπωση για την κατηγορία αυτή , δηλ ΑΡΘΡΟ 77 1.γ και 3. , α,β όπου αναφέρει στο β « αναλογική εφαρμογή των παρ. 3 και 4 του άρθρου76 >>.[ Προέβλεπε μετακίνηση σε αντίστοιχο τμήμα].

Με βάση αυτόν το νόμο λοιπόν, που ίσχυε τότε , ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΦΕΤΙΝΟΥ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟΎ 2020 , έκανα τις επιλογές μου στο μηχανογραφικό, με αποτέλεσμα σήμερα να έχω περάσει σε τμήμα επαρχίας. Δεν μπορώ να συνυπάρχω με τον δευτεροετή αδερφό μου σε ίδια πόλη (δεν ταιριάζουν οι σχολές μας), ενώ αποκλείονται η Αθήνα & η Θεσ/νίκη και ούτε με ενδιαφέρει να κάνω μετακίνηση σε άλλο τμήμα. Ισχύουν οι προυποθ. το κ.κ.εισ περίπου στις 9000 και με τόπο μόνιμης κατοικίας των γονέων η Αθήνα.

Με τι τρόπο νομίζεις μπορεί να διεκδικηθεί να μην ισχύσει από το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ( τουλάχιστον για φέτος) η παραπάνω διάταξη της τωρινής Υ.Α για την κατηγορία των αδερφών. Μπορεί να γίνει τίποτα με αίτηση θεραπείας; ισχυριζόμενοι πως « υπάρχει προφανές σφάλμα » της Υ.Α στη διατύπωση της που διαφοροποιείται στο ανωτέρω σημείο του αρχικού νόμου; ( Παρατήρησα πως στη φόρμα δεν εμφανίζει στη μετακίνηση το αντίστοιχο τμήμα της Αθήνας που θα έπρεπε να εμφανίζει σύμφωνα με τον τότε ισχύοντα νόμο Ν. 4692 ΑΡΘΡΟ 77 (12-6-2020) ΦΕΚ 111/Α που ίσχυε έως την λήξη του φετ. μηχανογραφικού, οπότε έτσι μάλλον δεν θα έχω και το δικαίωμα αίτησης θεραπείας; ).

Μήπως κάνω κάπου λάθος;

Ευχαριστώ για την βοήθεια εκ των προτέρων

18-11-2020
Δεν εχω καταλαβει αν θες να καταρριψεις τον νομο για τις μετακινησεις ή κατι αλλο?
Αν πραγματι το θεμα σου ειναι οι μετακινησεις η αποψη μου εχει ως εξης.

Ο νομος μπορει να εχει ηθικο σφαλμα (ανακοινωθηκε ενα μηνα πριν τα μηχανογραφικα) αλλα τυπικως ισχυει.
Η βαση μετακινησης αναφερεται καθαρα εκει που οριζεται-διεκρινιζεται η μετακινηση.

Άρθρο 77 Μετακίνηση σε Τμήμα του ιδίου επιστημονικού πεδίου
1. Ο φοιτητής, ο οποίος αιτείται μετεγγραφής κατά το πρώτο έτος φοίτησής του σε αντίστοιχο Τμήμα με αυτό στο οποίο έχει εισαχθεί, δύναται να υποβάλλει ταυτόχρονα αίτηση μετακίνησης σε Τμήμα του ίδιου επιστημονικού πεδίου στις ακόλουθες περιπτώσεις:
α) εάν έχει υποβάλει αίτηση μετεγγραφής σύμφωνα με το άρθρο 75, πλην όμως δεν πληροί την προϋπόθεση της βάσης μετεγγραφής, ή
β) έχει υποβάλει αίτηση μετεγγραφής σύμφωνα με το άρθρο 75, αλλά η αίτηση αυτή δεν γίνεται δεκτή λόγω πλήρωσης του ποσοστού της παρ. 1 του άρθρου 75 από συνυποψηφίους, οι οποίοι συγκέντρωσαν υψηλότερο σύνολο μορίων βάσει οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων, ή
γ) εάν έχει υποβάλει αίτηση μετεγγραφής σύμφωνα με το άρθρο 76, πλην όμως δεν πληροί την προϋπόθεση της βάσης μετεγγραφής.
2. Οι αιτήσεις μετακίνησης των φοιτητών των περ. α΄ και β΄ της παρ. 1: α) δύνανται να περιλαμβάνουν έως πέντε (5) Τμήματα του ίδιου επιστημονικού πεδίου με σειρά προτίμησης, και εντός δύο (2) το πολύ διαφορετικών Περιφερειακών Ενοτήτων. Τα Τμήματα, τα οποία δύναται να δηλώσει ο φοιτητής είναι αυτά τα οποία είχε δηλώσει κατά την υποβολή του μηχανογραφικού του δελτίου και για τα οποία συγκεντρώνει τα μόρια της βάσης εισαγωγής,
ΚΛΠ.

Οποτε κατα την αποψη μου ενσταση δεν χωρει και για το ηθικο σφαλμα του νομου και την απορριψη του στα δικαστηρια τον λογο εχουν οι νομικοι.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Καλησπέρα! Από την φυσικοθεραπεια της Σπάρτης που πέρασα φέτος δίνοντας πανελλήνιες έχω περάσει στη Λαμία κάνοντας χρήση του ποσοστού 10%των αθλητών από πανελλήνια διάκριση. Έχω κάνει όμως αίτηση και για μετεγγραφή με πρώτη προτίμηση τη Θεσσαλονίκη που είναι και η μόνιμη κατοικία μου. Έχω 6 μόρια από οικονομικά κριτήρια. Μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα από τις μετεγγραφές μήπως και πάω Θεσσαλονίκη θα πρέπει να κάνω εγγραφή στη Λαμία και διαγραφή από Σπάρτη? Το λέω για να μην χάσω τη Λαμία αν δεν τα καταφέρω να πάω Θεσσαλονίκη. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

σας εχουν καλεσει για εγγραφη στην λαμια και μεχρι ποτε?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Μέχρι 30 Νοεμβρίου νομίζω.
Ωραια εχω μια προσωπικη εκτιμιση οτι οι μετεγγραφες θα βγουν καπου εκει.
Εσυ μπορεις να παρεις ή να γραψεις στην λαμια ,να τους πεις το περιπλοκο θεμα σου και να τους ρωτησεις μεχρι ποτε σου κανουν την χαρη σαν σε γραψουν (δεν κανουν κατορθωμα).
Στις κανονικες η κεραμεως ειχε δωσει 40 μερες περιθωριο.
Το σιγουρο ειναι οτι δεν διαγραφεσαι απο την σπαρτη πριν κατασταλαξει το θεμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Petr02

Νεοφερμένος

Ο Petr02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ποτέ λέτε να βγουν γτ έχω αρχίσει και αγχώνομαι ?
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top