Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Ναι συγγνώμη θα γίνω πιο σαφής.Εδωσα το 2018 και συγκέντρωσα 8850 μόρια.Εκανα τώρα 10% όπου έπιασα αγροτική ανάπτυξη Ορεστιάδα.Θελω μεταγραφή για αγροτική ανάπτυξη Αθήνα που με το 10% του 2018 έχει βάση 12798,που σημαίνει ότι απέχω από την διαφορά 2750.Δεν ξέρω αν μπορώ να αιτηθω μετεγγραφή και αν υπάρχει περίπτωση να την πάρω έχοντας μόνο κοινονικοοικονομικα κριτήρια πχ πολυτεκνια και αδερφό που σπουδάζει Αθήνα
Τωρα ειναι ολα καθαρα. Δεν ειθελα να μου πεις τα μορια σου θα τα ευρισκα εγω ,αλλα οκ.
Μιλαμε λοιπον για εισαγωγη μεσω γελ.
Πραγματι η βαση της Αγροτική ανάπτυξης ΓΠΑ με το 4% για φετος ειναι 12798.
Οπότε για να έχεις δικαίωμα μετεγγραφης σε αυτή τη σχολη τα μόρια σου θα πρέπει να ειναι 12798-2750= 10048 ( βαση μετεγγραφης)
Δυστηχως δεν μπορεις να παρεις μετεγγραφη για την σχολη αυτη.
Δεν ξερω και ποσο βορεια ειναι η ορεστιαδα αλλα αν θελεις να κατεβεις νοτιοτερα μπορεις στα σιγουρα να πας με μετακίνηση:
Βολο : Γεωπονιας Ιχθυολογιας και Υδατινου περιβαλλοντος (8511)
Καλαματα : Γεωπονιας (8787)
Δεν ξερω αν η γεωπονια ειναι το ενδιαφερον σου και απο ποιο πεδιο εισαι? υπαρχουν ομως δυνατοτητες μετακινησης.
Χμμμ ,η αγροτικη αναπτυξη ειναι γεωπονια ή ειναι οικονομικη σχολη?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Καλησπέρα, μου γεννήθηκε άλλη μια νέα απορία, που μάλλον θα μου την λύση για άλλη μια φορά ο Γιάννης😂
Είχε βρει πριν κάποιους μήνες μια λίστα σχετικά με τις θέσεις μετεγγραφών και αναφέρει ότι το τμήμα Αγωγής και Φροντίδας στο ΠΑΔΑ δέχεται 19 μετεγγραφές (γράφει στον τίτλο "μοριοδοτούμενες μετεγγραφές"), επομένως αναφέρεται αποκλειστικά και μόνο στις μετεγγραφές με κοινωνικό-οικονομικά κριτήρια; Άρα είναι 19+ αυτούς που θα ζητήσουν μετεγγραφή μέσω αδερφών+ τις κατ' εξαίρεση μετεγγραφές;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Και ποιος μπορει να αντισταθει σε τετοια φατσουλα.
ΝΑΙ ακριβως οπως το θετεις , τα 19 ατομα (15%) ειναι αποκλειστικα μονο για τα κοινωνικα- οικονομικα κριτήρια,
οι αλλοι ειναι επιπλεον. Φετος απο την ποσοστητα 19 θα παρουν μεριδιο και οι μετακινουμενοι , αλλα μετα τους μετεγγραφομενους ,οτι περισεψει, αν περισεψει.
Τιπ για την φατσουλα: Oι μετεγγραφομενοι απο αδελφια μεσοσταθμικα ειναι περιπου 40% ( για αθηνα) του 15% . Δηλαδή για την σχολη που αναφερεις ειναι +8.
Τα προηγουμενα χρονια το 19 μεγαλωνε απο τις ισοβαθμιες και καποιες ενστασεις φετος το κοψανε.
 

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Και ποιος μπορει να αντισταθει σε τετοια φατσουλα.
ΝΑΙ ακριβως οπως το θετεις , τα 19 ατομα (15%) ειναι αποκλειστικα μονο για τα κοινωνικα- οικονομικα κριτήρια,
οι αλλοι ειναι επιπλεον. Φετος απο την ποσοστητα 19 θα παρουν μεριδιο και οι μετακινουμενοι , αλλα μετα τους μετεγγραφομενους ,οτι περισεψει, αν περισεψει.
Τιπ για την φατσουλα: Oι μετεγγραφομενοι απο αδελφια μεσοσταθμικα ειναι περιπου 40% ( για αθηνα) του 15% . Δηλαδή για την σχολη που αναφερεις ειναι +8.
Τα προηγουμενα χρονια το 19 μεγαλωνε απο τις ισοβαθμιες και καποιες ενστασεις φετος το κοψανε.
Κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ και πάλι.
 

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Και ποιος μπορει να αντισταθει σε τετοια φατσουλα.
ΝΑΙ ακριβως οπως το θετεις , τα 19 ατομα (15%) ειναι αποκλειστικα μονο για τα κοινωνικα- οικονομικα κριτήρια,
οι αλλοι ειναι επιπλεον. Φετος απο την ποσοστητα 19 θα παρουν μεριδιο και οι μετακινουμενοι , αλλα μετα τους μετεγγραφομενους ,οτι περισεψει, αν περισεψει.
Τιπ για την φατσουλα: Oι μετεγγραφομενοι απο αδελφια μεσοσταθμικα ειναι περιπου 40% ( για αθηνα) του 15% . Δηλαδή για την σχολη που αναφερεις ειναι +8.
Τα προηγουμενα χρονια το 19 μεγαλωνε απο τις ισοβαθμιες και καποιες ενστασεις φετος το κοψανε.
Γιάννη να σε ρωτήσω 😂όταν για παράδειγμα πέρσι έλεγε από 16-27 οι μετεγγραφές και μετά από την προθεσμία θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα. Τι εννοεί δηλαδή ότι πχ στις 27 θα ανακοινωθούν ποιοι πήραν την μετεγγραφή και μετά από κάνα μήνα θα βγουν τα δικαιολογητικά και όλα αυτά για να εγγραφείς στην άλλη σχολή?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Οχι ακριβως.
Περυσι
16 οκτ αρχιζουν οι αιτησεις, 27 οκτ τελειωνουν. Τα αποτελεσματα ανακοινωνονται 14-15 νοεμβριου.
Το υπουργειο καποια στιγμη στελνει τις λιστες στις σχολες και αυτες αρχιζουν μια μια κατα τις 25 νοεμβριου να καλουν τους φοιτητες να υποβαλουν τα γνωστα δικαιολογητικα απο την αιτηση για τον δευτερο ελεγχο της μετεγγραφης απο την επιστροπη της σχολης.
Πριν τα χριστουγεννα οι γρηγορες και μετα απο αυτα οι αργες καλουν τους φοιτητες να φερουν βεβαιωση διαγραφης και τα γνωστα χαρτια εγγραφης . Καπου 12-15 ιανουαριου δινουν κωδικους για να προλαβουν οι φοιτητες ευδοξο και εξεταστικη. Υπηρξαν και καποιες απαραδεκτες πχ σχολη στο παπει και αλλη που εδωσαν κωδικους τον μαρτη.
 

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Οχι ακριβως.
Περυσι
16 οκτ αρχιζουν οι αιτησεις, 27 οκτ τελειωνουν. Τα αποτελεσματα ανακοινωνονται 14-15 νοεμβριου.
Το υπουργειο καποια στιγμη στελνει τις λιστες στις σχολες και αυτες αρχιζουν μια μια κατα τις 25 νοεμβριου να καλουν τους φοιτητες να υποβαλουν τα γνωστα δικαιολογητικα απο την αιτηση για τον δευτερο ελεγχο της μετεγγραφης απο την επιστροπη της σχολης.
Πριν τα χριστουγεννα οι γρηγορες και μετα απο αυτα οι αργες καλουν τους φοιτητες να φερουν βεβαιωση διαγραφης και τα γνωστα χαρτια εγγραφης . Καπου 12-15 ιανουαριου δινουν κωδικους για να προλαβουν οι φοιτητες ευδοξο και εξεταστικη. Υπηρξαν και καποιες απαραδεκτες πχ σχολη στο παπει και αλλη που εδωσαν κωδικους τον μαρτη.
Το πάδα τι λες να κάνει η θα αργήσει να δώσει κωδικούς 😂
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Το πάδα τι λες να κάνει η θα αργήσει να δώσει κωδικούς 😂
Το παδα δεν ειναι απο τα γρηγορα αλλα ουτε απο τα αργα. Βεβαια το παδα δεν ειναι μια οντοτητα στις μετεγγραφες ,υπαρχουν 20+ σχολες που δρουν ανεξαρτητα εντος αυτου. Οι θεωρητικες και οι οικονομικες που εισαι εσυ ειναι πιο συνεργασιμες . Νομιζω πριν τα χριστουγεννα θα εχεις κωδικους. Ενοιοτε επειδη ξερουν οτι το χαρτι διαγραφης θελει χρονο, σου δινουν κωδικους και σε δεσμευουν με υποσχεση ή υπευθυνη δηλωση οτι θα το πας μετα.
 

blueroses37

Νεοφερμένος

Η blueroses37 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Οχι ακριβως.
Περυσι
16 οκτ αρχιζουν οι αιτησεις, 27 οκτ τελειωνουν. Τα αποτελεσματα ανακοινωνονται 14-15 νοεμβριου.
Το υπουργειο καποια στιγμη στελνει τις λιστες στις σχολες και αυτες αρχιζουν μια μια κατα τις 25 νοεμβριου να καλουν τους φοιτητες να υποβαλουν τα γνωστα δικαιολογητικα απο την αιτηση για τον δευτερο ελεγχο της μετεγγραφης απο την επιστροπη της σχολης.
Πριν τα χριστουγεννα οι γρηγορες και μετα απο αυτα οι αργες καλουν τους φοιτητες να φερουν βεβαιωση διαγραφης και τα γνωστα χαρτια εγγραφης . Καπου 12-15 ιανουαριου δινουν κωδικους για να προλαβουν οι φοιτητες ευδοξο και εξεταστικη. Υπηρξαν και καποιες απαραδεκτες πχ σχολη στο παπει και αλλη που εδωσαν κωδικους τον μαρτη.

αρα θα υπάρξει και δεύτερος έλεγχος ; Δηλαδή μπορεί να έχουν δεχτεί την αίτηση μας και μετά να την απορρίψουν ; 😱😱😱
 

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Το παδα δεν ειναι απο τα γρηγορα αλλα ουτε απο τα αργα. Βεβαια το παδα δεν ειναι μια οντοτητα στις μετεγγραφες ,υπαρχουν 20+ σχολες που δρουν ανεξαρτητα εντος αυτου. Οι θεωρητικες και οι οικονομικες που εισαι εσυ ειναι πιο συνεργασιμες . Νομιζω πριν τα χριστουγεννα θα εχεις κωδικους. Ενοιοτε επειδη ξερουν οτι το χαρτι διαγραφης θελει χρονο, σου δινουν κωδικους και σε δεσμευουν με υποσχεση ή υπευθυνη δηλωση οτι θα το πας μετα.
Ευχαριστώ πολύ γιαννηη
 

blueroses37

Νεοφερμένος

Η blueroses37 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Το παδα δεν ειναι απο τα γρηγορα αλλα ουτε απο τα αργα. Βεβαια το παδα δεν ειναι μια οντοτητα στις μετεγγραφες ,υπαρχουν 20+ σχολες που δρουν ανεξαρτητα εντος αυτου. Οι θεωρητικες και οι οικονομικες που εισαι εσυ ειναι πιο συνεργασιμες . Νομιζω πριν τα χριστουγεννα θα εχεις κωδικους. Ενοιοτε επειδη ξερουν οτι το χαρτι διαγραφης θελει χρονο, σου δινουν κωδικους και σε δεσμευουν με υποσχεση ή υπευθυνη δηλωση οτι θα το πας μετα.
Εγώ ως πρώτη επιλογή έχω το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων και μετά το Πανεπιστήμιο Κρήτης. Απλά ανησυχώ γιατί στην Κρήτη τα μαθήματα έχουν ξεκινήσει από τέλη Σεπτεμβρίου.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
αρα θα υπάρξει και δεύτερος έλεγχος ; Δηλαδή μπορεί να έχουν δεχτεί την αίτηση μας και μετά να την απορρίψουν ; 😱😱😱
Ναι σιγουρα , δεν ειναι συχνο φαινομενο αλλα υπαρχει. Περυσι τα κοινωνικα κριτηρια επρεπε να ελεγχουν , αναπηριες, πολυτεκνιες, τριτεκνιες απο αυτους και μονο και φετος το ιδιο. Φετος θα εχουν επιπλεον δουλεια στα οικονομικα κριτηρια με τα ΑΦΜ των αδελφων. Συνιστώ απολυτη ειλικρινεια . Η σχολη μπορει να απορριψη δικαιολογητικο ,αν το απορριψει δεν μπορει να επαναξιολογισει την μετεγγραφη χωρις αυτο το μοριο , μονο να την απορριψει.
 

blueroses37

Νεοφερμένος

Η blueroses37 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Ναι σιγουρα , δεν ειναι συχνο φαινομενο αλλα υπαρχει. Περυσι τα κοινωνικα κριτηρια επρεπε να ελεγχουν , αναπηριες, πολυτεκνιες, τριτεκνιες απο αυτους και μονο και φετος το ιδιο. Φετος θα εχουν επιπλεον δουλεια στα οικονομικα κριτηρια με τα ΑΦΜ των αδελφων. Συνιστώ απολυτη ειλικρινεια . Η σχολη μπορει να απορριψη δικαιολογητικο ,αν το απορριψει δεν μπορει να επαναξιολογισει την μετεγγραφη χωρις αυτο το μοριο , μονο να την απορριψει.
Εγώ έχω 6 μόρια μετεγγραφής από οικονομικά κριτήρια σύμφωνα με την φορολογική δήλωση των γονιών μου τα έτη 2017,2018,2019. Έβγαλα πρόσφατα αφμ αλλά πέρα από τον τραπεζικό λογαριασμό μου δεν διαθέτω κάτι άλλο.Συνεπώς , θα ακολουθήσω το κατά κεφαλήν οικογενειακό εισόδημα. Σωστά;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Εγώ ως πρώτη επιλογή έχω το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων και μετά το Πανεπιστήμιο Κρήτης. Απλά ανησυχώ γιατί στην Κρήτη τα μαθήματα έχουν ξεκινήσει από τέλη Σεπτεμβρίου.
Δεν εχω καποια λυση για αυτο. Ευχομαι να μην εισαι στο φυσικο κρητης που βασανιζει τους φοιτητες του.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Εγώ έχω 6 μόρια μετεγγραφής από οικονομικά κριτήρια σύμφωνα με την φορολογική δήλωση των γονιών μου τα έτη 2017,2018,2019. Έβγαλα πρόσφατα αφμ αλλά πέρα από τον τραπεζικό λογαριασμό μου δεν διαθέτω κάτι άλλο.Συνεπώς , θα ακολουθήσω το κατά κεφαλήν οικογενειακό εισόδημα. Σωστά;
Το ΑΦΜ σου μαζι με τον γονιων σου ειναι αρκετο . Απ οτι καταλαβαινω δεν εχεις αδελφια οποτε η περιπτωση σου ειναι η απλουστερη ολων . Η επιτροπη ριχνει μια ματια στο πιστοποιητικό οικογενειακης καταστασης και περνας.
 

blueroses37

Νεοφερμένος

Η blueroses37 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Το ΑΦΜ σου μαζι με τον γονιων σου ειναι αρκετο . Απ οτι καταλαβαινω δεν εχεις αδελφια οποτε η περιπτωση σου ειναι η απλουστερη ολων . Η επιτροπη ριχνει μια ματια στο πιστοποιητικό οικογενειακης καταστασης και περνας.
Έχω έναν αδελφό αλλά είναι ανήλικος.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.

tzina2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tzina2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Γιαννη ,οταν λες για πιστοποητικο οικογενειακης καταστασης , οτι θα δει η επιτροπη?? Φανταζομαι μεσα απο τα φορολογικα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για να δουμε αυτη την εγκυκλιο..θα βγει απο Δευτερα??
 

KONNΟΣ

Νεοφερμένος

Ο KONNΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Παιδιά μια τελευταία ερώτηση, κάνοντας μετεγγραφή στο 2ο ετος, εισέρχομαι στο αντίστοιχο έτος στην σχολή που θα πάω ή πρέπει να έχω ένα ποσό μαθημάτων που θα αναγνωριστουν;
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top