Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Γιωργος15773

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος15773 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Καλησπέρα! Αν επιτρέπεται, με πόσα μόρια πιστεύεις ότι θα την πάρεις? Επίσης τα αποτελέσματα ανακοινώνονται αρχές με μέσα Νοεμβρίου από όσο ξέρω. Για τα υπόλοιπα ερωτήματά σου, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι 2 άτομα που γνώριζα και πήραν μετεγγραφή για άλλες πόλεις από το 1ο εξάμηνο, είχαν βρει επιπλωμένα σπίτια και έκατσαν στην πόλη μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα και να τους ειδοποιήσουν ώστε να μη χάσουν εργαστήρια.
 

ΑΘΗΝΑΙΚΗ

Νεοφερμένος

Η ΑΘΗΝΑΙΚΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τα μόρια που υπολογίζω ότι θα πάρω , σύμφωνα με τα νέα κριτήρια που ανακοίνωσαν , πρέπει να είναι 8. Δηλαδή να πάω Πάτρα για τα εργαστήρια και τα υπόλοιπα να τα δώσω Αθήνα ? Δεν ξέρω καθόλου τι πρέπει να κάνω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπέρα! Αν επιτρέπεται, με πόσα μόρια πιστεύεις ότι θα την πάρεις? Επίσης τα αποτελέσματα ανακοινώνονται αρχές με μέσα Νοεμβρίου από όσο ξέρω. Για τα υπόλοιπα ερωτήματά σου, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι 2 άτομα που γνώριζα και πήραν μετεγγραφή για άλλες πόλεις από το 1ο εξάμηνο, είχαν βρει επιπλωμένα σπίτια και έκατσαν στην πόλη μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα και να τους ειδοποιήσουν ώστε να μη χάσουν εργαστήρια.
Καλησπέρα! Αν επιτρέπεται, με πόσα μόρια πιστεύεις ότι θα την πάρεις? Επίσης τα αποτελέσματα ανακοινώνονται αρχές με μέσα Νοεμβρίου από όσο ξέρω. Για τα υπόλοιπα ερωτήματά σου, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι 2 άτομα που γνώριζα και πήραν μετεγγραφή για άλλες πόλεις από το 1ο εξάμηνο, είχαν βρει επιπλωμένα σπίτια και έκατσαν στην πόλη μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα και να τους ειδοποιήσουν ώστε να μη χάσουν εργαστήρια.
Τα μόρια που υπολογίζω ότι θα πάρω , σύμφωνα με τα νέα κριτήρια που ανακοίνωσαν , πρέπει να είναι 8. Δηλαδή να πάω Πάτρα για τα εργαστήρια και τα υπόλοιπα να τα δώσω Αθήνα ? Δεν ξέρω καθόλου τι πρέπει να κάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιωργος15773

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος15773 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ που απάντησες! Εγώ δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις, αν υπάρχει κάποιος που έχει βρεθεί στην ίδια θέση με σένα και το διαβάζει αυτό, καλό είναι να απαντήσει. Εύχομαι καλή τύχη!
 

ΑΘΗΝΑΙΚΗ

Νεοφερμένος

Η ΑΘΗΝΑΙΚΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ που απάντησες! Εγώ δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις, αν υπάρχει κάποιος που έχει βρεθεί στην ίδια θέση με σένα και το διαβάζει αυτό, καλό είναι να απαντήσει. Εύχομαι καλή τύχη!
Σε ευχαριστώ πολύ !!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Καλησπέρα. Στις φετινές πανελλήνιες πέρασα στην Ιατρική Σχολή της Πάτρας. Θα κάνω μετεγγραφή στην Αθήνα και κατά πάσα πιθανότητα θα την πάρω. Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής. Από ότι διάβασα σύμφωνα με τις περσινές μετεγγραφές τα αποτελέσματα για τα οικονομικοκοινωνικά κριτήρια ανακοινώνονται περίπου αρχές Δεκεμβρίου. Εγώ τι να κάνω ? Να πάω στην Πάτρα μέχρι να με ειδοποιήσουν από Αθήνα και συνεχίζω Αθήνα να καλύψω τα κενά και να δώσω το πρώτο εξάμηνο Αθήνα ? Ή δίνω στην Πάτρα το πρώτο εξάμηνο και όσα μαθήματα δεν μου αναγνωρίσουν τα δίνω κάποια στιγμή στην Αθήνα ? Ή δεν πάω καθόλου Πάτρα και περιμένω να με ειδοποιήσουν στην Αθήνα και να προσπαθήσω να καλύψω το έδαφος και να δώσω την πρώτη εξεταστική στην Αθήνα? Εσείς που είστε μέσα στα πράγματα τι νομίζετε ότι με συμφέρει να κάνω ? Πως έχουν χειριστεί τέτοιες περιπτώσεις φοιτητές που βρεθήκανε στην ίδια θέση με εμένα ?

Συγχαρητηρια για την μετεγγραφη σου , ειναι σιγουρη για αθηνα.
Εξεταστικη δεν μπορεις να δωσεις στην πατρα γιατι θα εισαι διαγραμμενη.Θα δωσεις Αθηνα
Το εργαστηριο ειναι μερος μαθηματος και οι γραμματειες πιθανων δεν το καταχωρουν καν και δεν εκδιδουν αναλυτικη βαθμολογια για αυτα ωστε να εχεις δικαιωμα υποβολης αιτηματος αναγνωρισης στην νεα σχολη.
Το πιθανοτερο ειναι να μην προλαβεις να δωσεις εξετασεις εργαστηριου στην πατρα ως διεγραμενη.
Πολυ πολυ τραβηγμενη περιπτωση μια προσωπικη επιστολη απο τον καθηγητη οτι εκανες τις ταδε ασκησεις στην πατρα και αν θελει και ταιριαζουν με τις αθηνας να τις λαβει υπ οψιν η αθηνα και να δωσεις εξετασεις εργαστηριου στην αθηνα. Ξερεις τα πανεπιτημια δρουν μαλλον ανταγωνιστικα μεταξυ τους.
Η αποψη μου ειναι να κατσεις αθηνα , αν κανουν δια ζωσης πηγαινε και εσυ στο αμφιθεατρο, αν κανουν εξ αποστασεως στειλε εμαιλ στους καθηγητες να σου δωσουν λινκ παρακολουθησης.
Γενικως μιλώντας, οι εργαστηριακοι ειναι υποψιασμενοι απο ολη αυτη την καθυστερηση των μετεγγραφων οποτε καθυστερουν την εναρξη τους και δινου προσβαση στα παιδια οταν ανακοινωθουν τα αποτελεσματα μετεγγραφων τελος νοεμβριου, οποτε καπου μια ασκηση πιθανων θα εχεις χασει την οποια και την επαναλαμβανουν στο τελος.
Παντα οι μετεγγραφες εχουν ενα προσωπικο ρισκο.
Βιβλια ευδοξου μην παρεις ως πατρινια ,παρε ως αθηναια.
 

Γιωργος15773

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος15773 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Καλησπέρα! Ένα από τα κριτήρια που μοριοδοτείται στις μετεγγραφές οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων αποδίδεται ως εξής:
ένα (1) μόριο για κάθε μέλος της οικογένειας του αιτούντος (γονέα, τέκνο, αδελφό/η ή σύζυγο) το οποίο έχει αναπηρία 67% και άνω, πιστοποιούμενης από το Κέντρο Πιστοποίησης Αναπηρίας (ΚΕ.Π.Α.) ή παθήσεις που αναφέρονται στο παράρτημα της υπ’ αρ. Φ.151/17897/Β6/2014 (Β ́ 358) κοινής υπουργικής απόφασης, όπως εκάστοτε ισχύει.

Εγώ αυτό το ερμηνεύω ως ΕΙΤΕ αναπηρία 67% τουλάχιχτον ΕΙΤΕ ως πάθηση που αναφέρεται στο παράρτημα και πιστοποιείται από βεβαίωση που θα δώσει Συντονιστής Διευθυντής Κλινικής του ΕΣΥ κλπ.

Η ερμηνεία μου είναι σωστή?
 

Evala

Νεοφερμένος

Η Evala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γειά σας! Είμαι 2ο έτος και θέλω να κάνω μετεγγραφή. Για την διαφορά των 2.750 μορίων θα δω τις φετινές ή τις περσινές βάσεις ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Γειά σας! Είμαι 2ο έτος και θέλω να κάνω μετεγγραφή. Για την διαφορά των 2.750 μορίων θα δω τις φετινές ή τις περσινές βάσεις ;
Την περσινη την δικη σου βαση , αλλα τις φετινες αντιστοιχιες σχολων
 

Evala

Νεοφερμένος

Η Evala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος ;

Δυστηχως ,Πολυ

γ) Ως «βάση εισαγωγής» νοείται ο ελάχιστος αριθμός μορίων, ο οποίος απαιτείται για την εισαγωγή ενός υποψηφίου ανά Τμήμα Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α. κατά το έτος συμμετοχής του στις εισαγωγικές εξετάσεις πρόσβασης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και ανά κατηγορία εισαγωγής του υποψηφίου.

δ) Ως «βάση μετεγγραφής» νοείται ο αριθμός των μορίων, ο οποίος προκύπτει από τον αριθμό των μορίων της βάσης εισαγωγής κάθε Τμήματος Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α., όπως ορίζεται στην περ. γ΄, αφαιρουμένου του αριθμού των δύο χιλιάδων επτακοσίων πενήντα (2.750) μορίων.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ερμηνεία μου είναι σωστή?

Σωστά!

Επίσης υπάρχει και η κατηγορία της περίπτωσης α της παραγράφου 1 του άρθρου 79 του τελευταίου Νόμου που αναφέρεται στις κατ΄εξαίρεση μετεγγραφές:
"Σοβαρές παθήσεις φοιτητών ή μελών της οικογένειας του φοιτητή, οι οποίες ΔΕΝ περιλαμβάνονται στο παράρτημα της υπ’ αρ. Φ.151/17897/Β6/2014 (Β΄ 358) κοινής υπουργικής απόφασης, παθήσεις, όπως αυτή εκάστοτε τροποποιείται ή αντικαθίσταται, και οι οποίες διαπιστώνονται από τα όργανα και μέσω διαδικασίας η οποία αναφέρεται στην ως άνω κοινή υπουργική απόφαση".
 

Γιωργος15773

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος15773 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Οκ σε ευχαριστώ! Όχι δεν θα παώ με τις κατ'εξαίρεση, πιστεύω ότι τα μόρια που συγκεντρώνω από κοινωνικά και οικονομικά κριτήρια επαρκούν ώστε να την πάρω.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Καλησπέρα! Ένα από τα κριτήρια που μοριοδοτείται στις μετεγγραφές οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων αποδίδεται ως εξής:
ένα (1) μόριο για κάθε μέλος της οικογένειας του αιτούντος (γονέα, τέκνο, αδελφό/η ή σύζυγο) το οποίο έχει αναπηρία 67% και άνω, πιστοποιούμενης από το Κέντρο Πιστοποίησης Αναπηρίας (ΚΕ.Π.Α.) ή παθήσεις που αναφέρονται στο παράρτημα της υπ’ αρ. Φ.151/17897/Β6/2014 (Β ́ 358) κοινής υπουργικής απόφασης, όπως εκάστοτε ισχύει.

Εγώ αυτό το ερμηνεύω ως ΕΙΤΕ αναπηρία 67% τουλάχιχτον ΕΙΤΕ ως πάθηση που αναφέρεται στο παράρτημα και πιστοποιείται από βεβαίωση που θα δώσει Συντονιστής Διευθυντής Κλινικής του ΕΣΥ κλπ.

Η ερμηνεία μου είναι σωστή?

Οι παθησεις του νομου που αναφερεις πιστοποιουνται απο την επταμελη επιτροπη του Νοσ. Γεννηματας.
οι πιστοποιησεις απο συντονιστες δντες κλινικων ισχυουν για τις κατ εξαιρεση μετεγγραφες.
 

Γιωργος15773

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος15773 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
'Αμα μπεις και διαβάσεις ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ, θα δεις ότι ισχύει το ακριβώς αντίθετο από αυτό που λες. Η επιτροπή ασχολείται με αυτό που έγραψε η Λένω, δηλαδή είτε να πιστοποιήσει σοβαρές παθήσεις που ΔΕΝ είναι στο παράρτημα για κατ'εξαίρεση, είτε να πιστοποιήσει σοβαρές παθήσεις υποψηφίων που θα μπουν για τις εξετάσεις. Ο νόμος που ανέβασα καλύπτεται από την προαναφερθείσα βεβαίωση. Είναι ξεκάθαρο ότι δεν το έχεις κατανοήσει σωστά.
 

DimV

Νεοφερμένος

Ο DimV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Απ'όσο ξέρω η επιτροπή ασχολείται μόνο με τις παθήσεις που αναγράφονται στο παράρτημα και εκδίδει πιστοποιητικά , το καθένα εκ των οπόιων με κωδικό αριθμό που αντιστοιχεί σε κάποια από αυτές τις παθήσεις. Και μάλιστα μόνο για τον σκοπό της εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση με την διαδικασία του 5%. Εσύ έχεις διαβάσει κάπου ότι η επιτροπή εκδίδει πιστοποιητικά για ασθένειες εκτός του παραρτήματος;
 

Γιωργος15773

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος15773 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Αυτό που λες ισχύει για την περίπτωση εισαγωγής υποψηφίου χωρίς εξετάσεις. Εγώ αναφέρομαι σε κάτι τελείως διαφορετικό, το κοινωνικό κριτήριο που αναφέρεται σε παθήσεις γονέων και πιστοποιούνται με συγκεκριμένη βεβαίωση Συντονιστή Διευθυντή Κλινικής κλπ. Άμα μπεις και διαβάσεις τις πληροφορίες θα καταλάβεις, το έχω ψάξει πολύ αυτό το θέμα. Απλά για να είμαι 1000% έκανα το ποστ, για να επαληθευσω ότι όντως ισχύει, και να’ναι καλά η Λένω που απάντησε.
 

DimV

Νεοφερμένος

Ο DimV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ρωτάω επειδή ανέφερες ότι η επιτροπή ασχολείται με την έκδοση πιστοποιητικών για ασθένειες που δεν περιλαμβάνονται στο παράρτημα, για τις κατ'εξαίρεση. Καταλαβαίνω ότι αυτό δεν αφορά εσένα , ενδιαφέρει όμως εμένα.
 

Γιωργος15773

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος15773 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Κοιτα, να είμαι ειλικρινής δεν το έχω ψάξει αυτό που ρωτάς. Ξέρω μόνο ότι η δικη μου περίπτωση δεν απαιτεί πιστοποιητικό από καμία επιτροπή. Δεν θα ήθελα να σου δώσω απάντηση χωρίς να γνωρίζω επακριβώς τι ισχύει. Συνιστώ να διαβάσεις προσεκτικά το ΦΕΚ του υπουργείου και να δεις περσυ για την περίπτωσή σου, τι δικαιολογητικά απαιτούνταν.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top