Αγγλικά και επί της ευκαιρίας, ποια είναι η 2η πιο ομιλούμενη γλώσσα στο εξωτερικό;

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά γράφω εδώ σχετικά με της γλώσσες. Εγώ είμαι μαθήτρια τρίτης λυκειου και δεν ξέρω πολλά αγγλικά τα παράτησα λόγω υγείας έχω να ασχοληθώ εδώ και 5 χρόνια και λίγο από το σχολείο αλλά δεν τα καταλαβαίνα. Και τώρα με το τέλος της πανελληνιεσ θέλω να μάθω ξένες γλώσσες εκτός από τα ελληνικά μιλάω και αλβανικά που είναι η μητρική μου γλώσσα.
Ποια είναι η δεύτερη ομιλούμενη γλωσσα στο εξωτερικό;
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά γράφω εδώ σχετικά με της γλώσσες. Εγώ είμαι μαθήτρια τρίτης λυκειου και δεν ξέρω πολλά αγγλικά τα παράτησα λόγω υγείας έχω να ασχοληθώ εδώ και 5 χρόνια και λίγο από το σχολείο αλλά δεν τα καταλαβαίνα. Και τώρα με το τέλος της πανελληνιεσ θέλω να μάθω ξένες γλώσσες εκτός από τα ελληνικά μιλάω και αλβανικά που είναι η μητρική μου γλώσσα.
Ποια είναι η δεύτερη ομιλούμενη γλωσσα στο εξωτερικό;
αν έχεις την δυνατότητα και θέλεις να ασχοληθείς με γλώσσες, νομίζω ότι το καλύτερο θα ήταν να ξεκινήσεις με το να βελτιώσεις τα αγγλικά σου. Από τα λεγόμενά σου, υποθέτω ότι δεν έχεις κάποιο πτυχίο αγγλικών, οπότε προτείνω να μάθεις αγγλικά και να δώσεις εξετάσεις απαραιτήτως για lower και καλό θα ήταν και για proficiency.
 

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
αν έχεις την δυνατότητα και θέλεις να ασχοληθείς με γλώσσες, νομίζω ότι το καλύτερο θα ήταν να ξεκινήσεις με το να βελτιώσεις τα αγγλικά σου. Από τα λεγόμενά σου, υποθέτω ότι δεν έχεις κάποιο πτυχίο αγγλικών, οπότε προτείνω να μάθεις αγγλικά και να δώσεις εξετάσεις απαραιτήτως για lower και καλό θα ήταν και για proficiency.
Πόσα χρόνια πιστεύεις ότι θα χρειαστεί;
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Πόσα χρόνια πιστεύεις ότι θα χρειαστεί;
δεν ξέρω, ανάλογα με το επίπεδό σου. Θα μπορούσες να παρακολουθήσεις ταχύρρυθμα μαθήματα για να πας γρηγορότερα για πτυχίο.

εσύ όταν λες ότι θέλεις να μάθεις ξένες γλώσσες, εννοείς από μόνη σου ή να παρακολουθήσεις μαθήματα από φροντιστήριο;
 

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
δεν ξέρω, ανάλογα με το επίπεδό σου. Θα μπορούσες να παρακολουθήσεις ταχύρρυθμα μαθήματα για να πας γρηγορότερα για πτυχίο.

εσύ όταν λες ότι θέλεις να μάθεις ξένες γλώσσες, εννοείς από μόνη σου ή να παρακολουθήσεις μαθήματα από φροντιστήριο;
Να παρακολουθήσω μαθήματα λίγο πριν δώσω δηλαδή 1 2 χρόνια πριν
Τώρα επειδή η αδερφή μου ξέρει αγγλικά έχει πάρει lower k proficiency

Οπότε θα κάνω μαζί της επαναλήψεις για να δω που είμαι
Μπορεί να κάνω και ιδιαίτερα
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,441 μηνύματα.
Θα κάνεις αγγλικά πριν κάνεις οποιαδήποτε άλλη γλώσσα. Ξεκίνα με lower και κατά προτίμηση στρώσου να πάρεις είτε Michigan είτε Cambridge, μην αρκεστείς σε LRN ή ESB.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Συμμερίζομαι και εγώ την άποψη σου για τα εγγλέζικα. Απαίσια γλώσσα από όλες τις απόψεις αλλά παντού χρειάζονται δυστυχώς. Ούτε καν το lower στις μέρες μας δεν είναι αρκετό μιας που οι ελληνοχαχανούληδες κυνηγάνε παντού τις πιστοποιήσεις όπως τα κωλόχαρτα στην καραντίνα. Οπότε άστα και εγώ ήθελα να μάθω Γερμανικά ή Ρωσσικά που τα προτιμώ αλλά πρώτα έβγαλα το proficiency και μετά τα άλλα.

Για δεύτερη γλώσσα εξ αρτάται που. Διεθνώς είναι τα Ισπανικά ( μιλάμε δυτικές γλώσσες γιατί κανονικά δεύτερη ομιλουμένη είναι τα Mandarin/Κινέζικα, τρίτα τα Χίντι της Ινδίας και τέταρτα τα Ισπανικά αλλά να φανταστώ Κινέζικα δεν ) λόγω Λατινικής Αμερικής κυρίως. Στην Ευρώπη η δεύτερη γλώσσα είναι τα Γαλλικά που κάποτε ήταν και η παγκόσμια γλώσσα, η γλώσσα των αριστοκρατικών τάξεων. Με τα τωρινά δεδομένα ως τόσο θεωρώ καλλιτέρα κίνηση την Γερμανική γλώσσα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά γράφω εδώ σχετικά με της γλώσσες. Εγώ είμαι μαθήτρια τρίτης λυκειου και δεν ξέρω πολλά αγγλικά τα παράτησα λόγω υγείας έχω να ασχοληθώ εδώ και 5 χρόνια και λίγο από το σχολείο αλλά δεν τα καταλαβαίνα. Και τώρα με το τέλος της πανελληνιεσ θέλω να μάθω ξένες γλώσσες εκτός από τα ελληνικά μιλάω και αλβανικά που είναι η μητρική μου γλώσσα.
Ποια είναι η δεύτερη ομιλούμενη γλωσσα στο εξωτερικό;
ε καλα δεν εχασες και τιποτα
με 1-1,5 χρονο εντατικα αγγλικα θα μπορεις να παρεις πιατοποιηση β2 ή γ1 ευκολη ή δυσκολη δεν εχει και πολυ σημασια και απο εκει βλεπεις για παραπανω αν και δεν ειναι απαραιτητο.
τωρα οι πιστοποιησεις ειναι πολες ...εμπορικα προιοντα... οτι σου ταιριαζει.
κατι σαν τα σαλαμια αερος στο ψυγειο του σκλαβενιτη... πουλαει αυτο με την καλυτερη τιμη.
εγω κρετα φαρμ χωρις πιπερι.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τα Αγγλικά θα ξαναπιάσεις, και μετά βλέπεις και για κάτι άλλο. Χωρίς Αγγλικά δεν πας πουθενά πλέον. Καλή αρχή!
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Tα αγγλικά τα πιάνεις,κοιτάς ποιο είναι το επιπεδό σου και κοιτάς σε 1-1,5 χρόνο να καθαρίσεις με το Β2.Αν δεις ότι τα πας καλά συνεχίζεις για Γ2
Αν θες δεύτερη γλώσσα θα πρότεινα γερμανικά
 

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σας παιδιά 😁
 

KTr!

Νεοφερμένος

Ο KTr! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Έχω Β2 Αγγλικά; Καλύτερα Γ2 Αγγλική ή να πάω για Β2 Ισπανικά;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.

KTr!

Νεοφερμένος

Ο KTr! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Δημοσιογραφία - Πολιτική Επικοινωνία
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Δημοσιογραφία - Πολιτική Επικοινωνία
ε τοτε θες καλο Γ2... οι επιστημες αυτες εργαζονται με την γλωσσα και παρεμφερεις λεξεις εκφραζουν μπορει πολυ διαφορετικα νοηματα
αν εισουν οικονομικα ή πολυτεχνες ή θετικα ή πληροφορικη τοτε εφτανε το Β2 ..ειναι πιο απλη η γλωσσα εκει
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Έχω Β2 Αγγλικά; Καλύτερα Γ2 Αγγλική ή να πάω για Β2 Ισπανικά;
Πάντα είναι καλύτερο το Γ2 σε οποιαδήποτε γλώσσα, ειδικά αν η δουλειά σου έχει να κάνει με τη γλώσσα ή στοχεύεις κάποια στιγμή να αναλάβεις κάποια ανώτερη θέση σε οποιοδήποτε τομέα. Ειδικά στα Αγγλικά, το Γ2 είναι μόνο η αρχή.

Επιπλέον σκέψου το και αλλιώς: αν έχεις ένα καλό επίπεδο Β2 στα Αγγλικά, το Γ2 το πιάνεις άνετα σε 1-1,5 χρόνο χωρίς να σκιστείς στο διάβασμα. Αν στα Ισπανικά είσαι αρχάριος, δεν θα πιάσεις Β2 στο ίδιο διάστημα με τον ίδιο κόπο.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
εγώ έχω μια απορία.. είχα δώσει για lower πολύ μικρή, τεταρτη Δημοτικού, και δεν το πήρα. Έκτοτε δεν ξανά ασχολήθηκα, πιάστηκα με τα γερμανικά. Ξέρω όμως πάρα πολύ καλά αγγλικά, διαβάζω τα πάντα πλέον στα αγγλικά, απλά δεν έχω πιστοποίηση. Σκέφτομαι να πάω κάποια στιγμή και να το πάρω επιτέλους, αλλά αν δεν πάω υπάρχει πρόβλημα στις μετέπειτα δουλειές;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

εγώ έχω μια απορία.. είχα δώσει για lower πολύ μικρή, τεταρτη Δημοτικού, και δεν το πήρα. Έκτοτε δεν ξανά ασχολήθηκα, πιάστηκα με τα γερμανικά. Ξέρω όμως πάρα πολύ καλά αγγλικά, διαβάζω τα πάντα πλέον στα αγγλικά, απλά δεν έχω πιστοποίηση. Σκέφτομαι να πάω κάποια στιγμή και να το πάρω επιτέλους, αλλά αν δεν πάω υπάρχει πρόβλημα στις μετέπειτα δουλειές;
Αισθάνομαι πολύ γαϊδουρα για αυτό, μη κρίνετε 🥺
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
εγώ έχω μια απορία.. είχα δώσει για lower πολύ μικρή, τεταρτη Δημοτικού, και δεν το πήρα. Έκτοτε δεν ξανά ασχολήθηκα, πιάστηκα με τα γερμανικά. Ξέρω όμως πάρα πολύ καλά αγγλικά, διαβάζω τα πάντα πλέον στα αγγλικά, απλά δεν έχω πιστοποίηση. Σκέφτομαι να πάω κάποια στιγμή και να το πάρω επιτέλους, αλλά αν δεν πάω υπάρχει πρόβλημα στις μετέπειτα δουλειές;
Εξαρτάται τι δουλειές και τι σπουδές. Γενικά καλό είναι να έχεις και Proficiency, όχι απλά Lower. Σε κάποιες δουλειές (πχ δημόσιο) παίρνεις μόρια για ό,τι πιστοποίηση έχεις. Μετράει και το ένα μόριο, οπότε γιατί να το χάσεις;
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
εγώ έχω μια απορία.. είχα δώσει για lower πολύ μικρή, τεταρτη Δημοτικού, και δεν το πήρα. Έκτοτε δεν ξανά ασχολήθηκα, πιάστηκα με τα γερμανικά. Ξέρω όμως πάρα πολύ καλά αγγλικά, διαβάζω τα πάντα πλέον στα αγγλικά, απλά δεν έχω πιστοποίηση. Σκέφτομαι να πάω κάποια στιγμή και να το πάρω επιτέλους, αλλά αν δεν πάω υπάρχει πρόβλημα στις μετέπειτα δουλειές;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αισθάνομαι πολύ γαϊδουρα για αυτό, μη κρίνετε 🥺
Εφόσον λες ότι ξέρεις δεν θα χρειαστουν πολλά μαθήματα ούτε ιδιαίτερος κόπος , άρα γιατί να μην το πάρεις ;
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Εξαρτάται τι δουλειές και τι σπουδές. Γενικά καλό είναι να έχεις και Proficiency, όχι απλά Lower. Σε κάποιες δουλειές (πχ δημόσιο) παίρνεις μόρια για ό,τι πιστοποίηση έχεις. Μετράει και το ένα μόριο, οπότε γιατί να το χάσεις;
Ε στο δημόσιο δεν νομίζω να δουλέψω.. εγώ ηθοποιός είμαι🙃
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top