Οι απόφοιτοι των ΙΕΚ θα εισάγονται στα Πανεπιστήμια

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Παιδιά εγώ μετά από αυτό τα έχω δει ΟΛΑ πλέον...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Μηπως ειρθε η ωρα να καταργηθουν οι πανελληνιες?

 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ φυσικά και διαφωνώ με αυτό, αλλά νομίζεις ότι είναι εύκολο να εισαχθούν στα Πανεπιστήμια? Θα πρεπει να τελειωσουν το ΙΕΚ, να δωσουν κατι εξετασεις στον ΕΟΠΠΕΠ και αν απο εκει περασουν, τοτε να δωσουν κατατακτηριες. Εκτος αν αυξησουν το ποσοστο. Αλλα πραγματικα τα εχω δει ολα. Ανοιξα και εγω θεμα δεν το ηξερα οτι θα το ανεβασεις
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Συγγνώμη δηλαδή θα πρέπει να δώσουν και εξετάσεις και κατατακτήριες? ποιος ο λόγος να μην δώσουν απευθείας Πανελλαδικές ρε παιδιά?
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Συγγνώμη δηλαδή θα πρέπει να δώσουν και εξετάσεις και κατατακτήριες? ποιος ο λόγος να μην δώσουν απευθείας Πανελλαδικές ρε παιδιά?

Προφανώς δεν πέτυχαν στις πανελλαδικές στην σχολή προτιμησής τους γι'αυτό πήγαν ΙΕΚ.

Εγώ σκέφτομαι το άλλο...σε λίγα χρόνια θα δίνουν δικαίωμα στους απόφοιτους ΙΕΚ για Μεταπτυχιακό και Διδακτορικό...θα έχει φάση άμα γίνει...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Παιδιά, ας μπαίνουν και από το δημοτικό άμα λάχει να 'ούμε. Με αυτή την κυβέρνηση σπάμε πλάκα, όπως για 40 χρόνια. :smoke:
 

hirasawayui

Νεοφερμένος

Ο hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Πόσες βάσεις με 4-5 χιλιάδες μόρια με αποτέλεσμα να σπουδάζουν όλοι/ες, ε, τώρα θα σπουδάζουν και αυτοί που δεν σπούδαζαν να δέσει το γλυκό. Η ισοπέδωση των πτυχίων και των σπουδών συνεχίζεται. Σκοιλ ελικικού και τα μυαλά στα κάγκελα:dash1::dizzy2:
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ δεν έχουν πει τι θα γίνει με τους απόφοιτους ΤΕΙ και τα πτυχία τους και αυτοί το χαβά τους.

Δίνουν προτεραιότητα στα κολλέγια και στα ΙΕΚ
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Εδω με 17.000 ευρουλακια το χρονο γινεσαι γιατρος ακουραστα και με βαθμο που θα ζηλευαν και οι πλεον αριστοι του ΕΚΠΑ, ΑΠΘ κτλπ. Τα ΙΕΚ μας μαραναν...
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Το ίδιο (σχεδόν) συμβαίνει και στην Αγγλία όμως με τα btec. Ωστόσο,το να δώσεις για πιστοποίηση δεν είναι και τόσο απλό,αν αναφέρουμε κιόλας ότι δεν γίνονται κάθε χρόνο οι εξετάσεις πιστοποίησης.
Αν θέλουν τα παιδιά,γιατί να μην μπουν. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα τελειώσουν και θα πάρουν και πτυχίο όμως. Βέβαια,το ίδιο συμβαίνει και στα ιδιωτικά πανεπιστήμια του κόσμου που , Ναι μεν μπαίνουν στα πανεπιστήμια/κολέγια,αλλά δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν και στην τελική τα παρατάνε.
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Και μετά κάποιοι κράζουν την Ρουμανία και την Βουλγαρία... τα ίδια χάλια έχουμε, μην πω και χειρότερα :down::down:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Το ίδιο (σχεδόν) συμβαίνει και στην Αγγλία όμως με τα btec. Ωστόσο,το να δώσεις για πιστοποίηση δεν είναι και τόσο απλό,αν αναφέρουμε κιόλας ότι δεν γίνονται κάθε χρόνο οι εξετάσεις πιστοποίησης.
Αν θέλουν τα παιδιά,γιατί να μην μπουν. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα τελειώσουν και θα πάρουν και πτυχίο όμως. Βέβαια,το ίδιο συμβαίνει και στα ιδιωτικά πανεπιστήμια του κόσμου που , Ναι μεν μπαίνουν στα πανεπιστήμια/κολέγια,αλλά δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν και στην τελική τα παρατάνε.

Εδώ παρουσιάζεις μια διαφορά κουλτούρας. Στις ξένες κοινωνίες, οι νέοι αποδέχονται να μην μπορούν να τελειώσουν το Πανεπιστήμιο. Είναι κάτι στις ανθρώπινες δυνατότητες να μην σπουδάσει ή να μην μπορεί να σπουδάσει κάποιος στο Πανεπιστήμιο.

Στην Ελλάδα τι συμβαίνει; Καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα...ότι δεν είσαι πτυχιούχος. Εδώ γίνεται τόση προσπάθεια και για κάθε είδους πιστοποίηση του μπιπ για το "γαμώτο" της ανωτερότητας έναντι του υποθετικού άλλου που υποθετικά θα φάει τη θέση με τα μόρια στο υποθετικό δημόσιο. :down: :smoke:
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Οταν βλέπετε να γράφει "να εισάγονται υπό προϋποθέσεις", "τους όρους θα ορίζουν τα ίδια τα Πανεπιστήμια" και κυρίως "σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες" (κι εγώ πήρα σήμερα μια πληροφορία από τη φουρνάρισσα αλλά δεν της έδωσα σημασία), να κρατάτε μικρό καλάθι.
΄Οταν νομοθετηθεί τα ξαναλέμε.
Πάντως αν γίνει, εγώ σας δηλώνω ότι θα τα σκίσω τα χαρτιά μου.
Θέλω να ξεχωρίζω από τη μάζα βρε αδερφέ!
Θα λένε όλοι ότι έχουν πτυχίο κι εγώ θα λέω ότι δεν έχω.
Θέλω να παρατηρήσω αντιδράσεις! :lol::lol::lol:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,776 μηνύματα.
Γιατί διαμαρτύρεστε. Κανονικά τα παιδιά των ΙΕΚ έπρεπε να έχουν και κάποια μορφής bonus στις κατακτήριες γιατί για αυτούς που προέρχονται από πανεπιστήμια, ΤΕΙ ήδη έχουν χρεώσει το δημόσιο αρκετά ευρώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Γιατί διαμαρτύρεστε. Κανονικά τα παιδιά των ΙΕΚ έπρεπε να έχουν και κάποια μορφής bonus στις κατακτήριες γιατί για αυτούς που προέρχονται από πανεπιστήμια, ΤΕΙ ήδη έχουν χρεώσει το δημόσιο αρκετά ευρώ.

Ε, όχι, προφανώς, γιατί έτσι είναι σαν να θεωρείς ισοδύναμες τη φοίτηση σε Πανεπιστήμιο με την κατάρτιση σε ΙΕΚ.

Πάντως, ρε παιδιά, αν είναι να γίνουν όλα αυτά, ας επαναφέρουν τα ΤΕΙ, ας διαρθρώσουν λίγο καλύτερα την επαγγελματική εκπαίδευση και ας επιτρέπουν την είσοδο αποφοίτων ΙΕΚ μόνο σε ΤΕΙ - άλλωστε, έχει και αρκετά μεγαλύτερη συνάφεια το να μεταπηδήσει ένα άτομο από έναν φορέα κατάρτισης σε ένα ίδρυμα τεχνικής εκπαίδευσης από το να μπορεί να περάσει - έστω και τύποις μόνο - σε ένα ίδρυμα τελείως διαφορετικού προσανατολισμού.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Ε, όχι, προφανώς, γιατί έτσι είναι σαν να θεωρείς ισοδύναμες τη φοίτηση σε Πανεπιστήμιο με την κατάρτιση σε ΙΕΚ.

Πάντως, ρε παιδιά, αν είναι να γίνουν όλα αυτά, ας επαναφέρουν τα ΤΕΙ, ας διαρθρώσουν λίγο καλύτερα την επαγγελματική εκπαίδευση και ας επιτρέπουν την είσοδο αποφοίτων ΙΕΚ μόνο σε ΤΕΙ - άλλωστε, έχει και αρκετά μεγαλύτερη συνάφεια το να μεταπηδήσει ένα άτομο από έναν φορέα κατάρτισης σε ένα ίδρυμα τεχνικής εκπαίδευσης από το να μπορεί να περάσει - έστω και τύποις μόνο - σε ένα ίδρυμα τελείως διαφορετικού προσανατολισμού.
Με την ίδια λογική τότε πάλι τα επαλ θα πρέπει να εισάγονται μόνο στα ΤΕΙ. Μου φαίνεται το ίδιο πράγμα αυτή η κατάσταση. Κουτσοί στραβοί στον άγιο παντελεημονα. Στο τέλος θα μπαίνουν κι αυτοί που παίρνουν εκπαίδευση από ΟΑΕΔ
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Ε, όχι, προφανώς, γιατί έτσι είναι σαν να θεωρείς ισοδύναμες τη φοίτηση σε Πανεπιστήμιο με την κατάρτιση σε ΙΕΚ.

Πάντως, ρε παιδιά, αν είναι να γίνουν όλα αυτά, ας επαναφέρουν τα ΤΕΙ, ας διαρθρώσουν λίγο καλύτερα την επαγγελματική εκπαίδευση και ας επιτρέπουν την είσοδο αποφοίτων ΙΕΚ μόνο σε ΤΕΙ - άλλωστε, έχει και αρκετά μεγαλύτερη συνάφεια το να μεταπηδήσει ένα άτομο από έναν φορέα κατάρτισης σε ένα ίδρυμα τεχνικής εκπαίδευσης από το να μπορεί να περάσει - έστω και τύποις μόνο - σε ένα ίδρυμα τελείως διαφορετικού προσανατολισμού.

Τα ΤΕΙ ήταν ιδρύματα Ανώτατης Τεχνολογικής Εκπαίδευσης όχι Τεχνικής ήταν Universities of Applied Sciences...καμία σχέση δεν είχαν με τα IEK....δεν είναι ομοειδή για να τα συγκρίνουμε.

 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
΄Οταν βλέπετε να γράφει "να εισάγονται υπό προϋποθέσεις", "τους όρους θα ορίζουν τα ίδια τα Πανεπιστήμια" και κυρίως "σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες" (κι εγώ πήρα σήμερα μια πληροφορία από τη φουρνάρισσα αλλά δεν της έδωσα σημασία), να κρατάτε μικρό καλάθι.
΄Οταν νομοθετηθεί τα ξαναλέμε.
Πάντως αν γίνει, εγώ σας δηλώνω ότι θα τα σκίσω τα χαρτιά μου.
Θέλω να ξεχωρίζω από τη μάζα βρε αδερφέ!
Θα λένε όλοι ότι έχουν πτυχίο κι εγώ θα λέω ότι δεν έχω.
Θέλω να παρατηρήσω αντιδράσεις! :lol::lol::lol:
Από περιέργεια και είμαι νέος στο φόρουμ τι πτυχίο έχεις; ( Αν δεν σε πειράζει να το μοιραστείς; )
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Με την ίδια λογική τότε πάλι τα επαλ θα πρέπει να εισάγονται μόνο στα ΤΕΙ. Μου φαίνεται το ίδιο πράγμα αυτή η κατάσταση. Κουτσοί στραβοί στον άγιο παντελεημονα. Στο τέλος θα μπαίνουν κι αυτοί που παίρνουν εκπαίδευση από ΟΑΕΔ

Προφανώς και τα ΕΠΑΛ θα έπρεπε να μεταρρυθμιστούν μαζί με αυτό. Δε βλέπω λόγο η τεχνική εκπαίδευση στην Ελλάδα να είναι τόσο παραμελλημένη και ο μόνος τρόπος που έχουμε βρει ως τώρα να την αναβαθμίσουμε να είναι να μπαίνει ο κόσμος παντού από ΕΠΑΛ για να έρθει κόσμος εκεί.

Τα ΤΕΙ ήταν ιδρύματα Ανώτατης Τεχνολογικής Εκπαίδευσης όχι Τεχνικής ήταν Universities of Applied Sciences...καμία σχέση δεν είχαν με τα IEK....δεν είναι ομοειδή για να τα συγκρίνουμε.


Μα, δεν υπονόησα ότι ήταν/είναι ισοδύναμα, αλλά ότι αν τα ΙΕΚ θα είχε νόημα να επιτρέπουν τη συμμετοχή σε κατατακτήριες σε κάποια πανεπιστήμια, αυτό θα ήταν στα ΤΕΙ, μιας και η τεχνική τους φύση είναι κοντινότερη στον εισαγωγικό ρόλο κατάρτισης που έχουν τα ΙΕΚ απ' ό,τι των ΑΕΙ.

Τώρα, η κυρα-Νίκη σκέφτηκε άραγε μήπως αυτό οδηγεί σε άνιση μεταχείριση των αποφοίτων του έτους μαθητείας των ΕΠΑΛ; Ένα παιδί έχει το δικαίωμα να φοιτήσει 4ο έτος σε ένα ΕΠΑΛ - το έτος μαθητείας - με την ολοκλήρωση του οποίου παίρνει ένα χαρτί ισότιμο της πιστοποίησης των ΙΕΚ - επιπέδου 5, δηλαδή. Ωστόσο, αν στα άτομα που φοιτούν σε ΙΕΚ δίνεται η δυνατότητα να εξεταστούν σε κατατακτήριες πανεπιστημίων, δε θα έπρεπε να δίνεται και από το πτυχίο μαθητείας; Μήπως όμως τότε έχουμε άνιση μεταχείριση σε σχέση με αποφοίτους ΓΕΛ - αφού, στην ουσία, θα μπορεί κανείς από το 4ο έτος ΕΠΑΛ να μεταπηδήσει σε ΑΕΙ άνευ πανελλαδικών.

Προβληματισμοί που θα έπρεπε να τεθούν επί τάπητος, θεωρώ.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τα ΤΕΙ ήταν ιδρύματα Ανώτατης Τεχνολογικής Εκπαίδευσης όχι Τεχνικής ήταν Universities of Applied Sciences...καμία σχέση δεν είχαν με τα IEK....δεν είναι ομοειδή για να τα συγκρίνουμε.


IEK έχουν όλες οι χώρες απλά είναι σαν ειδικά σχολεία που προσφέρουν ειδικότητα και συνήθως είναι η 12η κλάση και άνω (12-14η κλαση). Στο Ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα 12η κλάση είναι η Γ' Λυκείου. Για να γίνω πιο σαφής στην Ευρωπαϊκή μέση εκπαίδευση το λύκειο είναι ευέλικτο ως προς τον αριθμό των ετών φοίτησης ξεκινώντας τουλάχιστον από 3 χρόνια και ανάλογα τον τύπο του, ή τις ειδικότητες που παρέχει μπορεί να διαρκεί και 6-7 χρόνια με ενσωματωμένο ΕΠΑΣ ή ΙΕΚ τεχνικών ειδικοτήτων. Κάτι που δεν υπάρχει στην Ελλάδα λόγω οικονομικής μορφολογίας της αγοράς, είναι η ενσωματωμένη μαθητεία από την μέση εκπαίδευση. Κανονικά θα πρέπει να λέμε ότι συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα γιατί δεν έχουμε κανένα παράδειγμα χώρας που να έχει ίδιο εκπαιδευτικό μοντέλο με την Ελλάδα.

Έχει η Γερμανία το θεσμό της τεχνικής εκπαίδευσης αλλά ο μαθητής 17χρονών θα πάει να εργαστεί στην Audi AG παράλληλα με τις σπουδές του στην Μηχατρονική επιπέδου "ΙΕΚ". Η Ελλάδα πώς μπορεί να ακολουθήσει αυτό το μοντέλο;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top