Ξένοι φίλοι δια αλληλογραφίας

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
έχετε κάποιον??? εγώ προσωπικά θέλω να εξασκήσω ιταλικά και γερμανικά το καλοκαίρι με ιταλούς/γερμανούς, πάντα κοντά στην δική μου ηλικία!! εσείς μιλάτε με ξένους? πάντως στο φροντηστήριό μου μας λένε να βρουμε καποιον ξένο γιατι είναι φοβερή εξάσκηση! λοιπον... ψάχνω να βρώ μέσω ιντερνετ αλλα δεν βρίσκω τπτ!!:(


ΥΓ. Aς μιλάτε και μέσω μσν δν πειράζει!!:P(έτσι και αλλιώς είναι ασφαλέστερο να δίνεται μόνο η ηλεκτρονική διευθυνση σε κάποιον παρα η αληθινή του σπιτιού!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Πραγματικά είναι πολύ καλή εξάσκηση το να επικοινωνείς με ξένους. :)

Αλλά στο msn ή από email τελοσπαντων, πιστεύω είναι καλύτερα. Γίνεται και πιο συχνά, και είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις σχεδόν αμέσως... Σιγά σιγά εξασκείσαι και σχεδόν σε λίγα χρονάκια σκέφτεσαι στη γλώσσα εκείνη κι όχι στα ελληνικά (δηλ. δε μεταφράζεις!) Βέβαια, εγώ έχω τρομερό πρόβλημα, ντρέπομαι να μιλήσω. Καλύτερο θα ταν να έμενες σ'αυτές τις χώρες για ένα μικρό -αλλά σημαντικό- χρονικό διάστημα μετά ώστε ν'αποκτήσεις την προφορά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Πραγματικά είναι πολύ καλή εξάσκηση το να επικοινωνείς με ξένους. :)

Αλλά στο msn ή από email τελοσπαντων, πιστεύω είναι καλύτερα. Γίνεται και πιο συχνά, και είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις σχεδόν αμέσως... Σιγά σιγά εξασκείσαι και σχεδόν σε λίγα χρονάκια σκέφτεσαι στη γλώσσα εκείνη κι όχι στα ελληνικά (δηλ. δε μεταφράζεις!) Βέβαια, εγώ έχω τρομερό πρόβλημα, ντρέπομαι να μιλήσω. Καλύτερο θα ταν να έμενες σ'αυτές τις χώρες για ένα μικρό -αλλά σημαντικό- χρονικό διάστημα μετά ώστε ν'αποκτήσεις την προφορά. :)

χμ... αλλά αυτό δεν είναι το πιο πρακτικό;) ξέρετε κάποιο σαιτ με διευθύνσεις ξένων ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
αχ ναι! θέλω κι εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ratatouille

Νεοφερμένος

Η Ναυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ένας άλλος τρόπος για να μάθεις πιο καλά μια γλώσσα είναι να μπείς σε κάποιο ξένο forum από εκεί ίσως να κάνεις κάποιους φίλους και έτσι να συνομιλείτε μέσω e-mail ή msn...βέβαια είναι λίγο δύσκολο αν δεν καταλαβένεις για τι θέμα μιλάνε στο forum :s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
https://www.studentsoftheworld.info

Πολλοί απο αυτούς ενδιαφέρονται είτε για ηλεκτρονική, είτε για ταχυδρομική επικοινωνία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Εγώ είχα βρει μέσα από το myspace 2 παιδιά από το Μεξικό. Αρχικά μιλούσαμε μέσω e-mail και συζητούσαμε για μουσική κυρίως. Μετά ανταλλάξαμε και msn.
Μιλάμε στα αγγλικά αλλά μόλις ανεβάσω λίγο το επίπεδό μου στα ισπανικά, θα μιλάμε και στα ισπανικά. Η αλήθεια είναι ότι από 'κει που δεν θυμόμουν καθόλου αγγλικά, έκανα εξάσκηση με αυτούς και ξαναθυμήθηκα :P

Επίσης πάλι μέσω myspace, από e-mails μιλάω με έναν Γερμανό.

Αλλά και το site που πρότεινε ο miv είνα εξίσου καλό. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riasam

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Αχ τι μου θύμησες τώρα.... Μιλούσα κάποτε στα αγγλικά δια αλληλογραφιας με μια Ιταλίδα και 2 τουρκάλες στην ηλικία μου!!πριν 7 χρόνια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elefthe

Νεοφερμένος

Η Eλευθερiα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
παιδια εγω ειμαι εδω !!!το site στο οποιο πηγαινω και βρισκω ανθρωπους απο οοοοοολο τον κοσμο ειναι www.icq.com προσοχη βεβαια!!!!σε οποιαδηποτε περιοχη και να πατε θα βρειτε και αλλους ξενους εκτος απο τους ντοπιους δηλ αν πατε στη γαλλια,δεν θα βρειτε μονο γαλλους αλλα και ισπανους και αραβες και τουρκους και ιταλους...παντως εγω που το επισκεφτομαι συχνα ολο ιταλους πετυχαινω!!!τις προαλλες μιλουσα μια ωρα με εναν γαλλο και πολυ ευγενικο τον sebastian!!!επισης μιλαω και με εναν αγγλο!πιστεψτε με ειναι η καλυτερη εξασκηση!:no1::no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εγώ παλιά επικοινωνούσα με έναν άγγλο μέσω μσν...Δηλαδή όχι μόνο με έναν με περισσότερους αλλά οι πιο πολλοί ήταν ανώμαλοι οπότε του μπλόκαρα:DΠάντως όταν τον γνώρισα ήταν καλό παιδάκι...μετά έγινε ίμο...αφήστε...ότι να'ναι..Τέσπα φάση είχε μιλούσαμε αρκετά. Τώρα πια δεν μιλάμε επειδή άλλαξα μέιλ και δεν τον έχω κάνει άντ


Επίσης έχω και μία από το ντουμπάι!Είναι μικρότερη 1-2 χρόνια νομίζω. Έχει πολύ πλάκα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εχω 3-4-5.να ενα σαϊτ αρκετα καλο απο το οποιο εχω βει οσους συνομιλω:

https://www.kidsmc.com/penpal/index.html

προτιμω τα γραμματα,οχι τα mail,εστω κι αν εχω μπολικους μεσω ιντερνετ.ασε που ανταλλαζουμε και δωρα :P :D τεσπα,ειναι πραγματι πολυ καλο,και εψαχνα να βρω εναν γερμανο για εξασκηση αλλα δε βρισκω κανενα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Άμα θέλεις μπορούμε να μιλάμε μαζί γερμανικά διότι είμαι μισή γερμανίδα...Θέλω κι εγώ να κάνω εξάσκηση...Θα χαιρόμουν πολύ...
Φιλικά
kambana
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
αληθεια??? λοιπόν, αν πραγματικά μπορείς στείλε μου μήνυμα!! και εγώ έψαχνα για κάποιον να μιλήσω γερμανκά!! (προς x-filer κ kambana) A και καλύτερα μέσω email..... αλλά τέσπα... πείτε μου αν μπορεί καμιά σας πρώτα!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Εγώ είχα πολλούς από msn...Από Ιταλία περισσότερο αλλά μιλούσαμε αγγλικά.Και μπορώ να πω ότι καθώς περνούσε ο καιρός με βοήθησε τρομακτικά πολύ.
Τώρα έχω χάσει επαφή με όλους αλλά αλληλογραφώ με μια κοπέλα από Αμερική ένα χρόνο τώρα περίπου...
Αλλά ακόμα να μου απαντήσει στο τελευταίο.:mad::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnastaZia

Νεοφερμένος

Η Ναστάζια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Κ εγω μιλαγα με 2 ιταλους (στα ιταλικα) στο msn αλλα τα εχουμε πει ολα ωσπου τους βαρεθηκα...κ με εναν αυστριακο αλλα αγγλικα εκει διοτι δεν ξερω γερμανικα αλλα κ αυτον τον βαρεθηκα..:xixi:

παντως για να βρεις chat rooms με παιδια στην ηλικια σου βοηθαει αν εχεις my space hi5 κ τετοια αλλιως βρες στο yahoo η google για teen chat rooms...
αλλιως καλοκαιρι ερχεται τουρισμο η ελλαδα εχει πηγαινε καμια βολτα ολο κ καποιος τουριστας θα ζητησει καποια βοηθεια...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyridoul@

Νεοφερμένος

Η Σπυριδούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Κωνσταντίνος (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Εγώ μιλάω με 2-3 παιδιά από διάφορες χώρες μέσω e-mail αλλά και μέσω αλληλογραφίας...
Εαν ενδιαφέρεσαι μπες στο www.penpalworld.com και φτιάξε προφίλ σύντομα κάποιος θα σου απαντήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
spyridoul@ ειχα κανει account sto penpalworld.com αλλα με ειχαν γεμισει στα υβριστικα μυνηματα και ανωμαλιες και τα παρατησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John Kort

Νεοφερμένος

Ο John Kort αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Εγώ με ένα κοριτσάκι από την Φινλανδία αλληλογραφούσα στα Αγγλικά, μέχρι και βραχιολάκι της είχα στείλει στο φάκελο... :P Είχαμε ανταλλάξει 3-4, αλλά δε μου απάντησε στο τελευταίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Επαναλαμβάνω, το studentsoftheworld.info είναι το μόνο αξιόλογο. Έχω γνωρίσει πολλά παιδιά απο κει και μιλάμε κυρίως με msn και email. Απο χώρες όπως Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία, Λευκορωσία, Εσθονία, Φινλανδία, Σουηδία, Ολλανδία, Τουρκία, Πολωνία, Περού, USA, Κύπρο, Αυστραλία, Πορτογαλία, Ισπανία, Ιταλία, Μαρόκο και πάει λέγοντας...Αυτές που μου τα χουν πρήξει πιο πολύ είναι η Νοτιοκορεάτισσες κι οι Γιαπωνέζες που μου γράφουν κάτι κατεβατά για τον ελληνικό πολιτισμό και την Ακρόπολή. Ξέρετε, βερμουδίτσα, πουκαμισάκι, σανδαλάκι, καπελαδούρα και τη FUJI κρεμασμένη στο λαιμό. :lol:




Εγώ παλιά επικοινωνούσα με έναν άγγλο μέσω μσν...Δηλαδή όχι μόνο με έναν με περισσότερους αλλά οι πιο πολλοί ήταν ανώμαλοι οπότε του μπλόκαρα:DΠάντως όταν τον γνώρισα ήταν καλό παιδάκι...μετά έγινε ίμο...αφήστε...ότι να'ναι..Τέσπα φάση είχε μιλούσαμε αρκετά. Τώρα πια δεν μιλάμε επειδή άλλαξα μέιλ και δεν τον έχω κάνει άντ


Επίσης έχω και μία από το ντουμπάι!Είναι μικρότερη 1-2 χρόνια νομίζω. Έχει πολύ πλάκα!!


Ντουμπάι;;;;;;;;;; Κακούργα, την έκαψες την κοπελίτσα! Έτσι και μάθει ο πατέρας της οτι μπαίνει και στο Ιντερνετ, θα της βάλει κανα τσαντόρ ολόσωμο και θα τη στείλει μοναχή στη Μέκκα...Ξέρεις...στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα τα σέβονται πολύ τα θυληκά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top