Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Γιαννη ,οταν λες για πιστοποητικο οικογενειακης καταστασης , οτι θα δει η επιτροπη?? Φανταζομαι μεσα απο τα φορολογικα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για να δουμε αυτη την εγκυκλιο..θα βγει απο Δευτερα??
Tzina η επιτροπη δεν εχει προσβαση στις φορολογικες δηλωσεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδιά μια τελευταία ερώτηση, κάνοντας μετεγγραφή στο 2ο ετος, εισέρχομαι στο αντίστοιχο έτος στην σχολή που θα πάω ή πρέπει να έχω ένα ποσό μαθημάτων που θα αναγνωριστουν;
Στο 2ο και χρωστας ολο το 1ο μειον οτι ταιριαζει και εφοσον στο αναγνωρισουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

takhs32

Νεοφερμένος

Ο takhs32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γίνεται να πάρω μετεγγραφή σε άλλο ΑΕΙ που να μην είναι κοντά στην περιοχή διαμονής μου; Υπάρχει περιορισμός σε κάτι τέτοιο; δηλαδή σε ποιες περιοχές μπορώ να δηλώσω, για παράδειγμα αν μένω πελοπόννησο μπορώ να πάρω μετεγγραφή στη θεσσαλονική; πέρσι είχα δεί πως τέτοιο πράγμα το δικαιόντουσαν μόνο όσοι ήταν από τρίτεκνες και πολύτεκνες οικογένειες αν δε κάνω λάθος, φέτος ισχύει κάτι τέτοιο; η μήπως δεν ίσχυε ποτέ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Γίνεται να πάρω μετεγγραφή σε άλλο ΑΕΙ που να μην είναι κοντά στην περιοχή διαμονής μου; Υπάρχει περιορισμός σε κάτι τέτοιο; δηλαδή σε ποιες περιοχές μπορώ να δηλώσω, για παράδειγμα αν μένω πελοπόννησο μπορώ να πάρω μετεγγραφή στη θεσσαλονική; πέρσι είχα δεί πως τέτοιο πράγμα το δικαιόντουσαν μόνο όσοι ήταν από τρίτεκνες και πολύτεκνες οικογένειες αν δε κάνω λάθος, φέτος ισχύει κάτι τέτοιο; η μήπως δεν ίσχυε ποτέ;
Ναι γινεται. Στην αιτηση μπορεις να δηλωσεις δυο σχολες οπουδηποτε στην επικρατεια ειναι αυτες, αρκει να ειναι αντιστοιχες με την δικη σου και πληρεις την βαση μετεγγραφης τους (2750).
Περυσι το δικαιωμα αυτο το ειχαν οι πολυτεκνοι το ειχες και εσυ, φετος το εχουν οι πολυτεκνοι οπως και εσυ. Η διαφορα φετος ειναι οτι οι πολυτεκνοι εχουν περισσοτερα ''χρηματα'' συγκριτικά με 'σενα για να ''αγορασουν'' την μετεγγραφη τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

takhs32

Νεοφερμένος

Ο takhs32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ναι γινεται. Στην αιτηση μπορεις να δηλωσεις δυο σχολες οπουδηποτε στην επικρατεια ειναι αυτες, αρκει να ειναι αντιστοιχες με την δικη σου και πληρεις την βαση μετεγγραφης τους (2750).
Περυσι το δικαιωμα αυτο το ειχαν οι πολυτεκνοι το ειχες και εσυ, φετος το εχουν οι πολυτεκνοι οπως και εσυ. Η διαφορα φετος ειναι οτι οι πολυτεκνοι εχουν περισσοτερα ''χρηματα'' συγκριτικά με 'σενα για να ''αγορασουν'' την μετεγγραφη τους.
Ευχαριστώ πολύ.
 

Nefh_

Νεοφερμένος

Η Nefh_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Για να κάνω μεταγραφή είναι απαραίτητο στην σχολή που πέρασα να δηλώσω τα μαθήματα του πρωτου εξαμηνου;
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Για να κάνω μεταγραφή είναι απαραίτητο στην σχολή που πέρασα να δηλώσω τα μαθήματα του πρωτου εξαμηνου;
Εντελως απαραιτητο. Μπορει ομως να ειναι ηδη δηλωμενα και να μην το ξερεις.
Μπες στο φοιτητολογιο ή την ηλεκτρονικη γραμματεια ή οπως αλλιώς λεγετε της σχολης σου να δεις.
Εστω ρωτησε τους. 26 οκτωβριου ειναι το τελος προθεσμιας ( απο το υπουργειο) για δηλωση μαθηματων
 

Nefh_

Νεοφερμένος

Η Nefh_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Εντελως απαραιτητο. Μπορει ομως να ειναι ηδη δηλωμενα και να μην το ξερεις.
Μπες στο φοιτητολογιο ή την ηλεκτρονικη γραμματεια ή οπως αλλιώς λεγετε της σχολης σου να δεις.
Εστω ρωτησε τους. 26 οκτωβριου ειναι το τελος προθεσμιας ( απο το υπουργειο) για δηλωση μαθηματων
Επειδή η σχολή μου έλεγε μέχρι 18..πραγματικά έχω μείνει τωρα
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Για να κάνω μεταγραφή είναι απαραίτητο στην σχολή που πέρασα να δηλώσω τα μαθήματα του πρωτου εξαμηνου;
Αν είσαι πρώτο εξάμηνο, δηλώνονται αυτόματα από την γραμματεία στις περισσότερες σχολές.
 

Nefh_

Νεοφερμένος

Η Nefh_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Στην δικιά μου αποτι φαινεται όχι....

Πάρε τηλέφωνο τη γραμματεία και κλάψου ότι δεν ήξερες τίποτα, πρώτο έτος είσαι, μπορεί να σε λυπηθούν και να σε αφήσουν να κάνεις εκπρόθεσμη δήλωση συμπληρώνοντας μια αίτηση με τα μαθήματα και τους λόγους που δεν έκανες δήλωση στην ώρα της. Επίσης λογικά θα σου πουν ότι αυτό θα αποσταλεί στον πρόεδρο της σχολής και θα πρέπει να το δεχτεί και να το υπογράψει. Αν γίνει κάτι τέτοιο, μην κάτσεις απλώς να περιμένεις, βρες ποιος καθηγητής είναι πρόεδρος, επικοινώνησε μαζί του και εξήγησή του την κατάσταση για να σιγουρευτείς ότι θα στο υπογράψει. Το είχα πάθει μια φορά στο τρίτο έτος γιατί έκλεισε το σύστημα 1 ώρα πριν μπω κι έφαγα μεγάλη φρίκη, πάλι καλά που είχαμε καλό πρόεδρο και μας εξυπηρέτησε πάραυτα.
 

Nefh_

Νεοφερμένος

Η Nefh_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Πάρε τηλέφωνο τη γραμματεία και κλάψου ότι δεν ήξερες τίποτα, πρώτο έτος είσαι, μπορεί να σε λυπηθούν και να σε αφήσουν να κάνεις εκπρόθεσμη δήλωση συμπληρώνοντας μια αίτηση με τα μαθήματα και τους λόγους που δεν έκανες δήλωση στην ώρα της. Επίσης λογικά θα σου πουν ότι αυτό θα αποσταλεί στον πρόεδρο της σχολής και θα πρέπει να το δεχτεί και να το υπογράψει. Αν γίνει κάτι τέτοιο, μην κάτσεις απλώς να περιμένεις, βρες ποιος καθηγητής είναι πρόεδρος, επικοινώνησε μαζί του και εξήγησή του την κατάσταση για να σιγουρευτείς ότι θα στο υπογράψει. Το είχα πάθει μια φορά στο τρίτο έτος γιατί έκλεισε το σύστημα 1 ώρα πριν μπω κι έφαγα μεγάλη φρίκη, πάλι καλά που είχαμε καλό πρόεδρο και μας εξυπηρέτησε πάραυτα.
Είπαν επειδή και οι ομογενείς δεν έχουν κωδικούς θα δωθεί παράταση στις δηλώσεις... Γνωρίζεις άμα η δήλωση μαθημάτων είναι απαραίτητη για την μεταγραφή; (Παίρνω σίγουρα για αυτό το λέω)
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Είπαν επειδή και οι ομογενείς δεν έχουν κωδικούς θα δωθεί παράταση στις δηλώσεις... Γνωρίζεις άμα η δήλωση μαθημάτων είναι απαραίτητη για την μεταγραφή; (Παίρνω σίγουρα για αυτό το λέω)
Κοίτα εγώ δεν έκανα ποτέ μου μεταγραφή όμως θυμάμαι από φίλους μου ότι μερικοί άργησαν να μεταφερθούν και είχαν δώσει ήδη κάποια μαθήματα τα οποία τα γλίτωσαν όταν ήρθαν στη σχολή μας. Επομένως, αν ισχύει και μ εσένα κάτι τέτοιο, σίγουρα θα πρέπει να τα δηλώσεις. Αν μη τι άλλο δε χάνεις κάτι να τα χεις δηλωμένα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είπαν επειδή και οι ομογενείς δεν έχουν κωδικούς θα δωθεί παράταση στις δηλώσεις... Γνωρίζεις άμα η δήλωση μαθημάτων είναι απαραίτητη για την μεταγραφή; (Παίρνω σίγουρα για αυτό το λέω)
Εγγραφή με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά μέχρι 15/10, έχεις κάνει;
 

Nefh_

Νεοφερμένος

Η Nefh_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγγραφή έχω κάνει έχω και κωδικούς και βεβαίωση σπουδών...δήλωση μαθημάτων δεν έχω κάνει
Πιστεύω ότι εφόσον έχει ολοκληρωθεί η εγγραφή σου στο Τμήμα, δεν θα έχεις πρόβλημα με τη μετεγγραφή.
Καλό θα ήταν όμως να συνεννοηθείς με τη Γραμματεία, μήπως μπορέσεις να τα δηλώσεις επειδή αν δεν βγουν τα αποτελέσματα των μετεγγραφών ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις τι θα γίνει όσο σίγουρη κι αν είσαι.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Εγγραφή έχω κάνει έχω και κωδικούς και βεβαίωση σπουδών...δήλωση μαθημάτων δεν έχω κάνει
Ωραια κωδικους εχεις και τωρα ηρέμησε .
Ακου τωρα και την λογικη των γραμματειων.
Οι γραμματειες ειναι οι βασίλισσες του καμπου. Ειναι υπερ αυτοδιοίκητες.
Η κεραμεως εχωσε την μυτη της και ειπε δηλωσεις μεχρι 26/10 και αυτες απαντησαν ,το αλλο με τον τοτο το ξερεις? Επισημα δε το πανεπιστημια απαντησαν : καθηγητες και προσωπικό θα μας δωσεις?
Υπαρχουν γραμματειες γρηγορες οπου και το 1ο εξαμηνο εχει μονο υποχρεωτικα και τα δηλωνουν μοναχες τους, και ηδη τα εχουν δηλωσει, επειδη οι 1ετεις ειναι προβατακια και δεν ξερουν ουτε να βελαζουν.
Υπαρχουν γραμματειες αργες οπου και το 1ο εξαμηνο εχει μονο υποχρεωτικα και τα δηλωνουν μοναχες τους, όποτε θελουν και εχουν χρονο.
Υπαρχουν γραμματειες οπου το 1ο εξαμηνο εχει και επιλογης υποχρεωτικα οπότε θελουν απο σενα δηλωση αλλα θα βγαλουν ανακοινωση να σε καλουν να το κανεις. Την ανακοινωση θα την βγαλουν οταν ειναι ετοιμες.
Υπαρχουν και γραμματειες που θα δηλωσουν κατα ιανουαριο ή ακομα κατα Μαιο!
Υπαρχουν και γραμματειες που θα δηλωσουν για σενα την στιγμη που θα ζητησεις την βεβαιωση διαγραφης.
Εσυ τι κανεις? Παρνεις ενα τηλεφωνο να ρωτησεις και περιμενεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Υποτίθεται το υπουργείο βγάζει σήμερα την εγκύκλιο;:whatever:
Σημερα το πρωι το αλλαξε , ειπε σημερα ή αυριο.
Σημερα η υπουργος ασχολείται με απειλές , απειλει την οικογενειοκρατεια στους καθηγητες πανεπιστημιου.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Εμείς πάντως δήλωση μαθημάτων κάνουμε κάτι εβδομάδες πριν την εξεταστική 😂.
Μια χαρά στα λέει ο Γιάννης από πάνω. Πάρε ένα τηλ να είσαι σίγουρος.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top