Οικονομικά ή αστυνομία;

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.. είμαι πραγματικά σε δίλημμα, μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα έλεγα ότι θέλω να σπουδάσω κάτι σχετικό με τα οικονομικά συγκεκριμένα οδε. Μετά όμως μου μπήκε και η ιδέα για αστυνομικός , λόγω του ότι είναι πολλοί συγγενείς μου και ο αδερφός μου στοχεύει για εκεί. Μου λένε ότι είναι γενικά πολύ καλά και για τις γυναίκες είναι πιο καλές οι συνθήκες. Τι θα προτείνατε;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Να μην σπουδάσεις κάτι λόγω απλώς επειδή είναι καλά, ναι θα έχεις μια πιο ασφαλή επιλογή οικονομικά 800-1000€ το μήνα αλλά αν δεν σου αρέσει μην πως απλώς λόγω του ότι πάνε πολλοί. Σε ενδιαφέρει η αστυνομία ως επάγγελμα;
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.
Ναι πάντα μου άρεσε..
Τότε μην το σκέφτεσαι, αν είναι να πας στο εξωτερικό καλύτερα να σπουδάσεις οικονομία, αν θέλεις να μείνεις στην Ελλάδα 100% αστυνομία εφόσον σου αρέσει. Τα οικονομικά τμήματα στην Ελλάδα είναι πολλά και σε αυτά μέχρι και ένας αδιάβαστος περνάει μιας που τα μόρια της χαμηλότερης σχολής κυμαίνονται στα 7.000 μόρια. Ένα επιπλέον κακό με τα οικονομικά είναι ότι όπως λένε η μισή Ελλάδα σπουδάζει οικονομικά, όπου και να πας οικονομολόγους θα βρείς, έχω αρκετούς γνωστούς που δουλεύουν σε επιχειρήσεις όχι ως οικονομολόγοι αλλά ως ταμίες κτλ.

Αν όμως ξέρεις τι να κάνεις με ένα πτυχίο οικονομικών και έχεις ένα στόχο τότε κανένας δεν θα σε εμποδίσει, στο τέλος είναι δική σου η απόφαση, εσύ θα πρέπει να δεις τι πραγματικά θέλεις και τι πραγματικά σε συμφέρει και τότε θα επιλέξεις που θες να κατευθυνθείς.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.. είμαι πραγματικά σε δίλημμα, μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα έλεγα ότι θέλω να σπουδάσω κάτι σχετικό με τα οικονομικά συγκεκριμένα οδε. Μετά όμως μου μπήκε και η ιδέα για αστυνομικός , λόγω του ότι είναι πολλοί συγγενείς μου και ο αδερφός μου στοχεύει για εκεί. Μου λένε ότι είναι γενικά πολύ καλά και για τις γυναίκες είναι πιο καλές οι συνθήκες. Τι θα προτείνατε;
Πρεπει να ξεκαθαρισεις μεσα σου με τι ακριβως θελεις να ασχοληθεις για ολη σου τη ζωη. Τα 2 αυτα επαγγελματα, του αστυνομικου και του οικονομολογου, ουδεμια σχεση εχουν μεταξυ τους. Επισης θα ηθελες να εργαστεις μονο στην Ελλαδα ή εισαι ανοικτη και σε ενδεχομενη εργασια στο εξωτερικο;
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ.. η αλήθεια είναι πως θα ήθελα να μείνω Ελλάδα και μιας και μ αρέσει η αστυνομία το σκέφτομαι σοβαρά.. τι συνθήκες εργασίας επικρατούν; Είναι όντως πιο ευνοϊκά για τις γυναίκες;
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχω δεί αρκετές γυναίκες Ειδικούς Φρουρούς, παίζει ρόλο και το ύψος νομίζω, πλέον θέλουν μίνιμουμ 1.70(σε άνδρες 1.80). Πάντως Οικονομικά με Αστυνομικά καμία σχέση... το ένα θέλει να είσαι καλός στα Μαθηματικά το άλλο στο ξύλο!!! χαχα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εδώ δεν ξέρω αν παίρνουν γυναίκες...
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Πήγαινε αξιωματικών αστυνομίας αν μπορέσεις να γράψεις άριστα
Στα 22 σου 1200€ το μήνα με νορμαλ ωράριο εργασίας 6 ωρο αν πας τροχαία 8 ωρο σε όλες τις άλλες υπηρεσίες ,κύρος εντός και εκτός δουλειάς και πολύ ευνοϊκή μεταχείριση αφού είσαι κοπέλα
Όλα αυτά βέβαια με την προϋποθεση ότι σαρεσει η ιδέα του αστυνομικού
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ.. η αλήθεια είναι αξιωματικών, και 20.000 να γράψω δεν μπορώ να περάσω διότι είμαι σε επαλ 🙄
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top