Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ Γιάννη και πάλι για την απάντηση σου. Το εισόδημα δεν μαζεύεται κάτω από 3000 . Απλώς είναι πολύ παράξενο το γεγονός ότι με τα ίδια οικονομικά δεδομένα της οικογένειας, αν περάσει Αθήνα η αδελφή μου ερχόμαστε και οι δύο στην Θεσσαλονίκη ενώ αν περάσει Θεσσαλονικη παραμένω εγώ Γιάννενα. Το παράδοξο επίσης είναι ότι αν γράψει η αδελφή μου στις πανελλήνιες πολύ καλά και πιάσει την βάση της Αγγλικής φιλολογίας ΑΠΘ (η οποία πάντα είναι υψηλότερη από της Αθήνας σε αντίθεση με όλες τις άλλες σχολές των δύο πόλεων) θα πρέπει να βάλει 1η επιλογή την Αθήνα και 2η τη Θεσσαλονίκη ενώ φυσικά επιθυμεί να μπει στην Θεσσαλονίκη...
 

Ηβη2

Νεοφερμένος

Η Ηβη2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Την σχολη του ΟΠΑ θα την χαρακηριζα ως
View attachment 72229
και την σχολη του ΕΚΠΑ ως
View attachment 72228
αυτη εχει και αρκετη φυσικη , οχι βαθια ,αλλα αρκετη.
Λες και ο κοφτης 2750 εχει την φωτο των δυο αυτων σχολων
Και οι δυο βρισκονται πολυ ψηλα σε μορια και πολυ μακρια απο τις αλλες πλην της δυναμικης κρητης που ειναι κοντα αλλα δεν φαινετε να εχει πολυ ενδιαφερον για αυτες.
Φετος εφυγαν απο το πλανο ισχυροι τροφοδοτες οπως η καστορια και η αρτα που ηταν σχολες αναγκαστικης εισαγωγης.
Επιλεκτικες θα ειναι οι μετεγγραφες οχι μαζικες στις σχολες αυτες. Υπαρχουν αλλες 2 πληροφορικες αθηνα + την μηχ υπολογιστων παδα
Το ζευγαρι που θα παιξει λιγοτερο , λογω της διαγωνιστικης αμφιβολιας ειναι
View attachment 72230
Οι σχολες αυτες εχουν περιθωριο λογω μεγεθους να αποροφησουν την αυξηση μοριων πολυτεκνων τριτεκνων,
Πιθανων να κινδυνεύουν να μην συμπληρώσουν αλλα επειδη ειναι οι μπροσταρηδες των groups,
ΕΚΠΑ+ καποια αλλη
ΟΠΑ + καποια αλλη
θα ελεγα ΕΚΠΑ 3-4 μορια , ΟΠΑ 2-3 μορια. με ευνοημενα το ΠΑΠΕΙ ΚΑΙ το ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟ που θα παρουν κυριως τις υπερχειλίσεις.
Προβλημα πιθανων θα εχουν οι μετακινουμενοι αλλα στις σχολες αυτες ισως και να μην υπαρχουν καθολου.
Σ 'ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες για να μου απαντήσεις και για την ελπίδα. Να είσαι καλά.
 

pesto80

Νεοφερμένος

Ο pesto80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ακριβώς πάνω σε αυτό που λέτε τώρα: έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση. Είμαι 6ο έτος ΑΠΘ και ο αδελφός μου πέρασε φέτος πανεπιστήμιο θεσσαλίας. Οι γονείς μας μένουν Θεσ/νίκη. Δικαιούται μετεγγραφή; Αν όχι γιατί; Αν ναι με ποια κριτήρια (νομίζω θέλει κατακεφαλήν κάτω απο 5000);
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,529 μηνύματα.
ΠΡΟΣ Ζοι1
Λοιπον επειδη εισαι καλο παιδι και φροντιζεις την μικρη ας κανουμε σεναρια.

Σεναριο ενα
Μενεις Ιωαννινα φετος η μικρη του χρονου γραφει 16000+ αγγλικα μπαινει 1η επιλογη αθηνα και πατε και οι δυο θεσ/νικη. ΚΙνδυνος: μην βαλει κοφτη αγγλικων το απθ πχ 15+
Σεναριο δυο
Κανεις αιτηση φετος με 4 μορια για ψυχολογια ΑΠΘ εχεις καλες πιθανοτητες λογω αποκοπης της φλωρινας.
Η μικρη μπαινει του χρονου αγγλικη ΕΚΠΑ και με τυπικη αιτηση παει αγγλικη ΑΠΘ.
Σεναριο τρια
Εσυ πας φετος απθ αλλα η μικρη δεν καταφερνει την αγγλικη και μπαινει σε αλλη σχολη που πιθανων θελει περισσοτερα απο 4 μορια για απθ. Εδω εχουμε θεμα, θα ηταν καλο να ησουν ιωαννινα.

Και οτι αλλο σεναριο παιζει ανάλογα τι θελει η μικρη αν δεν πιασει την αγγλικη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ακριβώς πάνω σε αυτό που λέτε τώρα: έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση. Είμαι 6ο έτος ΑΠΘ και ο αδελφός μου πέρασε φέτος πανεπιστήμιο θεσσαλίας. Οι γονείς μας μένουν Θεσ/νίκη. Δικαιούται μετεγγραφή; Αν όχι γιατί; Αν ναι με ποια κριτήρια (νομίζω θέλει κατακεφαλήν κάτω απο 5000);
Δυστηχως οχι και η αιτια εισαι εσυ που εισαι θεσσαλονικη!! Διοτι φετος ειπαμε την πιο συχνα ζητουμενη μετεγγραφη αδελφων δεν την εφαρμοζουμε για να κοψομε μετεγγραφες.
Τι οικονομικα μορια εχετε μηπως παιζει ετσι?
 
Τελευταία επεξεργασία:

pesto80

Νεοφερμένος

Ο pesto80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σε ευχαριστω παρα πολυ! Ερώτηση οσον αφορα τα οικονομικά: οταν συμπληρώνω τα στοιχεία του μικρού μου αδελφού στην επιλογή αν υπάρχει αδελφός κάτω των 25 που να έχει εισόδημα κρατάω το "όχι" που έχει σαν προεπιλογή. Σε εκείνη την περίπτωση τον βγάζει τον αδελφό μου στην κλίμακα των 5000-12000€. Στην οικογένεια είμαστε τέσσερις ωστόσο (εγώ είμαι 23) και σύμφωνα με την φορολογική μας δήλωση αυτό δεν ισχύει για το κατακεφαλήν εισόδημα του μικρού. Όταν όμως αλλάζω την επιλογή του αδελφού που έχει εισόδημα σε "ναι" και βάζω τα στοιχεία μου (εγω εχω μηδενικό εισόδημα) τότε τον ρίχνει κατηγορία στα 0-5000€. Τι παίζει εκεί;

(Καταλαβαίνω ότι η μετεγγραφή έχει χαθεί από το κριτήριο αδελφού απλά επειδή λογικά θα χρειαστεί αυτό και στα κοινωνικά κριτήρια, το ρωτάω)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

παρεμπιπτόντως στα κοινωνικά κριτήρια μαζεύει 4 μόρια. Ποια είναι η εκτίμηση για Πολ.Μηχ Θεσσαλονικη;
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,529 μηνύματα.
Σε ευχαριστω παρα πολυ! Ερώτηση οσον αφορα τα οικονομικά: οταν συμπληρώνω τα στοιχεία του μικρού μου αδελφού στην επιλογή αν υπάρχει αδελφός κάτω των 25 που να έχει εισόδημα κρατάω το "όχι" που έχει σαν προεπιλογή. Σε εκείνη την περίπτωση τον βγάζει τον αδελφό μου στην κλίμακα των 5000-12000€. Στην οικογένεια είμαστε τέσσερις ωστόσο (εγώ είμαι 23) και σύμφωνα με την φορολογική μας δήλωση αυτό δεν ισχύει για το κατακεφαλήν εισόδημα του μικρού. Όταν όμως αλλάζω την επιλογή του αδελφού που έχει εισόδημα σε "ναι" και βάζω τα στοιχεία μου (εγω εχω μηδενικό εισόδημα) τότε τον ρίχνει κατηγορία στα 0-5000€. Τι παίζει εκεί;

(Καταλαβαίνω ότι η μετεγγραφή έχει χαθεί από το κριτήριο αδελφού απλά επειδή λογικά θα χρειαστεί αυτό και στα κοινωνικά κριτήρια, το ρωτάω)

Αυτο με το ναι-οχι ειναι τραγικο bug μην το χρησιμοποιησεις κοβει μετεγγραφες.
Το κανεις χρηση μονο οταν κανεις φορολογικη δηλωση με εισοδημα και δεν εισαι και δηλωμενος προστατευομενος. Ειδαλως προσθετει ενα παιδι παραπανω που θα απορριφθει μετα στην σχολη απο το οικογενειακης καταστασης.

(Οχι ,η δικη σου υπαρξει ως αδελφου φοιτητη δεν μοριοδοτητε, παλια ναι , τωρα οχι γιατι υπαρχει ολοκληρη κατηγορια μετεγγραφων λογω αδελφου χωρις ποσοτικους περιοροσμους.)
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
ΠΡΟΣ Ζοι1
Λοιπον επειδη εισαι καλο παιδι και φροντιζεις την μικρη ας κανουμε σεναρια.

Σεναριο ενα
Μενεις Ιωαννινα φετος η μικρη του χρονου γραφει 16000+ αγγλικα μπαινει 1η επιλογη αθηνα και πατε και οι δυο θεσ/νικη. ΚΙνδυνος: μην βαλει κοφτη αγγλικων το απθ πχ 15+
Σεναριο δυο
Κανεις αιτηση φετος με 4 μορια για ψυχολογια ΑΠΘ εχεις καλες πιθανοτητες λογω αποκοπης της φλωρινας.
Η μικρη μπαινει του χρονου αγγλικη ΕΚΠΑ και με τυπικη αιτηση παει αγγλικη ΑΠΘ.
Σεναριο τρια
Εσυ πας φετος απθ αλλα η μικρη δεν καταφερνει την αγγλικη και μπαινει σε αλλη σχολη που πιθανων θελει περισσοτερα απο 4 μορια για απθ. Εδω εχουμε θεμα, θα ηταν καλο να ησουν ιωαννινα.

Και οτι αλλο σεναριο παιζει ανάλογα τι θελει η μικρη αν δεν πιασει την αγγλικη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δυστηχως οχι και η αιτια εισαι εσυ που εισαι θεσσαλονικη!! Διοτι φετος ειπαμε την πιο συχνα ζητουμενη μετεγγραφη αδελφων δεν την εφαρμοζουμε για να κοψομε μετεγγραφες.
Τι οικονομικα μορια εχετε μηπως παιζει ετσι?
Στο σενάριο 2 όμως υπάρχει και η ψυχολογία Ρεθύμνου. Ερώτηση πάλι για το σενάριο 2: Αν εγώ με 4 μόρια έρθω ΑΠΘ, είσαι σίγουρος ότι η μικρή έρχεται ΑΠΘ αν πέρασει Αθήνα????
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,529 μηνύματα.
Με 4 μόρια άρα ΠολΜηχ Θεσ/νικη; Τι παίζει;
ειναι σε καλο mood , εφυγαν τα ιωαννινα εφυγε η ξανθη , ο βολος μενει και αυτος μειωμένος.
Ειναι ομως μικρη σχολη (21 ατομα) καπου στα 3-4,5 μορια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στο σενάριο 2 όμως υπάρχει και η ψυχολογία Ρεθύμνου. Ερώτηση πάλι για το σενάριο 2: Αν εγώ με 4 μόρια έρθω ΑΠΘ, είσαι σίγουρος ότι η μικρή έρχεται ΑΠΘ αν πέρασει Αθήνα????

Λοιπον θα γινεις καλη ψυχολογος.
Προσεξε την σκεψη ,αν ειμαι καλος να στην μεταφερω
Η ψυχολογια ειναι must οπως ξερεις και παω οπου υπαρχει να την βρω, αυτο ονομαζετε και σχολη αναγκαστικης προσβασης.
Το 2018 δεν υπαρχει ιωαννινα δεν υπαρχει φλωρινα , αναγκαστικη προσβαση το ρεθυμνο και μετεγγραφη απθ . η σχολη απθ κλεινει στα 3 μορια.
το 2019 υπαρχει Ρεθυμνο υπαρχει ιωαννινα, υπαρχει αναγκαστικης προσβασης φλωρινα.
Πονταρω σε μετεγγραφη εχω μορια για ιωαννινα παω εκει, δεν εχω μορια, παω φλωρινα.δεν εχω λογο να παω ρεθυμνο 20 ωρες δρομο και ακριβο. Το απθ κλεινει στα 5 μορια.
( και στις δυο χρονιες 2018,2019 υπαρχει προετοιμασια εισοδηματος για να πιασω μορια)
Το 2020 με απειλουν με κοφτη 2750,μου βαζουν 3ετια εισοδηματος η καραντινα με κατεβαλε ή μετεγραφη αμφιβολη. Εχω το κουραγιο να δηλωσω στο μηχανογραφικο ΑΠΘ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ-ΦΛΩΡΙΝΑ ? Η μηπως θα δηλωσω ΑΠΘ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ-ΦΛΩΡΙΝΑ- ΡΕΘΥΜΝΟ.Νομιζω το 2ο
Για μενα λοιπον το ΡΕΘΥΜΝΟ φετος δεν εχει ιδιαιτερο ενδιαφερον για ΑΠΘ.
Η σχολη λοποιν φετος με τα 27 ατομα της θα κλεισει μεταξυ των τιμων 2018 και 2019. Δηλαδη στα 3-4 μορια.
οι ''πλουσιοι'' τριτεκνοι (2+2,5=4,5) εχουν χωρο να απορροφηθούν μεσα στους 27.

Πραγματι η Αγγλικη ΑΠΘ ειναι ελευθερης προσβασης στις μετεγγραφες .
Περυσι 2019 ζητουσε 26 πηγαν 12
Προπερσι 2018 ζητουσε 26 πηγαν 14
 
Τελευταία επεξεργασία:

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Λοιπόν Γιάννη υποκλίνομαι στην έμπειρη γνώση σου. Μια τελευταία και ίσως αφελής ερώτηση. Αν οι θέσεις είναι 27 και οι ενδιαφερόμενοι με 4 μόρια είναι πχ 28 τότε τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση???
 

Στάθης01

Νεοφερμένος

Ο Στάθης01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Λοιπόν Γιάννη υποκλίνομαι στην έμπειρη γνώση σου. Μια τελευταία και ίσως αφελής ερώτηση. Αν οι θέσεις είναι 27 και οι ενδιαφερόμενοι με 4 μόρια είναι πχ 28 τότε τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση???
Εύκολο, αυτός που έχει τα περισσότερα μόρια από πανελλήνιες
 

kostasax1

Νεοφερμένος

Ο kostasax1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα έχω περάσει παιδαγωγικό Ιωαννίνων και θέλω να πάω ΑΠΘ.Έχω συγκεντρωσει 8.5 μόρια με κοινωνικά οικονομικα κριτήρια εχω πιθανότητες ?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,529 μηνύματα.
Λοιπόν Γιάννη υποκλίνομαι στην έμπειρη γνώση σου. Μια τελευταία και ίσως αφελής ερώτηση. Αν οι θέσεις είναι 27 και οι ενδιαφερόμενοι με 4 μόρια είναι πχ 28 τότε τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση???
Ναι οι λεγομενες ισσοβαμιες, περυσι, ολοι μεσα με το δευτερο γυρο( ενστασεις).
Φετος αυτο που λεει ο Σταθης , μεσα μονο αυτος που εχει τα περισσοτερα πανελληνιων.
Τωρα πως θα βρουν ακρη με τοσες κατηγοριες δεν ξερω ( νεο ,παλιο, 6%,4%,εσπερινα, 2019,2018,2017, επαλ, επαλ 6%... κλπ).
Στην προηγουμενη αναλυση δεν ειπα κατι σημαντικό, Τα ιωαννινα δεν ειναι επίνειο της θεσσαλονικης. Οι περισσοτεροι που θα θελουν να φυγουν απο εκει αθηναιοι ειναι. Προφανης ο λογος
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,529 μηνύματα.
Καλησπέρα έχω περάσει παιδαγωγικό Ιωαννίνων και θέλω να πάω ΑΠΘ.Έχω συγκεντρωσει 8.5 μόρια με κοινωνικά οικονομικα κριτήρια εχω πιθανότητες ?
Τα μορια σου δεν παλεύονται. Καλη αρχη
 

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Στο σενάριο 2 όμως υπάρχει και η ψυχολογία Ρεθύμνου. Ερώτηση πάλι για το σενάριο 2: Αν εγώ με 4 μόρια έρθω ΑΠΘ, είσαι σίγουρος ότι η μικρή έρχεται ΑΠΘ αν πέρασει Αθήνα????
Οι γονείς που μένουν; Μου φάνηκε ότι είδα για Θεσσαλονίκη και σε αυτήν την περίπτωση έχουμε πει ότι δεν είναι δυνατή η μετεγγραφή. Δηλαδή Θεσσαλονίκη γονείς, Θεσσαλονίκη προπτυχιακή αδερφή, Θεσσαλονίκη και η πρωτοετής αδερφή (μέσω μετεγγραφής αδερφού), τρώει χι.
Ήταν το σενάριο 2 του Γιάννη, γι'αυτό το αναφέρω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Οι γονείς που μένουν; Μου φάνηκε ότι είδα για Θεσσαλονίκη και σε αυτήν την περίπτωση έχουμε πει ότι δεν είναι δυνατή η μετεγγραφή. Δηλαδή Θεσσαλονίκη γονείς, Θεσσαλονίκη προπτυχιακή αδερφή, Θεσσαλονίκη και η πρωτοετής αδερφή (μέσω μετεγγραφής αδερφού), τρώει χι.
Ναι, απορρίπτεται η αίτηση λόγω αδελφής , όμως με βάση τα οικονομικα κριτήρια η αίτηση δεν απορρίπτεται.
 

NEKTARIOS11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NEKTARIOS11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Ενας φιλος εκανε αιτηση για μετεγγραφη με τα οικονομικα-κοινωνικα κριτηρια και εχει 8,5 μορια αλλα θελει να την αλλαξει ,γιατι φοβαται πως εχει κανει καποιο λαθος μετα απο αυτα που εχει διαβασει εδω.
Ειναι 3 αδερφια κατω απο τα 25, ο ενας αδερφος του εκανε φετος φορολογικη δηλωση με εισοδημα 650 ευρω και τον δηλωσε στην αιτηση για την μετεγγραφη του ,αλλα ειναι προστατευομενο μελος και φαινεται αυτο στη φορολογικη δηλωση του πατερα.
Σκεφτεται μηπως δεν επρεπε να τον δηλωσει ως αδερφο με εισοδημα και θελει να το αλλαξει , εσυ Γιαννη τι λες να κανει;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,529 μηνύματα.
Δηλαδή ενστάσεις φέτος δεν θα γίνουν;
Ενστασεις θα γινουν φετος αλλα εχουν βαλει παραγραφο στον νομο (να μην το ψαχνω τωρα) η οποια με αλλα λογια λεει οτι εξεταζονται οταν το υπαιθ ή η πλαση ολη εκαναν λαθος.
Ποιες ηταν οι αιτιες για ενσταση
1. Εχω και εγω τα ιδια μορια με τον τελευταιο (κ.ο.μ) γιατι δεν με βαζεται μεσα (ισσοβαθμια) ? Οχι γιατι εχεις λιγοτερα πανελληνιων. (περυσι ηταν ΟΚ)
2. Μπηκα στην δευτερη επιλογη μου αλλα ηταν αναγκαστικη επιλογη, τα 5 μορια μου δεν μου επιτρεπουν να ζησω εκει. Οχι το Υπαιθ δεν εκανε λαθος. (προπερσι υπο προυποθεσεις Οκ)
3. Πηρατε με 6 μορια τον τελευταιο, εγω εχω 5,5 δεν φτανει το εισοδημα να ζησω στην επαρχια. Οχι δεν εχουμε θεσεις , δεν καναμε λαθος, αλλα μην ανυσηχεις κατασκευαζουμε εστιες ΣΔΙΤ. (προπερσι ισως οκ)
4. Κοιταξτε δεν εχω πολλα μορια αλλα θελω την μετεγγραφη και εχω γνωστο, Καλα να δουμε τι θα κανουμε ( παντα ηταν Οκ υπο προυποθεσεις)
5. Εχω θεματα υγειας και πρεπει να ειμαι σπιτι. Κανε κατ' εξαιρεση (προπερσι εξεταζοταν κατα περιπτωση)
Προπερσι αν θυμαμαι καλα απο τις ενστασεις ικανοποιουσαν τα 2/3 απο μορια και σχεδον ολες (ηταν πολυ λιγες) απο αδελφια.
Περυσι απο τις 4000 περιπου ικανοποιησαν καπου 700+
Για αυτο φετος εφτιαξαν και το νομο ωστε να μην υπαρχουν πολλες ενστασεις και να πατουν καπου.
''Δεν καναμε εμεις λαθος''
Η δικη σου ενσταση που χωρα?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ενας φιλος εκανε αιτηση για μετεγγραφη με τα οικονομικα-κοινωνικα κριτηρια και εχει 8,5 μορια αλλα θελει να την αλλαξει ,γιατι φοβαται πως εχει κανει καποιο λαθος μετα απο αυτα που εχει διαβασει εδω.
Ειναι 3 αδερφια κατω απο τα 25, ο ενας αδερφος του εκανε φετος φορολογικη δηλωση με εισοδημα 650 ευρω και τον δηλωσε στην αιτηση για την μετεγγραφη του ,αλλα ειναι προστατευομενο μελος και φαινεται αυτο στη φορολογικη δηλωση του πατερα.
Σκεφτεται μηπως δεν επρεπε να τον δηλωσει ως αδερφο με εισοδημα και θελει να το αλλαξει , εσυ Γιαννη τι λες να κανει;
Να το αλλαξει παραυτα διοτι τα 8,5 χτυπουν κοκκινο εισερχεται στην περιοχη πολυτεκνειας χωρις χαρτι θα τον ψαξουν ενδελεχως απο το οικογενειακης και θα στειλουν την μετεγγραφη πισω υπαιθ να μειωση μορια. Θα παρει την μετεγγραφη στο τελος μετα απο καθυστερηση και ισως χασει το εξαμηνο. Δεν εχει κερδος να κανει κατι τετοιο , τα μορια του ειναι ηδη ψηλα. Ρωτηστε και το υπαιθ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top