Νομική vs Φιλοσοφία

Int_Skillz

Νεοφερμένος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Γεια σας,
Σύνταξα αυτό το threat, γιατί αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα στη Φιλοσοφία και στη Νομική, είμαι 16 ετών και ζω στη Γερμανία όπου και πηγαίνω σε ελληνικό Λυκείο, συγκεκριμένα στη Α΄ Λυκείου.

μιλώ πολύ καλά Ελληνικά και ικανοποιητικά Γερμανικά, :) στα hobby μου εντάσσονται η φιλοσοφία και οι νομικές υποθέσεις αυτά για το άτομο μου, στις ερωτίσεις μου τώρα:

Θα ήθελα την αποψή σας 1) Τι να σπουδάσω: Φιλοσοφία ή Νομική και προπάντων στην Ελλάδα ή στο Εξωτερικό? (Γερμανία)
2) Τι επάγγελμα μπορώ να εξασκήσω με απολυτήριο Φιλοσοφίας, που να έχει σχέση με την φιλοσοφία.

Αν σπουδάσω Νομική φιλοδοξώ να γίνω εισαγγελέας,;) άμα κανείς είναι εισαγγελέας ή έχει μια αρκετά καλη πληροφόριση επί του θέματος θα είμουν ευγνώμων άμα εξέφραζε την συμβουλή του. π.χ. αν είναι ευχάριστο επάγγελμα, τι πρέπει να κανείς για να γίνεις ένας, αν ενδιάμεσα μπορείς να σπουδάσεις Φιλοσοφία δηλαδή αν υπάρχει χρόνος.

αλλά από την άλλη πλευρά έχω μια τάση προς Φιλοσοφία! :/:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

με σεβασμό,
Int_skillz
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
εγω θα σου προτεινα να πας νομικη. φιλοσοφια διαβαζεις οποτε θελεις, υπαρχουν απειρα βιβλια και μπορεις να φιλοσοφεις ακομα και χωρις να το εχεις σπουδασεις. ενω εισαγγελεας δεν μπορεις να εισαι αν δεν σπουδασεις νομικη. επισης, νομικη αν σπουδασεις Γερμανια θα "φτυσεις αιμα" ΑΛΛΑ το να εχεις στο βιογραφικο σου πτυχιο νομικης απο γερμανικο πανεπιστημιο ειναι ενα τεραστιο προσον.

ΥΓ: κι εγω Γερμανια ειμαι τωρα :), Α λυκειου :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Από τη στιγμή που σε ενδιαφέρουν εξίσου οι δύο σχολές θα πρότεινα τη Νομική καθώς έχει πιο ευρύ αντικείμενο από τη Φιλοσοφία και πιο καλή αποκατάσταση.

Θα σου πρότεινα να τελειοποιήσεις τα Γερμανικά σου και να σπουδάσεις στη Γερμανία. Τα γερμανικά πανεπιστήμια ειδικά στη Νομική είναι πολύ δυνατά και θα σπουδάσεις κοντά στην οικογενειά σου χωρίς να τους επιβαρύνεις πολύ οικονομικά. Επίσης σημαντικό για μένα είναι ότι εκεί τα πανεπιστήμια δεν έχουν καταλήψεις και απεργίες, δεν χάνονται εξεταστικές για ψύλλου πήδημα, θα τελειώσεις στην ώρα σου και θα μπορείς να κάνεις κι άλλα πράγματα στη συνέχεια. Όσο για το επίπεδο δυσκολίας μη φοβάσαι, αν είσαι συνεπής δε θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Αυτός ο κανόνας ισχύει παντού.
Να συμπληρώσω ότι η Γερμανία έχει πολύ καλή Φιλοσοφία Δικαίου που θα τη διδαχτείς και ως προπτυχιακός φοιτητής αλλά παράλληλα υπάρχει και μεταπτυχιακό Φιλοσοφίας Δικαίου. Αν θέλεις να πάρεις γεύση Ελλάδας μπορείς να κάνεις τις προπτυχιακές σπουδές σου στη Γερμανία και το εν λόγω μεταπτυχιακό Ελλάδα. Φυσικά γίνεται και το αντίστροφο.

Όσον αφορά την αποκατάσταση, στην Ελλάδα με πτυχίο Φιλοσοφίας μπορείς κυρίως να εργαστείς ως καθηγητής στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Αν κάνεις διατριβή μπορείς να γίνεις ακαδημαϊκός αλλά είναι η εξαίρεση. Επίσης μπορείς να γράφεις βιβλία φιλοσοφικου περιεχομένου. Όπως καταλαβαίνεις δεν έχει καλή αποκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Χωρις καμια επιφυλαξη, ΓΕΡΜΑΝΙΑ. Τα Ελληνικα Πανεπιστημια εχουν μεγαλα προβληματα, τεραστιο αριθμο ατομων, καθηγητες που μπαινουν με μεσον κ ειναι ασχετοι κτλ...υπαρχουν κ εξαιρεσεις αλλα συνηθως λαμπουν δια της απουσιας τους. Οσο για τη σχολη, απ'οτι ξερω σχολη Φιλοσοφιας καθαρα στην ελλαδα δεν υπαρχει...Υπαρχει το ΦΠΨ-Φιλοσοφια, Παιδαγωγικα, Ψυχολογια, απο το οποιο βγαινεις φιλολογος (το γιατι, μην το ρωτας......κανουν καποια αρχαια, ελαχιστες λογοτεχνιες, καθολου λατινικα και πολλες Φιλοσοφιες/Παιδαγωγικα/Ψυχολογιες, αναλογα με το τμημα που διαλεξες, καθαρα φιλοσοφια ομως...δεν ξερω αν υπαρχει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Ούσα δικηγόρος προτείνω ανεπιφύλακτα νομική αλλά στη Γερμανία. Με έμφαση στο τελευταίο.Αλλιώς σκέψου το πολύ.
Όσον αφορά την εισαγγελία δες εδώ : www.esdi.gr και το νόμο 3689/2008
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kall1as

Νεοφερμένος

Ο kall1as αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Νομική-Γερμανία φυσικά, δεν το σκεφτόμαστε αυτό, εδώ στην Ελλάδα επιθυμούμε να σπουδάσουμε σε γερμανικά πανεπιστήμια αλλά δεν μπορούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Int_Skillz

Νεοφερμένος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. :)

δεν έχω πάει στην Ελλάδα Γυμνάσιο και ούτε θα πάω Λύκειο εκεί, έτσι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μου προτείνετε όλοι να σπουδάσω Γερμανία. :worry: Δεν είμαι σίγουρος άμα θέλω να σταδιοδρομίσω στη Γερμανία ως εισαγγελέας (Staatsanwalt) ή στην Ελλάδα (που εκτιμώ τόσο πολύ την ελληνική γλώσσα).

Θέλετε να μου πείτε ότι είναι τοσο απελπιστικά στην Ελλάδα και στα πανεπιστήμεια της? ;)

Όλοι μου προτείνατε Νομική, Φιλοσοφία αυτή καθ`αυτή δεν μπορεί κανείς να σπουδάσει στις μέρες μας?? :(

είναι δηλαδή τόσο ευεργετικό στη ζωή του καθενός να έχει σπουδάσει στο εξωτερικό?

Εγώ είχα σκεφτεί να σπουδασω Νομική στο ΑΠΘ και μετά φιλοσοφία(ΚΑΙ τα δύο). Είναι παράλογο κάτι τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
1. Για να σου λέμε όλοι Γερμανία, έχουμε τους λόγους μας. Σε γενικές γραμμές η τριτοβάθμια στην Ελλάδα είναι απρόσωπη. Στη Νομική συγκεκριμένα είναι μόνο 3 τμήματα (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Κομοτηνή) με περίπου 500 άτομα στο κάθε έτος. Φυσιολογικά οι παραδόσεις είναι ελλειπείς, η ύλη σπάνια βγαίνει, προσωπική επαφή με καθηγητές για απορίες και τα συναφή απλά όνειρο θερινής νυκτός. Μόνοι μας βγάζουμε την ύλη καθώς όλα είναι μέσα. Συχνό φαινόμενο είναι να μη μπορείς να δώσεις μαθήματα λόγω απεργιών και καταλήψεων ή να είναι τόσο συμπτυγμένο το πρόγραμμα εξετάσεων ώστε να αναγκάζεσαι να αφήνεις μαθήματα. Ούτως ή άλλως η Νομική είναι δύσκολη σχολή. Όλα αυτά μεταφράζονται σε παράταση των ετών φοίτησης. Αρα ναι τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι απελπιστικά.

2. Οι υποψήφιοι με το σύστημα των ομογενών είναι πολλοί ενώ οι θέσεις λίγες λόγω του ότι είναι 3 σχολές. Αν δεν γράψεις άριστα απλά δε περνάς. Ομοίως ισχύει για το Φ.Π.Ψ. (Ψυχολογία). Επιπλέον η θεωρητική κατεύθυνση λόγω του υποκειμενικού της χαρακτήρα δε προσφέρεται για βεβαιότητα προτού πάρεις τα τελικά αποτελέσματα στα χέρια.

3. Όπως προείπα η Νομική είναι ζόρικη. Αυτό σημαίνει ότι θέλει ευσυνείδητο διάβασμα για να την βγάλεις. Συμφωνώ με τη σκέψη σου να σπουδάσεις Νομική και Φιλοσοφία απλά στα 22 δεν θα έχεις τόση όρεξη να διαβάζεις δίκαια ειδικά αν κάνεις μεταπτυχιακά και δουλεύεις. Γνώμη μου: 1ο πτυχίο Νομική στη Γερμανία και μετά κάνε ταυτόχρονα 2ο πτυχίο Φιλοσοφία και μεταπτυχιακό Φιλοσοφίας Δικαίου (επιτρέπεται) σε όποια από τις δυο χώρες θέλεις.

4. Η Γερμανία είναι στην ΕΕ άρα τα πτυχία της αναγνωρίζονται εδώ. Κοινώς βγάλε τη Νομική στη Γερμανία και μετά μπορείς να γίνεις Εισαγγελέας στην Ελλάδα.

5. Η Φιλοσοφία είναι αποκλειστικά για σένα. Δε θα σε ζήσει. Γι' αυτό προτείνω την ανωτέρω ακαδημαϊκή πορεία καθώς θα έχεις εφόδια για να ζήσεις αξιοπρεπώς και θα κάνεις το όνειρό σου. Επίσης άμα τελειώσεις τις σπουδές σου μπορείς μετά να έρθεις για πάντα Ελλάδα.

6. Από τη στιγμή που ζεις Γερμανία όπου θα βρείς άριστα πανεπιστήμια με εξαιρετικές συνθήκες ναι θα είναι ευεργετικό για σένα να σπουδάσεις εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
θεωρώ πως τα σχόλιά έχουν απαισιόδοξο τόνο. Τα πράγματα στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στη Νομική Θεσσαλονίκης (δεν γνωρίζω για τις υπόλοιπες) στην οποία έχω την τιμή να φοιτώ δεν είναι τόσο τραγικά όσο περιγράφονται. Σαφώς δεν αμφισβητώ το κύρος των γερμανικών νομικών σχολών γιατί δεν πρέπει να λησμονούμε πως στην Ελλάδα η νομική επιστήμη καλλιεργήθηκε από νομοδιδασκάλους με γερμανική νομική παιδεία, ωστόσο δεν θεωρώ πως ΚΑΘΕ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ αυτοδικαίως πρέπει να θεωρείται καλύτερο από ένα ελληνικό(Πέραν δηλαδή των Πανεπιστημίων της Χαϊδελβέργης, του Μονάχου και μερικών ακόμη που υπερέχουν αισθητά έναντι των ελληνικών). Ο αριθμός επίσης των πρωτοετών φοιτητών στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο ανέρχεται στους 350-370 ετησίως (οχι 500 όπως προαναφέρθηκε). Όσον αφορά στις καταλήψεις, το νομικό τμήμα Θεσσαλονίκης δεν κάνει σχεδόν ποτέ και το επίπεδο σπουδών προσωπικά το θεωρώ αρκετά υψηλό. Δεν βρίσκω λοιπόν το λόγο γιατί να μην προτιμήσει κανείς ένα ελληνικό πανεπιστήμιο,ιδίως αν επιθυμεί να έρθει να σπουδάσει στη χώρα του; Φυσικά επισημαίνω και παλι ότι και η Γερμανία έχει πολλά εξαιρετικά πανεπιστημιακά ιδρύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
θεωρώ πως τα σχόλιά έχουν απαισιόδοξο τόνο. Τα πράγματα στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στη Νομική Θεσσαλονίκης (δεν γνωρίζω για τις υπόλοιπες) στην οποία έχω την τιμή να φοιτώ δεν είναι τόσο τραγικά όσο περιγράφονται. Σαφώς δεν αμφισβητώ το κύρος των γερμανικών νομικών σχολών γιατί δεν πρέπει να λησμονούμε πως στην Ελλάδα η νομική επιστήμη καλλιεργήθηκε από νομοδιδασκάλους με γερμανική νομική παιδεία, ωστόσο δεν θεωρώ πως ΚΑΘΕ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ αυτοδικαίως πρέπει να θεωρείται καλύτερο από ένα ελληνικό(Πέραν δηλαδή των Πανεπιστημίων της Χαϊδελβέργης, του Μονάχου και μερικών ακόμη που υπερέχουν αισθητά έναντι των ελληνικών). Ο αριθμός επίσης των πρωτοετών φοιτητών στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο ανέρχεται στους 350-370 ετησίως (οχι 500 όπως προαναφέρθηκε). Όσον αφορά στις καταλήψεις, το νομικό τμήμα Θεσσαλονίκης δεν κάνει σχεδόν ποτέ και το επίπεδο σπουδών προσωπικά το θεωρώ αρκετά υψηλό. Δεν βρίσκω λοιπόν το λόγο γιατί να μην προτιμήσει κανείς ένα ελληνικό πανεπιστήμιο,ιδίως αν επιθυμεί να έρθει να σπουδάσει στη χώρα του; Φυσικά επισημαίνω και παλι ότι και η Γερμανία έχει πολλά εξαιρετικά πανεπιστημιακά ιδρύματα.

Ο αριθμός των πρωτοετών τόσο είναι κατά προσέγγιση. Απλά ξέχασες τη μαγική λέξη: μεταγγραφές.

Έστω ότι κάνετε πιο σπάνια καταλήψεις/ απεργίες όπως λες. Οι εμβαθύνσεις είναι περίπατος;

Υγ. Το πολύ το Κύριε Ελέησον το βαριέται και ο παπάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Είπα Γερμανία γιατί οι μετέπειτα συνθήκες εργασίας εκεί είναι πολύ καλύτερες.

Το να θέλεις να γίνεις εισαγγελέας και να το ξέρεις από τώρα είναι πολύ θετικό αλλά λάβε υπ' όψιν ότι μεταξύ των άλλων:

1) πρέπει να είσαι 28 ετών για να μπορείς να δώσεις εξετάσεις.

2) να έχεις 2 χρόνια δικηγορίας.

3) αναγνωρισμένο πτυχίο (αν φοιτήσεις στο εξωτερικό)

Ενδέχεται στο μέλλον τα κριτήρια να γίνουν και πιο δύσκολα( πχ 5 χρόνια δικηγορίας)

επίσης οι θέσεις που προκηρύσσονται για εισαγγελείς είναι κατά συνηθεία πολύ λιγότερες από τις θέσεις πρωτοδικών.
Όταν με το καλό δώσεις εξετάσεις και μπεις στη σχολή δικαστών δεν είναι σίγουρο ότι θα πάρεις θέση πρωτοδίκη ή αντιεισαγγελέα.Έχει να κάνει νομίζω με το βαθμό εισαγωγής-εξαγωγής-προόδου και άλλες παραμέτρους που δε γνωρίζω ακριβώς να σου πω.

Το βασικό για μένα είναι αν το ''εισαγγελέας'' είναι και ο πρωταρχικός στόχος. Σε αυτή την περίπτωση καλύτερα ελληνικό πτυχίο, πολύυυυυ διάβασμα (πολλοί πηγαίνουν και σε ειδικά φροντιστήρια προετοιμασίας για τις εξετάσεις) και φυσικά να υπάρχει οικονομική δυνατότητα από την οικογένεια να σε στηρίξει τουλάχιστον μερικώς μέχρι τα 28 που είναι να δώσεις.

Αν δεν είσαι σίγουρος για το ''εισαγγελέας'' αλλά κυρίως επειδή η ζωή είναι απρόβλεπτη και μπορεί να μη σου κάτσει το όλο θέμα, καλύτερα γερμανικό πτυχίο όπου η δικηγορία εκεί έχει απ' όσο ξέρω πολύ καλύτερες οικονομικές απολαβές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Int_Skillz

Νεοφερμένος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σας.

Ναι, εισαγγελέας είναι ο πρωταχρικός και αμετάλλακτος στόχος. Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να εξαρτώμαι από "πελάτες".

Η οικογεννιά μου βρίσκεται σε καλή οικονομική κατάσταση και μπορεί να με χρηματοδοτεί μέχρι τα 30 μου.

Θα προτιμούσα να σπουδάσω Νομική στη "Πατρική" μητρική* μου γλώσσα. (*= Ελληνικά και Γερμανικά)

Τις προϋποθέσεις για να γίνω εισαγγελέας τισ γνωρίζω (28 ετών, 3 χρόνια δικηγορίας κτλ.)

Με άλλα λόγια δυσκολεύομαι να φανταστώ ότι θα σπουδάζω (Νομική) σε γερμανική γλώσσα.

Για να σπουδάσω στη Γερμανία πρέπει να πεισθώ ότι η τριτοβάθμια στην Ελλάδα πάει κατα διαόλου, δεν ξέρω αν με νοήτε ή με υποσκελίζετε για την στάση μου. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
σε διαβεβαιώ δεν πάει κατά διαόλου! Ελλιπής χρηματοδότηση δυστυχώς υφίσταται. Κατά τα άλλα το επίπεδο είναι εφάμιλλο ξένων πανεπιστημίων και η νομική παιδεία που παρέχεται είναι επαρκής. Καλή επιτυχία σου εύχομαι.
Φίλε venividivici, δεν καταλαβαίνω προς τι η επίθεση... Και επίσης τί σχέση έχουν οι εμβαθύνσεις, που χαρακτήρισες περίπατο (καλό ανέκδοτο: τρομερός περίπατος να διαβάζεις 2500 σελ. δικονομία, 5000 σελ. αστικό κ.λπ.)????.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,909 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν γνωρίζω για τη Θεσσαλονίκη, στην Αθήνα όμως οι συνθέσεις (είναι οι αντίστοιχες εμβαθύνσεις) κάθε άλλο παρά περίπατος είναι.
Για τα αλλοδαπά Πανεπιστήμια τώρα, η αλήθεια είναι πως σαφώς υπερέχουν των ελληνικών σε ό,τι αφρα τις υποδομές τους, τις βιβλιοθήκες τους και την επαφή με τους καθηγητές, η οποία εν προκειμένω είναι πιο προσωπική. Στο επίπεδο των παρεχόμενων γνώσεων θεωρώ πως σημαντική διαφορά δεν υφίσταται, όμως αν τα οικονομικά σου στο επιτρέπουν, θα πρότεινα σπουδές σε ένα καλό Πανεπιστήμιο της Ευρώπης-λαμβανομένου υπ' όψιν και των σύγχρονων προβλημάτων που αντιμετωπίζουν τα ελληνικά Α.Ε.Ι.
Για το επάγγελμα του Εισαγγελέα, τέλος, έχω τοποθετηθεί και σε άλλο post μου, σε σχέση με το δικαστικό σώμα. Αν το έχεις μεγάλο όνειρο αξίζει να το επιχειρήσεις. Βέβαια λάβε υπ' όψιν σου, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω από άλλο μέλος, ότι αφενός μπορεί απ' τη σχολή να μην καταφέρεις να βγεις εισαγγελικός πάρεδρος, αλλά πάρεδρος Πρωτοδικείου (η επιλογή γίνεται μέσα στη σχολή από τους εκπαιδευτές ανάλογα με την επίδοση των υποψηφίων και τις προσωπικές επιλογές των τελευταίων βεβαίως), αφετέρου δε ότι μπορεί οι προυποθέσεις για να λάβεις μέρος στο διαγωνισμό να δυσκολέψουν. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει δυστυχώς και ιδιαίτερη ασφάλεια δικαίου. (Δες τί έγινε με την ψήφιση του Νόμου που απαιτεί πλέον 2ετή άσκηση δικηγορίας για τη συμμετοχή στις εξετάσεις για την Ε.Σ.ΔΙ. και πόσοι 30άρηδες που έκαναν τον υπολογισμό τους ότι θα έπαιρναν πτυχίο και θα έδιναν στο καπάκι εξετάσεις βρέθηκαν με το "καλημέρα σας" εκτός διαγωνισμού.
Αλλά αυτή είναι μια παράμετρος που οφείλεις να υπολογίσεις...
Καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν αποφασίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
σε διαβεβαιώ δεν πάει κατά διαόλου! Ελλιπής χρηματοδότηση δυστυχώς υφίσταται. Κατά τα άλλα το επίπεδο είναι εφάμιλλο ξένων πανεπιστημίων και η νομική παιδεία που παρέχεται είναι επαρκής. Καλή επιτυχία σου εύχομαι.
Φίλε venividivici, δεν καταλαβαίνω προς τι η επίθεση... Και επίσης τί σχέση έχουν οι εμβαθύνσεις, που χαρακτήρισες περίπατο (καλό ανέκδοτο: τρομερός περίπατος να διαβάζεις 2500 σελ. δικονομία, 5000 σελ. αστικό κ.λπ.)????.

Φίλε Λόρδε, προσωπικά θεωρώ ότι οι εμβαθύνσεις αποκαλύπτουν το πως αντιμετωπίζουν τα πανεπιστήμια τόσο οι φοιτητές όσο και οι καθηγητές. Γι' αυτό το λόγο το σχόλιο μου.
Σου εύχομαι καλή συνέχεια στη σχολή σου.

Int, καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
συμφωνούμε τότε γιατί κι εγώ πιστεύω πως οι εμβαθύνσεις είναι σημαντική ένδειξη σωστής (και κυρίως σφαιρικής) νομικής παιδείας και καλό θα ήταν όλα τα νομικά τμήματα να λειτουργούσαν σωστά αναφορικά με τις εμβαθύνσεις (ευτυχώς το Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης τις ''αντιμετωπίζει'' με σοβαρότητα-φαντάζομαι πως και οι συνάδελφοι στην Αθήνα λειτουργείτε το ίδιο). Καλή συνέχεια και σε σένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Int_Skillz

Νεοφερμένος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους, :D

Θέλω να επανέρφω στο θέμα Φιλοσοφία που παραμελήθηκε λίγο, ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΩ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ! ! ! :clapup:
βέβαια πρώτα θα σπουδάσω Νομική γιατί θέλω να γίνω εισαγγελέας, (και άμα δεν περάσω στη Ε.Σ.ΔΙ, θα γίνω δικηγόρος και δεν με ενδιαφέρει η ανεργία στην Ελλάδα) αλλά θέλω να σπουδάσω ΚΑΙ Φιλοσοφία.(για εμένα)
Μάλλον δεν θα σπουδάσω Γερμανία καθώς μετά πρέπει να μαθαίνω απ` την αρχή νόμους, κώδικες, ορολογίες...
Δυστυχώς για να γίνω εισαγγελέας στη Γερμανία χρειάζομαι γερμανική ιππικότητα. :(

Ερωτήσεις: 1) Πόσα χρόνια/εξάμηνα διαρκεί η Νομική και πόσα η Φιλοσοφία στις αντίστοιχες σχολές του Α.Π.Θ?
2) Αφότου πάρω το πτυχείο Νομικής και μεταπτυχειακό μέχρι να δοκιμάσω να εισαχθώ στη Ε.Σ.ΔΙ. Έχω χρόνο να σπουδάσω Φιλοσοφία σε όλη την διάρκεια της? (μεταπτυχειακό στη Φιλοσοφία δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα)

Κάτι που θα σας φανεί μάλλον παράξενο αλλά με ευχαριστεί το διάβασμα και διαβάζω και φιλοσοφικά εξωσχολικά βιβλία. Πιστεύω πως θα έχω "όρεξη" να διαβάζω στα > 20, Οι γονείς μου μπορούν και θα με στιρήξουν μέρχι να τελειώσω τις σπουδές μου ( μάλλον μέχρι > 30) καθώς είμαι μοναχοπαίδι, έτσι θα μπορέσω να σπουδάζω χωρίς να δουλεύω ταυτόχρονα. :)

Το ότι τα χρήματα που βγάζουν οι εισαγγελείς είναι πολύ λίγα για την δουλεία που βγάζουν δεν με ενδιαφέρει καθόλου, άλλωστε δεν χρειάζομαι πολυτέλεια. Ξέρω ότι φαντάσει "άπιαστω" το να γίνει κανείς εισαγγελέας Αρείου Πάγου αλλά είμαι αισιόδοξος άνθρωπος. :D

Τα ταλέντα - χαρακτηριστηκά μου: 1)Επιχειρηματολογία, 2)όξινη σκέψη, (κοινώς "γάτα") 3) ρητορία, 4) υπόθεση - εις άτοπον απαγωγή, 5) Αίσθηση του δίκαιου, 6) Φιλοσοφία :P

Τι άλλο θέλετε να μάθετε για να μου δώσετε συμβουλές? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους, :D

Θέλω να επανέρφω στο θέμα Φιλοσοφία που παραμελήθηκε λίγο, ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΩ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ! ! ! :clapup:
βέβαια πρώτα θα σπουδάσω Νομική γιατί θέλω να γίνω εισαγγελέας, (και άμα δεν περάσω στη Ε.Σ.ΔΙ, θα γίνω δικηγόρος και δεν με ενδιαφέρει η ανεργία στην Ελλάδα) αλλά θέλω να σπουδάσω ΚΑΙ Φιλοσοφία.(για εμένα)
Μάλλον δεν θα σπουδάσω Γερμανία καθώς μετά πρέπει να μαθαίνω απ` την αρχή νόμους, κώδικες, ορολογίες...
Δυστυχώς για να γίνω εισαγγελέας στη Γερμανία χρειάζομαι γερμανική ιππικότητα. :(

Ερωτήσεις: 1) Πόσα χρόνια/εξάμηνα διαρκεί η Νομική και πόσα η Φιλοσοφία στις αντίστοιχες σχολές του Α.Π.Θ?
2) Αφότου πάρω το πτυχείο Νομικής και μεταπτυχειακό μέχρι να δοκιμάσω να εισαχθώ στη Ε.Σ.ΔΙ. Έχω χρόνο να σπουδάσω Φιλοσοφία σε όλη την διάρκεια της? (μεταπτυχειακό στη Φιλοσοφία δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα)

Κάτι που θα σας φανεί μάλλον παράξενο αλλά με ευχαριστεί το διάβασμα και διαβάζω και φιλοσοφικά εξωσχολικά βιβλία. Πιστεύω πως θα έχω "όρεξη" να διαβάζω στα > 20, Οι γονείς μου μπορούν και θα με στιρήξουν μέρχι να τελειώσω τις σπουδές μου ( μάλλον μέχρι > 30) καθώς είμαι μοναχοπαίδι, έτσι θα μπορέσω να σπουδάζω χωρίς να δουλεύω ταυτόχρονα. :)

Το ότι τα χρήματα που βγάζουν οι εισαγγελείς είναι πολύ λίγα για την δουλεία που βγάζουν δεν με ενδιαφέρει καθόλου, άλλωστε δεν χρειάζομαι πολυτέλεια. Ξέρω ότι φαντάσει "άπιαστω" το να γίνει κανείς εισαγγελέας Αρείου Πάγου αλλά είμαι αισιόδοξος άνθρωπος. :D

Τα ταλέντα - χαρακτηριστηκά μου: 1)Επιχειρηματολογία, 2)όξινη σκέψη, (κοινώς "γάτα") 3) ρητορία, 4) υπόθεση - εις άτοπον απαγωγή, 5) Αίσθηση του δίκαιου, 6) Φιλοσοφία :P

Τι άλλο θέλετε να μάθετε για να μου δώσετε συμβουλές? :hmm:


Γειά σου!

Ως φοιτήτρια Φιλοσοφικής Σχολής, μπορώ να σου πω λίγα λόγια για τις σπουδές Φιλοσοφίας στην Ελλάδα. Υπάρχει σε ορισμένες Φιλοσοφικές Σχολές το τμήμα Φ.Π.Ψ. δηλαδή Φιλοσοφία - Παιδαγωγική - Ψυχολογία. Εκεί μπορεί κανείς να διδαχθεί Φιλοσοφία, αν και στο πρόγραμμα περιλαμβάνονται και μαθήματα παιδαγωγικών και ψυχολογίας. Αν θέλεις αποκλειστική ειδίκευση στη Φιλοσοφία, μπορείς να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό. Για περισσότερες πληροφορίες για το ΑΠΘ, μπορείς να δεις και το site του στο internet. Αλλα πανεπιστήμια δεν σε ενδιαφέρουν? Επίσης, γιατί έχεις αποκλίσει την πιθανότητα να σπουδάσεις στη Γερμανία? Εξ'όσων γνωρίζω, έχει πολύ καλά πανεπιστήμια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Με κίνδυνο να φανώ ξινή 2 πράγματα: α) ιππικότητα δεν υπάρχει, γιατί δεν είσαι άλογο αλλά υπήκοος άρα το σωστό υπηκοότητα. β) όξινη σκέψη επίσης δεν υπάρχει. Κοινώς ξινή σκέψη δύσκολο να έχεις. οξυμένη εννοείς? Μάλλον;)
Τώρα για το πρόβλημα σου επειδή οι δικοί μου έχουν σπουδάσει Γερμανία (Φραγκφούρτη και Κολωνία) θα σου πρότεινα να το κυνηγήσεις οσο μπορείς για εκεί. Τα ελληνικά πανεπιστήμια έχουν πολλά προβλήματα. Δεν είναι και τσαντίρια, αλλά δε συγκρίνονται με την ποιότητα και το κύρος ενός Γερμανικού πανεπιστημίου. Στη θέση σου θα διάλεγα να μείνω εκεί και να προσπαθήσω. Θα είναι πιο δύσκολα σίγουρα, αλλά θα ανοίξεις καλύτερους ορίζοντες.
Καλή τύχη όπως και να έχει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Int_Skillz

Νεοφερμένος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Με κίνδυνο να φανώ ξινή 2 πράγματα: α) ιππικότητα δεν υπάρχει, γιατί δεν είσαι άλογο αλλά υπήκοος άρα το σωστό υπηκοότητα. β) όξινη σκέψη επίσης δεν υπάρχει. Κοινώς ξινή σκέψη δύσκολο να έχεις. οξυμένη εννοείς? Μ
... ξέρω πως γραφονται απλόσ εκείνη τη στιγμή διαζόμουνα γιατί έπρεπε να φύγω... ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top