Πανελλήνιες και κάλυψη κενών στα Αρχαία

Απροσάρμοστη

Νεοφερμένος

Η Απροσάρμοστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά !

Θα ήθελα να ρωτήσω ιδίως αυτούς που έχουν περάσει από την διαδικασία των πανελληνίων αν και κατά πόσο είναι δυνατόν να καλυφθούν από τώρα εως τις πανελλήνιες τα (πολλά)κενά των αρχαίων που δυστυχώς πλέον έχουν συσσωρευθεί :fool: .Υπάρχει πλέον χρόνος;
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Κενά όσον αφορά το γνωστό ή το άγνωστο;
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά !

Θα ήθελα να ρωτήσω ιδίως αυτούς που έχουν περάσει από την διαδικασία των πανελληνίων αν και κατά πόσο είναι δυνατόν να καλυφθούν από τώρα εως τις πανελλήνιες τα (πολλά)κενά των αρχαίων που δυστυχώς πλέον έχουν συσσωρευθεί :fool: .Υπάρχει πλέον χρόνος;
Δεν έχω δώσει πανελλήνιες ακόμα (θα δώσω κι εγώ τον Ιούνιο) αλλά μπορώ να σου μεταφέρω την εμπειρία της κολλητής της αδελφής μου προ 2ετιας. Αυτή λοιπόν είχε πάρα πολλά κενά στα Αρχαία και αξιοποίησε το lockdown τον Μάρτιο του 2020 όπου τα σχολεία ήταν κλειστά, στρώθηκε στο διάβασμα, κάλυψε τα κενά στην γραμματική/συντακτικό και έκανε πολλές επαναλήψεις στο γνωστό(μετάφραση+ερμηνευτικά σχόλια). Το αποτέλεσμα: Εγραψε στα Αρχαία πάνω από 17,5 και πέρασε στη σχολή που ήθελε. Βέβαια, αναγνωρίζω ότι το παράδειγμα που ανέφερα δεν είναι και το πιο αντιπροσωπευτικό για τις φετινές εξετάσεις μιας και οι συνθήκες δεν είναι ολόιδιες(λόγω της μειωμένης εξεταστεας ύλης του 2020 και του περισσότερου διαθέσιμου χρόνου τότε) αλλά είναι ενδεικτικό ότι τίποτα δεν είναι ανέφικτο. Άλλωστε έχεις άλλους 4 μήνες διαθέσιμους προς διάβασμα. Ποτέ δεν είναι αργά λοιπόν και ποτέ μα ποτέ το διάβασμα δεν πάει χαμένο!
 
Τελευταία επεξεργασία:

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Δίνω φέτος μαζί σου και έχοντας συζητήσει με φίλους/ες που έχουν δώσει ανθρωπιστικών, μπορείς να τα καλύψεις επαρκώς. Ούτως ή άλλως, στο άγνωστο όλα επαναλαμβάνονται, άρα έχεις συνεχής επαφή με τα περισσότερα φαινόμενα. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις πιο απαιτητικά κείμενα για άγνωστο πχ κάποια του Θουκυδίδη που θέλουν λίιγο παραπάνω σκέψη. Επιπλέον, ανα κείμενο να προσέχεις τις λέξεις επειδή στους δικανικούς λογους πχ το λεξιλόγιο είναι διαφορετικό/ οι λεξεις εχουν αλλη σημασια. Τα γραμματικά φαινομενα ειναι και αυτα μετρημενα στα δαχτυλα. Συντακτικό μπορείς να μάθεις εύκολα αλλά θέλει σίγουρα εξάσκηση καλή(προτείνω τις ασκήσεις του Πασχαλίδη). Τώρα όσο αφορά το γνωστό, μάθε εισαγωγές/ερμηνευτικά καλά και προσπάθισε να ''πιάσεις'' το νόημα του καθενός. Ο Αριστοτέλης πάνω κάτω τα ίδια λέει σε κάθε κείμενο και όλα μπορούν να συνδεθούν όσα λέει μεταξύ τους. Μην αγχώνεσαι πάνω από όλα υπάρχει χρόνος και φυσικά ζήτα επιπλέον υλικό από το φροντηστήριο σου.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά !

Θα ήθελα να ρωτήσω ιδίως αυτούς που έχουν περάσει από την διαδικασία των πανελληνίων αν και κατά πόσο είναι δυνατόν να καλυφθούν από τώρα εως τις πανελλήνιες τα (πολλά)κενά των αρχαίων που δυστυχώς πλέον έχουν συσσωρευθεί :fool: .Υπάρχει πλέον χρόνος;
Προσδιόρισε το είδος των κενών καθώς και το στόχο σου για τις πανελλήνιες.
 

Απροσάρμοστη

Νεοφερμένος

Η Απροσάρμοστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Κενά όσον αφορά το γνωστό ή το άγνωστο;
Βασικά και στα δυο...Στο γνωστό απ' την μια επειδή το αντιμετώπιζα τελείως λάθος προσπαθώντας να τα μάθω όλα απ' έξω από μετάφραση μέχρι ερμηνευτικά και απ' την άλλη στο άγνωστο παρουσιάζω δυσκολία στις μεταφράσεις αγνώστων και στο συντακτικό.
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Βασικά και στα δυο...Στο γνωστό απ' την μια επειδή το αντιμετώπιζα τελείως λάθος προσπαθώντας να τα μάθω όλα απ' έξω από μετάφραση μέχρι ερμηνευτικά και απ' την άλλη στο άγνωστο παρουσιάζω δυσκολία στις μεταφράσεις αγνώστων και στο συντακτικό.
Πρέπει να τα μαθαίνεις απέξω στο γνωστό αλλά πρέπει να κατανοείς και τι διαβάζεις. Το συντακτικό και οι μεταφράσεις είναι διάβασμα/εξοικείωση/πιστεύω και λίγη ''ευστροφία''.
 

Απροσάρμοστη

Νεοφερμένος

Η Απροσάρμοστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Πρέπει να τα μαθαίνεις απέξω στο γνωστό αλλά πρέπει να κατανοείς και τι διαβάζεις. Το συντακτικό και οι μεταφράσεις είναι διάβασμα/εξοικείωση/πιστεύω και λίγη ''ευστροφία''.
Προσπαθούσα να τα μαθαίνω απ'έξω και μου έπαιρνε αρκετή ώρα(γενικά δεν αποστηθίζω γρήγορα) και όταν το είπα στην καθηγήτρια μου, μου είπε πως δεν πρέπει να τα μαθαίνω απ'έξω αλλα να τα καταλαβαίνω και να τα λέω με δικά μου λόγια
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Προσπαθούσα να τα μαθαίνω απ'έξω και μου έπαιρνε αρκετή ώρα(γενικά δεν αποστηθίζω γρήγορα) και όταν το είπα στην καθηγήτρια μου, μου είπε πως δεν πρέπει να τα μαθαίνω απ'έξω αλλα να τα καταλαβαίνω και να τα λέω με δικά μου λόγια
Μήπως το διάβασμά σου δεν είναι ουσιαστικό; Εννοώ πως αν σε πολύ ωρα δεν μπορεις να μαθεις κατι οχι τοσο δυσκολο οσο τα ερμηνευτικα τοτε δεν διαβαζεις προσεκτικα, απλα κανεις αναγνωσεις. Επισης μην μαθαινεις μερικα παραθεματα που εχουν απο αλλους η κατι αλλα αρχαια που βαζουν, ειναι αχρηστα δεν καταλαβα ποτε το νοημα τους...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μήπως το διάβασμά σου δεν είναι ουσιαστικό; Εννοώ πως αν σε πολύ ωρα δεν μπορεις να μαθεις κατι οχι τοσο δυσκολο οσο τα ερμηνευτικα τοτε δεν διαβαζεις προσεκτικα, απλα κανεις αναγνωσεις. Επισης μην μαθαινεις μερικα παραθεματα που εχουν απο αλλους η κατι αλλα αρχαια που βαζουν, ειναι αχρηστα δεν καταλαβα ποτε το νοημα τους...
επιπλεον να δοκιμασεις να τρως καλυτερα, να περνεις καποιες βιταμινες, να κοιμασαι καλα... ολα ξεκινουν απο την υγεια μας❤
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top