Πανελλήνιες σε μεγάλη ηλικία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Manuela98

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Manuela98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος από εσάς που έδωσε πανελλήνιες σε μεγάλη ηλικία συγκεκριμένα εγώ σκέφτομαι για φέτος δλδ στα 25 ( τόσο θα είμαι τότε) ;αν ναι ποια η εμπειρία σας;;
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
εγω εδωσα ξανα στα 24 και η εμπειρια μου ηταν οκ, οχι πολυ διαφορετικη απ την πρωτη μου φορα να σου πω την αληθεια.. θες κατι συγκεκριμενο να μαθεις; (επισης υπαρχει σχετικο θεμα ηδη -πολλα βασικα- με τιτλο "Πανελλήνιες πάλι*" ή κατι τετοιο.. αν το ψαξεις στο search bar θα βρεις πολλες πληροφοριες <3)

*edit: "Πανελλήνιες ξανά" λεγεται το τοπικ και μπορεις να το βρεις εδω: https://www.ischool.gr/threads/Πανελλήνιες-ξανά.81690/page-132
 

Manuela98

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Manuela98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
εγω εδωσα ξανα στα 24 και η εμπειρια μου ηταν οκ, οχι πολυ διαφορετικη απ την πρωτη μου φορα να σου πω την αληθεια.. θες κατι συγκεκριμενο να μαθεις; (επισης υπαρχει σχετικο θεμα ηδη -πολλα βασικα- με τιτλο "Πανελλήνιες πάλι" ή κατι τετοιο.. αν το ψαξεις στο search bar θα βρεις πολλες πληροφοριες <3)
Θέλω να μου πεις τι ήταν διαφορετικό? Επίσης διάβαζες όπως τη πρώτη φορά; Σε τι σχολή πέρασες αν επιτρέπεται! 💖
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Θέλω να μου πεις τι ήταν διαφορετικό? Επίσης διάβαζες όπως τη πρώτη φορά; Σε τι σχολή πέρασες αν επιτρέπεται! 💖
Το μονο διαφορετικο ηταν η κοινωνιολογια εναντι των λατινικων (αν εισαι κι εσυ στην θεωρητικη αυτη η διαφορα δεν υφισταται πλεον) και η ελλειψη της βιολογιας που ανοιγε ενα εξτρα πεδιο οταν ειχα δωσει για πρωτη φορα. Πραγματικα δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο που να ηταν διαφορετικο..

Περσι διαβασα περισσοτερο απ την πρωτη γιατι ειχα πιο εντονο στοχο αλλα και περισσοτερο χρονο στην διαθεση μου (ακομη κι αν δουλευα ταυτοχρονα). Παντως η αληθεια ειναι οτι ισως νιωσεις καπως αβολα με τα πιτσιρικια τριγυρω σου αλλα μετα την πρωτη μερα θα συνηθισεις :laugh:

Πέρασα στην βιβλιοθηκονομια που ηταν η δευτερη επιλογη μ~ εσυ που θες να περασεις;
 

Manuela98

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Manuela98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Το μονο διαφορετικο ηταν η κοινωνιολογια εναντι των λατινικων (αν εισαι κι εσυ στην θεωρητικη αυτη η διαφορα δεν υφισταται πλεον) και η ελλειψη της βιολογιας που ανοιγε ενα εξτρα πεδιο οταν ειχα δωσει για πρωτη φορα. Πραγματικα δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο που να ηταν διαφορετικο..

Περσι διαβασα περισσοτερο απ την πρωτη γιατι ειχα πιο εντονο στοχο αλλα και περισσοτερο χρονο στην διαθεση μου (ακομη κι αν δουλευα ταυτοχρονα). Παντως η αληθεια ειναι οτι ισως νιωσεις καπως αβολα με τα πιτσιρικια τριγυρω σου αλλα μετα την πρωτη μερα θα συνηθισεις :laugh:

Πέρασα στην βιβλιοθηκονομια που ηταν η δευτερη επιλογη μ~ εσυ που θες να περασεις;
Αστυνομία!
 

Vik25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Vik25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Έδωσα στα 25 μου το 2020. Άφησα τη δουλειά μου και επικεντρώθηκα στις πανελλήνιες. Την όλη φάση την είδα σα δουλειά. Δηλαδή διάβαζα 9 με 1-2 το μεσημέρι και μετά το απόγευμα από τις 5 με 8 ή 9. Αν είχα όρεξη το έπαιρνα και σερί από το πρωί μέχρι το βράδυ. Προσπαθούσα όμως πάντα να έχω καλό ύπνο. Σαν μεγαλύτερος είδα τις πανελλαδικές πιο ψύχραιμα και γενικά ήμουν πιο ήρεμος. Πέτυχα πρώτη επιλογή 😌
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αστυνομία!
Εκεί πέτυχα!!!
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.

chochoru

Νεοφερμένος

Η chochoru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Πριν ανοίξω το θέμα νόμιζα θα είσαι 50+ :lol: (Για την αστυνομία δεν έχω ιδέα βέβαια αλλά θα σου πω τη δική μου εμπειρία από φέτος)
Πέρσι όταν βγήκαν οι βαθμολογίες και είδα πως η σχολή που θέλω ήταν αρκετά χαμηλά αποφάσισα να δώσω πανελλήνιες και όχι κατατακτήριες. Ξεκίνησα με απλή ανάγνωση για να δω την ύλη πρώτα και έπειτα να αποφασίσω. Μετά απο αυτό έκανα ένα πρόγραμμα και διάβαζα 1 μάθημα την ημέρα. Μετά τα Χριστούγεννα διάβαζα 2 μαθήματα την ημέρα και μετα το πάσχα και τα 3 από λίγο κάθε μέρα. Την έκθεση ομολογώ πως την παραμέλησα..
Αν γυρνούσα τον χρόνο πίσω θα διάβαζα περισσότερο τον πρώτο καιρό και μέχρι τον Ιανουάριο.
Αν έχεις τη δυνατότητα, να κοιτάξεις για ιδιαίτερα θα σε βοηθήσουν πολύ. Πέρσι δεν είχα τη δυνατότητα να το κάνω και χρησιμοποιούσα βοηθήματα και ότι μπορούσα να βρω στο ίντερνετ, από βοηθήματα μέχρι και βίντεο στο youtube. Τώρα που κάνω μαθήματα βλέπω πως πολλά που θεωρούσα σωστά δεν έχουν καμία σχέση με το πως πρέπει να απαντηθούν κάποια ερωτήματα. Εννοείται πως αυτό δεν είναι ο μόνος τρόπος να τα καταφέρεις. Υπάρχουν πολλοί που τα κατάφεραν μόνοι τους.

Τώρα για την εμπειρία των εξετάσεων μετά από χρόνια.. Τα περισσότερα παιδιά ήταν ξαδέρφια και γνωστοί των δικών μου συμμαθητών όμως όλοι ήταν παιδιά Γ λυκείου και ήμουν η μόνη "μεγαλύτερη":lol:. Κάποιοι επιτηρητές μου είπαν να πάω ΕΠΑΛ και να μην ταλαιπωρούμαι με πανελλήνιες απο ΓΕΛ ενώ μια από αυτές επέμενε πως οι κατατακτήριες είναι πολύ ευκολότερη διαδικασία. Ακόμη και ο διευθυντής απορούσε που βρήκα την υπομονή να ξανά ασχοληθώ μετά από χρόνια. Τελικά δεν πέρασα στη σχολή που ήθελα και θα ξαναδώσω:oops:
 

PanMoonlight

Νεοφερμένος

Ο PanMoonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Έδωσα για πρώτη φορά φέτος στα 21. Μαζί με το ειδικό μάθημα έγραψα 17.744 μόρια και πέρασα στο τμήμα της επιλογής μου, δηλαδή Γαλλική φιλολογία (βασικά ήθελα Αγγλική ή Γαλλική). Παράλληλα για αρκετούς μήνες δούλευα παράλληλα (8ωρο σε ότι νάναι περιβάλλον) και δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο/φροντιστήριο αλλά είχα πάρει όλα τα βοηθήματα και με συμβουλές μιας καθηγήτριας Γαλλικών που είχα στο παρελθόν διάβαζα μόνος μου. Πολύ καλό σε εμένα ήταν ότι δεν είχα κάποια πίεση, και δεν πήγαινα σχολείο (αν και το να πηγαίνεις σχολείο εφόσον κάνεις τα μαθήματα που θα δώσεις σου κάνει καλό). :)
 

chochoru

Νεοφερμένος

Η chochoru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Έδωσα για πρώτη φορά φέτος στα 21. Μαζί με το ειδικό μάθημα έγραψα 17.744 μόρια και πέρασα στο τμήμα της επιλογής μου, δηλαδή Γαλλική φιλολογία (βασικά ήθελα Αγγλική ή Γαλλική). Παράλληλα για αρκετούς μήνες δούλευα παράλληλα (8ωρο σε ότι νάναι περιβάλλον) και δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο/φροντιστήριο αλλά είχα πάρει όλα τα βοηθήματα και με συμβουλές μιας καθηγήτριας Γαλλικών που είχα στο παρελθόν διάβαζα μόνος μου. Πολύ καλό σε εμένα ήταν ότι δεν είχα κάποια πίεση, και δεν πήγαινα σχολείο (αν και το να πηγαίνεις σχολείο εφόσον κάνεις τα μαθήματα που θα δώσεις σου κάνει καλό). :)
Μπραβο για την προσπάθεια και τους κόπους σου. Οι περισσότεροι εδώ ξέρουν πόσο ψυχοφθόρα είναι οι διαδικασία των πανελλαδικών και όσοι το έχουν δοκιμάσει έχοντας ταυτόχρονα δουλειά ή/και άλλες υποχρεώσεις ξέρουν πόσο δύσκολο είναι. Εγώ επέλεξα το υγείας για πολλούς λόγους όμως όταν έδωσα την πρώτη φορά ήμουν θεωρητική και με δυσκόλεψε η φυσική μπορώ να πω (στη σχολή είχα πολλά μαθήματα χημείας οπότε δεν ήταν το ίδιο).
Καλή αρχή στη σχολή σου!!
 

n1ki20

Νεοφερμένος

Η n1ki20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Εγώ που έδωσα δεύτερη φορά στα 29 θεωρούμε μεγάλη?!?!? Από θεωρητική, προσυπογράφω τα παραπάνω συν ότι θεωρώ ότι διάβαζα πιο "ώριμα". Την πρώτη φορά διάβαζα μηχανικά ακόμα και τα σχόλια στο γνωστό τα μάθαινα σχετικά αυτούσια. Τώρα μια καλή ανάγνωση και έγραφα ακόμα και δοκίμιο!!! Γενικότερα ξεχώριζα το ουσιώδες. Συν δουλειά συν δύο παιδιά σε δημοτικό και νηπιαγωγείο, συν τη δουλειά του άντρα μου που βοηθούσα κάθε απόγευμα. Τίποτα όμως δεν ειναι ακατόρθωτο όταν υπάρχει θέληση. Αν και όταν έδωσα εξετάσεις έκανα δύο τεράστιες πατάτες στην έκθεση και στην ιστορία που μου στέρησαν κάποιες χιλιάδες μόρια έπιασα τον τομέα που ήθελα. Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!!
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος από εσάς που έδωσε πανελλήνιες σε μεγάλη ηλικία συγκεκριμένα εγώ σκέφτομαι για φέτος δλδ στα 25 ( τόσο θα είμαι τότε) ;αν ναι ποια η εμπειρία σας;;

Ρεσι Ντινάκι... στο προιγούμενο τοπικ λες:

Τελείωσα το πανεπιστήμιο πριν 1.5 χρόνο( είμαι 24)

και τώρα μας ρωτάς αν έδωσε κανείς πανελλήνιες σε μεγάλη ηλικία γιατι το σκέφτεσαι
να δώσεις φέτος? :happy: και να ήταν μόνο αυτό.. στο τόπικ που σου απάντησα, έλεγες:

Που θα μπορούσα να γνωρίσω κάποιον? Κοινές παρέες και τέτοια δεν υπάρχουν και ούτε υπάρχει η υπομονή να τις αποκτήσω... Θέλω τώρα που είμαι ακόμη νέα να βρω κάποιον και να κάνουμε τα πάντα μαζί αυτό μου λείπει.

ενω το Σεπτέμβρη έγραφες σε άλλο τοπικ

Στη Θεσσαλονίκη είναι το αγόρι μου η φίλες μου οι γονείς μου η ζωή μου γενικώς... Αν φύγω όλα αυτά? Ελπίζω να καταλαβαίνεις λοιπόν πως δεν πρόκειται για επιπολαιότητα. Απλά προσπαθώ να βρω μια λύση.


επίση και τον Δεκέμβριο ήσουν σε σχέση οταν γράφτηκες στο φορουμ σωστά? τι σόι αντίφαση είναι αυτή? έχεις δίδυμη αδερφή και γράφετε απο τον ίδιο λογαριασμό ή είναι κάτι άλλο? :cool2:
 

n1ki20

Νεοφερμένος

Η n1ki20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ρεσι Ντινάκι... στο προιγούμενο τοπικ λες:



και τώρα μας ρωτάς αν έδωσε κανείς πανελλήνιες σε μεγάλη ηλικία γιατι το σκέφτεσαι
να δώσεις φέτος? :happy: και να ήταν μόνο αυτό.. στο τόπικ που σου απάντησα, έλεγες:



ενω το Σεπτέμβρη έγραφες σε άλλο τοπικ




επίση και τον Δεκέμβριο ήσουν σε σχέση οταν γράφτηκες στο φορουμ σωστά? τι σόι αντίφαση είναι αυτή? έχεις δίδυμη αδερφή και γράφετε απο τον ίδιο λογαριασμό ή είναι κάτι άλλο? :cool2:
Καλέ τι μνήμη ελέφαντα είναι αυτή!!!!
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος από εσάς που έδωσε πανελλήνιες σε μεγάλη ηλικία συγκεκριμένα εγώ σκέφτομαι για φέτος δλδ στα 25 ( τόσο θα είμαι τότε) ;αν ναι ποια η εμπειρία σας;;
Έδωσα στα 25 μου δεύτερη φορά, με αλλαγή πεδίου από 1ο σε 4ο. Για να το κάνω αυτό είχα σώσει αρκετά χρήματα. Σταμάτησα λοιπόν την δουλειά και μπήκα σε σοβαρό διάβασμα για 14 μήνες περίπου.

Η όλη διαδικασία ήταν πολύ δύσκολη γιατί όντας από 1ο πεδίο είχα μηδενικό υπόβαθρο στα μαθηματικά. Φαντάσου ξεκίνησα το διάβασμα μαθηματικών απ το βιβλίο της Ά Γυμνασίου.

Αλλά ευτυχώς everything worked out in the end και πέρασα στην 2η επιλογή μου, Πληροφορική ΠΑΠΕΙ (πρώτη ήταν Πληροφορική ΟΠΑ)
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.

n1ki20

Νεοφερμένος

Η n1ki20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 37 μηνύματα.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Το μέλος έλαβε τις απαντήσεις που επιθυμούσε, οπότε το θέμα κλειδώνεται. :lock:
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.
Top