Πανελλήνιες μετά από χρόνια, ακούω ιδέες

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Καλησπέρα στην παρέα.
Επειδή σαν παιδί και εγώ είχα ένα όνειρο να γίνω αστυνομικός, και αφού σιγά σιγά πλησιάζω και το όριο ηλικίας. Είπα τα επόμενα χρόνια να κάνω ένα ντου μήπως και πετύχω τον στόχο.

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω ακριβώς ποιο δρόμο να επιλέξω, να δώσω πάλι από ΓΕΛ ή από τα ΕΠΑΛ όπου πήγαινα;
Οι βάσεις έχουν τεράστια διαφορά, με τα ΓΕΛ πέρσι να είναι στα 13.000 και τα ΕΠΑΛ στα 17.000

ΓΕΛ σκέφτομαι επειδή έχω ασχοληθεί με προγραμματισμό μόνος μου, άρα δεν θα με δυσκολέψει ιδιαίτερα σαν μάθημα. Γλώσσα επειδή κουτσά στραβά μπορώ πιστεύω να γράψω κάποιον βαθμό, σαν τουρίστας που πήγα την πρώτη φορά που έδινα πανελλήνιες, ένα 10 το έγραψα.
Αλλά μεγάλο θέμα τα μαθηματικά, όπου έχω μείνει σε επίπεδο γυμνασίου. Έχω ήδη αρχίσει το διάβασμα σε αυτό (και πουθενά να μην περάσω, τουλάχιστον θα αποκτήσω λίγο πιο προχωρημένες γνώσεις μαθηματικών άρα το βλέπω Win win), και πιστεύω ότι μπορώ να καλύψω τα περισσότερα κενά μεχρι το καλοκαίρι. Αλλά σε επίπεδο ΕΠΑΛ, για ΓΕΛ που είναι αρκετά πιο προχωρημένα και δύσκολα, πραγματικά δεν ξέρω.

Και μένει και η ΑΟΘ που πρέπει να μάθω από το μηδέν.

Όπως φαίνεται, πολύ πιο δύσκολα τα πράγματα από ΓΕΛ, αλλά με πολύ χαμηλότερη βάση. Ενώ από ΕΠΑΛ πρέπει να κυνηγήσω σχεδόν το άριστα και κυρίως σε μαθήματα κοινής ομάδας (Μαθ. και γλώσσα) που δεν είναι το δυνατό μου σημείο σε σχέση με τα μαθήματα ειδικότητας.

Περιμένω μερικές απόψεις επί του θέματος. Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Hello! Κοίτα, δεν γνωρίζω διαφορά από ΕΠΑΛ και ΓΕΛ, μπορώ όμως να σου πω, ως παθουσα, που έδωσα ξανά πανελλήνιες μετά από 6 χρόνια, πραγματοποιώντας το όνειρο μου, ότι αξίζει κάθε δυνατή προσπάθεια 🤗. Αν το πρόβλημα σου είναι το ΑΟΘ, μπορώ να σου πω σίγουρα ότι δεν είναι κάτι τρομερά δύσκολο το οποίο θα έπρεπε να φοβάσαι... Εγώ στην θέση σου δηλαδή θα έδινα σε ΓΕΛ 😊 ακόμα και τα μαθηματικά που έδωσα κάποτε (ήμουν θεωρητική και είχα δώσει και μαθηματικά και αοθ, και η σχολή ούτε που πέρασα απαιτούσε να διδαχθω και μαθηματικά κατεύθυνσης) ήταν πολύ βάτα 😊 αλλά καλύτερα να σου πουν άλλα παιδιά που γνωρίζουν καλύτερα τις διαφορές 😊 εγώ ήθελα απλά να σου πω μπράβο σου που το κυνηγάς ❤️
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Καλησπέρα στην παρέα.
Επειδή σαν παιδί και εγώ είχα ένα όνειρο να γίνω αστυνομικός, και αφού σιγά σιγά πλησιάζω και το όριο ηλικίας. Είπα τα επόμενα χρόνια να κάνω ένα ντου μήπως και πετύχω τον στόχο.

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω ακριβώς ποιο δρόμο να επιλέξω, να δώσω πάλι από ΓΕΛ ή από τα ΕΠΑΛ όπου πήγαινα;
Οι βάσεις έχουν τεράστια διαφορά, με τα ΓΕΛ πέρσι να είναι στα 13.000 και τα ΕΠΑΛ στα 17.000

ΓΕΛ σκέφτομαι επειδή έχω ασχοληθεί με προγραμματισμό μόνος μου, άρα δεν θα με δυσκολέψει ιδιαίτερα σαν μάθημα. Γλώσσα επειδή κουτσά στραβά μπορώ πιστεύω να γράψω κάποιον βαθμό, σαν τουρίστας που πήγα την πρώτη φορά που έδινα πανελλήνιες, ένα 10 το έγραψα.
Αλλά μεγάλο θέμα τα μαθηματικά, όπου έχω μείνει σε επίπεδο γυμνασίου. Έχω ήδη αρχίσει το διάβασμα σε αυτό (και πουθενά να μην περάσω, τουλάχιστον θα αποκτήσω λίγο πιο προχωρημένες γνώσεις μαθηματικών άρα το βλέπω Win win), και πιστεύω ότι μπορώ να καλύψω τα περισσότερα κενά μεχρι το καλοκαίρι. Αλλά σε επίπεδο ΕΠΑΛ, για ΓΕΛ που είναι αρκετά πιο προχωρημένα και δύσκολα, πραγματικά δεν ξέρω.

Και μένει και η ΑΟΘ που πρέπει να μάθω από το μηδέν.

Όπως φαίνεται, πολύ πιο δύσκολα τα πράγματα από ΓΕΛ, αλλά με πολύ χαμηλότερη βάση. Ενώ από ΕΠΑΛ πρέπει να κυνηγήσω σχεδόν το άριστα και κυρίως σε μαθήματα κοινής ομάδας (Μαθ. και γλώσσα) που δεν είναι το δυνατό μου σημείο σε σχέση με τα μαθήματα ειδικότητας.

Περιμένω μερικές απόψεις επί του θέματος. Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.
για αρχη μπραβο που προσπαθεις να κανεις το ονειρο σου πραγματικοτητα εγω ξαναδινω παλι με τον ιδιο στοχο ...δεν πρεπει ποτε να κοιτας τις βασεις διαφερουν απο χρονο σε χρονο εγω σκεψου οταν εδινα η αστυφυλακων ειχε 17000 κοντα για γελ μιλαω παντα...συμβουλη απο εμενα ειναι να σκεφτεις που μπορεις να αποδοσεις καλυτερα και να πας εκει απλα εχε στα υποψιν οτι ενα 13 γελ ειναι αρκετα πιο δυσκολο απο ενα 15-16 του επαλ...απο οσο ξερω τουλαχιστον
 

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Hello! Κοίτα, δεν γνωρίζω διαφορά από ΕΠΑΛ και ΓΕΛ, μπορώ όμως να σου πω, ως παθουσα, που έδωσα ξανά πανελλήνιες μετά από 6 χρόνια, πραγματοποιώντας το όνειρο μου, ότι αξίζει κάθε δυνατή προσπάθεια 🤗. Αν το πρόβλημα σου είναι το ΑΟΘ, μπορώ να σου πω σίγουρα ότι δεν είναι κάτι τρομερά δύσκολο το οποίο θα έπρεπε να φοβάσαι... Εγώ στην θέση σου δηλαδή θα έδινα σε ΓΕΛ 😊 ακόμα και τα μαθηματικά που έδωσα κάποτε (ήμουν θεωρητική και είχα δώσει και μαθηματικά και αοθ, και η σχολή ούτε που πέρασα απαιτούσε να διδαχθω και μαθηματικά κατεύθυνσης) ήταν πολύ βάτα 😊 αλλά καλύτερα να σου πουν άλλα παιδιά που γνωρίζουν καλύτερα τις διαφορές 😊 εγώ ήθελα απλά να σου πω μπράβο σου που το κυνηγάς ❤️
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

Για ΑΟΘ και εγώ έχω ακούσει ότι για αρκετούς είναι ένα από τα ευκολότερα μαθήματα των πανελληνίων που ποντάρουν όλοι ότι θα γράψουν έναν πολύ καλό βαθμό.
Αλλά και πάλι δεν μπορώ να έχω δική μου άποψη, μιας και δεν ασχολήθηκα ποτέ με το συγκεκριμένο μάθημα.

Σε γενικές γραμμές όμως, πιστεύω και εγώ καλύτερο θα ήταν από ΓΕΛ, ναι μεν έχω τεράστια κενά, άλλο όμως να γράψεις 13.000 μόρια και άλλο 17.000.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

συμβουλη απο εμενα ειναι να σκεφτεις που μπορεις να αποδοσεις καλυτερα και να πας εκει απλα εχε στα υποψιν οτι ενα 13 γελ ειναι αρκετα πιο δυσκολο απο ενα 15-16 του επαλ...απο οσο ξερω τουλαχιστον
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Όντως πρώτα θα ασχοληθώ με τα μαθηματικά που είναι το Ν.1 πρόβλημα αυτήν την στιγμή. Και αποφασίζω αργότερα από που θα δώσω.
Έτσι και αλλιώς από ότι κατάλαβα οι αιτήσεις για τους απόφοιτους θα γίνουν αρχές 21, άρα έχω χρόνο να το δω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
κοιτα κ
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

Για ΑΟΘ και εγώ έχω ακούσει ότι για αρκετούς είναι ένα από τα ευκολότερα μαθήματα των πανελληνίων που ποντάρουν όλοι ότι θα γράψουν έναν πολύ καλό βαθμό.
Αλλά και πάλι δεν μπορώ να έχω δική μου άποψη, μιας και δεν ασχολήθηκα ποτέ με το συγκεκριμένο μάθημα.

Σε γενικές γραμμές όμως, πιστεύω και εγώ καλύτερο θα ήταν από ΓΕΛ, ναι μεν έχω τεράστια κενά, άλλο όμως να γράψεις 13.000 μόρια κ
κοιτα και το αοθ μην το εχεις τοσο δεδομενο δυσκολο δεν ειναι αλλα θελει και αυτο την δουλεια του εχω φιλους που εγραψαν και κατω απο την βαση σκεψου αλλα αν οντως κατσεις και ασχοληθεις μαζι του ασχημα δεν θα γραψεις σιγουρα!!!προσοχη κυριως στα οικονομικα θελουν τα μαθηματικα ...εκει εχω θεμα και εγω και το παλευω οσο μπορω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αυτο με τα μαθηματικα ειναι οντως τραγικο για μενα...δεν γινεται οι οικονομικοι να δινουν τα ιδια μαθηματικα μαζι με αυτους που πανε για πολυτεχνειο...γνωμη μου παντα
 

chochoru

Νεοφερμένος

Η chochoru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Θα σου πω και εγώ την άποψη μου. Αν και ήμουν σε διαφορετική κατεύθυνση από τη δική σου οπότε δεν έχω γνώμη για το επίπεδο δυσκολίας, πιστεύω πως το ΓΕΛ είναι καλύτερη επιλογή από το ΕΠΑΛ. Δεν αναφέρεις αν σκοπεύεις να δώσεις φέτος, όμως τώρα υπάρχουν και οι συντελεστές βαρύτητας. Γενικότερα, υπάρχει πλέον πολύ υλικό για τα μαθήματα των πανελληνίων που θα σε βοηθήσει αρκετά. Όλοι ξέρουμε ότι οι πανελλήνιες θέλουν συστηματικό διάβασμα και συνεχή προσπάθεια όμως τώρα έχεις την ωριμότητα τόσο στο να ακολουθήσεις ένα πλάνο όσο και στο να βάλεις ένα στόχο (συγκεκριμένη σχολή). Μπράβο που κυνηγάς το όνειρο σου, τίποτα δεν πάει χαμένο!
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

Για ΑΟΘ και εγώ έχω ακούσει ότι για αρκετούς είναι ένα από τα ευκολότερα μαθήματα των πανελληνίων που ποντάρουν όλοι ότι θα γράψουν έναν πολύ καλό βαθμό.
Αλλά και πάλι δεν μπορώ να έχω δική μου άποψη, μιας και δεν ασχολήθηκα ποτέ με το συγκεκριμένο μάθημα.

Σε γενικές γραμμές όμως, πιστεύω και εγώ καλύτερο θα ήταν από ΓΕΛ, ναι μεν έχω τεράστια κενά, άλλο όμως να γράψεις 13.000 μόρια και άλλο 17.000.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ευχαριστώ για την απάντηση.

Όντως πρώτα θα ασχοληθώ με τα μαθηματικά που είναι το Ν.1 πρόβλημα αυτήν την στιγμή. Και αποφασίζω αργότερα από που θα δώσω.
Έτσι και αλλιώς από ότι κατάλαβα οι αιτήσεις για τους απόφοιτους θα γίνουν αρχές 21, άρα έχω χρόνο να το δω.
χωρις να θελω να σε επηρεασω, παραθετω καθαρα την δικη μου εμπειρια...οταν εδωσα αοθ το 2014, ημουν θεωρητικη κατευθυνση και καταλαβαινεις δεν ειχα καμια απολυτως σχεση με το μαθημα... διαβασα καλα θεωρια μονη μου, ελυσα απειρα παλια θεματα πανελληνιων, και ακολουθησα πιστα οσα μου ελεγαν στο φροντιστηριο, μαθαινοντας κατα κυριο λογο μεθοδολογιες επιλυσης ασκησεων.... εγραψα 20, και δεν το περιμενα καν... οποτε δεν νομιζω οτι θα αντιμετωπισεις προβλημα τουλαχιστον οσον αφορα αυτο το μαθημα :)
 

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
κοιτα και το αοθ μην το εχεις τοσο δεδομενο
Προς Θεού, δεδομένο δεν το έχω σε καμία περίπτωση. Απλά με αυτά που ακούω ελπίζω πως δεν θα είναι δυσκολίας επιπέδου ολοκληρωτικού λογισμού πχ.
Σαφώς δεν περιμένω να γράψω κανένα 20αρι χωρίς να έχω ανοίξει βιβλίο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

οποτε δεν νομιζω οτι θα αντιμετωπισεις προβλημα τουλαχιστον οσον αφορα αυτο το μαθημα
Θα το ξεκινήσω άμεσα μόλις βγάλω μερικά κεφάλαια μαθηματικών που θέλω. Για να έχω ακριβώς μια ιδέα για το πόσο δύσκολο είναι σαν μάθημα.
Αν μου βγει βατό, θα ρίξω όλο το βάρος σε ΓΕΛ τελικά.
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Αν παλιά ήσουν σε ΓΕΛ και θες τώρα να δώσεις απο ΕΠΑΛ νομίζω πρέπει να πας κανονικά Β,Γ λυκείου ΕΠΑΛ. Δε μπορείς αν δώσεις αλλιώς..

αν ησουν ΓΕΛ απλά διαβάζεις για πανελλήνιες
 

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Αν παλιά ήσουν σε ΓΕΛ και θες τώρα να δώσεις απο ΕΠΑΛ νομίζω πρέπει να πας κανονικά Β,Γ λυκείου ΕΠΑΛ. Δε μπορείς αν δώσεις αλλιώς..

αν ησουν ΓΕΛ απλά διαβάζεις για πανελλήνιες
Από ΕΠΑΛ ήμουν και σκέφτομαι να δώσω από ΓΕΛ
Γίνεται σωστά;
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Αυτό δεν το ξέρω, ας σου πει καποιος που γνωρίζει σιγουρα.
Σίγουρα το ΕΠΑΛ εχει αρκετά πιο ευκολα μαθηματα απ οτι το ΓΕΛ..το ΑΟΘ του ΓΕΛ δε συγκρίνεται με το ΑΟΘ του ΕΠΑΛ.
Αυτό επίσης που ξέρω είναι οτι φέτος η Αστυφυλάκων είχε 13.000+, άλλες χρονιές είχε 16+ επομένως ανα πάσα στιγμή μπορεί να ανέβει. Επισης πλεον δινεις κ λογοτεχνια στην εκθεση, δεν ειναι μονο εκθεση (Για ΓΕΛ μιλαω)
Επισης εξαρτάται κ ποια χρονια δινεις ..
Θεωρω πιο εύκολο να πας απο ΕΠΑΛ κ να στρωθείς πραγματικά στο διαβασμα ομως
 

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Αυτό επίσης που ξέρω είναι οτι φέτος η Αστυφυλάκων είχε 13.000+, άλλες χρονιές είχε 16+ επομένως ανα πάσα στιγμή μπορεί να ανέβει
Έχεις απόλυτο δίκαιο σε αυτό. Για αυτό και το σκέφτομαι ακόμα σοβαρά.
Είναι στην ουσία ρίσκο. Γιατί από την μια αν πάρει και φέτος πολλά άτομα οι βάσεις λογικά θα παραμείνουν σε αυτά τα επίπεδα, αν όχι θα φτάσει πάλι 16.000 και παραπάνω ίσως.

Από την άλλη η κατάσταση στα ΕΠΑΛ βλέπω να ξεφεύγει. Όλοι πια πάνε εκεί για ευκολότερα θέματα και φοβάμαι μην δούμε σύντομα αστυφυλάκων στα 17.000-18.000. Που πρακτικά θα πρέπει τότε να αριστεύσω για να έχω ελπίδα να μπω.

Θέλει σκέψη το μόνο σίγουρο, ευτυχώς υπάρχει καιρός μέχρι να κάνουν αιτήσεις οι απόφοιτοι.
 

fujiko

Νεοφερμένος

Ο fujiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σκεφτόμουν και εγώ να ξαναδώσω πανελλαδικές το τελευταίο καιρό μετά από χρόνια. Χθες άρχισα να το ψάχνω περισσότερο και βρηκά το φόρουμ σας. Είδα ότι τώρα υπάρχουν 4 πεδία και 4 μαθήματα/πεδίο. Όταν έδινα εξετάσεις εγώ είχαμε 6 μαθήματα και το ένα ήταν επιλόγης το οποίο μας επέτρεπε να διαλέξουμε ένα πεδίο παραπάνω. Τώρα δεν ισχύει αυτό;Θα έχω πρόσβαση σε ένα πεδίο;
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Ναι είναι 4 πεδία με 4 μαθήματα το καθένα. Ένα εξ αυτών είναι η έκθεση και λογοτεχνία (μαζί). Ανοίγεις μόνο ένα πεδίο ανάλογα τα μαθήματα που θα δώσεις (νομίζω δεν μπορείς να ανοίξεις άλλο) αλλά συνεχίζει να ισχύει αυτό με το επιπλέον μάθημα (ξένη γλώσσα ή σχέδιο κλπ) για να έχεις πρόσβαση σε κάποιες σχολές.
Όσον αφορά το πρώτο ερώτημα για το τι να επιλέξει ΕΠΑΛ ή ΓΕΛ είναι ανάλογα τις δυνατότητες. Επίσης για τη συγκεκριμένη ειδικά σχολή ποτέ δεν ξέρεις τι μόρια θα έχει.

Έδωσα πανελλήνιες μετά από 13 χρόνια. Δεν είναι εύκολο ωστόσο λόγω προηγούμενης εμπειρίας το αντιμετωπίζεις κάπως διαφορετικά. Επίσης χωρίς σχολείο και (ίσως) φροντιστήριο έχει περισσότερο χρόνο κανείς να διαβάσει και ποσοτικά αλλά και ποιοτικά.
 

fujiko

Νεοφερμένος

Ο fujiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Βρήκα ένα άρθρο σχετικά για απόφοιτους εδώ.
Αν κατάλαβα σωστά από τις παραγράφους β και γ ο καθένας θα εξεταστεί με βάση το σύστημα της κατηγορίας που αποφοίτησε. Δηλαδή εγώ με το απολυτήριο του ημερήσιου ΓΕΛ δε θα μπορώ να πάω μέσω του εσπερινου; Γιατί είδα ότι έχουν χαμηλότερες βάσεις.
 
Top