[Πανελλήνιες 2009] ΑΟΘ ΙΙ

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

jacobs

Νεοφερμένος

Ο jacobs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Γ΄ Τάξη ΕΠΑ.Λ. (ΟΜΑΔΑ Α)

ΤΟΜΕΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ Γ΄ Τάξης ΕΠΑ.Λ.

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ :
α) ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
β) ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΣ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ : "Αρχές Οικονομικής Θεωρίας ΙΙ"

ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ ΥΛΗ
Η εξεταστέα ύλη του μαθήματος εμπεριέχεται στο βιβλίο «Αρχές Οικονομικής Θεωρίας» της Γ΄ τάξης Γενικού Λυκείου και Β΄ Κύκλου Τ.Ε.Ε. Τομέα Οικονομίας και Διοίκησης , των Θ. Λιανού, Α. Παπαβασιλείου και Α. Χατζηανδρέου, έκδοση Ο.Ε.Δ.Β. 2008 :

- Κεφάλαιο 6 : «Μορφές Αγοράς» (Εκτός της παραγράφου 4 με τίτλο «Η Καμπύλη προσφοράς της επιχείρησης στον πλήρη ανταγωνισμό»).
- Κεφάλαιο 8 : «Το Τραπεζικό Σύστημα» (Εκτός της παραγράφου 6 με τίτλο «Η Εκδοτική Τράπεζα» και της παραγράφου 8 με τίτλο «Σχόλια»).
- Κεφάλαιο 10 : «Τα Δημόσια Οικονομικά».
- Κεφάλαιο 11 : « Διεθνείς Οικονομικές Σχέσεις – Ε.Ε. – Ελληνική Οικονομία».

Οι ερωτήσεις και οι ασκήσεις που αντιστοιχούν στα προαναφερόμενα κεφάλαια.
ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΗΜΕΡΗΣΙΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ (ΟΜΑΔΑ Α΄) ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ
ΗΜΕΡΗΣΙΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ (ΟΜΑΔΑ Β΄)
ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ : ΑΡΧΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ ΙΙ
ΠΕΜΠΤΗ 4 ΙΟΥΝΙΟΥ 2009
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ΑΟΘ ΙΙ ΕΠΑΛ 09.pdf
    90.7 KB · Εμφανίσεις: 613
  • ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΕΠΙΛΥΣΗΣ 2ου ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΟΘ ΙΙ ΕΠΑΛ 09.doc
    27.3 KB · Εμφανίσεις: 442
  • ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΕΠΙΛΥΣΗΣ 2ου ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΟΘ ΙΙ ΕΠΑΛ 09.pdf
    126.4 KB · Εμφανίσεις: 435

Guest 272341

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πανευκολα τα θεματα 20 εγραψα!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostashh

Νεοφερμένος

Ο kostashh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
biousra ξερεις που μπορω να βρω τις λυσεις απο τα σημερινα θεματα????????Αοθ εννοω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 272341

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ρε εσυ και εγω αυτα ψαχνω..εψαξα στο κεφαλας αλλα δεν εχουν βγαλει για το δικο μας μαθημα τις λυσεις..αν θελεις να δεις κατι συγκεκριμενο ρωτα με αν θες ισως μπορω να βοηθησω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostashh

Νεοφερμένος

Ο kostashh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Μηπως θυμασαι τιποτα αριθμους απο την ασκηση??????Α εκει που ελεγε να αναφερεται τα χαρακτηριστικα της αγορας του πληρη ανταγωνισμου(καπως ετσι)επρεπε να τα αναλυσουμε κιολας???????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 272341

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι στο α) επρεπε να βρεις 243.900
και στο β)27.087,5

οχι μονο τα 3 χαρακτηριστικα του πληρη ανταγωνισμου ηθελε ονομαστικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karvelasjohn

Νεοφερμένος

Ο karvelasjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
www.poukamisas.gr

Αν και θεωρώ ότι η λύση της άσκησης δεν είναι σωστή διότι οι αρχικές 100.000 υπήρχαν, άρα δεν συμπεριλαμβάνονται στο χρήμα που δημιούργησαν οι εμπορικές τράπεζες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostashh

Νεοφερμένος

Ο kostashh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Τοσο πρεπει να βρηκα και στα 2!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ωραια γιατι μονο ονομαστικα τα εγραπσα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Που στοχευεις????????????????
-----------------------------------------
Ε ουτε εμεις τις βαλαμε εγω τουλαχιστον οχι δεν τις εβαλα!!!Τις εβαλα ομως στο δευτερο ερωτημα!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 272341

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
www.poukamisas.gr

Αν και θεωρώ ότι η λύση της άσκησης δεν είναι σωστή διότι οι αρχικές 100.000 υπήρχαν, άρα δεν συμπεριλαμβάνονται στο χρήμα που δημιούργησαν οι εμπορικές τράπεζες.


ναι οντως λαθος ειναι το αρχικο ποσο υπολογιζεται στην κυκλοφορια του χρηματος και οχι στην δημιουργια!!αρα τα δικα μου αποτελεσματα ειναι σωστα!!
:):)
-----------------------------------------
εγω θελω οικονομικων επιστημων Μακεδονιας!!εσυ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostashh

Νεοφερμένος

Ο kostashh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Αστυφηλακων!!!!!!!!Τα βρηκες τα αποτελεσματα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 272341

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μπα οχι!!δεν τα εχει πουθενα ακομα παντως στο φροντιστηριο που τα διορθωσαμε με την καθηγητρια μου ολοσωστα τα εχω!!εσυ εισαι ομαδα α ή β?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostashh

Νεοφερμένος

Ο kostashh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Συγνωμη κυριε karvelasjohn εσεις σαν καθηγητης αν καναμε καποιο λαθος στις πραξεις ποσο θα μας κοβαται????
-----------------------------------------
Ομαδα α!!!!!!!!!!!!!Οκ!!Παντως αν τα βρεις πες μου να τα δω και εγω γιατι δεν θυμαμαι πως τα βρηκα!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 272341

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
οκκκκ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafaela 7

Νεοφερμένος

Η Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια μπίου!!! Τα Σ-Λ πως τα έβαλες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Παιδιά να πώ και εγώ την άποψη μου πάνω στις στρατιωτικές σχολές μιας και το αναφέρατε.Κατά την γνώμη μου δεν θα έπρεπε να υπήρχαν στο μηχανογραφικό γιατί από την στιγμή που πάς σε μια ειδικότητα σημαίνει ότι θές να την ακόλουθήσεις άρα τι ρόλο βαράνε οι στρατιωτικές σχολες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 272341

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

kostashh

Νεοφερμένος

Ο kostashh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ναι αλλα εξακολουθουν να υπαρχουν παιδαι που μπορει να θελουν να πανε στις στρατιωτικες σχολες!Εξαλου δες το και μονος σου παρολο το οτι υπαρχουν ειδικοτητες υπαρχει μεγαλη συμμετοχη σε αυτες τις σχολες!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 272341

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά να πώ και εγώ την άποψη μου πάνω στις στρατιωτικές σχολές μιας και το αναφέρατε.Κατά την γνώμη μου δεν θα έπρεπε να υπήρχαν στο μηχανογραφικό γιατί από την στιγμή που πάς σε μια ειδικότητα σημαίνει ότι θές να την ακόλουθήσεις άρα τι ρόλο βαράνε οι στρατιωτικές σχολες?


τι σχεση εχει αυτο για στρατιωτικες και αστυφυλακων δεν μπορει να υπαρξει ειδικοτητα αρα απο παντου μπορεις να πας και πρεπει να υπαρχει κατα την γνωμη μου!!αλλιως στα επαλ θα πηγαιναν μονο τα παιδια που θελουν να ακολουθησουν κατι αντιστοιχο με τις ειδικοτητες που υπαρχουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karvelasjohn

Νεοφερμένος

Ο karvelasjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Για τον νεαρό που ρωτάει τις απώλειες μορίων που θα έχει από λάθος στις πράξεις και επειδή αυτό έχει τεθεί θέμα συζήτησης αρκετές φορές, η θέση μου είναι η εξής:
-Προφανώς δεν θα μπορούσα να κόψω αρκετά μόρια από λάθος που είναι εμφανές ότι γίνεται μέσα στα πλαίσια του άγχους των εξετάσεων π.χ. 2 * 4=12
-Θα έκοβα σίγουρα περισσότερα μόρια όταν αντιλαμβανόμουν ότι το λάθος έγινε από αριθμητική ανεπάρκεια του διαγωνιζόμενου.Θεωρώ, και πιστεύω ότι έχω δίκαιο, ότι είναι κακό για την παιδεία μας να περάσει στη τριτοβάθμια εκπαίδευση και κυρίως σε οικονομικές σχολές , μαθητής που δεν μπορεί να εκτελέσει διαίρεση με δεκαδικούς αριθμούς .
-Σε κάθε περίπτωση τον κύριο ρόλο ως προς την βαθμολογία θα έχει η επίπτωση που θα έχει το λανθασμένο αποτέλεσμα στην επίλυση της άσκησης και των υποερωτημάτων αυτής.

Επειδή το θέμα αυτό,παρά την σχετικά μεγάλη εμπειρία που έχω συνεχίζει να με προβληματίζει, με την έννοια να μην αδικήσω αλλά και να μην ευνοήσω (αδικώντας στην πράξη άλλον) κάποιον μαθητή θα ήθελα και την δική σας άποψη πάνω στο θέμα αυτό, με αποκλειστικό κριτήριο βέβαια την όσο είναι δυνατόν την ''δίκαιη'' βαθμολόγηση ενός γραπτού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostashh

Νεοφερμένος

Ο kostashh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Φυσικα και δεν ειναι σωστο κατι τετοιο!Ειναι ντροπη να περασει μαθητης στα τει και μαλιστα του τμηματος οικονομιας και διοικησης και να μην μπορει να κανει πραξεις!Φυσικα δεν εννοουσα αυτο!Απλως ρωτησα σε περιπτωση που εχω κανει λαθος για να ξερω πανω κατω οχι οτι το εχω κανει αναγκαστικα!!!!Ηθελα να δω περιπου την βαθμολογια μου!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top