studentlife

Νεοφερμένος

Ο studentlife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.

Το πήρα απόφαση μετά από ολίγη σκέψη να δώσω για Λάρισα. Οτιδήποτε σχετικό έχετε ως πληροφορίες να μου πείτε...στέλνετε ελεύθερα. Υπολειπομαι στην ιατρική φυσική βέβαια..αλλά θα το παλέψω.
Τα υπόλοιπα δυο, βιολογία και γενική μορφολογία πιστεύω είναι πιο εύκολα, παρά την παπαγαλια και μεγάλη ύλη.

Αν κάποιοι έχουν σχετικά βιβλία μεταχειρισμένα μου λέτε.
Ευχαριστώ.
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Καλημέρα
Έδωσα φέτος 2η φορά πάνελληνιες για ιατρικη αλλά μάλλον δεν την πιάνω. Έχω ήδη περάσει στο βιολογικό και μπορεί να πιάσω φέτος τη φαρμακευτική. Επειδή όμως θέλω την ιατρικη πάρα πολύ σκέφτομαι να κάνω κατατακτηριες. Ποια σχολή είναι πιο κοντά στην ιατρική για τις κατατακτηριες το βιολογικό ή η φαρμακευτική; επίσης κάποια παιδιά μου λένε ότι μπορώ να κάνω κάτι σαν κατατακτηριες στο 2ο έτος και να μεταπηδησω ιατρικη... Ξέρει κανείς τίποτα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Καλημέρα
Έδωσα φέτος 2η φορά πάνελληνιες για ιατρικη αλλά μάλλον δεν την πιάνω. Έχω ήδη περάσει στο βιολογικό και μπορεί να πιάσω φέτος τη φαρμακευτική. Επειδή όμως θέλω την ιατρικη πάρα πολύ σκέφτομαι να κάνω κατατακτηριες. Ποια σχολή είναι πιο κοντά στην ιατρική για τις κατατακτηριες το βιολογικό ή η φαρμακευτική; επίσης κάποια παιδιά μου λένε ότι μπορώ να κάνω κάτι σαν κατατακτηριες στο 2ο έτος και να μεταπηδησω ιατρικη... Ξέρει κανείς τίποτα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
η Νοσηλευτική είναι πιο κοντά στην Ιατρική , αλλά δεν ξέρω αν σου αρέσει , οι άλλες δύο όχι τόσο.
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
η Νοσηλευτική είναι πιο κοντά στην Ιατρική , αλλά δεν ξέρω αν σου αρέσει , οι άλλες δύο όχι τόσο.


Ναι το ξέρω απλά αν πάω νοσηλευτική θα θέλω 1000% να κάνω κατατακτηριες γθατι δε θέλω να μείνω ως νοσοκόμα... Και προφανώς κανείς δε μπορεί να μου εγγυηθεί ότι θα περάσω τις κατατακτηριες... Οπότε για αυτό την απορρίπτω.
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 706 μηνύματα.
Ναι το ξέρω απλά αν πάω νοσηλευτική θα θέλω 1000% να κάνω κατατακτηριες γθατι δε θέλω να μείνω ως νοσοκόμα... Και προφανώς κανείς δε μπορεί να μου εγγυηθεί ότι θα περάσω τις κατατακτηριες... Οπότε για αυτό την απορρίπτω.


εγω θα σλεγα να πας βιολογικο μιας κ οταν ειναι να δωσεις κατατακτηριες θα δινεις βιοχημειες οποτε ολο κ κατι θα ξερεις σε σχεση με νοσηλευτες , απο την αλλη αυτοι που ειναι αποφοιτοι παραιατρικων εχουν την ευκαιρια της κλινικης εμπειριας κ μπορεις να δεις απο μεσα αν σαρεσει ολο αυτο , διαλεγεις κ παιρνεις
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ναι το ξέρω απλά αν πάω νοσηλευτική θα θέλω 1000% να κάνω κατατακτηριες γθατι δε θέλω να μείνω ως νοσοκόμα... Και προφανώς κανείς δε μπορεί να μου εγγυηθεί ότι θα περάσω τις κατατακτηριες... Οπότε για αυτό την απορρίπτω.

Η φαρμακευτική είναι 5ετή σχολή, το βιολογικό είναι 4 ετές άμφω οι σχολές θα σε κουράσουν πάρα πολύ η νοσηλευτική όχι τόσο και αν ασχοληθείς σοβαρά θα βγάλεις την σχολή στα 4 ετη. Δε θα το έλεγα όμως αυτο΄τόσο για την φαρμακευτική όσο και για το βιιολογικό.

Από την άλλη με το βιολογικό θα γνωρίζεις πολύ καλή βιολογία ενώ με την φαρμακευτική Βιοχημεία ενώ θα έχεις σφαιρική άποψη για τα μαθήματα των κατατακτηρίων για ιατρική. Να ξέρεις όμως ότι έχεις μεγάλο αγώνα μπροστά σου και στις 2 αυτές σχολές.

Σου αρέσει η ιατρική ποια ειδικότητα σε ενδιαφέρει περισσότερο;
Χειρουργική, Παθολογική, Εργαστηριακή.;;;;
 

Seo8

Νεοφερμένος

Η Seo8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Απ οτι ξερω οσοι στοχευουν ιατρικη με κατατακτηριες πανε βιολογικο,οπως αντιστοιχα οσοι στοχευουν φαρμακευτικη πανε χημικο.Μαλλον λογω πολλων κοινων μαθηματων.Δεν ξερω περισσοτερα να σου πω αλλα λογικα αμα πας βιολογικο θα εχεις κι ενα απο τα μαθηματα που θα δωσεις για κατατακτηριες σχεδον ετοιμο
 

adgam

Νεοφερμένος

Η adgam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα,


Τελειώνω την σχολή της Ακτινολογίας-Ακτινοθεραπείας και ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις για ιατρική αθήνας . Έχω κάνει μια έρευνα για φροντιστήρια στην αθήνα αλλά δεν ξέρω ποιο να επιλέξω . Μήπως έχετε καποια γνώμη ή ίσως κάποια εμπειρία ? Θα με βοηθούσε πολυ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα,


Τελειώνω την σχολή της Ακτινολογίας-Ακτινοθεραπείας και ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις για ιατρική αθήνας . Έχω κάνει μια έρευνα για φροντιστήρια στην αθήνα αλλά δεν ξέρω ποιο να επιλέξω . Μήπως έχετε καποια γνώμη ή ίσως κάποια εμπειρία ? Θα με βοηθούσε πολυ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Συμβουλή να δώσεις σε ιατρικές της επαρχίας. Ο αριθμός εισακτέων είναι πολύ μικρός στην Αθήνα και ο ανταγωνισμός μεγάλος.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Καλησπέρα,


Τελειώνω την σχολή της Ακτινολογίας-Ακτινοθεραπείας και ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις για ιατρική αθήνας . Έχω κάνει μια έρευνα για φροντιστήρια στην αθήνα αλλά δεν ξέρω ποιο να επιλέξω . Μήπως έχετε καποια γνώμη ή ίσως κάποια εμπειρία ? Θα με βοηθούσε πολυ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων


Καλησπέρα που ακριβώς μένεις? έχεις θέμα με τις τοποθεσίες? υπάρχουν πολλά φροντιστήρια γι αυτό σε ρωτάω.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Γεια σας,

Είμαι απόφοιτος Μαθηματικού και θέλω να δώσω κατατακτήριες για Ιατρική (μάλλον Λάρισα ή Θεσσαλονίκη). Δυστυχώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να παρακολουθήσω κάποιο φροντιστήριο και έτσι πρέπει να βασιστώ αποκλειστικά σε δικό μου διάβασμα.
Πώς έχει η κατάσταση τώρα:
Όσο ήμουν σχολείο δεν είχα κάποια ιδιαίτερη επαφή με τη Βιολογία (Ήμουν τεχνολογική,τότε). Από πάθος όμως για τη Χημεία, γνωρίζω τα πάντα στο συγκεκριμένο αντικείμενο μέχρι την ύλη της Γ' Λυκείου (Οργανική-Ανόργανη) Έτσι λοιπόν δεν ξέρω αν πρέπει να ξεκινήσω το διάβασμά μου με Βιολογία Γ' Λυκείου ή να μπω κατευθείαν στην ύλη που ορίζει η καθε σχολή.
Να πω τέλος ότι με ενδιαφέρει να κατανοώ κιόλας διαβάζοντας, όχι απλά να μαθαίνω π.χ. απ'έξω σελίδες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο!
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Γεια σας,

Είμαι απόφοιτος Μαθηματικού και θέλω να δώσω κατατακτήριες για Ιατρική (μάλλον Λάρισα ή Θεσσαλονίκη). Δυστυχώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να παρακολουθήσω κάποιο φροντιστήριο και έτσι πρέπει να βασιστώ αποκλειστικά σε δικό μου διάβασμα.
Πώς έχει η κατάσταση τώρα:
Όσο ήμουν σχολείο δεν είχα κάποια ιδιαίτερη επαφή με τη Βιολογία (Ήμουν τεχνολογική,τότε). Από πάθος όμως για τη Χημεία, γνωρίζω τα πάντα στο συγκεκριμένο αντικείμενο μέχρι την ύλη της Γ' Λυκείου (Οργανική-Ανόργανη) Έτσι λοιπόν δεν ξέρω αν πρέπει να ξεκινήσω το διάβασμά μου με Βιολογία Γ' Λυκείου ή να μπω κατευθείαν στην ύλη που ορίζει η καθε σχολή.
Να πω τέλος ότι με ενδιαφέρει να κατανοώ κιόλας διαβάζοντας, όχι απλά να μαθαίνω π.χ. απ'έξω σελίδες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο!

Καλησπέρα , οκ τα φροντιστήρια άστα μήπως όμως έχεις λίγα χρήματα για ιδιαίτερα έστω? (λογικά έχουν καλύτερες τιμές) , διότι χωρίς λίγη καθοδήγηση ειδικά σε σχολή άλλης κατεύθυνσης είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα αν το προσπαθήσεις μόνος σου.
 

vxrc

Νεοφερμένος

Ο vxrc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Γεια σας,

Είμαι απόφοιτος Μαθηματικού και θέλω να δώσω κατατακτήριες για Ιατρική (μάλλον Λάρισα ή Θεσσαλονίκη). Δυστυχώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να παρακολουθήσω κάποιο φροντιστήριο και έτσι πρέπει να βασιστώ αποκλειστικά σε δικό μου διάβασμα.
Πώς έχει η κατάσταση τώρα:
Όσο ήμουν σχολείο δεν είχα κάποια ιδιαίτερη επαφή με τη Βιολογία (Ήμουν τεχνολογική,τότε). Από πάθος όμως για τη Χημεία, γνωρίζω τα πάντα στο συγκεκριμένο αντικείμενο μέχρι την ύλη της Γ' Λυκείου (Οργανική-Ανόργανη) Έτσι λοιπόν δεν ξέρω αν πρέπει να ξεκινήσω το διάβασμά μου με Βιολογία Γ' Λυκείου ή να μπω κατευθείαν στην ύλη που ορίζει η καθε σχολή.
Να πω τέλος ότι με ενδιαφέρει να κατανοώ κιόλας διαβάζοντας, όχι απλά να μαθαίνω π.χ. απ'έξω σελίδες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο!

Αν δώσεις πανελλήνιες θα πρέπει να διαβάσεις ξανά έκθεση και φυσική (που φαντάζομαι με αυτά έδωσες τότε) συν βιολογία και χημεία. Θα χάσεις μια χρονιά και πρέπει να βγάλεις 18.
Κατατακτήριες είναι 3 μαθήματα. Βιολογία, Ιατρική Φυσική, Ιατρική στατιστική.
Άμα θεωρήσουμε ότι το τελευταίο θα είναι εύκολο?! Έχεις ουσιαστικά να διαβάσεις 2 μαθήματα είτε μέχρι τον Δεκέμβρη είτε μέχρι τον άλλο Δεκέμβρη (που όπως και με πανελλήνιες χάνεις ένα χρόνο)

Επίσης κανείς δεν σου απαγορεύει να τα παρακολουθείς μέχρι να τα δώσεις αν δεν έχεις λεφτά για έξτρα βοήθεια.
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Αν δώσεις πανελλήνιες θα πρέπει να διαβάσεις ξανά έκθεση και φυσική (που φαντάζομαι με αυτά έδωσες τότε) συν βιολογία και χημεία. Θα χάσεις μια χρονιά και πρέπει να βγάλεις 18.
Κατατακτήριες είναι 3 μαθήματα. Βιολογία, Ιατρική Φυσική, Ιατρική στατιστική.
Άμα θεωρήσουμε ότι το τελευταίο θα είναι εύκολο?! Έχεις ουσιαστικά να διαβάσεις 2 μαθήματα είτε μέχρι τον Δεκέμβρη είτε μέχρι τον άλλο Δεκέμβρη (που όπως και με πανελλήνιες χάνεις ένα χρόνο)

Επίσης κανείς δεν σου απαγορεύει να τα παρακολουθείς μέχρι να τα δώσεις αν δεν έχεις λεφτά για έξτρα βοήθεια.

Αν δεν κάνω λάθος στις κατατακτήριες δε δίνεις ιατρική στατιστική... Δίνεις βιολογία, ιατρική Χημεία και ιατρική φυσική... Βέβαια δεν είμαι και 100% σίγουρη
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος στις κατατακτήριες δε δίνεις ιατρική στατιστική... Δίνεις βιολογία, ιατρική Χημεία και ιατρική φυσική... Βέβαια δεν είμαι και 100% σίγουρη

Εξαρτάται την σχολή, στην Ιατρική ΑΠΘ έδινες Βιολογία, Στατιστική και Φυσική. Ή τουλάχιστον έτσι ήταν μέχρι πολύ πρόσφατα, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι...
Συμβουλή προς το παιδί που ρώτησε, στόχευσε σε σχολές που δίνουν ίδια μαθήματα, για να επικεντρωθείς να διαβάσεις 3 και όχι 4-5, άμα είναι να διαβάσεις 5 μαθήματα πανεπιστημιακού επιπέδου δώσε και πανελλήνιες να μπορείς να χτυπήσεις 7 σχολές αντί για 2-3...
 

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Τα μαθήματα συνήθως είναι: Βιολογία, Φυσική και Μορφολογία.
Το ερώτημά μου είναι αν κάποιος αρχίζοντας να διαβάζει τη Βιολογία που είναι στην ύλη, μπορεί να αντεπεξέλθει ή χρειάζεται πρώτα να διαβάσει τη Βιολογία της Γ' Λυκείου.
 

Nasia_2

Νεοφερμένος

Η Nasia_2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Τα μαθήματα συνήθως είναι: Βιολογία, Φυσική και Μορφολογία.
Το ερώτημά μου είναι αν κάποιος αρχίζοντας να διαβάζει τη Βιολογία που είναι στην ύλη, μπορεί να αντεπεξέλθει ή χρειάζεται πρώτα να διαβάσει τη Βιολογία της Γ' Λυκείου.

Εγω παντως που εδωσα κατατακτήριες για το βιοχημειας που στα εξεταζόμενα μαθήματα ηταν και η γενικη βιολογια, χρειαστηκε να κανω καλη επαναληψη σε ολη την βιολογία λυκειου καθως το βιβλιο ειχε πιο εξειδικευμένες έννοιες τις οποιες για να τις καταλάβεις έπρεπε να εχεις τις βασικες γνώσεις βιολογίας..φαντάζομαι η ιατρικη θα εχει ακομα πιο εξειδικευμένες εννοιες και πιο δυσκολες οποτε ισως θα ηταν καλο να μελετησεις για αρχη και την βιολογία λυκείου
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,875 μηνύματα.
Τα μαθήματα συνήθως είναι: Βιολογία, Φυσική και Μορφολογία.
Το ερώτημά μου είναι αν κάποιος αρχίζοντας να διαβάζει τη Βιολογία που είναι στην ύλη, μπορεί να αντεπεξέλθει ή χρειάζεται πρώτα να διαβάσει τη Βιολογία της Γ' Λυκείου.


Δεν χρειάζεται για κανένα λόγο της 3ης.
Και δεν χρειάζεται για κανένα λόγο να κατανοήσεις πράγματα. Μην πω οριακά γι αυτές τις εξετάσεις είναι και επιζήμιο. Ακούγεται τρελό αλλά έτσι είναι.
800 σελίδες βιολογία 800 σελίδες φυσική παπαγαλία όπως το πατερ ημών και να μην ξεχνάς ούτε "και". Το κανα εγώ το καναν κι άλλοι (όπως την πατήσαμε με την κατανόηση και εγώ και άλλοι), θα το κάνεις γαργάρα κάποια στιγμή.
Μόνο η ιατρική αθήνας δίνει (κάποια) βαρύτητα στην κατανόηση, αλλά η προσπάθεια για εκεί είναι ασύμφορη λόγω του ανταγωνισμού.
Συνήθως όσοι δίνουν την 1η φορά κόβονται, οπότε θεώρησε σχεδόν δεδομένο ότι θες 2 χρόνια.

Εφόσον είσαι μαθηματικός δώσε πανελλήνιες. Για απόφοιτο θετικών σχολών είναι πιθανών καλύτερα.
Εφόσον επίσης ξέρεις χημεία, δώσε Ιωάννινα. Υπάρχει εξειδικευμένο φροντιστήριο (ψαξτο στο fb ) στα Ιωάννινα με πολλές επιτυχίες εκεί. Εάν γυρνούσα το χρόνο πίσω κ ήξερα χημεία, εκεί θα έδινα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,997 μηνύματα.
Γεια σας,

Είμαι απόφοιτος Μαθηματικού και θέλω να δώσω κατατακτήριες για Ιατρική (μάλλον Λάρισα ή Θεσσαλονίκη). Δυστυχώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να παρακολουθήσω κάποιο φροντιστήριο και έτσι πρέπει να βασιστώ αποκλειστικά σε δικό μου διάβασμα.
Πώς έχει η κατάσταση τώρα:
Όσο ήμουν σχολείο δεν είχα κάποια ιδιαίτερη επαφή με τη Βιολογία (Ήμουν τεχνολογική,τότε). Από πάθος όμως για τη Χημεία, γνωρίζω τα πάντα στο συγκεκριμένο αντικείμενο μέχρι την ύλη της Γ' Λυκείου (Οργανική-Ανόργανη) Έτσι λοιπόν δεν ξέρω αν πρέπει να ξεκινήσω το διάβασμά μου με Βιολογία Γ' Λυκείου ή να μπω κατευθείαν στην ύλη που ορίζει η καθε σχολή.
Να πω τέλος ότι με ενδιαφέρει να κατανοώ κιόλας διαβάζοντας, όχι απλά να μαθαίνω π.χ. απ'έξω σελίδες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόν

Εγω θα σου προτεινα να δωσεις ξανα πανελληνιες. Ειναι μακραν η πιο συμφερουσα λυση στην περιπτωση σου .
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Τα μαθήματα συνήθως είναι: Βιολογία, Φυσική και Μορφολογία.
Το ερώτημά μου είναι αν κάποιος αρχίζοντας να διαβάζει τη Βιολογία που είναι στην ύλη, μπορεί να αντεπεξέλθει ή χρειάζεται πρώτα να διαβάσει τη Βιολογία της Γ' Λυκείου.


Επειδή γνωρίζω την ύλη της βιολογίας για κατατακτήριες σου προτείνω να διαβάσεις σίγουρα τη βιολογία γ από την στιγμή που δεν έχεις κάποια ιδέα, θα τα συναντήσεις όλα μπροστά σου, για να μη σου πω διάβασε και της β. Γενικά είναι καθαρά θεωρητικά τα θέματα αλλά μια πρότερη γνώση είναι σημαντική. Εφόσον προέρχεσαι από μαθηματικό σε βολεύει από άποψη μαθημάτων να δώσεις θεσσαλονική που έχει στατιστική αντί βιοχημείας συν τη φυσική που ενδεχομένως έχεις κάποια εξοικείωση. Βέβαια ο ανταγωνισμός στις επαρχιακές πόλεις είναι πολύ μικρότερος. Μπορείς να δώσεις και ιωάννινα που έχεις βιολογία, φυσική (που υποθέτουμε ότι έχεις κάποιο υπόβαθρο) και τη χημεία που είπες οτι σαρέσει και επίσης παίρνει 16 και όχι 11 παιδιά όπως η λάρισα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top