ΟΕΦΕ: Χημεία κατεύθυνσης Γ' Λυκείου

manos_xatzidakis

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά, μήπως έχει κάποιος τα θέματα χημείας κατ. να τα ανεβάσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliastel

Νεοφερμένος

Ο eliastel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
στείλε μου το e-mail σου και θα το έχεις

οεφε 2008 χημεια θετ κατ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • g_thet_xhm.pdf
    151.7 KB · Εμφανίσεις: 550
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

zorzet

Νεοφερμένος

Η zorzet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
παιδιά μπορεί κανεις να κατεβασει τα θέματα οεφε χημεια κατ? σας παρακαλω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Τα φετινά εννοεις?
Ή γενικως όλα?

Ολα τα θεματα μεχρο το 2008 θα τα βρεις εδω
https://www.oefe.gr/index.php?p=themata2008

σιγουρα στο σαιτ υπάρχουν και τα φετινα.. απλα θέλει λιγο ψαξιμο. :P:no1::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zorzet

Νεοφερμένος

Η zorzet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ.αλλα ρε συ δεν εχει χημεια!!!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Για πείτε, πόσοι γράψατε σήμερα χημεία;
Εγώ έχω να πως πως ήταν πάρα πολλά. Έγραφα τρεις ώρες συνεχώς. Αυτό που δεν έκανα ήταν το Γ3. Έλεγε ότι έχουμε μίγμα δύο οργανικών ενώσεων του τύπου C(k)H(2k+2)O. Εγώ θεώρησα ότι το Κ είναι ίδιο και για τις δύο ενώσεις, έβγαλα ότι το Κ δεν είναι φυσικός και τα παράτησα εκεί. Αυτό που εννοούσαν όμως είναι ότι η κάθε ένωση μπορεί να είναι αλκοόλη ή αιθέρας και τελικά δεν έχουν τον ίδιο μοριακό τύπο. Πείτε μου, εγώ φταίω;:mad:
Λογικά 18,5-19 θα έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Εγω μετα το βατερλο στη φυσικη εδω τα πηγα καλυτερα πιστευω.
Σε αυτο εβγαλα οτι το ενα ειναι αιθερας με δυο ανθρακες και το αλλο η μεθανολη αφου οξειδωνεται σε CO2.
Το 4ο η διερευνηση δεν ξερω αν την εκανα σωστα γιατι ειχα 35 λεπτα για ολο το θεμα,οποτε εγραφα οτι μου ερχοτανε.
Στην οργανικη ομως βγαινανε κατι χταποδια ενωσεις ή ειναι ιδεα μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Εγω μετα το βατερλο στη φυσικη εδω τα πηγα καλυτερα πιστευω.
Σε αυτο εβγαλα οτι το ενα ειναι αιθερας με δυο ανθρακες και το αλλο η μεθανολη αφου οξειδωνεται σε CO2.
Το 4ο η διερευνηση δεν ξερω αν την εκανα σωστα γιατι ειχα 35 λεπτα για ολο το θεμα,οποτε εγραφα οτι μου ερχοτανε.
Στην οργανικη ομως βγαινανε κατι χταποδια ενωσεις ή ειναι ιδεα μου;
Καλά, οι ενώσεις ήταν τεράστιες. Μια ένωση μια γραμμή.
Στο Γ3 εγώ ασχολήθηκα πρώτα με το 1ο σκέλος (με το Να) και δεν είδα ότι μετά έλεγε ότι η μια ένωση οξειδώνεται και παράγει C02. Τσατίστηκα όμως που το κ μου έβγαινε δεκαδικός και πήγα στο 4ο. Χρειαζόταν καλύτερη διατύπωση. Δεν φταίω εγώ:pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Γενικα το διαγωνισμα ειχε λαθακια.
Στο δευτερο η Α δεν εβγαινε ισχυροτερη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Γενικα το διαγωνισμα ειχε λαθακια.
Στο δευτερο η Α δεν εβγαινε ισχυροτερη;
Ναι. Επίσης, στο Β2 δεν έδινε ότι τα δ/τα είναι στους 25 βαθμούς κελσίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Εγω ρωτησα και μου ειπαν οτι εννοειται.Οτι να 'ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Εγώ έβαλα ως διευκρίνηση στο τέλος ότι θεώρησα ότι η θερμοκρασία είναι 25.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PSholic_xD

Νεοφερμένος

Ο PSholic_xD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Το Γ ήταν ωραίο θέμα και σχετικά εύκολο.Το Δ από την άλλη θα ήταν ωραίο αν δεν υπήρχε το Δ3.Άνετα το πιο ηλίθιο υποερώτημα που έχω πετύχει σε άσκηση Χημείας.Το θέμα Β ψιλοανούσιο.Συγκριτικά με τα περσινά θέματα του ΟΕΦΕ,τα φετινά έπιασαν πάτο.Πέρυσι είχαν περισσότερη έμπνευση,και τα θέματα ήταν πιο κοντά στο πνεύμα των θεμάτων των πανελληνίων και ας απουσίαζε το διάγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Το Γ ήταν ωραίο θέμα και σχετικά εύκολο.Το Δ από την άλλη θα ήταν ωραίο αν δεν υπήρχε το Δ3.Άνετα το πιο ηλίθιο υποερώτημα που έχω πετύχει σε άσκηση Χημείας.Το θέμα Β ψιλοανούσιο.Συγκριτικά με τα περσινά θέματα του ΟΕΦΕ,τα φετινά έπιασαν πάτο.Πέρυσι είχαν περισσότερη έμπνευση,και τα θέματα ήταν πιο κοντά στο πνεύμα των θεμάτων των πανελληνίων και ας απουσίαζε το διάγραμμα.
Μα το Δ3 είναι ένα κλασσικό ερώτημα διερεύνησης.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PSholic_xD

Νεοφερμένος

Ο PSholic_xD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Ξεκίνησα τη διερεύνηση "Έστω οτι αντιδρά όλο το HCl και περισσεύει NaA"...αφού έλυσες τα θέματα,νομίζω πως καταλαβαίνεις τη συνέχεια!
Έχασα πολύτιμο χρόνο και εκνευρίστηκα.Ήμουν σίγουρος ότι κάποιο αποτέλεσμα έπρεπε να βγάλω.Το αποτέλεσμα για την συγκεκριμένη περίπτωση όμως έβγαινε από την υπόθεση "Έστω οτι αντιδρούν πλήρως και τα 2".Καταλαβαίνεις το δράμα μου? -_-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Για εμενα το γ θεμα ηταν μακρια απο το πνευμα των πανελληνιων.Πιστευω αρκετα πιο εξεζητημενο σε σχεση με αυτα που πεφτουν.Το Δ θεμα ηταν περισσοτερο στο πνευμα των πανελληνιων αν και Δ3,Δ4 μου φανηκαν δυσκολακια.
υγ:Kοιταξτε λιγο την ασκ122 σελ 157 στο σχολικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Ξεκίνησα τη διερεύνηση "Έστω οτι αντιδρά όλο το HCl και περισσεύει NaA"...αφού έλυσες τα θέματα,νομίζω πως καταλαβαίνεις τη συνέχεια!
Έχασα πολύτιμο χρόνο και εκνευρίστηκα.Ήμουν σίγουρος ότι κάποιο αποτέλεσμα έπρεπε να βγάλω.Το αποτέλεσμα για την συγκεκριμένη περίπτωση όμως έβγαινε από την υπόθεση "Έστω οτι αντιδρούν πλήρως και τα 2".Καταλαβαίνεις το δράμα μου? -_-
Παιδεύτηκες πολύ.:wacko: Τελικά πόσα έβγαλες τα mol του HCl; Εγώ, αν θυμάμαι καλά, 4/101 ή κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Στη διερευνηση ποια περιπτωση ειναι η σωστη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Το ΗCl βρίσκεται σε περίσσεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Ωραια.Εγω βασικα βρηκα 0,042μολ αλλα ολο και καποια μ...κια θα εκανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top