Κατατακτήριες για το Τμήμα Νοσηλευτικής Διδυμότειχου

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Προσωπικά το θεωρώ νεκρό επάγγελμα στην Ελλάδα.
Μισθός αστείος για τα καθήκοντα, τα ωράρια και τις ευθύνες που έχει ένας νοσηλευτής.
Και οι προσλήψεις γίνονται με το σταγονόμετρο.

Εξαιρετική επιλογή αν θες να πας έξω όμως. Σε Σκανδιναβικές χώρες πχ κάνουν κρα για νοσηλευτικό προσωπικό και πληρώνουν πάρα πολύ καλά λεφτά.
 

Anthi02

Νεοφερμένος

Η Anthi02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Όσο αφορά παραϊατρικά επαγγέλματα ποια θα μπορούσαν να έχουν σχετικά καλές προοπτικές;Θεωρείται και ο τομέας της βιολογίας κάπως νεκρός τομέας;
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Προσωπικά το θεωρώ νεκρό επάγγελμα στην Ελλάδα.
Μισθός αστείος για τα καθήκοντα, τα ωράρια και τις ευθύνες που έχει ένας νοσηλευτής.
Και οι προσλήψεις γίνονται με το σταγονόμετρο.

Εξαιρετική επιλογή αν θες να πας έξω όμως. Σε Σκανδιναβικές χώρες πχ κάνουν κρα για νοσηλευτικό προσωπικό και πληρώνουν πάρα πολύ καλά λεφτά.
Δεν θα το έλεγα νεκρό ίσα ίσα όσους νοσηλευτές γνωρίζω στον ευρύτερο κύκλο μου (5-6 νομίζω ) όλοι εργάζονται κάπου,τώρα σχετικά με τον μισθό δεν ξέρω αλλά σίγουρα δεν θα ναι κάτι φοβερό
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Δεν θα το έλεγα νεκρό ίσα ίσα όσους νοσηλευτές γνωρίζω στον ευρύτερο κύκλο μου (5-6 νομίζω ) όλοι εργάζονται κάπου,τώρα σχετικά με τον μισθό δεν ξέρω αλλά σίγουρα δεν θα ναι κάτι φοβερό
Μετραει το πτυχιο ιεκ εξω?
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Είμαι 3η Λυκείου και θα θελα αν μπορούσατε να μου πείτε λιγο για την Νοσηλευτική.Ο χώρος εργασίας ειναι τόσο τραγικός όσο τον παρουσιαζούν όλοι, ο μισθός κτλ και ισχύει ότι το πανεπιστήμιο έχει αρκετά μαθήματα με αυτά της Ιατρικής.Σαν άτομμο τι χαρακτηριστικά πρεπει να έχω για να μπορέσω να ανταπεξέλθω σε αυτόν τον τομέα
Επειδή τυχαίνει η μάνα μου να είναι νοσηλεύτρια, έχω να σου πω ότι είναι ίσως το δυσκολότερο επάγγελμα και σωματικά και ψυχικά. Επιπλέον δεν τυγχάνει ιδιαίτερης εκτίμησης παρότι επιτελούν λειτούργημα και στηρίζουν όλο το σύστημα υγείας... Χρειάζεται να διαθέτεις υπομονή, ακρίβεια, ευγένεια και πολλά ψυχικά εφόδια. Πάντως θεωρώ ότι μόνο νεκρό δε λέγεται αυτό το επάγγελμα και είναι ίσως η καλύτερη επιλογή για επαγγελματική αποκατάσταση από τα παραϊατρικά επαγγέλματα. Τέλος, μπορείς να πάρεις ειδικότητα από τη νοσηλευτική πχ αναισθησιολογία, ψυχιατρική, επείγοντα κτλ..
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Επιπλέον δεν τυγχάνει ιδιαίτερης εκτίμησης παρότι επιτελούν λειτούργημα και στηρίζουν όλο το σύστημα υγείας...
Σε αυτο ωστοσο συμβαλλει και η "ευγενικη" συμπεριφορα του κλαδου αυτου στα δημοσια νοσοκομεια
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Σε αυτο ωστοσο συμβαλλει και η "ευγενικη" συμπεριφορα του κλαδου αυτου στα δημοσια νοσοκομεια
Μην γενικεύεις! Και επιπλέον προσπάθησε να εντοπίσεις τα αίτια της συμπεριφοράς αυτής! Εξαντλητικό ωράριο, υποτίμηση, πενιχρό μισθολόγιο και αγένεια ασθενών ... Μερικές φορές αντιδρούν και αυτοί οι άνθρωποι ίσως όχι με τον καλύτερο τρόπο.
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Μην γενικεύεις! Και επιπλέον προσπάθησε να εντοπίσεις τα αίτια της συμπεριφοράς αυτής! Εξαντλητικό ωράριο, υποτίμηση, πενιχρό μισθολόγιο και αγένεια ασθενών ... Μερικές φορές αντιδρούν και αυτοί οι άνθρωποι ίσως όχι με τον καλύτερο τρόπο.
Σε καμια περιπτωση δε λεω οτι αυτη η συμπεριφορα ειναι αδικαιολογητη.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Απλώς πρέπει όλοι να καταλάβουμε ότι οι νοσηλευτές δεν έγιναν ήρωες μόνο τώρα με τον Κορωνοϊό, αλλά ήταν πάντοτε Η-Ρ-Ω-Ε-Σ.
 

Anthi02

Νεοφερμένος

Η Anthi02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εκτός απο νοσοκομεία..που αλλού μπορεί να εργαστεί και αν κατά την διάρκεια των σπουδων αποφασίσει οτι θέλει να πάει ιατρική...έχει αυτήν την επιλογή;
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εκτός απο νοσοκομεία..που αλλού μπορεί να εργαστεί και αν κατά την διάρκεια των σπουδων αποφασίσει οτι θέλει να πάει ιατρική...έχει αυτήν την επιλογή;

Μα πού αλλού θα μπορούσε να δουλέψει ένας/μια νοσηλευτής/τρια εκτός από τα νοσοκομεία, τις κλινικές, τα κέντρα υγείας, τα κέντρα αποκατάστασης και τα γηροκομεία/οίκους ευγηρίας; Αυτοί είναι οι χώροι εργασίας τους!

Αν θελήσεις να εισαχθείς στην Ιατρική θα πρέπει πρώτα να πάρεις το πτυχίο σου και μετά να δώσεις κατατακτήριες εξετάσεις.
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Ανάμεσα σε νοσηλευτική πάδα και μαιευτική ποιο έχει καλυτερες προοπτικές;
 

Anthi02

Νεοφερμένος

Η Anthi02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Στην Ελλάδα οι νοσηλευτές και οι νοσοκόμοι έχουν κάποια διαφοροποίηση ή έχουν τις ίδιες αρμοδιότητες;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην Ελλάδα οι νοσηλευτές και οι νοσοκόμοι έχουν κάποια διαφοροποίηση ή έχουν τις ίδιες αρμοδιότητες;

Παλαιότερα ονομάζονταν νοσοκόμοι/ες. Σήμερα οι επαγγελματίες υγείας ανώτατης εκπαίδευσης ονομάζονται νοσηλευτές/τριες.
Το ίδιο πράγμα είναι!
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,765 μηνύματα.
Νοσοκομος είναι η πιο συνηθισμένη λεξη. Νοσηλευτής είναι η πιο φορμαλ λεξη. Για μένα είναι θέμα γλωσσικού επιπέδου.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.
Θυμάμαι πέρσι όταν ήμουν τρίτη λυκείου και έδινα πανελλήνιες. Σκεφτόμουν να γίνω νοσηλευτής και το είχα πει σε κάποιους φίλους μου ότι θα δηλώσω αυτές τις σχολές. Έπειτα σε ένα μάθημα στο λύκειο μιλήσαμε για την νοσηλευτική και η καθηγήτρια είπε ότι η νοσηλευτές δεν λέγονται κανονικά νοσηλευτές αλλά "αδελφές νοσοκόμες". Κάποιος ρώτησε "και οι αρσενική νοσοκόμοι" και η καθηγήτρια απάντησε ότι και εκείνοι λέγονται έτσι. Οι φίλοι μου με κοίταξαν με ένα βλέμα σαν να μου λένε "είσαι σίγουρος ότι θες να λέγεσαι αδελφή νοσοκόμα" :loltooth: :loltooth:.
Όμως πέρα απο την πλάκα όποιος αγαπάει τον άνθρωπο και θέλει πραγματικά να βοηθήσει τότε θα του συμβουλευτώ να ακολουθήσει την νοσηλευτική
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Γιατί δεν λέγεται "αδελφός νοσοκόμας"; :crazy:
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top