Πάω Β' Λυκείου: σκέφτομαι να σπουδάσω Ιατρική

mariay

Νεοφερμένος

Η mariay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Είμαι η Μαρία και παω 2α λυκειου. Από το γυμνάσιο σκεφτόμουν να ασχοληθώ με την ιατρική. Το θεμα ειναι οτι δεν ειμαι 100% σίγουρη καθώς κάτι με φοβίζει και με κρατάει πίσω. Βρισκω το επάγγελμα αυτό πολύ ενδιαφέρον αλλα και επίφοβο. Χρειάζεται πολύ δίαβασμα οχι για να μπεις σε μια σχολή αλλά στην καλύτερη. Και να επιτύχεις σε αυτήν την σχολή. Γενικά είμαι καλή μαθήτρια με καλούς βαθμούσ αλλά δεν θέλω να περάσω κάπου μέτρια. Και όλη αυτή η πίεση του διαβάσματος και της συνέπειας με αγχώνει και με κάνει να αμφιβάλλω παρόλο που η ιδέα να ασχοληθώ με την ιατρική με συναρπάζει και με ενθουσιάζει. Τι λέτε λοιπόν αξίζει τόσο άγχος και αν ναι πως μπαίνω σε πρόγραμμα για να ετοιμαστώ για ότι με περιμένει?
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Είμαι η Μαρία και παω 2α λυκειου. Από το γυμνάσιο σκεφτόμουν να ασχοληθώ με την ιατρική. Το θεμα ειναι οτι δεν ειμαι 100% σίγουρη καθώς κάτι με φοβίζει και με κρατάει πίσω. Βρισκω το επάγγελμα αυτό πολύ ενδιαφέρον αλλα και επίφοβο. Χρειάζεται πολύ δίαβασμα οχι για να μπεις σε μια σχολή αλλά στην καλύτερη. Και να επιτύχεις σε αυτήν την σχολή. Γενικά είμαι καλή μαθήτρια με καλούς βαθμούσ αλλά δεν θέλω να περάσω κάπου μέτρια. Και όλη αυτή η πίεση του διαβάσματος και της συνέπειας με αγχώνει και με κάνει να αμφιβάλλω παρόλο που η ιδέα να ασχοληθώ με την ιατρική με συναρπάζει και με ενθουσιάζει. Τι λέτε λοιπόν αξίζει τόσο άγχος και αν ναι πως μπαίνω σε πρόγραμμα για να ετοιμαστώ για ότι με περιμένει?
Αν είναι το όνειρό σου να γίνεις γιατρός τότε φυσικά και αξίζει. Ο πιο σίγουρος τρόπος να πετύχεις σε κάτι άλλωστε είναι να σε συναρπάζει, κάτι που στην περίπτωσή σου, όπως την περιγράφεις, ισχύει. Μπορείς πάντα να τσεκάρεις και τα προγράμματα σπουδών κάθε σχολής που πιθανό να σε ενδιαφέρει για να κατατοπιστείς πληρως. Τώρα, όσον αφορά την προετοιμασία, το σημαντικότερο κατ εμε είναι να βρεις ενα πρόγραμμα διαβάσματος που θα σου ταιριάζει. Να βρεις ποιες ώρες ας πούμε την ημέρα είσαι πιο παραγωγική για να διαβάζεις, με ποιον τρόπο(πχ αν σε βοηθάει να καταγράφεις αυτά που έχεις να κάνεις μέσα στη μέρα), πάντα όμως με μέτρο ό,τι κάνεις γιατί αν καείς στο διάβασμα από φέτος, του χρόνου είναι πολύ πιθανό να κλατάρεις. Και το κυριότερο, όχι άγχος. Εύκολο να το λες, δύσκολο να το κάνεις το ξέρω, όμως προσπάθησε όσο γίνεται να το διατηρήσεις σε φυσιολογικά επίπεδα, ώστε να είναι παραγωγικό και να μη σε καταστρέψει.
Ελπίζω να βοήθησα. Ερώτηση: έχεις σκοπό να κάνεις φροντιστηριακά μαθήματα φέτος ή γενικά να έχεις κάποια βοήθεια εκτός σχολείου;
 

mariay

Νεοφερμένος

Η mariay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές. Και όσο για την ερώτηση αν κανω μαθήματα φροντηστιριακα ναι κανω. Φυσική χημεια βιολογία. Και στα τρία μαθήματα μέσα στην χρόνια θα ξεκινήσω ύλη της Γ λυκείου
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές. Και όσο για την ερώτηση αν κανω μαθήματα φροντηστιριακα ναι κανω. Φυσική χημεια βιολογία. Και στα τρία μαθήματα μέσα στην χρόνια θα ξεκινήσω ύλη της Γ λυκείου
Προσωπικά θα σου πρότεινα να κάνεις και στην έκθεση, αν φυσικά υπάρχει η οικονομική δυνατότητα. Θα είναι βοηθητικά πιστεύω, ειδικά για έναν τέτοιο στόχο.
Με συστηματικό, μεθοδικό διάβασμα και πολλή υπομονή μπορείς να τα καταφέρεις. Μη φοβάσαι, έχεις αρκετό καιρό μπροστά σου. ;)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,518 μηνύματα.
Ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές. Και όσο για την ερώτηση αν κανω μαθήματα φροντηστιριακα ναι κανω. Φυσική χημεια βιολογία. Και στα τρία μαθήματα μέσα στην χρόνια θα ξεκινήσω ύλη της Γ λυκείου
Οπως λεει και το κοριτσι magigi στην ελλαδα γιατρος δεν γινεσαι αν δεν γραψεις αριστα γλωσσα.
Γεγονος ειναι οτι οι γιατροι πρεπει να εχουν καλη ευελιξια στην γλωσσα ωστε να λενε το σωστο αλλα σε γλωσσα που εσυ δεν καταλαβαινεις.
 

mariay

Νεοφερμένος

Η mariay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ξεχασα να αναφέρω ότι κανω έκθεση και λογοτεχνία. Ευχαριστω πολύ όμως
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Είμαι η Μαρία και παω 2α λυκειου. Από το γυμνάσιο σκεφτόμουν να ασχοληθώ με την ιατρική. Το θεμα ειναι οτι δεν ειμαι 100% σίγουρη καθώς κάτι με φοβίζει και με κρατάει πίσω. Βρισκω το επάγγελμα αυτό πολύ ενδιαφέρον αλλα και επίφοβο. Χρειάζεται πολύ δίαβασμα οχι για να μπεις σε μια σχολή αλλά στην καλύτερη.

Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω, με τι κριτήριο απέρριψες ενδεχόμενα τόσα άλλα επαγγέλματα άλλων επιστημών και επιλέγεις την ιατρική; Τι δεν έχει ένα επάγγελμα για παράδειγμα ενός γεωφυσικού; Το δοκίμασες και με αυτή την εμπειρία κλείνεις προς την ιατρική; Έζησες από κοντά το επάγγελμα του γιατρού σε όλες τις καθημερινές μορφές του με τις δυσκολίες του;
 

mariay

Νεοφερμένος

Η mariay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πριν αποφασίσω σε αυτήν την ιδέα έψαξα πολύ Καλα επαγγέλματα πάνω στο τομέα φυσικές επιστήμες κλπ. Εμενα πρωσοπικα μ μαρεσει η ιδέα να ασχολουμε και να μελετώ το ανθρώπινο σώμα. Ένας γεωφυσικος ασχολείται με εντελώς διαφορετικό τομέα από αυτόν της ιατρικής που Εμενα δεν με ελκύει καθόλου. Η απόφαση μου δεν είναι επιπόλαια ούτε την πηρα έτσι στο άκυρο. Δεν μπορω φιλε μου να δοκιμάσω κανένα επάγγελμα καθώς είμαι 16 αλλά είμαι σίγουρη ότι ο γεωφυσικος δν θα μαρεσει κ ούτε κτ άλλο. Εσυ μπορεί να έχεις διαφορετική οπτική πάνω σε αυτό το θέμα αλλά εγώ είμαι κάθετη στην απόφαση μ και σίγουρη
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,518 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω, με τι κριτήριο απέρριψες ενδεχόμενα τόσα άλλα επαγγέλματα άλλων επιστημών και επιλέγεις την ιατρική; Τι δεν έχει ένα επάγγελμα για παράδειγμα ενός γεωφυσικού; Το δοκίμασες και με αυτή την εμπειρία κλείνεις προς την ιατρική; Έζησες από κοντά το επάγγελμα του γιατρού σε όλες τις καθημερινές μορφές του με τις δυσκολίες του;
ε τωρα τι να κανει το κοριτσι ,,αυτο το επαγγελμα του προεβαλε η κοινωνια αυτο επελεξε.
Δεν πειραζει εχουμε ελειψη απο καλους ελληνες γιατρους και της το ευχομαι.
Μην ξεχνας οτι εμεις ακομα δουλευουμε με νοοτροπεια Διαφανιου ακομα.
Ξερουμε δασκαλο ,παπα, γιατρο, δικηγόρο και μηχανικο (πολιτικο μηχανικο)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
@Samael τι άποψη έχεις;
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω, με τι κριτήριο απέρριψες ενδεχόμενα τόσα άλλα επαγγέλματα άλλων επιστημών και επιλέγεις την ιατρική; Τι δεν έχει ένα επάγγελμα για παράδειγμα ενός γεωφυσικού; Το δοκίμασες και με αυτή την εμπειρία κλείνεις προς την ιατρική; Έζησες από κοντά το επάγγελμα του γιατρού σε όλες τις καθημερινές μορφές του με τις δυσκολίες του;
Κλ άμα ήταν έτσι κανεις δε θα μπορούσε να αποφασίσει να βάλει ένα στόχο. Δηλαδή για να επιλέξουμε μια σχολη πρέπει να έχουμε ασχοληθεί με το αντικείμενο όλων για να απορριψουμε μερικές και να σκεφτούμε παραπάνω άλλες? Αυτό σκεφτόμουν και γω, Ιδανικό σενάριο, αλλά αδύνατο για τα ελληνικά δεδομένα. Σκέψου ότι και μαθηματικά και φυσικές που κάνουμε τα προβλήματα δεν είναι εμπνευσμένα από προβλήματα απο τον πραγματικό κόσμο(πχ κάτι που θα συναντούσε ένας ηλεκτρολόγος μηχανικός ώστε να δεις αν θα γούσταρες ημμυ) αλλά είναι σε φάση έστω μια συνάρτηση ... Οπότε δε μπορείς να δεις τι κλίσεις έχεις. Επαγγελματικό προσανοτλισμος 0 ενώ όμιλοιπχ ρομποτικής υπάρχουν σε ελάχιστα σχολεία κυρίως ιδιωτικά για να ανακαλύψεις τα ενδιαφέροντα σου.
Έτσι όπως το βλέπω εγώ διαβάζεις πρώτα για τα επαγγέλματα βρίσκεις αυτά που σε συναρπαζουν (έστω φανομενικα) και μετά τα κάνεις ως χομπι εμβαθυνοντας λίγο να δεις αν όντως το έχεις και σου αρέσει στη πράξη
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Από την εικόνα όμως των Ελληνικών νοσοκομείων και μόνο, δεν νομίζω ότι κάποιος θα τρελαινόταν να εργάζεται σε ένα ανθυγιεινό περιβάλλον με μικρόβια, ασθενείς σε διαδρόμους, σκουριασμένη υποδομή, γύφτους να δίνουν ρεσιτάλ αρχαίου δράματος στο διάδρομο κτλ. Η τράπεζα για παράδειγμα φαίνεται πολύ πιο ωραίο και καθαρό περιβάλλον εργασίας.
 

mariay

Νεοφερμένος

Η mariay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πρώτων από όσο ξερω είτε δουλεύεις σε νοσοκομεία είτε σε κλινικές είτε σε δικό σου γραφείο. Βέβαια υπαρχουν πάντα κ η δυνατότητα να πας στο εξωτερικό να συνεχίσει κάποιος τις σπουδές του
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,217 μηνύματα.
@Samael τι άποψη έχεις;
Συμφωνώ μαζί σου. Κατ'εμέ το καλύτερο είναι κανείς να διαβάζει με προσήλωση και ταυτόχρονα να ψάχνει συνεχώς μέχρι την ημέρα του μηχανογραφικού τις σχολές. Συνεχώς όμως. Δεν διασφαλίζει αυτό φυσικά οτι θα επιλέξεις απαραίτητα το καλύτερο για εσένα, αλλά αυξάνει σημαντικά τις πιθανότητες σου να καταλήξεις σε μια σχολή συνειδητοποιημένα.

Να σημειώσω εδώ οτι και εμείς κάποτε υπήρξαμε 16 και 17 χρονών και αντιμετωπίσαμε τα ίδια διλλήματα. Τα σημερινά 17χρονα εκφράζουν πολύ περίεργες απόψεις όμως, π.χ. πιστεύουν οτι για να πας ημμυ πρέπει να έχεις κάνει προγραμματισμό απο το σχολείο, οτι ασχολείσαι με πρίζες, οτι στο φυσικό και στο μαθηματικό περνάνε παιδιά τα οποία δεν είναι καλοί μαθητές και απέτυχαν να μπουν οπουδήποτε αλλού, οτι βγαίνουν μόνο καθηγητές κτλπ.

Είναι πραγματικά κρίμα που τα παιδιά δεν ψάχνονται. Έχουν το internet το πιο γαμάτο εργαλείο στην ιστορία της ανθρωπότητας για να βρουν άπειρες πληροφορίες για την κάθε σχολή, και συγκεκριμένα για το κάθε επιστημονικό αντικείμενο και όμως δεν το αξιοποιούν. Προτιμάνε να ρωτάνε τους καθηγητές τους στα φροντιστήρια. Δεν κατανοώ τον λόγο που έχουν μια αντιμετώπιση λες και ξέρουν. Εμείς ΔΕΝ ξέραμε, ψάξαμε όμως και μάθαμε.

Ως προς το ερώτημα που θέτει η θεματοθέτρια. Εαν δεν είσαι διατεθειμένη να διαβάσεις πολύ και φοβάσαι να αναλάβεις ευθύνες, απλούστατα μην γίνεις γιατρός, δεν είναι ντροπή. Δεν είναι φτιαγμένος όλος ο κόσμος για όλες τις δουλειές. Όχι με την έννοια οτι δεν μπορεί να τις κάνει αλλά οτι θα ζοριστεί γιατί ενδεχομένως να μην είναι συμβατή η προσωπικότητα του. Η ιατρική έχει διάβασμα, πάρα πάρα πολύ διάβασμα, Και είναι λογικό. Για να καλείσαι γιατρός πρέπει να έχεις ένα x σετ γνώσεων. Στην ιατρική αυτό το σετ είναι μεγάλο λόγω της φύσης του αντικειμένου. Οπότε εαν θες τόσο πολύ να γίνεις γιατρός, θα το μάθεις, ειδάλλως δεν θα γίνεις, τόσο απλά. Το οποίο σημαίνει οτι αυτός ο κόπος αρκετές φορές(ευελπιστώ όχι πάντα) θα σημαίνει οτι θα πρέπει να περιορίζεις λίγο παραπάνω απο άλλους ανθρώπους τον ελεύθερο σου χρόνο και τις εξόδους σου(ενόψει ή κατά την διάρκεια μιας εξεταστικής) αλλά και μέσα στο εξάμηνο.

Ως προς την συνέπεια , θα πω τα ίδια. Το επάγγελμα αυτό όπως και μερικά άλλα χρειάζεται συνέπεια και υπευθυνότητα ειδάλλως μπορεί να βλάψεις κόσμο άμεσα ή έμμεσα(λόγω κακής κρίσης/διάγνωσης). Είσαι 16 δεν έχει πολύ νόημα αυτή την στιγμή να αγχώνεσαι too much για αυτό το κομμάτι. Ακόμα και αργότερα κανείς δεν θα ρίξει όλο το βάρος πάνω σου. Θα αποκτάς εμπειρία και θα αναλαμβάνεις περισσότερες ευθύνες σιγά σιγά. Είμαι συνεπής σημαίνει κυρίως οτι φέρομαι επαγγελματικά, και αντιλαμβάνομαι πλήρως την σημασία και την σοβαρότητα των πράξεων μου αλλά και των ευθυνών που έχω τόσο ως προς τι πρέπει να κάνω όσο και ως προς το τι δεν πρέπει να κάνω. Επίσης σημαίνει οτι καταλαβαίνω ποιες είναι οι υποχρεώσεις μου. Δεν είναι τόσο δύσκολο ή τρομακτικό όσο ακούγεται το θέμα της συνέπειας επομένως. Απλά πρέπει να είσαι σωστός και τυπικός, όχι μια μέρα αλλά κάθε μέρα(εδώ είναι το δύσκολο).
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Είμαι η Μαρία και παω 2α λυκειου. Από το γυμνάσιο σκεφτόμουν να ασχοληθώ με την ιατρική. Το θεμα ειναι οτι δεν ειμαι 100% σίγουρη καθώς κάτι με φοβίζει και με κρατάει πίσω. Βρισκω το επάγγελμα αυτό πολύ ενδιαφέρον αλλα και επίφοβο. Χρειάζεται πολύ δίαβασμα οχι για να μπεις σε μια σχολή αλλά στην καλύτερη. Και να επιτύχεις σε αυτήν την σχολή. Γενικά είμαι καλή μαθήτρια με καλούς βαθμούσ αλλά δεν θέλω να περάσω κάπου μέτρια. Και όλη αυτή η πίεση του διαβάσματος και της συνέπειας με αγχώνει και με κάνει να αμφιβάλλω παρόλο που η ιδέα να ασχοληθώ με την ιατρική με συναρπάζει και με ενθουσιάζει. Τι λέτε λοιπόν αξίζει τόσο άγχος και αν ναι πως μπαίνω σε πρόγραμμα για να ετοιμαστώ για ότι με περιμένει?
Παρ'όλο που διάβασα τα μηνύματα σου και φαίνεται να το έχεις ψάξει γενικά για αυτή τη σχολή, εγώ μόλις παρατήρησα το επισημασμένο χωρίο στο αρχικό σου μήνυμα. Τι εννοείς ακριβώς λέγοντας ότι δε θες να περάσεις κάπου μέτρια;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,888 μηνύματα.
Εαν θελετε να γινετε καλοι ιατροι και (πολιτικοι) μηχανικοι στην Ελλαδα πρωτα απο ολα πρεπει να εχετε καλη αντιληψη περι της νομικης επιστημης.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Πριν αποφασίσω σε αυτήν την ιδέα έψαξα πολύ Καλα επαγγέλματα πάνω στο τομέα φυσικές επιστήμες κλπ. Εμενα πρωσοπικα μ μαρεσει η ιδέα να ασχολουμε και να μελετώ το ανθρώπινο σώμα. Ένας γεωφυσικος ασχολείται με εντελώς διαφορετικό τομέα από αυτόν της ιατρικής που Εμενα δεν με ελκύει καθόλου. Η απόφαση μου δεν είναι επιπόλαια ούτε την πηρα έτσι στο άκυρο. Δεν μπορω φιλε μου να δοκιμάσω κανένα επάγγελμα καθώς είμαι 16 αλλά είμαι σίγουρη ότι ο γεωφυσικος δν θα μαρεσει κ ούτε κτ άλλο. Εσυ μπορεί να έχεις διαφορετική οπτική πάνω σε αυτό το θέμα αλλά εγώ είμαι κάθετη στην απόφαση μ και σίγουρη

Δεν χρειάζεται να περάσεις ιατρική για να ασχοληθείς και να μελετήσεις το ανθρώπινο σώμα. Και από βιολογικό φαρμακευτική και άλλες σχολές μπορείς να το κάνεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top