Cortes

Νεοφερμένος

Η Cortes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δηλαδή δεν χρειάζομαι κάποιο αρχείο που να αποδεικνύει ότι η αίτηση μου έγινε δεκτή, σωστά; Θα το παραλάβει το ίδιο το πανεπιστήμιο;; Ευχαριστώ πολύ, έχω αγχωθει να προλάβω τον Εύδοξο τώρα
Τον ευδοξο εαν δεν παρει παραταση δεν τον προλαβαινεις. Ισως βγαλει η νεα σχολη ανακοινωση για την καταθεση των δικαιολογητικών, εκει θα σου ζητησουν καποια εγγραφα και πολυ πιθανο και μια βεβαιωση οτι εγινε δεκτη η μετεγγραφη σου, ουσιαστικα την αιτηση μετεγγραφης. Αυτο θα το βρεις εαν κανεις εισοδο στην ιστοσελιδα transfer.minedu, εκει που λεει πως εγινε δεκτη η μετεγγραφη σου. Μετα απο την νεα σχολη, αφου ελεγξουν τα δικαιολογητικα σου, τα οποια σε οδηγησαν σε μετεγγραφη, θα σε καλεσουν ή θα ανεβασουν ανακοινωση στην ιστοσελιδα σου, οτι εχουν αρχισει οι εγγραφες για τους μετεγγραφεντες φοιτητες και θα σου ζητησουν αιτηση εγγραφης στη νεα σχολη και βεβαιωση διαγραφης απο τη παλια σχολη. Τοτε θα επικοινωνησεις με την γραμματεια της παλιας σου σχολης και θα διαγραφεις. Στο τελος θα συειλεις ολα τα απαραίτητα έγγραφα για να ολοκληρωθει η εγγραφη σου. Η διαηραφη χρειαζεται λιγο χρονο, η δικη μου πηρε 5 μερες μαζι με το σαββατοκυριακο.

anastasia papa

Νεοφερμένος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Α οχι η καρτα οαεδ δεν συνδεεται με την φορολογικη δηλωση. Διατηρω μια επιφυλαξη , δεν ξερω και τα του οαεδ, αλλα νομιζω οτι αμα εισαι φοιτητης 1ου πτυχιου δεν σε λογιζουν για ανεργο.
Το πιο πιθανο θα σου ζητησουν βεβαιωση αμκα, διαγραφη απ την προηγουμενη σχολη σου, 1 υπευθυνη δηλωση που θα στην εχουν ετοιμη, μια φωτογραφια και φωτοτυπια ταυτοτητα.Μην αγχωνεσαι ομως γι αυτα,εγω πηγα πρωι στα κεπ και στις 8.30 τα ειχα ετοιμα και τους τα εστειλα ηλεκτρονικα.Το δυσκολο ηταν να σε παρουν τωρα ειναι ολα ευκολα!!!

KaterinaL

Νεοφερμένος

Η KaterinaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Έχουν βγει τα αποτελέσματα σε όλους για την κατ' εξαίρεση μετεγγραφή; Γιατί μπήκα στην ιστοσελίδα του Υπουργείου και είναι εκτός λειτουργίας. Μήπως κάνουν κάποια ενημέρωση;

pacheiko

Νεοφερμένος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Έχουν βγει τα αποτελέσματα σε όλους για την κατ' εξαίρεση μετεγγραφή; Γιατί μπήκα στην ιστοσελίδα του Υπουργείου και είναι εκτός λειτουργίας. Μήπως κάνουν κάποια ενημέρωση;
Μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα είχαν βγει τα αποτελέσματα για τις αιτήσεις 22/12. Η προθεσμία ήταν μέχρι 23/12 ή 24/12 νομίζω, οπότε εάν η δικιά σου έγινε νωρίτερα σίγουρα έχει βγει το αποτέλεσμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όσο για το "εκτός λειτουργίας" θα επανέλθει αύριο-μεθαύριο μην ανησυχείς. Το έκανε κάποιες φορές όταν περίμενα και εγώ την απάντησή μου. Πάντως μην αγχώνεσαι θα σου έρθει και email (αργοπορημένα βέβαια, εμένα μου ήρθε 8 ώρες αφού είχε ανέβει στο σάιτ η απάντηση)

KaterinaL

Νεοφερμένος

Μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα είχαν βγει τα αποτελέσματα για τις αιτήσεις 22/12. Η προθεσμία ήταν μέχρι 23/12 ή 24/12 νομίζω, οπότε εάν η δικιά σου έγινε νωρίτερα σίγουρα έχει βγει το αποτέλεσμα.
Στις 23/12 έστειλα τα δικαιολογητικά οπότε μάλλον δεν έχουν βγει ακόμα τα αποτελέσματα. Εντάξει, γιατί αγχώθηκα ότι σταμάτησε η διαδικασία και υπήρχε κάποιο πρόβλημα στην αίτησή μου😂
Σε ευχαριστώ πολύ!

pacheiko

Νεοφερμένος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Στις 23/12 έστειλα τα δικαιολογητικά οπότε μάλλον δεν έχουν βγει ακόμα τα αποτελέσματα. Εντάξει, γιατί αγχώθηκα ότι σταμάτησε η διαδικασία και υπήρχε κάποιο πρόβλημα στην αίτησή μου😂
Μην ανησυχείς τότε, απλά να ξέρεις θα αργήσουν να τα ανεβάσουν. Εμένα την δικιά μου η επιτροπή την εξέτασε 24/3 και πήρα το αποτέλεσμα 29 😂 οπότε κατάλαβες...

pink_panther

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ζαφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Κι εγώ 23/12 έκανα αίτηση και ακόμα δεν είδα φως στο τούνελ... 4 μήνες περιμένουμε ενώ παίζει να μας ρίξουν άκυρο κιόλας. Damn

KaterinaL

Νεοφερμένος

GiwrgosLxs

Νεοφερμένος

Ο GiwrgosLxs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά, είμαι αποφοιτος και δίνω φέτος πανελλαδικές μετά από.αρκετα χρόνια. Όσον αφορά τις μετεγγραφές έχει αλλάξει κάτι για τους υποψηφίους που έχουν αναπηρία 67% πιστοποιημένη από τα ΚΕΠΑ; Είδα τις περσινές κατηγορίες, αλλά δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί κάτι για φέτος. Με τόσες αλλαγές που γίνονται. Με έχει αγχώσει και η ελάχιστη βάση εισαγωγής, που θα εφαρμοστεί από φέτος οπότε θεωρώ ότι η δυνατότητα Μετεγγραφής είναι δυνατό χαρτί. Κάθε πληροφορία είναι χρήσιμη...

pacheiko

Νεοφερμένος

Καλημέρα παιδιά, είμαι αποφοιτος και δίνω φέτος πανελλαδικές μετά από.αρκετα χρόνια. Όσον αφορά τις μετεγγραφές έχει αλλάξει κάτι για τους υποψηφίους που έχουν αναπηρία 67% πιστοποιημένη από τα ΚΕΠΑ; Είδα τις περσινές κατηγορίες, αλλά δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί κάτι για φέτος. Με τόσες αλλαγές που γίνονται. Με έχει αγχώσει και η ελάχιστη βάση εισαγωγής, που θα εφαρμοστεί από φέτος οπότε θεωρώ ότι η δυνατότητα Μετεγγραφής είναι δυνατό χαρτί. Κάθε πληροφορία είναι χρήσιμη...
Δεν ξέρω να σου πω τι ισχύει για ΕΒΕ πάντως ορίστε ένα απόσπασμα από το ΦΕΚ :

Δικαίωμα μετεγγραφής καθ’ υπέρβαση του ποσοστού
της παρ. 1 του άρθρου 75, έχουν οι φοιτητές, οι οποίοι
εντάσσονται σε μία από τις ακόλουθες κατηγορίες:

γ) άτομα με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω, πιστο-
ποιούμενη από το Κέντρο Πιστοποίησης Αναπηρίας
(ΚΕ.Π.Α.) ή πάσχοντες από τις αναφερόμενες στο παράρ-
τημα της υπ’ αρ. Φ.151/17897/Β6/2014 (Β΄ 358) κοινής
υπουργικής απόφασης παθήσεις, όπως αυτή εκάστοτε
τροποποιείται ή αντικαθίσταται ή έχουν πραγματοποι-
ήσει δωρεά οργάνου ή μυελού των οστών σε συνάν-
θρωπο. Οι φοιτητές αυτοί έχουν δικαίωμα μετεγγραφής
στην πόλη την οποία ο γονέας ή ο έχων την επιμέλεια
δηλώνει ως μόνιμη κατοικία ή στην πόλη στην οποία
τους παρέχεται ιατρική μέριμνα, σύμφωνα με βεβαίωση
της επιτροπής της προαναφερόμενης κοινής υπουργικής
απόφασης.

Εάν δεν σου δώσουν την μετεγγραφή, μπορείς να αιτηθείς κατ' εξαίρεση, στην οποία τουλάχιστον φέτος δεν ίσχυε η ελάχιστη διαφορά των 2750 μορίων μεταξύ της σχολής που πέρασες και της σχολής που επιθυμείς να αιτηθείς για μετεγγραφή. Φαντάζομαι ότι και η ΕΒΕ δεν θα ισχύει σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά δεν έχει επαληθευτεί καν.
Εάν έχει βγει κάτι πιο πρόσφατο δυστυχώς δεν γνωρίζω. Το συγκεκριμένο ΦΕΚ είχε βγει λίγο πριν τις πανελλήνιες...Οπότε όταν έκανα μηχανογραφίκο έμαθα για το 2750 ας πούμε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια