Νομική vs Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιονίου

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Καλημέρα :)

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας στο να επιλέξω ανάμεσα στη Νομική και στο Τμήμα Μεταφραστών και Διερμηνίας της Κέρκυρας. Μου αρέσουν και τα δύο εξίσου (ίσως λίγο περισσότερο η Νομική), αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω.

Από τη μία μένω στην Κέρκυρα, άρα με το να σπουδάσω στο Μεταφραστών θα έχω μεγαλύτερη άνεση στην επιλογή μεταπτυχιακού και θα μπορέσω να τελειώσω έπειτα και το Ιστορικό (επειδή λατρεύω την ιστορία αλλά δεν μου αρέσουν οι επαγγελματικές διέξοδοι του τμήματος). Ωστόσο ακούω μεικτές κριτικές για την επαγγελματική αποκατάσταση και φοβάμαι πως σε μεγάλο βαθμό στο μέλλον θα ελαττωθεί σημαντικά η δουλειά των μεταφραστών εξαιτίας της τεχνολογίας.

Από την άλλη από όσο έχω διαβάσει η Νομική έχει περισσότερες προοπτικές και με ενδιαφέρουν τα διδασκόμενα μαθήματα, αλλά η οικογένειά μου με αποθαρρύνει από το να την επιλέξω εξαιτίας της δύσκολης επαγγελματικής αποκατάστασης.

Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θέλω να εγκαταλείψω την Ελλάδα και να δουλέψω μόνιμα στο εξωτερικό. Άρα σκέφτομαι με βασικό κριτήριο αυτό.

Ποια είναι η γνώμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Καλυτερα Νομικη, με την μεταφραση μπορεις να ασχοληθεις ως χομπυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Καλυτερα Νομικη, με την μεταφραση μπορεις να ασχοληθεις ως χομπυ...

Έτσι όμως δεν χάνεις τα επαγγελματικά δικαιώματα του μεταφραστή; Ή μπορείς μέσω μεταπτυχιακού στη νομική να γίνεις επίσημος μεταφραστής σε κάποιον τομέα (π.χ. νομικά έγγραφα);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Έτσι όμως δεν χάνεις τα επαγγελματικά δικαιώματα του μεταφραστή; Ή μπορείς μέσω μεταπτυχιακού στη νομική να γίνεις επίσημος μεταφραστής σε κάποιον τομέα (π.χ. νομικά έγγραφα);
Οι μεταφραστες δεν εχουν κατοχυρωμενα επαγγγελματικα δικαιωματα. Οποιοσδηποτε μπορει να μεταφραζει.
Αναφορικα με την νομικη μεταφραση, σε επισημες μεταφρασεις μπαινει η σφραγιδα του δικηγορου, οποτε με ενα Β2 την κανει (θεωρητικα) ο ιδιος ο δικηγορος, αν και οι περισσοτεροι συνεργαζονται με μεταφραστικα γραφεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Οι μεταφραστες δεν εχουν κατοχυρωμενα επαγγγελματικα δικαιωματα. Οποιοσδηποτε μπορει να μεταφραζει.
Αναφορικα με την νομικη μεταφραση, σε επισημες μεταφρασεις μπαινει η σφραγιδα του δικηγορου, οποτε με ενα Β2 την κανει (θεωρητικα) ο ιδιος ο δικηγορος, αν και οι περισσοτεροι συνεργαζονται με μεταφραστικα γραφεια.

Ενδιαφέρον, νόμιζα ότι πρέπει απαραίτητα να υπάρχει σφραγίδα μεταφραστή για να θεωρηθεί επίσημο έγγραφο. Ευχαριστώ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Οι γονείς σου για την ακρίβεια δεν θέλουν να φύγεις από το νησί, αλλά δεν σου το λένε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,773 μηνύματα.
Έχω έναν φίλο που τελειώσε νομική και τώρα κάνει μεταπτυχιακό στο μεταφραστικό στη κέρκυρα. Άρα έχεις την επιλογή να κάνεις και τα δύο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Οι γονείς σου για την ακρίβεια δεν θέλουν να φύγεις από το νησί, αλλά δεν σου το λένε. :P

Το έχω υποψιαστεί, πίστεψέ με :P

Έχω έναν φίλο που τελειώσε νομική και τώρα κάνει μεταπτυχιακό στο μεταφραστικό στη κέρκυρα. Άρα έχεις την επιλογή να κάνεις και τα δύο ;)

Θα το έχω στα υπόψη μου ως πιθανή επιλογή για μεταπτυχιακό. Ευχαριστώ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top