[Πανελλήνιες 2020] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Hera167

New member

Η Hera167 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αν κάνεις αίτηση με βάση Οικονομικά και Κοινωνικά Κριτήρια, αλλά επειδή η Ιατρική Αθηνών, είναι από τις σχολές με τα πολλά μόρια, θα χρειαστεί να έχεις αρκετά μόρια, από τις διάφορες υπό-κατηγόριες της συγκεκρίμενης περίπτωσης.
Αν εντάσσεται η περίπτωσή σου σε κάποια ειδική κατηγορία δεν γνωρίζω (εννοώ να έχεις ασθένεια, απώλεια συγγενή κλπ) :/
Με την μετεγγραφή αδελφών έχω το δικαίωμα να κάνω αίτηση για ιατρική Αθηνών η δεν εμφανίζεται καν σαν επιλογή ;

Viedo

Well-known member

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.
Μετεγγραφή αδελφών κάνεις για να πας στο ίδιο ακαδημαϊκό ίδρυμα με τον αδελφό/ή σου... Αν δεν έχει τμήμα στο συγκεκριμένο ακαδημαϊκό ίδρυμα, πας στο κοντινότερο, που διαθέτει το τμήμα που πέρασες.

Για Ιατρική, επειδή έχει στο ΑΠΘ, μόνο εκεί μπορείς να πας.

Hera167

New member

Η Hera167 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Μετεγγραφή αδελφών κάνεις για να πας στο ίδιο ακαδημαϊκό ίδρυμα με τον αδελφό/ή σου... Αν δεν έχει τμήμα στο συγκεκριμένο ακαδημαϊκό ίδρυμα, πας στο κοντινότερο, που διαθέτει το τμήμα που πέρασες.

Για Ιατρική, επειδή έχει στο ΑΠΘ, μόνο εκεί μπορείς να πας.
Άρα στη σχετική φόρμα που συμπληρωνουμε δεν υπάρχει σαν επιλογή η Αθήνα ;

takhs32

New member

Ο takhs32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αν και κατα πάσα πιθανότητα απαντηθεί η ερώτηση, γίνεται να κάνω μεταγραφή σε ένα τμήμα διαφορετικής περιφέρειας από την κατοικία γονέων; π.χ αν οι γονείς μου μένουν αττική γίνεται να δηλώσω τμήμα κεντρικής μακεδονίας; Στο φεκ δεν αναφέρθηκε τίποτα, πάντως γνωρίζω πως πέρσι αν ήσουν τρίτεκνος,πολύτεκνος κτλ μπορούσες να δηλώσεις. Είναι σίγουρο ότι γίνεται/δεν γίνεται η πρέπει να περιμένουμε την εγκύκλιο;

γιω99

Member

Ο γιω99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

Hera167

New member

Πόσα μόρια έχεις;
Μόρια για μετεγγραφή με οικονομικά και κοινωνικά κριτήρια έχω 3. Θα κάνω αίτηση για μετεγγραφή αδελφών που δεν χρειάζεται μόρια και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να έρθω Αθήνα μέσω της αίτησης για μετεγγραφή αδελφού.

γιω99

Member

Ο γιω99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Μόρια για μετεγγραφή με οικονομικά και κοινωνικά κριτήρια έχω 3. Θα κάνω αίτηση για μετεγγραφή αδελφών που δεν χρειάζεται μόρια και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να έρθω Αθήνα μέσω της αίτησης για μετεγγραφή αδελφού.
Ναι πιθανόν να γίνεται έτσι αν και φέτος είπαν θα είναι πιο περιορισμένες οι μετεγγραφές
και πόσα μόρια συγκεντρώσες;

Hera167

New member

Ναι πιθανόν να γίνεται έτσι αν και φέτος είπαν θα είναι πιο περιορισμένες οι μετεγγραφές
και πόσα μόρια συγκεντρώσες;
17,5 στις πανελλήνιες γελ και σύμφωνα με τα στατιστικά πιάνω κάποια από τις τελευταίες ιατρικές

γιω99

Member

Hera167

New member

γιω99

Member

tzina2002

New member

Η tzina2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Βραδυνές ανησυχίες!! Αν περάσω Ξάνθη(ελπίζω πως όχι ;)) μπορώ να αιτηθω μεταγραφή για Πάτρα? Η αδερφή μου σπουδάζει Γιάννενα. Εκεί όμως δεν υπάρχει το τμήμα που θέλω να μεταγγραφω. Απο οικονομικά κριτήρια έχω 4.Θα μπορέσω να πάρω την μετεγγραφή?(Μετεγγραφή αδερφών δεν παίζει ,είναι ήδη στο 3ο έτος!!

Viedo

Well-known member

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.
Θα αιτηθείς μετεγγραφή βάσει οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων. Επομένως, ναι μπορείς να αιτηθείς για μετεγγραφή.
Τα4 μόρια για μη κεντρική περιοχή (Αθήνα, Θεσσαλονίκη) είναι αρκετά. Βέβαια, εξαρτάται και από το τμήμα, που σε ενδιαφέρει και τη ζήτηση, που έχει.

takhs32

New member

Ο takhs32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θα αιτηθείς μετεγγραφή βάσει οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων. Επομένως, ναι μπορείς να αιτηθείς για μετεγγραφή.
Τα4 μόρια για μη κεντρική περιοχή (Αθήνα, Θεσσαλονίκη) είναι αρκετά. Βέβαια, εξαρτάται και από το τμήμα, που σε ενδιαφέρει και τη ζήτηση, που έχει.
Για επιστήμη υπολογιστών κρήτης ενδιαφέρομαι 5,5 μόρια παίρνω(με οικονομικά και κοινωνικά κριτηρια), επίσης με τις μετακινήσεις τι γίνεται ακριβώς; είναι όπως τα οικονομικά και κοινωνικά κριτήρια δηλαδή μαζεύεις μόρια; η είναι με βάση τα μόρια που συγκέντρωσες στις πανελλαδικές;

Viedo

Well-known member

Για επιστήμη υπολογιστών κρήτης ενδιαφέρομαι 5,5 μόρια παίρνω(με οικονομικά και κοινωνικά κριτηρια), επίσης με τις μετακινήσεις τι γίνεται ακριβώς; είναι όπως τα οικονομικά και κοινωνικά κριτήρια δηλαδή μαζεύεις μόρια; η είναι με βάση τα μόρια που συγκέντρωσες στις πανελλαδικές;
Για μετεγγραφή, τα μόρια που συγκέντρωσες στις Πανελλήνιες, δεν πρέπει να έχουν απόκλιση από την σχολή, που ενδιαφέρεσαι να αιτηθείς για μετεγγραφή, μεγαλύτερη από 2.750 μόρια. Δεν σου δίνουν έξτρα μόρια για μετεγγραφή.

Τα 5.5 μόρια που έχεις είναι αρκετά, επόμενως, δύσκολα να μείνεις εκτός. Αν αναλογιστείς και το γεγονός, πως ενδιαφέρεσαι για Κρήτη, η μετεγγραφή είναι σχεδόν βέβαιη στην περίπτωσή σου!

takhs32

New member

Για μετεγγραφή, τα μόρια που συγκέντρωσες στις Πανελλήνιες, δεν πρέπει να έχουν απόκλιση από την σχολή, που ενδιαφέρεσαι να αιτηθείς για μετεγγραφή, μεγαλύτερη από 2.750 μόρια. Δεν σου δίνουν έξτρα μόρια για μετεγγραφή.

Τα 5.5 μόρια που έχεις είναι αρκετά, επόμενως, δύσκολα να μείνεις εκτός. Αν αναλογιστείς και το γεγονός, πως ενδιαφέρεσαι για Κρήτη, η μετεγγραφή είναι σχεδόν βέβαιη στην περίπτωσή σου!
Γιατί μου είχαν πεί ότι δεν γίνεται να κάνω μεταγραφή γιατί έπρεπε να έχω μόνιμη κατοικία εκεί κοντά και πως μπορούσα να πάρω μεταγραφή μόνο στην περιφέρεια που μένουν οι γονείς μου, να σαι καλά ανακουφίστηκα

Λένω

Well-known member

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,578 μηνύματα.
Παιδιά η αδερφή μου σπουδάζει θεσαλονικη. Γίνεται να διεκδικήσω μετεγγραφή για Αθήνα ενώ έχουμε κατά κεφαλήν εισόδημα 10.000 και κάτω ;
Η σχολή είναι η ιατρική Αθήνας και τα μόρια που μπορώ να πάρω είναι τρία αποκλειστικά από το εισόδημα και δεν ξέρω ποσό μετράει ότι υπάρχει και άλλο παιδί δεν άλλη πόλη. Ωστόσο τα μόρια αυτά είναι για μετεγγραφή με βάση οικονομικά κριτήρια ενώ θα κάνω αίτηση για μετεγγραφή αδελφών
Άρα στη σχετική φόρμα που συμπληρωνουμε δεν υπάρχει σαν επιλογή η Αθήνα ;
Τα 3 μόρια (μέσω της κατηγορίας οικονομικών κριτηρίων) είναι πάρα πολύ λίγα για την Ιατρική Αθήνας.
Πέρσι έκλεισε στα 6 μόρια και φέτος πιθανόν να κλείσει σε περισσότερα.

Εφόσον η αδελφή σου σπουδάζει στη Θεσσαλονίκη, το κατά κεφαλήν εισόδημά σου δεν υπερβαίνει το ποσό των δώδεκα χιλιάδων πεντακοσίων (12.500) ευρώ και πιάνεις τη βάση μετεγγραφής, μπορείς να ζητήσεις μετεγγραφή στη Θεσσαλονίκη (κατηγορία αδελφών).
Στην ηλεκτρονική αίτηση μετεγγραφής αδελφών σου δίνεται η επιλογή να δηλώσεις αποκλειστικά και μόνο τη Σχολή φοίτησης της αδελφής σου και τίποτα άλλο.
Επίσης η αδελφή σου θα πρέπει να κάνει αποποίηση μετεγγραφής (ότι δηλ.καθ΄όλη τη διάρκεια των σπουδών της δεν θα ζητήσει μετεγγραφή οποιασδήποτε κατηγορίας).

Vg120021120

Member

Η Vg120021120 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας.
Τον Οκτώβριο ανακοινώνει κάθε σχολή πόσα άτομα δέχεται για μετεγγραφη;

larry18

Active member

Ο larry18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Μια ερώτηση. Για να πάρω εγώ μετεγγραφή έχω 2 επιλογές από Χημικό Ηρακλείου (αν περάσω) στο αντίστοιχο της Αθήνας έχω 2 επιλογές:

1) Με τα κοινωνικά κριτήρια. Από το εισόδημα νομίζω βγάζω ή 3 ή 4 μόρια. Και επειδή έχω 2 αδέρφια, ο ένας σπουδάζει και ο άλλος είναι μικρός, παίρνω 1,5 (0,5 για τριτεκνια + 0,5 για κάθε αδελφό ο οποίος είναι ανήλικος ή φοιτά και είναι κάτω των 25 ετών). Άρα βγάζω 5,5 μόρια.

2) Επειδή ο αδερφός μου σπουδάζει στα Ψαχνά Ευβοίας, μπορώ να ζητήσω μετεγγραφή για την Αθήνα, εφόσον δεν υπάρχει τμήμα Χημείας στα Ψαχνά, εκτός βέβαια αν δεν υπάρχει αυτό το προνόμιο.

Εσείς ποιον τρόπο λέτε να επιλέξω? Αν επιλέξω τον πρώτο τρόπο, έχω πιθανότητα να πάρω την μετεγγραφή? Γιατί αν δεν την πάρω θα μου είναι αδύνατον να σπουδάσω

Alizoula2

Well-known member

Η Alizoula2 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
Μια ερώτηση. Για να πάρω εγώ μετεγγραφή έχω 2 επιλογές από Χημικό Ηρακλείου (αν περάσω) στο αντίστοιχο της Αθήνας έχω 2 επιλογές:

1) Με τα κοινωνικά κριτήρια. Από το εισόδημα νομίζω βγάζω ή 3 ή 4 μόρια. Και επειδή έχω 2 αδέρφια, ο ένας σπουδάζει και ο άλλος είναι μικρός, παίρνω 1,5 (0,5 για τριτεκνια + 0,5 για κάθε αδελφό ο οποίος είναι ανήλικος ή φοιτά και είναι κάτω των 25 ετών). Άρα βγάζω 5,5 μόρια.

2) Επειδή ο αδερφός μου σπουδάζει στα Ψαχνά Ευβοίας, μπορώ να ζητήσω μετεγγραφή για την Αθήνα, εφόσον δεν υπάρχει τμήμα Χημείας στα Ψαχνά, εκτός βέβαια αν δεν υπάρχει αυτό το προνόμιο.

Εσείς ποιον τρόπο λέτε να επιλέξω? Αν επιλέξω τον πρώτο τρόπο, έχω πιθανότητα να πάρω την μετεγγραφή? Γιατί αν δεν την πάρω θα μου είναι αδύνατον να σπουδάσω
Γιατί δεν πας με τον σίγουρο τροπο, δηλαση με τα αδέρφια;
Εφοσον δεν υπάρχει η σχολή σου στην Εύβοια Αθήνα θα πας καθως εκει ειναι η μόνιμη κατοικία Σου.

Με τα μόρια ποτε δε ξέρεις που "θα κλείσει " η σχολή.
Πολλα τμήματα της Αθήνας κι της Θεσσαλονίκης κλείνουν στα 8 μόρια, τώρα για χημικό εκπα δεν ειδα συγκεκριμένα αλλα το σίγουρακι ειναι παντα τα αδέρφια.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια