Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Paul77

Νεοφερμένος

Ο Paul77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Την πρωτη φορα που εδωσα πανελληνιες δηλαδη περυσι περασα στο ζωικης παραγωγης του γεωπονικου αθηνων ενω αυτη τη χρονια περασα εργοθεραπεια στο αιγαλεω αλλα δεν εχω γραφτει ακομα.Θελω να κανω αιτηση μετακινησης σε μια αλλη σχολη οπως βιολογικο πατρας καθως μαζευω μορια.Πρεπει να γραφτω στη νεα μου σχολη,δηλαδη στην εργοθεραπεία η μπορώ να ξαναγραφτώ στο πρώτο εξάμηνο του ζωικής παραγωγής για να κάνω την αίτηση και να μη χάσω τη σχολη?
 

ertas12

Νεοφερμένος

Ο ertas12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εχω ορισμένες ερωτήσεις:
1. Η μετεγγραφη θεωρείται 2η εγγραφη σε μια σχολη ετσι; δηλαδη αν παρω μετεγγραφη για μια σχολη μπορω να συνεχίσω να φοιτώ σε αυτήν που πέρασα;
2.εχω 12825 μορια θελω να παρω μεταγραφη για αθήνα(χαροκοπειο πληροφορικης και τηλεματικης) το οποιο τμημα ειναι 15.575 δηλαδη ακριβως 2750 γίνεται να πάρω μετεγγραφη σε αυτο το τμημα ετσι;
3.τα μορια που πιάνω ειναι 5,5(τριτεκνος+εισοδημα) αρκούν για μετεγγραφη σε μεγαλη πολη οπως η αθηνα η να μην εχω πολλες ελπιδες;
4.ο τοπος μονιμης κατοικιας μου ειναι η θεσσαλονικη(περιφερεια κεντρικης μακεδονιας) γινεται να παρω μετεγγραφη σε αλλη περιφέρεια μεσω μετεγγραφης οικονομικων και κοινωνικων κριτηριων;
5.περιπου ποτε θα ανοιξει η πλατφορμα για τις μετεγγραφες;

Συγνωμη για τις πολλαπλες ερωτησεις απλα θελω να ξερω σε ποια σχολη θα παω τελικα για να παω να προλάβω να βρω σπιτι
 

tkasos2002

Νεοφερμένος

Ο tkasos2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Είμαι παιδι διαζευγμένων γονέων και το τελευταίο έτος ήμουν εξαρτώμενο μελος στην φορολογική δήλωση του ενός ενώ στα δυο προηγούμενη έτη ήμουν στου άλλου ! Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση εφόσον φέτος για τις μεταγραφές μετράει η φορολογική δήλωση τριών ετών;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
:hmm: Βαριέμαι υπερβολικά να διαβάσω βιοχημεία τώρα οπότε θα ρωτήσω εδώ
Έστω ότι θέλω να πάρω μεταγραφή για Αθήνα (μονιμη κατοικία)
Υποβάλω μόνος εδώ και χρόνια φορολογική δήλωση και εννοείται δεν είμαι εξαρτώμενο μέλος.
Θα μετρήσει υποχρεωτικά και των γονέων;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άρθρο 77 του Ν.4692/2020 (ΦΕΚ 111 τ.Α΄/12-6-2020)
Μετακίνηση σε Τμήμα του ιδίου επιστημονικού πεδίου

1. Ο φοιτητής, ο οποίος αιτείται μετεγγραφής κατά το πρώτο έτος φοίτησής του σε αντίστοιχο Τμήμα με αυτό στο οποίο έχει εισαχθεί, δύναται να υποβάλλει ταυτόχρονα αίτηση μετακίνησης σε Τμήμα του ίδιου επιστημονικού πεδίου στις ακόλουθες περιπτώσεις:
α) εάν έχει υποβάλει αίτηση μετεγγραφής σύμφωνα με το άρθρο 75 (μετεγγραφή βάσει οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων) , πλην όμως δεν πληροί την προϋπόθεση της βάσης μετεγγραφής, ή
β) έχει υποβάλει αίτηση μετεγγραφής σύμφωνα με το άρθρο 75 (μετεγγραφή βάσει οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων), αλλά η αίτηση αυτή δεν γίνεται δεκτή λόγω πλήρωσης του ποσοστού της παρ. 1 του άρθρου 75 (το δεκαπέντε τοις εκατό (15%) του συνολικού αριθμού των εισακτέων ανά Τμήμα Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α. όπως αυτό ορίζεται ανά ακαδημαϊκό έτος) από συνυποψηφίους, οι οποίοι συγκέντρωσαν υψηλότερο σύνολο μορίων βάσει οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων, ή
γ) εάν έχει υποβάλει αίτηση μετεγγραφής σύμφωνα με το άρθρο 76 (μετεγγραφή αδελφών προπτυχιακών φοιτητών), πλην όμως δεν πληροί την προϋπόθεση της βάσης μετεγγραφής.

2. Οι αιτήσεις μετακίνησης των φοιτητών των περιπτώσεων α΄και β΄(οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων) της παραπάνω παραγράφου 1:
α) δύνανται να περιλαμβάνουν έως πέντε (5) Τμήματα του ίδιου επιστημονικού πεδίου με σειρά προτίμησης, και εντός δύο (2) το πολύ διαφορετικών Περιφερειακών Ενοτήτων. Τα Τμήματα, τα οποία δύναται να δηλώσει ο φοιτητής είναι αυτά τα οποία είχε δηλώσει κατά την υποβολή του μηχανογραφικού του δελτίου και για τα οποία συγκεντρώνει τα μόρια της βάσης εισαγωγής,
β) ικανοποιούνται μετά την ολοκλήρωση των μετεγγραφών σύμφωνα με το άρθρο 75 (μετεγγραφή βάσει οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων) και εφόσον υπάρχουν κενές θέσεις στα Τμήματα τα οποία έχουν δηλωθεί από τον αιτούντα και αποκλειστικά έως την πλήρωση του ποσοστού της παρ. 1 του άρθρου 75 (το δεκαπέντε τοις εκατό (15%) του συνολικού αριθμού των εισακτέων ανά Τμήμα Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α. όπως αυτό ορίζεται ανά ακαδημαϊκό έτος),
γ) πραγματοποιούνται με αναλογική εφαρμογή των παρ. 3 και 4 του άρθρου 75
δηλαδή με τον ίδιο ακριβώς τρόπο υπολογισμού των μορίων μετεγγραφών "βάσει οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων" (μοριοδότηση οικονομικών, κοινωνικών κριτηρίων, σε περίπτωση υπέρβασης του 15% επιλογή κατά φθίνουσα σειρά κατάταξης του συνόλου των μορίων τα οποία συγκέντρωσαν επί των οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων και σε περίπτωση ισοψηφίας περισσοτέρων αιτούντων, λαμβάνονται υπόψη τα μόρια εισαγωγής των αιτούντων κατά φθίνουσα σειρά κατάταξης, ώστε ο συνολικός αριθμός να μην υπερβαίνει το ποσοστό του 15%).

3. Οι αιτήσεις μετακίνησης των φοιτητών της περίπτωσης γ΄(μετεγγραφή αδελφών προπτυχιακών φοιτητών) της παραπάνω παραγράφου 1:
α) ικανοποιούνται καθ’ υπέρβαση του ποσοστού 15%,
β) πραγματοποιούνται με αναλογική εφαρμογή των παρ. 3 και 4 του άρθρου 76
δηλαδή:
ο φοιτητής δύναται να μετακινηθεί σε Τμήμα, το οποίο εδρεύει στην Περιφερειακή Ενότητα φοίτησης του αδελφού,
εάν δεν υπάρχει το Τμήμα στην Περιφερειακή Ενότητα φοίτησης του αδελφού, ο φοιτητής δύναται να μετακινηθεί σε Τμήμα το οποίο εδρεύει στην Περιφερειακή Ενότητα της μόνιμης κατοικίας των γονέων του ή της Περιφερειακής Ενότητας στην οποία ο ίδιος ή οι γονείς του έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας,
εάν δεν πληρούνται τα ανωτέρω κριτήρια, τα αδέλφια δύνανται να μετακινηθούν από κοινού σε Τμήματα τα οποία εδρεύουν σε άλλη Περιφερειακή Ενότητα, πλην Αττικής και Θεσσαλονίκης (θα διευκρινιστεί στην εγκύκλιο που θα εκδοθεί αλλά πιστεύω ότι σ΄αυτήν την περίπτωση ο αδελφός ο οποίος φοιτά ήδη, θα μετακινηθεί σε αντίστοιχο Τμήμα με αυτό που έχει εισαχθεί ενώ ο νεοεισαχθείς θα μετακινηθεί σε Τμήμα του ίδιου επιστημονικού πεδίου) και
σε περίπτωση που το κατά κεφαλήν εισόδημα του αιτούντος δεν υπερβαίνει το ποσό των πέντε χιλιάδων (5.000) ευρώ, τα αδέλφια φοιτητές δύνανται να μετακινηθούν από κοινού σε Τμήματα της Περιφερειακής Ενότητας, στην οποία οι ίδιοι ή οι γονείς τους διαμένουν μόνιμα ή έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας (και σ΄αυτήν την περίπτωση-όπως και στην ακριβώς παραπάνω- αναμένεται η διευκρίνιση με την εγκύκλιο που θα εκδοθεί).
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
:hmm: Βαριέμαι υπερβολικά να διαβάσω βιοχημεία τώρα οπότε θα ρωτήσω εδώ
Έστω ότι θέλω να πάρω μεταγραφή για Αθήνα (μονιμη κατοικία)
Υποβάλω μόνος εδώ και χρόνια φορολογική δήλωση και εννοείται δεν είμαι εξαρτώμενο μέλος.
Θα μετρήσει υποχρεωτικά και των γονέων;

Οχι , όχι .
τα τρία τελευταία χρόνια μετράνε :)
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Έχω κάποιες απορίες σχετικά με το νέο νόμο των μετεγγραφων.
1.Οσοι είναι ήδη κάτοχοι πτυχίου δικαιούνται μετεγγραφή?
2.Στο φεκ των μετεγγραφων αναφέρεται ότι σε όσους είναι άνω των 25 θα υπολογιστεί το ατομικό εισόδημα τους μόνο και όχι των γονιών τους. Εστω οτι κάποιος είναι γεννηθείς το 1993 για ποια φορολογικα έτη μεταξύ του 2019 2018 2017 θα υπολογιστεί μόνο το ατομικό του εισοδημα έστω και μηδενικο?
3.Για να υπολογίσει κάποιος το εισόδημα θα λάβει υπόψη το ποσό που αναγράφεται στο κουτάκι επιβολή εισφοράς φόρου και όχι εκεί που λέει συνολικό δηλωθεν εισοδημα;
4.Ποτε Να αναμένουμε την εγκύκλιο των μετεγγραφων;
5Τελος, με 15280 πιστεύετε είναι καλύτερο να κάνω 4% για εργοθεραπεια Αθήνα του χρόνου η Να ζητήσω μετεγγραφή ρισκαροντας βέβαια να χάσω τη σχολή που φοιτω τώρα;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

KONNΟΣ

Νεοφερμένος

Ο KONNΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Για εναν δευτεροετη φοιτητη που κάνει αιτηση μετεγγραφής, όταν θα κοιταχτεί το κριτήριο για την βάση της μετεγγραφής (2750 μόρια) θα υπολογιστεί με βάση τις βάσεις που παλαιού ή του νέου συστήματος?
γιατί με το νέο την έχω ενω με το παλιό την χάνω για λίγο..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Ευαγγελία2001

Νεοφερμένος

Η Ευαγγελία2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν έχουν δικαίωμα οι δευτεροετείς φοιτητές να κάνουν αίτηση για μετεγγραφή..Επίσης όσον αφορά τη βάση στις μετεγγραφές τα η απόκλιση 2750 μορίων είναι ανάμεσα στο τμήμα που έχεις εισαχθεί και στο τμήμα που θες να πας ή ανάμεσα στη βαθμολογία σου και στο τμήμα που θες να πας ;
 

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Καλησπέρα και πάλι ελπίζω όλοι να περάσατε στις σχολές που θέλατε. Θέλω να ρωτήσω για τη ξαδερφη μου η οποία πέρασε σε σχολή που δε της αρέσει και αναρωτιέται αν μπορεί να κάνει μεταγραφή σε ένα διαφορετικό τμημα που έχει περάσει
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
δεν καταλαβα.
Περασε σε μια σχολη που δεν της αρεσει
και τωρα θελει να κανει μεταγραφή σε αλλο τμημα που εχει περασει?
εννοεις απο αυτο που έχει περασει?
Αν ναι, νομιζω οχι δεν μπορει.
Μπορεί ομως να κανει με το 10% ή να ξαναδωσει
 

nikolsalp

Νεοφερμένος

Η nikolsalp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αν καποιος περασε σε ενα τμημα στη Θεσσαλονικη, και ενας αλλος στο ιδιο τμημα Αθηνα, μπορουν να κανουν μεταξυ τους αμοιβαια μεταγγραφη φοιτητων; γνωριζει καποιος;
 

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
δεν καταλαβα.
Περασε σε μια σχολη που δεν της αρεσει
και τωρα θελει να κανει μεταγραφή σε αλλο τμημα που εχει περασει?
εννοεις απο αυτο που έχει περασει?
Αν ναι, νομιζω οχι δεν μπορει.
Μπορεί ομως να κανει με το 10% ή να ξαναδωσει
Ναι εννοώ ότι πέρασε στη 2η επιλογή της όμως δε της αρέσει και θέλει να πάει τώρα στη 3η μπέρδεμα
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αν καποιος περασε σε ενα τμημα στη Θεσσαλονικη, και ενας αλλος στο ιδιο τμημα Αθηνα, μπορουν να κανουν μεταξυ τους αμοιβαια μεταγγραφη φοιτητων; γνωριζει καποιος;
Ειπώθηκε ξανά προχθές, απαγορεύεται κανονικά, αλλά υπάρχει η δυνατότητα.
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Καλησπέρα!Δυστυχώς, αυτό δεν μπορεί να γίνει. Έπρεπε όταν έκανε το μηχανογραφικό της να δηλώσει την τρίτη της επιλογή δεύτερη κατά σειρά αφού της άρεσε περισσότερο.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top