Νομική vs Φιλολογία

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Καλησπέρα! Ως φιλόλογος, θα σας έλεγα άμα σας αρέσουν τόσο πολύ τα Αρχαία και τα συναφή φιλολογικά μαθήματα να ρίξετε μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών του τμήματός μας σε όποια πόλη σας ενδιαφέρει για να δείτε και τι μαθήματα/ γνωστικά αντικείμενα διδασκόμαστε στη σχολή. Έπιπλέον, έχοντας τελείωσει το Φιλολογικό της Αθήνας σχετικά πρόσφατα, μπορώ να σας πω με βεβαιότητα πως σαν σχολή δεν είναι τραγικά δύσκολη, απλά θέλει αρκετή προσωπική ενασχόληση με το αντικείμενο. Τα βασικά μαθήματα είναι Αρχαία - ΝΕ Λογοτεχνία και Γλωσσολογία κι ύστερα πιο "περιφερειακά" Λατινικά, Βυζαντινά, Λαογραφίες κλπ. Επειδή είδα πιο πάνω πως αναρωτιέστε για το αν θα διατηρηθεί ο ενθουσιασμός και μέσα στη σχολή, νομίζω πως είναι καθαρά προσωπικό θέμα αυτό. Αν μου επιτρέπετε να μιλήσω για εμένα, ναι, διατηρήθηκε και μεγάλωσε κατά πολύ! :D Το ζήτημα είναι να αγαπάτε αυτό που (θα) κάνετε κι όλα τα άλλα...βρίσκονται.
Από πλευράς αποκατάστασης, λίγο - πολύ τα ξέρετε φαντάζομαι, θέλει κυνήγι η ιστορία. Προσπαθήστε να φανταστείτε τον εαυτό σαν σαν καθηγητή σε μερικά χρόνια. Μπορείτε? Σας δημιουργεί ευχάριστα συναισθήματα αυτό? Το θέλετε? Αν ναι, προχωρήστε και... καλώς να μας έρθετε! :D
Εάν θέλετε οποιεσδήποτε παραπάνω πληροφορίες για τη σχολή, στη διάθεσή σας! :) Και φυσικά, καλά αποτελέσματα σε όλους! :)

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!!!!! Με κάλυψε αρκετά!!! Το είδα το πρόγραμμα της φιλολογίας αθηνών.. Το θεωρώ πολύ πιο ενδιαφέρον , όσον αφορά εμένα, απο το αντίστοιχο της νομικής.. Αλλα δεν έχω κάποιο δικό μου άτομο που να έχει σπουδάσει σε αυτό το τμήμα και να μπορεί να μου δώσει πληροφορίες.. Οσον αφορά τον ενθουσιασμό, αυτό που μου άρεσε για παράδειγμα ολη την χρονιά ήταν να γράφω εκθέσεις, να αναλύω σε διαγωνίσματα διάφορες ερμηνευτικές ερωτήσεις στα αρχαία, το άγνωστο μου άρεσε πάρα πολύ και ήταν ενδιαφέρον να προσπαθείς να βγάλεις την μετάφραση.. Οσον αφορά την λογοτεχνία δεν μου άρεσε τόσο γιατι δυστυχώς αυτη στην οποία έκανα μάθημα αποδείχτηκε απαράδεκτη για διάφορους λόγους και μόνο σε εμένα οφείλεται ο βαθμός που θα πάρω στα μαθήματα που έκανα σε αυτή.. Ενας λόγος που θέλω να γίνω φιλόλογος, ειναι επειδή δεν θέλω να κάνω τα λάθη που έκανε αυτή και άλλοι φιλόλογοι σαν αυτή.. Θέλω να γίνω υπεύθυνη φιλόλογος και να μην κάνω τα απαράδεκτα πράγματα που μου έκαναν φέτος και κυρίως αυτη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moonstone

Νεοφερμένος

Η Moonstone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Στα της σχολής τώρα, τα Αρχαία πλησιάζουν το γνωστό του σχολείου σαν φιλοσοφία διδασκαλίας με την έννοια ότι ασχολείσαι περισσότερο με την ερμηνεία και το κείμενο σαν κείμενο, όχι τόσο πολύ με τα γραμματικοσυντακτικά. Η Λογοτεχνία ήταν η αδυναμία μου, ευτυχώς οι καθηγητές είναι πολύ καλοί. Ενδιαφέρουσα πολύ και η Γλωσσολογία. Το μάθημα που δεν έχει καμία σχέση με το σχολείο είναι τα Λατινικά, αλλά εντάξει... παλεύεται! :)
Για οτιδήποτε επιπλέον, εδώ είμαστε! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Στα της σχολής τώρα, τα Αρχαία πλησιάζουν το γνωστό του σχολείου σαν φιλοσοφία διδασκαλίας με την έννοια ότι ασχολείσαι περισσότερο με την ερμηνεία και το κείμενο σαν κείμενο, όχι τόσο πολύ με τα γραμματικοσυντακτικά. Η Λογοτεχνία ήταν η αδυναμία μου, ευτυχώς οι καθηγητές είναι πολύ καλοί. Ενδιαφέρουσα πολύ και η Γλωσσολογία. Το μάθημα που δεν έχει καμία σχέση με το σχολείο είναι τα Λατινικά, αλλά εντάξει... παλεύεται! :)
Για οτιδήποτε επιπλέον, εδώ είμαστε! :)

Ναι πράγματι το διαπίστωσα και απο το πρόγραμμα σπουδών.. Και εμένα τα λατινικά μου άρεσαν πολύ φέτος.. Ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου, με κάλυψε σε αρκετά σημεία.. Ειδικά με κάποια πράγματα που μου έκανε αυτή η φιλόλογος φέτος, άρχισα να σκεφτόμουν εμένα ως καθηγήτρια και το πόσο υπεύθυνη θα ήμουν , σε αντίθεση με αυτήν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Καλησπέρα! Ως φιλόλογος, θα σας έλεγα άμα σας αρέσουν τόσο πολύ τα Αρχαία και τα συναφή φιλολογικά μαθήματα να ρίξετε μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών του τμήματός μας σε όποια πόλη σας ενδιαφέρει για να δείτε και τι μαθήματα/ γνωστικά αντικείμενα διδασκόμαστε στη σχολή. Έπιπλέον, έχοντας τελείωσει το Φιλολογικό της Αθήνας σχετικά πρόσφατα, μπορώ να σας πω με βεβαιότητα πως σαν σχολή δεν είναι τραγικά δύσκολη, απλά θέλει αρκετή προσωπική ενασχόληση με το αντικείμενο. Τα βασικά μαθήματα είναι Αρχαία - ΝΕ Λογοτεχνία και Γλωσσολογία κι ύστερα πιο "περιφερειακά" Λατινικά, Βυζαντινά, Λαογραφίες κλπ. Επειδή είδα πιο πάνω πως αναρωτιέστε για το αν θα διατηρηθεί ο ενθουσιασμός και μέσα στη σχολή, νομίζω πως είναι καθαρά προσωπικό θέμα αυτό. Αν μου επιτρέπετε να μιλήσω για εμένα, ναι, διατηρήθηκε και μεγάλωσε κατά πολύ! :D Το ζήτημα είναι να αγαπάτε αυτό που (θα) κάνετε κι όλα τα άλλα...βρίσκονται.
Από πλευράς αποκατάστασης, λίγο - πολύ τα ξέρετε φαντάζομαι, θέλει κυνήγι η ιστορία. Προσπαθήστε να φανταστείτε τον εαυτό σαν σαν καθηγητή σε μερικά χρόνια. Μπορείτε? Σας δημιουργεί ευχάριστα συναισθήματα αυτό? Το θέλετε? Αν ναι, προχωρήστε και... καλώς να μας έρθετε! :D
Εάν θέλετε οποιεσδήποτε παραπάνω πληροφορίες για τη σχολή, στη διάθεσή σας! :) Και φυσικά, καλά αποτελέσματα σε όλους! :)

Εντάξει ..με έπεισεις! :clapup: χαχαχα..:P


Λοιπόν,να εκφράσω τη γνώμη μου και γω με τη σειρά μου...και τις δύο σχολές τις εκτιμώ και σέβομαι το αντικείμενο με το οποίο ασχολούνται ..ένα αρνητικό είναι ότι και η νομική και η φιλολογία ανήκουν πλέον στα κορεσμένα επαγγέλματα...όπως και πολλά άλλα επαγγέλματα..αλλά αυτό δεν θα πρέπει να αποθαρρύνει κανένα μας...κανείς μας δεν ξέρει τι θα προκύψει στο μέλλον ..και κανείς από μας δεν θέλει να καταντήσει δυστυχισμένος ...πραγματικά ευτυχισμένοι θα γίνουμε όταν επιλέξουμε το επάγγελμα με το οποίο θέλουμε πραγματικά να ασχοληθούμε και το αγαπάμε πραγματικά...να χαιρόμαστε όταν ξυπνάμε το πρωί και να λέμε .."αα θα πάω να διδάξω" "θα πάω να καταδικάσω το άδικο" ...εγώ προσωπικά μπορεί να άργησα να το καταλάβω ..αλλά θέλω να γίνω ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ! Μου αρέσουν πάρα πολύ θα θεωρητικά μαθήματα,ειδικά τα αρχαία και τα λατινικά και το κατάλαβα φέτος στην κατεύθυνση! Όλοι με αποθαρρύνουν και μου λένε "πότε θα διοριστείς,θα πεινάσεις,θα διορθώνεις μία ζωή γραπτά κλπ κλπ κλπ" ..απλά απαξιώ για αυτά που λένε και τους απαντώ ότι όταν κάποιος αγαπά πραγματικά αυτό που κάνει δεν πάει ποτέ χαμένος....μέχρι πριν λίγο καιρό έκρινα βάσει της επαγγελματικής αποκατάστασης..τώρα κρίνω βάσει αυτού που θέλω πραγματικά..και ΝΑΙ ..θέλω να σπουδάσω φιλολογία ..θέλω να κουραστώ ..θέλω να μάθω ..να διδάσκω ..να διδάξω σε ένα απομακρυσμένο χωριό/νησί που δεν υπάρχουν καθηγητές-δάσκαλοι ούτε για δείγμα! Κατά τα άλλα δεν υπάρχουν θέσεις ..
Εγώ παιδιά θα σας συμβουλέψω να βάλετε κάτω τον εαυτό σας και να δείτε με τι θέλετε να ασχοληθείτε πραγματικά στη ζωή σας..!
Τι θα ναι αυτό;; Νομική , Φιλολογία , Ιατρική , Μηχανολογία , Λογιστική ή οτιδήποτε άλλο;; ΑΠΛΑ ΚΑΝΤΕ ΤΟ! Και ας αφήσουμε πια τους στρατούς και τις αστυνομίες,βέβαια κάποιοι πηγαίνουν εκεί επειδή τους αρέσει και καλά κάνουν..αλλά οι περισσότεροι πηγαίνουν για να εξασφαλίσουν ένα μισθό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gkizella

Νεοφερμένος

Η gkizella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γιατι κρινεις με βαση την αποκατασταση?Κρινεις λανθασμενα εξ αρχης,και μαλλον θα καταληξει το ολο ''εγχειρημα'' λανθασμενο και αυτο.
προσωπικα πιστευω πως οπως εχουν γινει τα πραγματα καλυτερα να διαλεξεις αυτο ποθ σοθ αρεσει. ετσι κι αλλιως οι περισσοτεροι θα φυγοθμε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.

Inartecubus

Νεοφερμένος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
η χαρα της σωστης επιλογης επαγγελματος και η συστηματικη και αδιακοπη ενασχοληση με το αντικειμενο των σπουδων θεωρω οτι ειναι δυο βασικα στοιχεια για να αποκατασταθει καποιος επαγγελματικα.οντως στη σημερινη εποχη ελαχιστες σχολες υποσχονται επαγγελματικη αποκατασταση.δεν πρεπει ομως να χανουμε την αισιοδοξια μας.παντοτε θεωρουσα οτι μονο αυτος που δεν προσπαθει επαρκως αποτυγχανει.η διαρκης αναζητηση εργασιας ειναι δυσκολη ομως οι κοποι μας θα ανταμειφθουν.προσωπικα εγω εχω το ονειρο να σπουδασω φιλολογια.δεν με νοιαζει καθολου αν ολοι με αποθαρρυνουν . προτιμω να μεινω ανεργη αλλα τουλαχιστον να ξερω οτι αυτο ηταν δικη μου θυσια για κατι που αγαπω παρα να εργαζομαι και να μην νιωθω ψυχολογικα καλα.οι χαρες της ζωης μας ειναι ελαχιστες η ιδια η ζωη συντομη αν δεν ρισκαρουμε αν δεν κανουμε αυτο που μεσα μας θελουμε θα ειμαστε μια ζωη δυστυχισμενοι.δεν θελω να εχω απωθημενα και ανεκπληρωτα ονειρα. εγω τουλαχιστον ειμαι αποφασισμενοι να αγωνιστω και μονη μου να ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΩ το μελλον μου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Η παγίδα με τη νομική (τα λέω ως νομικάριος) είναι ότι είναι ένα αντικείμενο με το οποίο στο σχολείο έχουμε επαφή ΜΗΔΕΝ (το δίκαιο της β λυκείου εγώ δεν το θεωρώ επαφή). Το τι είναι η νομική το μαθαίνεις στη νομική. Αυτό αφ' ενός σημαίνει ότι μπορεί να πας και να την λατρέψεις, αφ'ετέρου να την μισήσεις. Σίγουρα όμως προσφέρει περισσότερες διεξόδους από την φιλολογία - πολύ περισσότερες κατά την άποψή μου, και είναι και αντικείμενο-μπαλαντέρ, δεδομένου ότι μπορεί να συνδυαστεί σε μεταπτυχιακό επίπεδο με σχεδόν οτιδήποτε.

Επίσης η νομική άπτεται πολλών άλλων αντικειμένων, και κυρίως σχετίζεται πολύ με την φιλοσοφία, την ιστορία και την κοινωνιολογία, δεδομένου ότι εκεί βρίσκει κανείς το γιατί έχουμε τις νομικές ρυθμίσεις που έχουμε σήμερα. Απαιτεί επίσης πολύ καλό χειρισμό γλώσσας για όσους έχουν γλωσσική ευχέρεια και αγαπάνε αρχαία και λατινικά.

Και κυρίως, Το (μοιραίο) λάθος είναι να νομίζει κανείς ότι η νομική είναι θεωρητική σχολή. Αυτό είναι τεράστιο σφάλμα, προσωπικά θεωρώ ότι σε επίπεδο σπουδών απαιτεί πολύ μεγαλύτερη κριτική και πρακτική (και μαθηματική) σκέψη απ'ότι "θετικές" επιστήμες, όπως η ιατρική ή η βιολογία (η ιατρική ειδικά είναι το απόγειο της παπαγαλίας). Η νομική ως επιστήμη είναι καθαρά συλλογιστική. Οι περισσότερες εξετάσεις εξάλλου στη νομική είναι επίλυση πρακτικών προβλημάτων/υποθέσεων. Φυσικά χρειάζεται να εκτεθείς σε γιγάντιο όγκο θεωρίας, όμως εν τέλει η εφαρμογή της κρίνεται, οπότε η αποστήθιση και η παπαγαλία ελάχιστα χρειάζεται. Και όλως τυχαίως όλα τα παιδιά που ξέρω ότι είναι καλοί φοιτητές νομικής ήταν καλοί και στα μαθηματικά και στη φυσική στο σχολείο.

Οπότε αν κάποιος διίσταται, ας σκεφτεί αν έχει πιο πολύ πρακτική ή απομνημονευτική σκέψη, κι αν έχει το πρώτο, τότε θα λεγα να προτιμήσει την νομική.

Και κάτι τελευταίο, όντας μαθητής είχα μπει πολύ στον πειρασμό να διαλέξω πρώτη επιλογή φιλολογία, γιατί όπως είπα ήξερα πάνω κάτω τι με περιμένει και πώς θα το χειριζόμουν, ενώ η νομική ήταν ένα μυστήριο ως αντικείμενο γιατί δεν είχα καμμία απολύτως επαφή, πέρα από τα λίγα που ακούμε στην τιβί. Τώρα όμως που είμαι νομική ευχαριστω θεούς και δαίμονες που δεν έβαλα φιλολογία πρώτη. Θεωρώ ότι αν κάποιος αμφιταλαντεύεται, καλό είναι να επιλέξει νομική, και να μην την προτιμήσει μόνο εάν πραγματικά έχει πάθος με τα φιλολογικά.

Εάν έχετε κάποια σχετική απορία ευχαρίστως να σας την λύσω :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Έχω εγώ μια.

Δεν κάνεις σαφή και σε έμας τους αδαείς τα όσα λες περί αποκατάστασης; Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Έχω εγώ μια.

Δεν κάνεις σαφή και σε έμας τους αδαείς τα όσα λες περί αποκατάστασης; Ευχαριστώ.

Λοιπόν με νομικές σπουδές πας καταρχήν για δικηγόρος, δικαστικός, νομικός σύμβουλος (δλδ δεν πατάς ποτέ σε δικαστήριο σχεδόν άλλα δουλεύεις για παντός είδους εταιρείες επιτηρώντας σύναψη συμβάσεων κτλ), διπλωματικό σώμα, ενώ είναι και εξαιρετικό εφόδιο για δημοσιογράφους και πολιτικούς. Και φυσικά συνδυάζεται και με πάρα πολλούς κλάδους για μεταπτυχιακό, από ενέργεια-περιβάλλον-οικονομικά (ειδικά συνδυασμός οικονομικά-νομικά θεωρείται μεγάλο plus) μέχρι και φιλοσοφία. Υπάρχουν επιπλέον πολλές προοπτικές να εργαστείς και στο εξωτερικό, ειδικά αν έχεις καλούς βαθμούς, ενώ όπως και στους υπόλοιπους κλάδους γίνεται να ακολουθήσει κανείς ακαδημαική καριέρα. Για την φιλολογία απόσο ξέρω πας είτε για ακαδημαικός είτε για εκπαιδευτικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Καταρχάς ευχαριστώ.

Δεν αναλύεις λίγο και το κομμάτι της εργασίας στο εξωτερικό; Οι βαθμοί που κολλάνε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Λοιπόν με νομικές σπουδές πας καταρχήν για δικηγόρος, δικαστικός, νομικός σύμβουλος (δλδ δεν πατάς ποτέ σε δικαστήριο σχεδόν άλλα δουλεύεις για παντός είδους εταιρείες επιτηρώντας σύναψη συμβάσεων κτλ), διπλωματικό σώμα, ενώ είναι και εξαιρετικό εφόδιο για δημοσιογράφους και πολιτικούς. Και φυσικά συνδυάζεται και με πάρα πολλούς κλάδους για μεταπτυχιακό, από ενέργεια-περιβάλλον-οικονομικά (ειδικά συνδυασμός οικονομικά-νομικά θεωρείται μεγάλο plus) μέχρι και φιλοσοφία. Υπάρχουν επιπλέον πολλές προοπτικές να εργαστείς και στο εξωτερικό, ειδικά αν έχεις καλούς βαθμούς, ενώ όπως και στους υπόλοιπους κλάδους γίνεται να ακολουθήσει κανείς ακαδημαική καριέρα. Για την φιλολογία απόσο ξέρω πας είτε για ακαδημαικός είτε για εκπαιδευτικός.

Χμ... Πολύ ωραία φαίνονται όσα αναφέρεις!
Για το σήμερα, όμως, τι έχεις να πεις; Ποια από όλες αυτές τις διεξόδους είναι εφικτή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Καταρχάς ευχαριστώ.

Δεν αναλύεις λίγο και το κομμάτι της εργασίας στο εξωτερικό; Οι βαθμοί που κολλάνε;

Θέλω να πω ότι όλα τα ανωτέρω (εκτός από δικαστικό σώμα) μπορείς να τα εξασκήσεις στο εξωτερικό, κατ'όπιν σύντομης μετεκπαίδευσης για να βγάλεις άδεια άσκησης δικηγορικού επαγγέλματος στην αντίστοιχη χώρα. Είδικα αν κάνεις μεταπτυχιακό (όλοι οι νομικοί πλέον κάνουν) στην χώρα που ενδιαφέρεσαι δεν είναι δύσκολη διαδικασία αυτή. Είναι πολλοί που έχουν τέτοιες άδειες για Αγγλία, Γαλλία, Αμερική και Γερμανία κυρίως. Οι βαθμοί κολλάνε στο να σου δώσουν πρόσβαση σε καλά πανεπιστήμια για μεταπτυχιακά και ύστερα να σου ανοίξουν πόρτες για καλή σταδιοδρομία.

Επίσης παρέλειψα κάτι πολύ σημαντικό, που είναι και η δυνατότητα εργασίας σε διεθνείς οργανισμούς, ΟΗΕ, ΕΕ - οργανώνονται πολλά προγράμματα για την πρόσληψη εσωτερικών (interns) στα σώματα αυτά για όσους ακολουθούν τον τομέα του διεθνούς δικαίου.

Να σημειώσω ότι για δικαστικό σώμα απαιτείται μετεκπαίδευση 2 ετών στην εθνική σχολή δικαστών (άρα 6 χρόνια σπουδών) + 1 χρόνο δικηγορίας + περνάς εξαιρετικά απαιτητικές τελικές εξετάσεις για να γίνεις δικαστικός. Αν όμως γίνεις έχεις εξασφαλισμένη σταδιοδρομία και καλό μισθό (σχετικά), απίστευτο όγκο εργασίας από την άλλη.

Να πω και δυο αρνητικά για την νομική: Πάρα πολύς ανταγωνισμός, ΠΑΡΑ πολύ διάβασμα (οι εξεταστικές είναι αρκετά ζόρικες και γενικά θες περισσότερη προετοιμασία απ'ότι στις περισσότερες σχολές), υπερκορεσμός σε πολλούς δικαιικούς κλάδους ( πχ ποινικό δίκαιο, αστικό δίκαιο κ.α., υπάρχουν πάντως εναλλακτικές διέξοδοι) και γενικά πολλή κούραση και άγχος. Η σχολή βγαίνει μεν και με σχετικά λίγο διάβασμα, άλλα δεδομένου του ανταγωνισμού θεωρώ ότι είναι must ένας καλός βαθμός και ένα καλό μεταπτυχιακό στην συνέχεια (το οποίο το θεωρώ επίσης ως αρνητικό). Και από την στιγμή που θα βρεις δουλειά, το οποίο επίσης είναι δύσκολη υπόθεση, μιλάμε για ΠΟΛΛΗ δουλειά και όχι τόσο καλές αποδοχές, ειδικά σε πιο πρώιμο στάδιο. Άλλα αν είσαι καλός σίγουρα δεν θα πας χαμένος.

(τώρα είδα αυτό για το "σήμερα": είναι όντως αρκετά ζόρικη η κατάσταση άλλα πάνω κάτω ισχύουν αυτά που ανέφερα. Αν κάτι έχει αλλάξει είναι ότι απαιτείται αρκετά μεγαλύτερη προσπάθεια για να αποκατασταθείς, άλλα όπως είπα αν είσαι καλός και έχεις αξιοπρεπή απόδοση + συμμετέχεις σε διάφορες δραστηριότητες, όπως ρητορικοί αγώνες, προσομοιώσεις δικών, μοντέλα ηνωμένων εθνών, ξέρεις 2-3 ξένες γλώσσες άπταιστα κτλ ώστε να εμπλουτίσεις το βιογραφικό σου, τότε χαμένος δεν θα βγεις =]. Θέλει δουλειά δεν λέω, γι΄αυτό το ενέταξα και στα αρνητικά της νομικής. Απλά νομίζω ότι σου ανοίγονται πολλοί δρόμοι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Όμορφα τα όσα λες. Τι βαθμό πτυχίου συστήνεις; Και φυσικά τι μεταπτυχιακό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Όμορφα τα όσα λες. Τι βαθμό πτυχίου συστήνεις; Και φυσικά τι μεταπτυχιακό;

Κοίτα ακόμα δευτεροετής είμαι οπότε από ένα σημείο και μετά παύουν να είναι ασφαλείς οι απαντήσεις μου. Εξ άλλου οι συνθήκες αλλάζουν συνεχώς. Αν θες την άποψή μου (που έχει διαμορφωθεί κυρίως ρωτώντας μεγαλύτερους πάντως, δεν βγάζω κάτι αποκλειστικά απ'το μυαλό μου )

1ον ε προφανώς όσο πιο πολύ τόσο το καλύτερο. Νομίζω με 7 κ πάνω είσαι σε καλό δρόμο δεδομένων των συνθηκών. Φυσικά δεν είναι το μόνο κριτήριο ο βαθμός, υπάρχουν κι ένα σωρό άλλα.

2ον ό,τι σου αρέσει :P αν και νομίζω κάτι προς οικονομικοεμπορικά σου ανοίγει πιο πολλές πόρτες. Είναι καθαρά θέμα γούστου πάντως. Δεν μπορούμε να τα σκεφτόμαστε όλα τεχνοκρατικά!

Γενικά είναι ζόρι η νομική υπενθυμίζω, και εντάξει ας είμαστε ρεαλιστές μπορείς κάλλιστα να προσπαθήσεις πάρα πολύ και να κάνεις μια τρύπα στο νερό, τι να κάνουμε. Αυτός ο κίνδυνος άλλωστε πιστεύω υπάρχει σε όλους τους κλάδους.

Ποια από όλες αυτές τις διεξόδους είναι εφικτή;

έχει να κάνει και πολύ με το τι σ' αρέσει και ίσως όχι τόσο με το επάγγελμα άλλα με τον κλάδο που θες ν ' ασχοληθείς. Οι πιο mainstream κλάδοι (αστικό, ποινικό), πέρα απ'το ν ανοίξεις γραφείο και να περιμένεις τον κυρ Μήτσο που θέλει να χωρίσει την γυναίκα του, δεν προσφέρουν τόσες διεξόδους, ενώ άλλοι κλάδοι (πχ δίκαιο περιβάλλοντος, εμπορικό, τραπεζικό, διεθνές, και πολλά άλλα, δεν έχει νόημα να αναλύσω τόσο) προσφέρουν περισσότερες. Νομίζω οι εμπορικοί-οικονομικοί κλάδοι του δικαίου είναι οι πιο περιζήτητοι, άρα και οι πιο "εφικτοί" αν θες. Από επαγγέλματα το πιο σίγουρο είναι του δικαστικού, είναι πολύ δύσκολο όμως να φτάσεις μέχρι εκεί και ίσως αποτελεί το πιο απαιτητικό από τα νομικά επαγγέλματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Gandalf,

Εστιάζεις λάθος.
Ψάξτο καλύτερα.
Κράτα μια πισινή.

Καλή συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Gandalf,

Εστιάζεις λάθος.
Ψάξτο καλύτερα.
Κράτα μια πισινή.

Καλή συνέχεια.

could you elaborate?

το χω ψάξει αρκετά καλά θαρρώ.

Δεν λέω ότι είναι σούπερ επιλογή (σίγουρα είναι απ'τις πιο ζόρικες που μπορεί να κάνει κανείς), απλά παρουσιάζω τις (θεωρητικές) δυνατότητες αποκατάστασης, σε σύγκριση πάντα με την φιλολογία που είναι και το θέμα. Προφανώς δεν έχεις 100% εξασφαλισμένο μέλλον, στις μέρες μας πουθενά δεν έχεις σχεδόν. Η νομική είναι υπερκορεσμένος κλάδος, άλλα σίγουρα δεν είσαι σε χειρότερη μοίρα από χημικούς, μαθηματικούς, φιλολόγους, αγγλογαλλικούς φιλολόγους, δασκάλους, δημοσιογράφους, ψυχολόγους κλπ κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SONIA14

Νεοφερμένος

Η ΣΟΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Μπορεί να είναι άσχετες μεταξύ τους αυτές οι σχολές αλλά ,όπως και οι περισσότεροι, έτσι και εγώ βρίσκομαι σε δίλημμα. Θέλω τη γνώμη σας, τα υπερ και τα κατα των δύο σχολών!!!!!!!!!!!!! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MK-confused

Νεοφερμένος

Ο MK-confused αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Λοιπόν φίλοι του forum οπως καταλαβαινετε βρισκομαι σε αυτο το τεραστιο διλημμα.

Κατ' αρχην ειναι δεδομενο για οικονομικους λογους οτι θα παω Αθηνα.

Απο τη μια η Νομικη εχει το prestige και το κυρος, ειναι πολυ δυνατο πτυχίο, εχει περισσοτερες επαγγελματικες διεξοδους (και στο εξωτερικο). Το κτιριο της Νομικης ειναι αρκετα καλο (ειδικα σε σχεση με αυτο της Φιλοσοφικης που ειναι το πιο ασχημο οικοδομημα/πραγμα στην Ιστορια της Ανθρωποτητας). Ωστοσο τα μαθηματα της Νομικης (Αστικα Δικαια κλπ) νομιζω πως δεν με εμπνεουν ιδιαιτερα ως ανθρωπο, όπως αλλωστε και τα επαγγελματα (δικηγορος, εισαγγελεας, νομικος συμβουλος κλπ κλπ).

Απο την αλλη η Φιλολογια δεν τα εχει ολα αυτα τα καλα της Νομικης. Απλα σκεφτομουν οτι, ως καλλιτεχνικος - φιλοσοφικος τυπος, μαλλον θα ταιριαζε περισσοτερο στη ψυχοσυνθεση μου... Επιπλεον, μαλλον θα ημουν πιο κοντα στη Φιλοσοφια που τοσο πολυ αγαπω και που θα ηθελα να μελετησω και στο εξωτερικο αμα μου δινοταν η ευκαιρια.

Οποιος εχει βρεθει σε παρομοια θεση καταλαβαινει ποσο βαρβαρο ειναι να καλεις ενα παιδι 18 χρονων, που δεν μπορει να αποφασισει ουτε που θα παει διακοπες, να κανει μια τοσο βαρια επιλογη...

Σας παρακαλω δωστε μου μια δευτερη γνωμη. Ξερω οτι "ειναι στο χερι μου η επιλογη κλπ" αλλα θα ηθελα να μου πειτε "ψυχρα" την προσωπικη σας αποψη. Νομιζω πως λιγη πειρα θα εριχνε φως στα πραγματα!

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top