Πανελλήνιες & φροντιστήριο

evitsaka

Νεοφερμένος

Η evitsaka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ!
Τι κάνετε; Έχω κάποιους προβληματισμούς περί φροντιστηρίων και πανελληνίων, έτσι θα ήθελα εάν γίνεται να αφιερώσετε λίγο χρόνο στο θέμα μου.
Είμαι μαθήτρια θεωρητικής κατεύθυνσης Γ' Λυκείου σε ελληνικό σχολείο στο εξωτερικό και τον Σεπτέμβριο φτάνει η στιγμή που θα δώσω πανελλήνιες. Είμαι επιμελής μαθήτρια, μου αρέσει το διάβασμα και προσπαθώ να καλύπτω ό,τι κενό υπάρχει. Το πρόβλημα μου είναι πως αγχώνομαι αρκετά για το θέμα "Πανελλήνιες" , επειδή στο εξωτερικό (τουλάχιστον εδώ που μένω και στην γύρω περιοχή) ,δεν έχω την δυνατότητα να γραφτώ σε κάποιο φροντιστήριο, γιατί δυστυχώς δεν υπάρχουν. Η μόνη λύση είναι το διαδικτυακό φροντιστήριο, το οποίο όμως όσο και να προσπαθώ, δεν με διευκολύνει στο διάβασμα και δεν μπορώ να συμφιλιωθώ με την ιδέα της εξ αποστάσεως διδασκαλίας. Τώρα , η ερώτησή μου είναι η εξής : Πιστεύετε πως μπορώ να τα καταφέρω και χωρίς έξτρα μαθήματα με κάποιον καθηγητή;
Επίσης, θα ήθελα να σημειώσω ότι θα εξεταστώ με τα παιδιά της ομογένειας, συνεπώς η βάση θα είναι χαμηλότερη για εμάς. Εννοείται όμως ότι δεν θέλω να γράψω έναν μέτριο βαθμό, ισχυρό μόνο για να περάσω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας, θα χαρώ να πάρω γνώμες!
 

γιω99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιω99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ!
Τι κάνετε; Έχω κάποιους προβληματισμούς περί φροντιστηρίων και πανελληνίων, έτσι θα ήθελα εάν γίνεται να αφιερώσετε λίγο χρόνο στο θέμα μου.
Είμαι μαθήτρια θεωρητικής κατεύθυνσης Γ' Λυκείου σε ελληνικό σχολείο στο εξωτερικό και τον Σεπτέμβριο φτάνει η στιγμή που θα δώσω πανελλήνιες. Είμαι επιμελής μαθήτρια, μου αρέσει το διάβασμα και προσπαθώ να καλύπτω ό,τι κενό υπάρχει. Το πρόβλημα μου είναι πως αγχώνομαι αρκετά για το θέμα "Πανελλήνιες" , επειδή στο εξωτερικό (τουλάχιστον εδώ που μένω και στην γύρω περιοχή) ,δεν έχω την δυνατότητα να γραφτώ σε κάποιο φροντιστήριο, γιατί δυστυχώς δεν υπάρχουν. Η μόνη λύση είναι το διαδικτυακό φροντιστήριο, το οποίο όμως όσο και να προσπαθώ, δεν με διευκολύνει στο διάβασμα και δεν μπορώ να συμφιλιωθώ με την ιδέα της εξ αποστάσεως διδασκαλίας. Τώρα , η ερώτησή μου είναι η εξής : Πιστεύετε πως μπορώ να τα καταφέρω και χωρίς έξτρα μαθήματα με κάποιον καθηγητή;
Επίσης, θα ήθελα να σημειώσω ότι θα εξεταστώ με τα παιδιά της ομογένειας, συνεπώς η βάση θα είναι χαμηλότερη για εμάς. Εννοείται όμως ότι δεν θέλω να γράψω έναν μέτριο βαθμό, ισχυρό μόνο για να περάσω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας, θα χαρώ να πάρω γνώμες!
Με συνέπεια και διάβασμα παλαιότερων θεμάτων μπορείς
Σου εύχομαι καλή επιτυχία
 

evitsaka

Νεοφερμένος

Η evitsaka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

ΘανάσοςG4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΘανάσοςG4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών Μακεδονίας. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ!
Τι κάνετε; Έχω κάποιους προβληματισμούς περί φροντιστηρίων και πανελληνίων, έτσι θα ήθελα εάν γίνεται να αφιερώσετε λίγο χρόνο στο θέμα μου.
Είμαι μαθήτρια θεωρητικής κατεύθυνσης Γ' Λυκείου σε ελληνικό σχολείο στο εξωτερικό και τον Σεπτέμβριο φτάνει η στιγμή που θα δώσω πανελλήνιες. Είμαι επιμελής μαθήτρια, μου αρέσει το διάβασμα και προσπαθώ να καλύπτω ό,τι κενό υπάρχει. Το πρόβλημα μου είναι πως αγχώνομαι αρκετά για το θέμα "Πανελλήνιες" , επειδή στο εξωτερικό (τουλάχιστον εδώ που μένω και στην γύρω περιοχή) ,δεν έχω την δυνατότητα να γραφτώ σε κάποιο φροντιστήριο, γιατί δυστυχώς δεν υπάρχουν. Η μόνη λύση είναι το διαδικτυακό φροντιστήριο, το οποίο όμως όσο και να προσπαθώ, δεν με διευκολύνει στο διάβασμα και δεν μπορώ να συμφιλιωθώ με την ιδέα της εξ αποστάσεως διδασκαλίας. Τώρα , η ερώτησή μου είναι η εξής : Πιστεύετε πως μπορώ να τα καταφέρω και χωρίς έξτρα μαθήματα με κάποιον καθηγητή;
Επίσης, θα ήθελα να σημειώσω ότι θα εξεταστώ με τα παιδιά της ομογένειας, συνεπώς η βάση θα είναι χαμηλότερη για εμάς. Εννοείται όμως ότι δεν θέλω να γράψω έναν μέτριο βαθμό, ισχυρό μόνο για να περάσω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας, θα χαρώ να πάρω γνώμες!

Καλησπέρα !

Αυτό που θα σου πω εγώ σαν υποψήφιος που έδωσε φέτος χωρίς φροντιστήριο από την ίδια κατεύθυνση με εσένα και εν τέλει πέτυχα τον στόχο μου (ΔΕΣ ΠΑΜΑΚ) , είναι ότι τα Φροντιστήρια δεν χρειάζονται.Αυτό που χρειάζεται είναι δουλειά , συνέπεια και πείσμα.Ειδικά στην κατεύθυνση μας, το αποτέλεσμα του κάθε υποψηφίου είναι σχεδόν ταυτόσημο της προσπάθειας που καταβάλλει , με τον παράγοντα ''τύχη'' να παίζει μικρότερο ρόλο.

Και αυτό γιατί , η θεωρητική χρειάζεται στείρα αποστήθιση (με εξαίρεση το άγνωστο).Έτσι , να έχεις στο νου σου πως ,όσο περισσότερο προσπάθησες , όσες περισσότερες επαναλήψεις έκανες, τόσες μεγαλύτερες οι πιθανότητες να πετύχεις τον στόχο σου.

Εάν θέλεις να σιγουρευτείς για την κατάσταση που βρίσκεσαι όσον αφορά το διάβασμα σου , μπορείς να ψάξεις μερικά διαδικτυακά διαγωνίσματα που υπάρχουν στην Ιστορία , τα Αρχαία και γενικά όλα τα μαθήματα (σου προτείνω το filologika).

Σου εύχομαι κουράγιο , επιτυχία και καλή μετέπειτα σταδιοδρομία σε ότι θέλεις να ακολουθήσεις !
 

evitsaka

Νεοφερμένος

Η evitsaka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
Μου έχουν πει και γνωρίζω πως τίθεται θέμα συνέπειας & συχνών επαναλήψεων, απλά ήθελα να πάρω και μια γνώμη από εδώ, έτσι ώστε να είμαι 100% σίγουρη για τις κινήσεις μου. Θα πορευτώ όπως και τα τελευταία χρόνια και ελπίζω να φτάσω αυτόν τον πολυπόθητο στόχο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.
Καλά λένε τα παιδιά. Η Θεωρητική βγαίνει εύκολα και χωρίς φροντιστήρια αν ειναι πειθαρχημένος ο υποψηφιος. Μεγάλη βάση σε Αρχαία γνωστό, ιστορία και κοινωνιολογία ( ή Λατινικά αν τα αλλάξουν ). Αυτά τα 3 μαθήματα με ποιοτικό και τακτικό διάβασμα βγαίνουν εύκολα ( ίσως και με λίγη εξάσκηση στη κριτική σκέψη για τις πηγές της Ιστορίας ). Το δύσκολο είναι το δίδυμο Αρχαία Άγνωστο και Έκθεση. Εκεί, θα ήταν καλή μια κάποια εξωτερική βοήθεια αλλά και πάλι δεν υπάρχει κάτι το ακατόρθωτο. Έχω ένα βοήθημα έκθεσης από το φροντιστήριο ( ΟΛΑ τα φροντιστήρια αυτό χρησιμοποιούν ) οπότε αν το χρειάζεσαι μπορώ να στο στείλω ταχυδρομικώς (?).
 

evitsaka

Νεοφερμένος

Η evitsaka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, αλλά δυστυχώς είμαι στο εξωτερικό και η μεταφορά θα είναι μία επιβάρυνση. Ίσως ακολουθήσω για αυτά τα δύο μαθήματα κάποιο φροντιστήριο, αλλά θα δω πώς θα εξελιχθώ στην συνέχεια την χρονιάς έτσι ώστε να έχω μία πιο ολοκληρωμένη άποψη.
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ!
Τι κάνετε; Έχω κάποιους προβληματισμούς περί φροντιστηρίων και πανελληνίων, έτσι θα ήθελα εάν γίνεται να αφιερώσετε λίγο χρόνο στο θέμα μου.
Είμαι μαθήτρια θεωρητικής κατεύθυνσης Γ' Λυκείου σε ελληνικό σχολείο στο εξωτερικό και τον Σεπτέμβριο φτάνει η στιγμή που θα δώσω πανελλήνιες. Είμαι επιμελής μαθήτρια, μου αρέσει το διάβασμα και προσπαθώ να καλύπτω ό,τι κενό υπάρχει. Το πρόβλημα μου είναι πως αγχώνομαι αρκετά για το θέμα "Πανελλήνιες" , επειδή στο εξωτερικό (τουλάχιστον εδώ που μένω και στην γύρω περιοχή) ,δεν έχω την δυνατότητα να γραφτώ σε κάποιο φροντιστήριο, γιατί δυστυχώς δεν υπάρχουν. Η μόνη λύση είναι το διαδικτυακό φροντιστήριο, το οποίο όμως όσο και να προσπαθώ, δεν με διευκολύνει στο διάβασμα και δεν μπορώ να συμφιλιωθώ με την ιδέα της εξ αποστάσεως διδασκαλίας. Τώρα , η ερώτησή μου είναι η εξής : Πιστεύετε πως μπορώ να τα καταφέρω και χωρίς έξτρα μαθήματα με κάποιον καθηγητή;
Επίσης, θα ήθελα να σημειώσω ότι θα εξεταστώ με τα παιδιά της ομογένειας, συνεπώς η βάση θα είναι χαμηλότερη για εμάς. Εννοείται όμως ότι δεν θέλω να γράψω έναν μέτριο βαθμό, ισχυρό μόνο για να περάσω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας, θα χαρώ να πάρω γνώμες!
Υπάρχουν πολλά διαδικτυακά φροντιστήρια στην Ελλάδα που τα επιλέγουν και πολλοι μαθητές στην Ελλάδα που μένουν μακριά (Πχ σε καποιο χωριο που δεν υπαρχει φροντιστήριο)
Μπορεις να κανεις κατι τετοιο !
 

evitsaka

Νεοφερμένος

Η evitsaka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλά διαδικτυακά φροντιστήρια στην Ελλάδα που τα επιλέγουν και πολλοι μαθητές στην Ελλάδα που μένουν μακριά (Πχ σε καποιο χωριο που δεν υπαρχει φροντιστήριο)
Μπορεις να κανεις κατι τετοιο !
Καλησπέρα, Δημήτρη.

Είχα ξεκινήσει πριν λίγο καιρό διαδικτυακό μάθημα. Δεν με βοήθησε καθόλου. Ένιωθα σαν να παρακολουθούσα κάποιο βιντεάκι. Έτσι, το παράτησα γιατί δεν ήθελα να χάσω ούτε χρόνο αλλά ούτε και χρήμα. Έχω πέσει με τα μούτρα στο διάβασμα, παλεύω με την αποστήθιση (άλλο και τούτο) και βλέπουμε ποιά κατεύθυνση θα πάρουν τα πράγματα . Με όλα αυτά που γίνονται αναρωτιέμαι εάν θα καταφέρουμε οι ομογενείς να κατέβουμε Ελλάδα για να δώσουμε...θα δείξει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top