Νομίζω πως δεν μου ταιριάζει η σχολή που διάλεξα

pinelopikaxrila20@gm

Νεοφερμένος

Η pinelopikaxrila20@gm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μου μαζί σας και πολύ θα θελα να ακούσω τη γνώμη σας σχετικά με αυτό. Έδωσα πανελλήνιες το 2021 και πέρασα στο Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης και της Αγωγής στην προσχολική ηλικία στην Πάτρα.
Δεν ήταν πρώτη μου επιλογή, ήθελα να περάσω ψυχολογία αλλά δεν τα κατάφερα και ήμουν ανάμεσα σε παιδαγωγικά και πολιτικές επιστήμες. Διάλεξα αυτό που πίστευα πως θα μου δώσει μια πιο άμεση επαγγελματική αποκατάσταση. Εξ αρχής όμως είχα κάποιες αμφκιβολίες σχετικά με το αν μου αρέσει η σχολή μου και τώρα στην εξεταστική είναι ακόμη περισσότερες. Νιώθω συνεχώς πως δεν θα μου ταιριάζει σαν επάγγελμα και έκανα λάθος επιλογή. Από την άλλη όμως, δεν είμαι τόσο πρόθυμη να ξαναδώσω πανελλήνιες και δεν ξέρω τι θέλω πραγματικά. Έχει βρεθεί κανείς σε αντίστοιχη περίπτωση?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,535 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μου μαζί σας και πολύ θα θελα να ακούσω τη γνώμη σας σχετικά με αυτό. Έδωσα πανελλήνιες το 2021 και πέρασα στο Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης και της Αγωγής στην προσχολική ηλικία στην Πάτρα.
Δεν ήταν πρώτη μου επιλογή, ήθελα να περάσω ψυχολογία αλλά δεν τα κατάφερα και ήμουν ανάμεσα σε παιδαγωγικά και πολιτικές επιστήμες. Διάλεξα αυτό που πίστευα πως θα μου δώσει μια πιο άμεση επαγγελματική αποκατάσταση. Εξ αρχής όμως είχα κάποιες αμφκιβολίες σχετικά με το αν μου αρέσει η σχολή μου και τώρα στην εξεταστική είναι ακόμη περισσότερες. Νιώθω συνεχώς πως δεν θα μου ταιριάζει σαν επάγγελμα και έκανα λάθος επιλογή. Από την άλλη όμως, δεν είμαι τόσο πρόθυμη να ξαναδώσω πανελλήνιες και δεν ξέρω τι θέλω πραγματικά. Έχει βρεθεί κανείς σε αντίστοιχη περίπτωση?
Συμφωνα με παλιοτερη στατιστικη του υπαιθ μονο το 10 με 15% των παιδιων μπαινει στην πρωτη επολογη σχολης,οποτε καταλαβαινεις οτι υπαρχουν παρα πολλα παιδια στην θεση σου.
Το μη χειρον βελτιστον.
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μου μαζί σας και πολύ θα θελα να ακούσω τη γνώμη σας σχετικά με αυτό. Έδωσα πανελλήνιες το 2021 και πέρασα στο Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης και της Αγωγής στην προσχολική ηλικία στην Πάτρα.
Δεν ήταν πρώτη μου επιλογή, ήθελα να περάσω ψυχολογία αλλά δεν τα κατάφερα και ήμουν ανάμεσα σε παιδαγωγικά και πολιτικές επιστήμες. Διάλεξα αυτό που πίστευα πως θα μου δώσει μια πιο άμεση επαγγελματική αποκατάσταση. Εξ αρχής όμως είχα κάποιες αμφκιβολίες σχετικά με το αν μου αρέσει η σχολή μου και τώρα στην εξεταστική είναι ακόμη περισσότερες. Νιώθω συνεχώς πως δεν θα μου ταιριάζει σαν επάγγελμα και έκανα λάθος επιλογή. Από την άλλη όμως, δεν είμαι τόσο πρόθυμη να ξαναδώσω πανελλήνιες και δεν ξέρω τι θέλω πραγματικά. Έχει βρεθεί κανείς σε αντίστοιχη περίπτωση?
Μπορείς να κανεις 10% κ να κρατήσεις τους περσινούς βαθμούς πανελληνίων αν σκέφτεσαι να αλλάξεις σχολή
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Πέρα από αυτά που είπαν οι από πάνω…
Πως ξέρεις ότι η ψυχολογία θα σου ταίριαζε περισσότερο; Πολλοί όταν μπαίνουν σε μια σχολή που τους άρεσε, φτάνουν 3ο έτος και αναρωτιούνται αν τελικά είχαν κάνει την σωστή επιλογή… και το αντίστροφο.
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Κοίταξε, πρέπει να πάρεις μια απόφαση❤️. Μην διαλέξεις τον εύκολο δρόμο, να το μετριασεις, γιατί το τίμημα δεν θα το γλιτώσεις
Εχε στο νου σου πως αν μείνεις εκεί που είσαι, ενώ υποφέρεις, θα προσπαθείς να αποδεχτείς κάτι που δεν έχεις επιλέξει και χωνέψει. Δεν θα ζεις με αυτό
Από όσο καταλαβαίνω κιόλας, η σχολή που είσαι τώρα δεν σου αρέσει σίγουρα

Θες να μπεις σε άλλη σχολή; μπορείς να κάνεις και 10%, νομίζω ισχύει ακόμη για σας.
Αν δε θες να ξανά προσπαθήσεις γιατί πιστεύεις ότι θα σε οδηγήσει κάπου, δεκτο
Αλλά αν ο λόγος είναι το "δεν ψήνομαι γιατί είναι λούκι οι πανελλήνιες και μου κάνει κακό" θα το μετανιώσεις

Μόνο εσύ μπορείς να σε βοηθήσεις, εύχομαι επιτυχία ❤️✨
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top