Παιδαγωγικά vs Αγγλική Φιλολογία

Τι σχολή θα διαλέγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 8)
  • Αγγλική φιλολογία

    Ψήφοι: 5 62.5%
  • Παιδαγωγικό

    Ψήφοι: 3 37.5%

Celice

Νεοφερμένος

Η Celice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Παιδια εχω μπερδευτει.τι απο τα δυο λετε να δηλωσω?μετα τις πρωτες μου επιλογες φυσικα...που δυστυχως αν ανεβουν οι βασεις θα τις χασω...Ακούω γνώμες...Τhanks!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annapav.kal

Νεοφερμένος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
να φανταστω οι πρωτη σου επιλογη θα ειναι η νομικη.ποσα μορια εχεις?για να αποφασισεις καλη ιδεα θα ηταν να δεις τα μαθηματα που διδασκουν στο πανεπιστημιο στο παιδαγωγικο τμημα και στην αγγλικη φιλολογια και να διαλεξεις τη σχολη με τα πιο ενδιαφεροντα μαθηματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Είμαι σε ένα μεγάλο δίλημμα:(
Αν έχω γράψει όσο υπολογίζω, πιάνω και Παιδαγωγικά και Αγγλική Φιλολογία. Μου αρέσουν εξίσου και έτσι δεν μπορώ να αποφασίσω ποιο να βάλω ως πρώτη επιλογή. Μπορείτε να με βοηθήσετε; Τι θα επιλέγατε στη θέση μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
είναι υποχρεωτικό να σπουδάσει κανείς;
όλοι οι Έλληνες μαθητές, θέλουν να "σώσουν" την παγκόσμια επιστήμη; περίεργο...:hmm:

Βασικά θα σου πρότεινα να δεις και παρόμοια topics, όπου σε όλα αυτά λέμε ένα πράγμα. Να σπουδάσεις αυτό που θέλεις και αγαπάς. Μόνο έτσι θα πετύχεις στην ζωή σου, διότι θα κάνεις αυτό που θέλεις και όχι αυτό που "θέλει" το σύστημα (οικογένεια, κοινωνία, σόι,...κτλ). Δυστυχώς, οι περισσότεροι άνθρωποι δεν κάνουν αυτό που θέλουν πραγματικά, και η κοινωνία μας, γέμισε δυστυχισμένους, ωφελιμιστές, βαριεστημένους ανθρώπους από την ρουτίνα της καθημερινότητας γιατί επέλεξαν με βάση τα "πρότυπα". Δεν είχαν την ωριμότητα στα 18 τους, να σκεφτούν ότι οι σπουδές είναι προσωπική επένδυση, δηλ., ότι σπέρνεις παίρνεις. Το πτυχίο δεν είναι μαζικό, δηλ., δεν το μοιράζονται όλοι από κοινού. Ο καθένας κοιτάει πως θα ζωγραφίσει το μέλλον του. Σκέψου ότι αυτό που θα σπουδάζει θα πρέπει να σε "γεμίζει" σαν άνθρωπο για όλη την ζωή σου ή διαφορετικά, ότι θα μπορέσει να είναι η βάση, με κάποια μετεκπαίδευση να στραφείς σε κάποιο άλλο επάγγελμα, που μπορεί να εμφανιστεί ως "ευκαιρία" και να σε ελκύει περισσότερο τότε (στα 25, στα 30 σου). Όλοι αγωνιζόμαστε για κάτι καλύτερο. Δεν υπάρχουν τέλειες σχολές, τέλειες επιστήμες, τέλεια επαγγέλματα. Ο καθένας στρώνει μόνος του, το μέλλον του. Έτσι είναι η ζωή. Διατρέχουμε μια καμπύλη καθώς περνάει ο χρόνος t...μέχρι να γεράσουμε και να αποσυρθούμε, έχοντας βιώσει μια γεμάτη ζωή (εργασιακά, οικογενειακά,..κτλ). Σήμερα, όλα είναι ρευστά. Οπότε επέλεξε εκείνη την επιστήμη που να μην είναι τόσο εξειδικευμένη προπτυχιακά, ώστε μεταπτυχιακά να ειδικευτείς σε κάτι που να είναι in για εκείνη την χρονική περίοδο. Επίσης, αξιολόγησε την επιστήμη που θες να σπουδάσεις και με ένα ρεαλιστικό κριτήριο: Θες να έχεις φόρτο εργασίας; Δηλ., να μην μπορείς να κάνεις οικογένεια ή αν κάνεις οικογένεια να μιλάτε με "χαρτάκια" στο ψυγείο..και γενικά να μην έχεις χρόνο για σένα, για τον άντρα σου και για τα παιδιά σου; Θες να γίνεσαι λουρί στην δουλειά με καριέρες και άλλα συναφή και παχυλούς μισθούς, χωρίς ποιότητα προσωπικής ζωής; Διαλέγεις και παίρνεις. Η προσωπική μου γνώμη είναι οτι η επιστήμη εκείνη που συνδυάζει καλή και σίγουρη εργασία και ποιότητα ζωής, είναι της δασκάλας σε σχολείο του δημοσίου...και πόσο μάλλον εσύ που είσαι κοπέλα. Δες το από πολλές πλευρές. Η σημαντικότερη είναι η εργασιακή ασφάλεια (δεν έχεις άγχος να σε απολύσουν) και το περιβάλλον εργασίας ανθρώπινο και υγιεινό. Αηδιάζω να βλέπω, μεγαλοστελέχη τραπεζών ή μεγαλοερευνήτριες γυναίκες ηλικίας 40 ετών σιτεμένες και καμένες με αποτυχημένη προσωπική ζωή...και ενδιαφέροντα για το πως θα "φάνε" τα 5.000 ? μισθού, με κανέναν 20άρη...ερήμην συζύγου τους και οι οποίες να έχουν χάσει το νόημα της ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως θέλουν απλώς να μη μείνουν άνεργοι και να ασχοληθούν με κάτι που τους αρέσει.
Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δεν είδα κανένας να ασχολείται εργασιακά με χαρά με εκείνο που σπούδασε. Όλοι είναι μέσα στην κατήφια. Όσο είναι φοιτητές όλα μέλι γάλα...Η αγορά εργασίας έχει άλλους νόμους επιβίωσης.

Απάντησα τελικά στο ερώτημά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Δεν είδα κανένας να ασχολείται εργασιακά με χαρά με εκείνο που σπούδασε.

εγω δεν ειδα και πολλους να σπουδαζουν αυτο που "σπουδαζαν"

(ουτε καν να προτιθενται να το σπουδασουν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Έλενα, θα σου πω το εξής, που μπορεί να μη το έχεις σκεφτεί. Καταρχήν από αγγλική φιλολογία οι διέξοδοι είναι πολλές. Μπορείς να κάνεις ιδιαίτερα, να δουλέψεις σε φροντιστήρια, να διοριστείς είτε στην πρωτοβάθμια είτε στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση ως δασκάλα ή καθηγήτρια αγγλικών, αντίστοιχα. Μπορείς ακόμη να δουλέψεις και ως διερμηνέας αν έχεις τα προσόντα που ζητούνται. Από την άλλη τα παιδαγωγικά είναι μονόδρομος. Θα είσαι στο σχολείο μέχρι να συνταξιοδοτηθείς, άντε ή ακόμη και σε κάποιο γραφείο α'βαθμιας. Βέβαια αν ήμουν στη θέση σου δε θα το σκεφτόμουν καθόλου. Λατρεύω τα παιδιά, κυρίως των μικρότερων ηλικιών και γι' αυτό και θα δηλώσω δαγκωτό παιδαγωγικά αν βγάλω τα μόρια που χρειάζονται. Ελπίζω να βοήθησα κάπως... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Είναι ευκαφρόνητη μια δουλειά Ελενάκι arnea08 που να συνδυάζει και πολύ προσωπικό χρόνο για σένα και την οικογένειά σου; Αρκετά με την μόδα της εποχής. Θεωρώ ότι όπως πάμε, με τα όνειρα για "καριέρες" και τις πολλές δουλειές θα καταλήξουμε όπως οι βορειοευρωπαίοι με ψυχοφάρμακα ή σε ψυχιατρεία. Η ζωή είναι πολύ όμορφη αρκεί να ξέρεις να την ζήσεις. Ο άνθρωπος για να ζήσει δεν θέλει τόσα πολλά άχρηστα που εν τέλει σου χαλάνε την συναισθηματική και ψυχική ηρεμία. Έχω βαρεθεί να βλέπω ανθρώπους που τα έχουν όλα (καλές δουλειές, πισίνες, τζιπ, βίλλες,...κτλ) και να είναι δυστυχισμένοι εσωτερικά και "πεζοί" γονείς. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Εμένα αυτό που με γεμίζει είναι τα παιδιά! Γι' αυτό επιλέγω τα Παιδαγωγικά, αλλά και από την Αγγλική φιλολογία θα μπορώ να διδάσκω σε παιδιά!
Σκέφτομαι επίσης το δημόσιο για τους λόγους ακριβώς που επισήμανες κι εσύ, δηλαδή θέλω να έχω ένα σίγουρο μισθό και να μπορώ να αφιερώνω χρόνο στην οικογένειά μου. Απλά δεν μπορώ να επιλέξω ανάμεσα σ' αυτά τα δύο.:confused:

Elenaki, αυτά που λες με έχουν βάλει σε δίλημμα, γιατί κι εγώ αρχικά μόνο δασκάλα είχα σκοπό να δηλώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Εγώ προτείνω να περιμένεις να δεις τα μόρια που θα βγάλεις, να γράψεις και το ειδικό σου και μετά αποφασίζεις. Απλώς δες το αλλιώς: όταν μεγαλώσεις θα μπορείς να κάνεις με παιδιά δημοτικού ή θα περιμένεις πότε να τελειώσεις το 8ωρο σου? Θα μου πεις πώς να το ξέρω αυτό από τώρα. Εγώ πιστεύω πως δε θα φτάσω σ' αυτό το σημείο γι' αυτό και θα δηλώσω παιδαγωγικά. Αν όμως έχεις τέτοιες υπόνοιες προτείνω να διαλέξεις αγγλική φιλολογία που κάλλιστα θα μπορείς να μετακινηθείς στη β'βαθμια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Τα λατρεύω τα παιδάκια, έχω κόλλημα, δε νομίζω να φτάσω σε τέτοιο σημείο που λες!
Το άλλο που σκέφτομαι είναι μήπως δεν μπορέσουμε να διοριστούμε ως δάσκαλοι, διότι τελειώνουν πάρα πολλοί τα τελευταία χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Έλενα, θα σου πω το εξής, που μπορεί να μη το έχεις σκεφτεί. Καταρχήν από αγγλική φιλολογία οι διέξοδοι είναι πολλές. Μπορείς να κάνεις ιδιαίτερα, να δουλέψεις σε φροντιστήρια, να διοριστείς είτε στην πρωτοβάθμια είτε στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση ως δασκάλα ή καθηγήτρια αγγλικών, αντίστοιχα. Μπορείς ακόμη να δουλέψεις και ως διερμηνέας αν έχεις τα προσόντα που ζητούνται. Από την άλλη τα παιδαγωγικά είναι μονόδρομος. Θα είσαι στο σχολείο μέχρι να συνταξιοδοτηθείς, άντε ή ακόμη και σε κάποιο γραφείο α'βαθμιας. Βέβαια αν ήμουν στη θέση σου δε θα το σκεφτόμουν καθόλου. Λατρεύω τα παιδιά, κυρίως των μικρότερων ηλικιών και γι' αυτό και θα δηλώσω δαγκωτό παιδαγωγικά αν βγάλω τα μόρια που χρειάζονται. Ελπίζω να βοήθησα κάπως... :D

O καθένας με proficiency μπορεί να κάνει τα παραπάνω.;)Δεν εχει τόσο τρελό χρήμα όσο λέγεται η Αγγλική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
O καθένας με proficiency μπορεί να κάνει τα παραπάνω.;)Δεν εχει τόσο τρελό χρήμα όσο λέγεται η Αγγλική.

δεν αντιλέγω καλέ...
Έλενα, τα περισσότερα επαγγέλματα είναι κορεσμένα, ή τέλος των πάντων θα έχουν κορεστεί στα επόμενα χρόνια. Κοίταξε να επιλέξεις αυτό που σ' αρέσει κι αγαπάς κι από εκεί και πέρα αν το θες πραγματικά, μη φοβάσαι, δε θα χαθείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Μακάρι να είναι έτσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
δεν αντιλέγω καλέ...
Έλενα, τα περισσότερα επαγγέλματα είναι κορεσμένα, ή τέλος των πάντων θα έχουν κορεστεί στα επόμενα χρόνια. Κοίταξε να επιλέξεις αυτό που σ' αρέσει κι αγαπάς κι από εκεί και πέρα αν το θες πραγματικά, μη φοβάσαι, δε θα χαθείς...
Καταλαβαίνω απλά έκρινα σκόπιμο να το πω μιας και γνωρίζω 5 πράγματα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Ξέρεις αν διορίζονται γρήγορα στα σχολεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Είμαι σε ένα μεγάλο δίλημμα:(
Αν έχω γράψει όσο υπολογίζω, πιάνω και Παιδαγωγικά και Αγγλική Φιλολογία. Μου αρέσουν εξίσου και έτσι δεν μπορώ να αποφασίσω ποιο να βάλω ως πρώτη επιλογή. Μπορείτε να με βοηθήσετε; Τι θα επιλέγατε στη θέση μου;

Αν έχεις κοντινό συγγενικό πρόσωπο που έχει φροντιστήριο αγγλικών να πας αγγλική φιλολογία σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση να πας παιδαγωγικά.
και αυτό το λέω γιατι στο δημόισιο πολύ πιο δύσκολα διορίζεσαι με αγγλική φιλολογία και στον ιδιωτικό τομέα θα έχεις πολυ μεγάλο ανταγωνισμό (αφού έχουν δικαίωμα να διδάξουν και οι κατόχοι proficiency.

Tην γνώμη μου λέω (εσυ μπορει να εχεις διαορετική) παρόλα αυτά αφού σου αρέσουν και τα 2 εξίσου πιστεύω πως πρέπει να ακολουθήσεις την συμβουλη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
O καθένας με proficiency μπορεί να κάνει τα παραπάνω.;)Δεν εχει τόσο τρελό χρήμα όσο λέγεται η Αγγλική.
δεν πληρωνόμαστε τα ίδια λεφτά όμως.
Και επίσης το Αγγλικό δεν σχετίζεται μόνο με τη διδασκαλία, μπορείς να κάνεις τα πάντα, ακόμα και για μεταπτυχιακό στα οικονομικά μας παίρνουνε. Πέρα από κει, κάνε ότι σ' αρέσει, στο παιδαγωγικό είναι σίγουρα πιο δύσκολα να περάσεις αλλά θα πάρεις πιο εύκολα πτυχίο γιατί είναι πολύ πιο εύκολη σχολή απ τη δικιά μας. Αν θέλεις πραγματικά Αγγλικό, κοίταξε το επίπεδο σου γιατί αν δεν είναι τουλάχιστον προφ, θα ανταπεξέλθεις πολύ δύσκολα, ξέρω ΠΟΛΛΕΣ τέτοιες περιπτώσεις. Ενώ στο παιδαγωγικό όπως και να το κάνουμε, διαβάζεις, γράφεις, και παιρνεις και βαθμό:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ferenikirodo

Νεοφερμένος

Η ferenikirodo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σπούδασα αγγλική φιλολογία και ό,τι θες μπορώ να σε βοηθήσω. Το τμήμα είναι πολύ ενδιαφέρον και επίσης να ξέρεισ ότι δεν έμεινα άνεργη ούτε 1 εβδομάδα...απο τότε τρέχω...και σε σχολέιο με κάλεσαν από την πρώτη χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top