Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

tzina2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tzina2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Οτι θα υπαρξει βυσμα στις κατ εξαίρεση ειναι γνωστο. Οτι δεν θα κοψουν καποιον που πληρει τα 4 κριτηρια ειναι σιγουρο. Το οτι θα κοψουν τον οποιον αλλον που κινηται στις παρυφές των κριτηριων ειναι και αυτο σιγουρο, με βαση την περσινη τους συμπεριφορα.Το οτι θα κοψουν τον οποιον αγανακτισμενο ο οποιος θα προσφυγει στις κατ εξαιρεση ειναι και αυτο σιγουρο. Εδω εκοψαν ουσιαστικα φετος τις ενστασεις.

Μετριες σχολες ( σε μεγεθος) και οι δυο.
ΗΜΜΥ ΑΠΘ --> 4 - 4,5
ΗΜΜΥ ΕΜΠ --> 4,5 - 5
Γιαννη πες κ για ΗΜΜΥ Πατρα!!. Αγχωνομαι τοσο πολυ!
 

joannaΚΑ

Νεοφερμένος

Η joannaΚΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ξέρει κάποιος πως θα πάρω τα βιβλία της νέας μου σχολής, όταν συμβεί με το καλό!
Κάποιος που να του έχει συμβεί, να μας πει τι έκανε;;;
 

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Εκτιμήσεις βάσεων πολυ γενικα
Πώς να δωθούν εκτιμήσεις "γενικά";
Άλλες σχολές θα κλείσουν με 0 μόρια και άλλες με 6, για όλες σε ενδιαφέρει εσένα, όχι για την δική σου;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ξέρει κάποιος πως θα πάρω τα βιβλία της νέας μου σχολής, όταν συμβεί με το καλό!
Κάποιος που να του έχει συμβεί, να μας πει τι έκανε;;;
Θα ξανά ανοίξει ο Εύδοξος αν και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα προλάβουμε να τα έχουν στα χέρια μας πριν την εξεταστική. Εάν έχεις καλούς συμφοιτητές θα βγάζεις καμία φωτοτυπία, φωτογραφία, θα πάρεις και καμία σημείωση και ο θεός βοηθός.
 

De Broglie

Νεοφερμένος

Ο De Broglie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Πώς να δωθούν εκτιμήσεις "γενικά";
Άλλες σχολές θα κλείσουν με 0 μόρια και άλλες με 6, για όλες σε ενδιαφέρει εσένα, όχι για την δική σου;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Θα ξανά ανοίξει ο Εύδοξος αν και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα προλάβουμε να τα έχουν στα χέρια μας πριν την εξεταστική. Εάν έχεις καλούς συμφοιτητές θα βγάζεις καμία φωτοτυπία, φωτογραφία, θα πάρεις και καμία σημείωση και ο θεός βοηθός.
Με ενδιαφέρει για χημικό ΑΠΘ. Τι πιστευεις
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Κα Ελενη θα πρεπει να μας πειτε ποσα μορια εχετε απο τα οικονομικα , σε ποια σχολη ειναι ,ποια σχολη θελει? και θα σας καθοδηγησουμε.
 

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Με ενδιαφέρει για χημικό ΑΠΘ. Τι πιστευεις
Λοιπόν, πέρυσι η σχολή έκλεισε με 5, από όσο είδα δεν επηρεάζεται από τον κόφτη (2.750) και είναι 6 τμήματα, άρα αρκετοί φοιτητές θα κάνουν αιτήσεις. Το πλεονέκτημα; Θες για Θεσσαλονίκη και όχι για Αθήνα, άρα δεν θεωρώ ότι μπορεί να ανέβει ιδιαίτερα, μάλλον στα ίδια δεδομένα θα κυμανθεί.
 

De Broglie

Νεοφερμένος

Ο De Broglie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Λοιπόν, πέρυσι η σχολή έκλεισε με 5, από όσο είδα δεν επηρεάζεται από τον κόφτη (2.750) και είναι 6 τμήματα, άρα αρκετοί φοιτητές θα κάνουν αιτήσεις. Το πλεονέκτημα; Θες για Θεσσαλονίκη και όχι για Αθήνα, άρα δεν θεωρώ ότι μπορεί να ανέβει ιδιαίτερα, μάλλον στα ίδια δεδομένα θα κυμανθεί.
Βγάλε εγώ καβάλα Αθήνα και σχεδόν όλη την πατρα...
 

1eleni

Νεοφερμένος

Η 1eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Έχω 4 μόρια από τα οικονομικά , έχει περάσει οικονομικό Ιωάννινα και θέλει για Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Ενταξει το πεδιο ειναι καθαρο, εχουμε τα μορια ,εχουμε αντιστοιχια.
Αφηστε να δω λιγο το οικονομικο ΕΚΠΑ. φετος ειναι παραξενο.
το 67% που λετε το εχετε γραμμενο σε επισημο χαρτι κεπα, σωστα?

Ωπ Λαθος , ΟΠΑ θελετε οχι ΕΚΠΑ . Το ΟΠΑ ειναι ψηλα , ποσα μορια εχει το παιδι?
 
Τελευταία επεξεργασία:

1eleni

Νεοφερμένος

Η 1eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ενταξει το πεδιο ειναι καθαρο, εχουμε τα μορια ,εχουμε αντιστοιχια.
Αφηστε να δω λιγο το οικονομικο ΕΚΠΑ. φετος ειναι παραξενο.
το 67% που λετε το εχετε γραμμενο σε επισημο χαρτι κεπα, σωστα?

Ωπ Λαθος , ΟΠΑ θελετε οχι ΕΚΠΑ . Το ΟΠΑ ειναι ψηλα , ποσα μορια εχει το παιδι?
Έχω ΚΕΠΑ και τα μόρια εί
ναι 13.250
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Έχω ΚΕΠΑ και τα μόρια εί
ναι 13.250
Πολυ ωραια, τωρα το εγχειρημα ειναι ευκολοτερο.( για φετος)
Θελω λιγο χρονο γιατι ειναι παρα πολες οι αντιστοιχες σχολες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχω ΚΕΠΑ και τα μόρια εί
ναι 13.250
Μια ερωτηση ακομα, η οικογενεια μενει αθηνα , σωστα?
 
Τελευταία επεξεργασία:

argiri p

Νεοφερμένος

Η argiri p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
παρακαλω κι εγω θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει να μου απαντησει.
Εχω περασει στο ιστορικο αρχαιολογικο ιωαννινων,απο ημερησιο λυκειο,εδωσα απλα πανελληνιες δεν ημουν μαθητρια τα τελευταια 30 χρονια.Ειμαι γονεας τριτεκνης οικογενειας,με παιδια κατω των 25 ετων.
Απο κοινωνινο οικονομικα κριτηρια εχω 9 μορια,επισης η κορη μου σπουδαζει στο διεθνες πανεπιστημιο σε τμημα της ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ,κι ο ενας μου γιος σε οαεδ στη θεσνικη,οποτε διατηρουμε σπιτι με ενοικιο στη θεσνικη για τα παιδια.
η μονιμη κατοικια μας ειναι σε χωριο της χαλκιδικης.
Για μετεγγραφη δικη μου σαν πρωτοετης στο ΑΠΘ(εχω τα 2750 της βασης εισαγωγης της σχολης),τι θα ηταν ποιο σιγουρο ν ακολουθησω,τα κοινωνικοοικονομικα κριτηρια η να επικαλεστω τη φοιτητικη ιδιοτητα της κορης μου στην ιδια περιφερεια?
αν ξερει καποιος ας με ενημερωσει,ευχαριστω.
επισης να ρωτησω με τα βιβλια τι θα κανω?
εκανα επιλογη συγγραματων,αν το οριστικοποιησω δε θα δικαιουμαι απ το απθ αν παρω τη μετεγγραφη?
Δεν ειναι ολα τα μαθηματα του 6μηνου κοινα,το ελεγξα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
1. Οπως εχουν διαμορφωθει οι βασεις σχολων φετος το οικονομικο ΟΠΑ εχει ξεφυγει με 15800 μορια.
Με την βοηθεια των αντιστοιχιων και του κοφτη 2750 μπαινει στο απυρόβλητο.
Οι δυνατοι παιχτες , κοζανη,καστορια,σερρες εχουν αποκλειστει και μενουν δυο πολυ αναιμικοι τροφοδοτες ο Βολος και η πατρα.
Δεδομενου οτι η σχολη αυτη δεν ειναι τοσο επιθυμητή στις μετεγγραφες (4 περυσι) και παιρνει αρκετους (38, οποτε δεν επειραζεται απο πολυτεκους), πιστευω οτι φετος κινδυνευει να μην συμπληρωσει αλλα επειδη ειναι Αθηνα και ΟΠΑ ισως συμπληρωσει στα 2 μορια.
Με τα 4 μορια σας ειστε πολυ καλα.

2 Δεν μου απαντησατε αν η οικογενεια μενει αθηνα? εστω οτι μενει.
Περιπτωση 67% του παιδιου.
Υπαρχει η κατηγορια: Μετεγγραφή ειδικών κατηγοριών Αρθρο 78 του νομου
Κανω κοπυ απο την εγκυκλιο

δ) Φοιτητές με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω, πιστοποιούμενη από το Κέντρο Πιστοποίησης Αναπηρίας (ΚΕ.Π.Α.) ή πάσχοντες από τις αναφερόμενες στο παράρτημα της υπ΄αρ.Φ.151/17897/Β6/2014 (Β΄358) κοινής υπουργικής απόφασης παθήσεις, όπως αυτή εκάστοτε τροποποιείται ή αντικαθίσταται έχουν πραγματοποιήσει δωρεά οργάνου ή μυελού των οστών σε συνάνθρωπο. Οι φοιτητές αυτοί έχουν δικαίωμα μετεγγραφής στην πόλη την οποία ο γονέας ή ο έχων την επιμέλεια δηλώνει ως μόνιμη κατοικία ή στην πόλη στην οποία τους παρέχεται ιατρική μέριμνα, σύμφωνα με βεβαίωση της επιτροπής της προαναφερόμενης κοινής υπουργικής απόφασης. Στην περίπτωση που δεν υπάρχει αντίστοιχη Σχολή ή Τμήμα εντός της ίδιας περιφέρειας, οι σχετικές αιτήσεις για μετεγγραφή υποβάλλονται προς την Επιτροπή Κατ’ Εξαίρεση Μετεγγραφών, η οποία εξετάζει ότι συντρέχουν οι προϋποθέσεις του εδαφίου β΄ του άρθρου 77 του Ν. 4386/2016 (Α΄ 83).

Αυτη η οδος ειναι 100% σιγουρη . Στην ηλεκρονικη πλατφορμα θα την βρειτε μαζι με τις αιτησεις για τα οικονομικα κοινωνικα μορια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

παρακαλω κι εγω θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει να μου απαντησει.
Εχω περασει στο ιστορικο αρχαιολογικο ιωαννινων,απο ημερησιο λυκειο,εδωσα απλα πανελληνιες δεν ημουν μαθητρια τα τελευταια 30 χρονια.Ειμαι γονεας τριτεκνης οικογενειας,με παιδια κατω των 25 ετων.
Απο κοινωνινο οικονομικα κριτηρια εχω 9 μορια,επισης η κορη μου σπουδαζει στο διεθνες πανεπιστημιο σε τμημα της ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ,κι ο ενας μου γιος σε οαεδ στη θεσνικη,οποτε διατηρουμε σπιτι με ενοικιο στη θεσνικη για τα παιδια.
η μονιμη κατοικια μας ειναι σε χωριο της χαλκιδικης.
Για μετεγγραφη δικη μου σαν πρωτοετης στο ΑΠΘ(εχω τα 2750 της βασης εισαγωγης της σχολης),τι θα ηταν ποιο σιγουρο ν ακολουθησω,τα κοινωνικοοικονομικα κριτηρια η να επικαλεστω τη φοιτητικη ιδιοτητα της κορης μου στην ιδια περιφερεια?
αν ξερει καποιος ας με ενημερωσει,ευχαριστω.
επισης να ρωτησω με τα βιβλια τι θα κανω?
εκανα επιλογη συγγραματων,αν το οριστικοποιησω δε θα δικαιουμαι απ το απθ αν παρω τη μετεγγραφη?
Δεν ειναι ολα τα μαθηματα του 6μηνου κοινα,το ελεγξα.
Το ιστοριας και αρχαιολογιας των ιωαννινων ειναι αντιστοιχο με το ιστοριας και αρχαιολογιας ΑΠΘ.
Προβλημα κοφτη 2750 δεν εχετε οποτε κατ αρχην ειμαστε σε σωστο δρομο.

Μετεγγραφες λογω σπουδαζοντος αδελφου.
Ο νομος αυτος δεν σας καλύπτει διοτι αναφερεται μονο σε αδελφια και οχι σε μαμα και κορη.
Ειδικα φετος αναφερεται σε περιφερειακη ενοτητα ( πολη) οποτε παλι δεν καλυπτει καθοτι Κατερινη και Θεσ/νικη ειναι διαφορετικες πολεις. Περυσι ενω ελεγε σχεδον τα ιδια σου εκανε οτι ηθελες.

Μετεγγραφη με οικονομικα κοινωνικα μορια.
Τα 9 μορια σας ειναι θεορατα , η μετεγγραφη σας ειναι σιγουροτατη.
Οποτε αιτηση με τα οικονομικα κοινωνικα μορια και καλη αρχη στο ΑΠΘ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Butterfly53

Νεοφερμένος

Η Butterfly53 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά ειμαι δευτεροετής στη Λάρισα και φετος η αδερφη μου περασε Θεσσαλονίκη. Δεν υπάρχει αντίστοιχο τμημα δικό της στη Λάρισα οπότε αναγκαστικα θα κανω αιτηση με 15% για Θεσσαλονίκη. Σε περιπτωση που δεν πάρω γινεται να κάνω και εγώ και η αδερφη μου, να μεταφερθούμε και οι δυο σε άλλη πόλη; Μήπως ξέρει κανείς;
 

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Παιδιά ειμαι δευτεροετής στη Λάρισα και φετος η αδερφη μου περασε Θεσσαλονίκη. Δεν υπάρχει αντίστοιχο τμημα δικό της στη Λάρισα οπότε αναγκαστικα θα κανω αιτηση με 15% για Θεσσαλονίκη. Σε περιπτωση που δεν πάρω γινεται να κάνω και εγώ και η αδερφη μου, να μεταφερθούμε και οι δυο σε άλλη πόλη; Μήπως ξέρει κανείς;
Γίνεται νομίζω να κάνεις μόνο μια αίτηση για μια κατηγορία δικαιούχων
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδιά ειμαι δευτεροετής στη Λάρισα και φετος η αδερφη μου περασε Θεσσαλονίκη. Δεν υπάρχει αντίστοιχο τμημα δικό της στη Λάρισα οπότε αναγκαστικα θα κανω αιτηση με 15% για Θεσσαλονίκη. Σε περιπτωση που δεν πάρω γινεται να κάνω και εγώ και η αδερφη μου, να μεταφερθούμε και οι δυο σε άλλη πόλη; Μήπως ξέρει κανείς;
Αυτό που εννοώ είναι ότι αν απορριφθεί η αίτηση που σου εύχομαι να μην απορριφθεί δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Παιδιά ειμαι δευτεροετής στη Λάρισα και φετος η αδερφη μου περασε Θεσσαλονίκη. Δεν υπάρχει αντίστοιχο τμημα δικό της στη Λάρισα οπότε αναγκαστικα θα κανω αιτηση με 15% για Θεσσαλονίκη. Σε περιπτωση που δεν πάρω γινεται να κάνω και εγώ και η αδερφη μου, να μεταφερθούμε και οι δυο σε άλλη πόλη; Μήπως ξέρει κανείς;
Η απαντηση που ζητας θελει στοιχεια.
θελεις να τα δωσεις για να το μελετησουμε?
 

1eleni

Νεοφερμένος

Η 1eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μένουμε επαρχία Νομό Θεσπρωτίας
 

Γιωργος15773

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος15773 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Να ρωτήσω σχετικά με την αναγνώριση μαθημάτων: αν σε ένα μάθημα έχεις ασκηθεί κανονικά σε όλα τα εργαστήρια, αλλά δεν το έχεις περάσει, στη νέα σχολή θα σου αναγνωρίσουν τουλάχιστον τα εργαστήρια ή πρέπει να τα κάνεις όλα από την αρχή;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Μένουμε επαρχία Νομό Θεσπρωτίας
απο γεωγραφια δεν.... που ειναι η θεσπρωτια ,δυτικη ελλαδα? πατρα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να ρωτήσω σχετικά με την αναγνώριση μαθημάτων: αν σε ένα μάθημα έχεις ασκηθεί κανονικά σε όλα τα εργαστήρια, αλλά δεν το έχεις περάσει, στη νέα σχολή θα σου αναγνωρίσουν τουλάχιστον τα εργαστήρια ή πρέπει να τα κάνεις όλα από την αρχή;
Οτι δεν εχεις περασει ειναι ανυπαρκτο. Οτι εχεις περασει γραφεται στην αναλυτικη βεβαιωση και ισως αναγνωριστει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιωργος15773

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος15773 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Και κάτι ακόμη: αυτά που θα αναγνωριστούν, θα διατηρήσουν το βαθμο που είχα από το προηγούμενο τμήμα;
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top