Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιονίου vs Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας

nicool

Νεοφερμένος

Η nicool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
παιδια κ εγω δινω φετος και προσανατολιζομαι στο μεταφραστικο τομεα...ειμαι αναμεσα στην αγγλικη φιλολογια θεσσαλονικης και στο τμημα μεταφρασης και διερμηνειας στο ιονιο πανεπιστημιο... :confused: εχει κανεις κανει καμια συγκριση μπας και βρουμε καμια ακρη..?? καλη μας επιτυχια φετος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
μία από τις καλύτερες φίλες μου στοχεύει τη σχολή και δίνει και αυτή πανελλήνιες φέτος..πρώτα μεταφραστικό λέει και μετά αγγλική φιλολογία θα βάλει...σίγουρα δύσκολες κι απαιτητικές σχολές με μακράαν καλύτερες και περισσότερες προοπτικές απασχόλησης σε σχέση με άλλες σχολές του πρώτου πεδίου...εγώ βασικά δεν είμαι και ειδικός επι του αντικειμένου,αλλά το μεταφραστικό νομίζω προσφέρει ένα υψηλότερο γνωστικό υπόβαθρο σε περισσότερες από μία γλώσσες και ασχολείται κατά κύριο λόγο με μεταφράσεις..αν σε ενδιαφέρει καθαρά ο τομέας της μετάφρασης,τότε στο προτείνω..η αγγλική φιλολογία προσφέρει κάποιο μεταπτυχιακό με εξειδίκευση στη μετάφραση,αλλά εκεί γίνεσαι κατά κύριο λόγο καθηγητής..(η καθηγήτρια των αγγλικών μου στο σχολείο που έχω,ασχολήθηκε και με τη μετάφραση μεγάλο διάστημα και την είχαν σε γραφείο..μετά διορίστηκε)..σαν ιδέα πάντως μου αρέσουν και τα 2,αν και δεν τα στοχεύω! ;) επιπλεον δυνατοτητες για εξωτερικο ΣΑΦΩΩΣ και εχεις και απο τις 2 σχολές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Ελπίζω να ξέρεις οτι για να περάσεις μεταφραστικό πρέπει να δώσεις 2 ξένες γλώσσες.
Καλύτερα αγγλική φιλολογία, γιατί και μπορείς να γίνεις καθηγητής, και επίσης μπορείς να μεταφράσεις αν κάνεις και κανένα καλό μεταπτυχιακό ή πας σε κάποια ιδιωτική σχολή για μεταφράσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
μπορείς να μεταφράσεις αν κάνεις και κανένα καλό μεταπτυχιακό ή πας σε κάποια ιδιωτική σχολή για μεταφράσεις.
Νομίζω πως στη σχολή μαθαίνεις ούτως ή άλλως μετάφραση, αλλά περιορίζεσαι στα αγγλικά. Με το μεταπτυχιακό, ίσως να προχωράς σε ειδικούς κλάδους μετάφρασης (π.χ. λογοτεχνικά κείμενα) ή ακόμα και διερμηνεία. Αλλά δεν είμαι
σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Και εγώ σου προτείνω το τμήμα της Αγγλικής γιατί εμβαθύνεις σε μία γλώσσα και με μεταπτυχιακό εξειδικεύεσαι στη μετάφραση της, σε αντίθεση με το προπτυχιακό του μεταφραστικού που εκπαιδεύεσαι σε δύο -νομίζω- γλώσσες. Έχεις ,δηλαδή, προοπτικές και στη μετάφραση εφόσον αυτό θες, αλλά και στη διδασκαλία, κάτι που το ΤΞΓΔΜ δε σου προσφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Είναι πολύ απλό...θέλεις να διδάξεις? Πας στην Αγγλική! Θέλεις να μεταφράζεις? Πας στο μεταφραστικό!
Να θυμάσαι μόνο...στο μεταφραστικό, δεν μαθαίνουμε να διδάσκουμε!!! Να μεταφράζουμε "μαθαίνουμε" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Είναι πολύ απλό...θέλεις να διδάξεις? Πας στην Αγγλική! Θέλεις να μεταφράζεις? Πας στο μεταφραστικό!
Να θυμάσαι μόνο...στο μεταφραστικό, δεν μαθαίνουμε να διδάσκουμε!!! Να μεταφράζουμε "μαθαίνουμε" :)

Μονόπλευρα το παρουσιάζεις! Και από την Αγγλική έχει την δυνατότητα να μεταφράζει, και αν όχι με εφόδιο το προπτυχιακό, τότε σίγουρα με εξειδικευμένο μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Μονόπλευρα το παρουσιάζεις! Και από την Αγγλική έχει την δυνατότητα να μεταφράζει, και αν όχι με εφόδιο το προπτυχιακό, τότε σίγουρα με εξειδικευμένο μεταπτυχιακό.
Δεν το παρουσιάζω μονόπλευρα απλώς της λέω να σκεφτεί τι είναι αυτό που θέλει...
Δεν μπορείς να συγκρίνεις 4 χρόνια σπουδών μετάφρασης και ειδίκευσης μάλιστα σε ορισμένους τομείς με δύο χρόνια που γίνονται μάλλον στην Αγγλική Φιλολογία, που είναι σαφώς, δεν αντιλέγω, ένα πολύ καλό τμήμα...
Και ενα μεταπτυχίακό από μόνο του στη μετάφραση, δεν έχει και πάλι την ίδια ισχύ!
Και να σου πω...και από το μεταφραστικό μια χαρά καθηγητής μπορείς να "βγεις" και να προσφέρεις ιδιαίτερα μαθήματα ή να διδάξεις σε φροντιστήρια (παράνομο μεν... εφικτο δε), απλώς δεν έχεις την δυνατότητα να περάσεις από τον ΑΣΕΠ
Αν σε ενδιαφέρει η διδασκαλία....ΔΕΝ ΠΑΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΙΚΟΟΟΟΟΟΟΟ! Δεν υπάρχει λόγος...το αν διδάξεις στο μέλλον θα το κάνεις καθαρά από ανάγκη πιστεύω!
Επιπλέον, λόγω του ότι υπάρχει υπερπροσφορά στην μετάφραση αγγλικών, όσοι μεταφράζουν τέτοια κείμενα είναι "κακοπληρωμένοι"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με την Αθηνούλα.
Δεν αξίζει να παιδευτείς τέσσερα χρόνια στη μετάφραση, για να καταλήξεις σε φροντιστήρια / ιδιαίτερα. Αν επιθυμείς κάτι τέτοιο, βουρ για Αγγλική φιλολογία!*
Βέβαια, εν ανάγκη, και τζάμια καθαρίζεις. Στο φροντιστήριο θα κολλήσεις;

*Εννοείται πως έχεις κι άλλες διεξόδους. Εστίασα, όμως, στο θέμα της διδασκαλίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicool

Νεοφερμένος

Η nicool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
thanks σε ολους για τις απαντησεις :) ξερω οτι πρεπει να δωσεις δυο γλωσσες και οχι η διδασκαλια δεν με ενδιαφερει καθολου θα λεγα ( δεν το χω με παιδια :P) απλα η αγγλικη φιλολογια ειναι και στην πολη μου και ειναι τετοια η εποχη ( κριση και τα σχετικα) που εχει κ αυτο βαρυτητα...δεν ξερω λογικα θα δω πως θα τα παω κ μετα θα αποφασισω :)
Αααα Αθηνά μηπως ξερεις ποτε θα ολοκληρωθει η ιστοσελιδα της σχολης γιατι εδω και ενα χρονο ειναι υπο κατασκευη ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
thanks σε ολους για τις απαντησεις :) ξερω οτι πρεπει να δωσεις δυο γλωσσες και οχι η διδασκαλια δεν με ενδιαφερει καθολου θα λεγα ( δεν το χω με παιδια :P) απλα η αγγλικη φιλολογια ειναι και στην πολη μου και ειναι τετοια η εποχη ( κριση και τα σχετικα) που εχει κ αυτο βαρυτητα...δεν ξερω λογικα θα δω πως θα τα παω κ μετα θα αποφασισω :)
Αααα Αθηνά μηπως ξερεις ποτε θα ολοκληρωθει η ιστοσελιδα της σχολης γιατι εδω και ενα χρονο ειναι υπο κατασκευη ??
Τι??? Είσαι σίγουρη ότι μπαίνεις στην σωστή? χαχαχα...δες εδώ: https://dflti.ionio.gr/ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicool

Νεοφερμένος

Η nicool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
εκει εμπαινα αλλα οταν παταω να δω προπτυχιακες σπουδες για παραδειγμα βγαινει αυτο https://dflti.ionio.gr/el/node/11
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
μία από τις καλύτερες φίλες μου στοχεύει τη σχολή και δίνει και αυτή πανελλήνιες φέτος..πρώτα μεταφραστικό λέει και μετά αγγλική φιλολογία θα βάλει...σίγουρα δύσκολες κι απαιτητικές σχολές με μακράαν καλύτερες και περισσότερες προοπτικές απασχόλησης σε σχέση με άλλες σχολές του πρώτου πεδίου...εγώ βασικά δεν είμαι και ειδικός επι του αντικειμένου,αλλά το μεταφραστικό νομίζω προσφέρει ένα υψηλότερο γνωστικό υπόβαθρο σε περισσότερες από μία γλώσσες και ασχολείται κατά κύριο λόγο με μεταφράσεις..αν σε ενδιαφέρει καθαρά ο τομέας της μετάφρασης,τότε στο προτείνω..η αγγλική φιλολογία προσφέρει κάποιο μεταπτυχιακό με εξειδίκευση στη μετάφραση,αλλά εκεί γίνεσαι κατά κύριο λόγο καθηγητής..(η καθηγήτρια των αγγλικών μου στο σχολείο που έχω,ασχολήθηκε και με τη μετάφραση μεγάλο διάστημα και την είχαν σε γραφείο..μετά διορίστηκε)..σαν ιδέα πάντως μου αρέσουν και τα 2,αν και δεν τα στοχεύω! ;) επιπλεον δυνατοτητες για εξωτερικο ΣΑΦΩΩΣ και εχεις και απο τις 2 σχολές..
Το θεμα ειναι να γνωριζεις καλα και τις δυο γλωσσες, γιατι εστω αν γνωριζεις την 2η ξενη γλωσσα σε επιπεδο Β1 και με το ζορη γραψεις στις πανελληνιες ενα 10-11, τοτε δεν θα καταφερεις ποτε (ο οποιοσδηποτε) να βγαλεις την σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
εκει εμπαινα αλλα οταν παταω να δω προπτυχιακες σπουδες για παραδειγμα βγαινει αυτο https://dflti.ionio.gr/el/node/11
χαχα...αυτό δεν το είχα προσέξει! Πάντως αν θέλεις να δεις το πρόγραμμα σπουδών, που αυτό φαντάζομαι είναι που σε ενδιαφέρει είναι εδώ https://dflti.ionio.gr/el/courses
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicool

Νεοφερμένος

Η nicool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
:P οκκκκ thanks !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Το θεμα ειναι να γνωριζεις καλα και τις δυο γλωσσες, γιατι εστω αν γνωριζεις την 2η ξενη γλωσσα σε επιπεδο Β1 και με το ζορη γραψεις στις πανελληνιες ενα 10-11, τοτε δεν θα καταφερεις ποτε (ο οποιοσδηποτε) να βγαλεις την σχολη.

ε ναι βρε,αυτό είναι δεδομένο...απλά γνωρίζοντας και τις 2 γλώσσες σε άριστο επίπεδο [το άριστο τουλάχιστον που απαιτούν οι πανελλαδικές] έχεις άνετα περιθώριο επιλογής..να ακολουθήσεις δηλαδή τον τομέα της μετάφρασης και να εισαχθείς στην αντίστοιχη σχολή,ή να τον αππορίψεις για να ασχοληθείς με τη μία γλώσσα λόγω ίσως μεγαλύτερης προτιμησης σε αυτην[στην αγγλικη φιλολογια δηλαδη οπως αναφερεται εδω]...γιατι αν ισχυει το αντιθετο,δεν εχεις καν δυνατοτητα να σκεφτεσαι μεταφραστικο :P θα ηταν μονοδρομος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

felekspi

Νεοφερμένος

Ο felekspi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
nicool,
αν και ετεροχρονισμένα θα ήθελα να σε συμβουλεύσω σε κάτι, σε περίπτωση που επιλέξεις/επέλεξες τη μετάφραση. δυστυχώς πρόκειται για μια πολύ δύσκολη αγορά εργασίας, στην οποία κάποιες γλώσσες έχουν υπερκορεστεί, και επειδή είναι το "μετά" τις σπουδές που καίει πιο πολύ, θα σου πρότεινα να μάθεις κάποια "δύσκολη" μή δυτικοευρωπαϊκή γλώσσα,η εκμάθηση της οποίας θα σου ανοίξει πιο εύκολα τις πόρτες στον επαγγελματικό στίβο. Αυτό μπορείς να το κάνεις ταυτοχρονα με τις σπουδές σου στο Ιόνιο, ή ακόμα και στο εξωτερικό όπου, ευτυχώς, οι συνδυασμοί γλωσσών εργασίας στα πανεπιστήμια εκεί είναι πολυάριθμοι. Τα αγγλικά και τα γαλλικά είναι από τις πλέον πιο διαδεδομένες γλώσσες του κόσμου, που τις μιλάνε ακόμα και οι σκύλοι και οι γάτες, ενώ γλώσσες όπως τα ρώσικα, σέρβικα, τούρκικα, αραβικά, ιαπωνικά, κινέζικα κοκ θα σε κάνουν περιζήτητη. πίστεψέ με! μην αρκεστείς μόνο στις 3 γλώσσες που προσφέρει το Ιόνιο. Δυστυχώς σ'αυτή τη Χώρα των Καθυστερημένων που ζούμε είναι πολυτέλεια να απαιτήσεις από ένα Α.Ε.Ι. Μετάφρασης και Διερμηνείας να εισαγάγει μία από τις παραπάνω γλώσσες (εδώ δεν έχει τις υποδομές γι'αυτές που ήδη διδάσκονται εκεί)!!! Ακολούθησε τη συμβουλή μου και δεν θα πας χαμένη. Και πιο περιζήτητη θα γίνεις και πιο καλοπληρωμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
nicool,
αν και ετεροχρονισμένα θα ήθελα να σε συμβουλεύσω σε κάτι, σε περίπτωση που επιλέξεις/επέλεξες τη μετάφραση. δυστυχώς πρόκειται για μια πολύ δύσκολη αγορά εργασίας, στην οποία κάποιες γλώσσες έχουν υπερκορεστεί, και επειδή είναι το "μετά" τις σπουδές που καίει πιο πολύ, θα σου πρότεινα να μάθεις κάποια "δύσκολη" μή δυτικοευρωπαϊκή γλώσσα,η εκμάθηση της οποίας θα σου ανοίξει πιο εύκολα τις πόρτες στον επαγγελματικό στίβο. Αυτό μπορείς να το κάνεις ταυτοχρονα με τις σπουδές σου στο Ιόνιο, ή ακόμα και στο εξωτερικό όπου, ευτυχώς, οι συνδυασμοί γλωσσών εργασίας στα πανεπιστήμια εκεί είναι πολυάριθμοι. Τα αγγλικά και τα γαλλικά είναι από τις πλέον πιο διαδεδομένες γλώσσες του κόσμου, που τις μιλάνε ακόμα και οι σκύλοι και οι γάτες, ενώ γλώσσες όπως τα ρώσικα, σέρβικα, τούρκικα, αραβικά, ιαπωνικά, κινέζικα κοκ θα σε κάνουν περιζήτητη. πίστεψέ με! μην αρκεστείς μόνο στις 3 γλώσσες που προσφέρει το Ιόνιο. Δυστυχώς σ'αυτή τη Χώρα των Καθυστερημένων που ζούμε είναι πολυτέλεια να απαιτήσεις από ένα Α.Ε.Ι. Μετάφρασης και Διερμηνείας να εισαγάγει μία από τις παραπάνω γλώσσες (εδώ δεν έχει τις υποδομές γι'αυτές που ήδη διδάσκονται εκεί)!!! Ακολούθησε τη συμβουλή μου και δεν θα πας χαμένη. Και πιο περιζήτητη θα γίνεις και πιο καλοπληρωμένη.

Δηλαδη λες καλυτερο να τελειωσει μεταφραση και να εχει και ενα πτυχιο σε μια απο τις ακολουθες γλωσσσες? ρώσικα, σέρβικα, τούρκικα, αραβικά, ιαπωνικά, κινέζικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top