Επαγγελματική αποκατάσταση νοσηλευτών

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Καλησπέρα..μπορεί ένας νοσηλευτής να εργαστεί σε εργαστήριο νοσοκομείου? Ίσως είναι χαζή η ερώτηση μου απλά διαβασα κάτι για "nurse as laboratory technician"
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καλησπέρα..μπορεί ένας νοσηλευτής να εργαστεί σε εργαστήριο νοσοκομείου? Ίσως είναι χαζή η ερώτηση μου απλά διαβασα κάτι για "nurse as laboratory technician"

Αυτό σε απασχολεί ;

Το σίγουρο είναι πως μπορεί να εργαστεί σε πολλούς τομείς στον χώρο του Νοσοκομείου.Υπήρχε και ειδικότητα Τεχνολόγοι Ιατρικών Εργαστηρίων.

Πάντως είναι μια δουλειά με άμεση αποκατάσταση.Γίνονται πολλές προσλήψεις τελευταία και σκέφτομαι πως κρίμα που δεν πήγα αλλά δεν γυρίζει ο χρόνος πίσω.
 

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Αυτό σε απασχολεί ;

Το σίγουρο είναι πως μπορεί να εργαστεί σε πολλούς τομείς στον χώρο του Νοσοκομείου.Υπήρχε και ειδικότητα Τεχνολόγοι Ιατρικών Εργαστηρίων.

Πάντως είναι μια δουλειά με άμεση αποκατάσταση.Γίνονται πολλές προσλήψεις τελευταία και σκέφτομαι πως κρίμα που δεν πήγα αλλά δεν γυρίζει ο χρόνος πίσω.
Δεν με απασχολεί απλά το είχα σαν απορία
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για όλα υπάρχει πρώτη φορά μπορείς να ξαναδώσεις
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Δεν με απασχολεί απλά το είχα σαν απορία
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για όλα υπάρχει πρώτη φορά μπορείς να ξαναδώσεις

Δεν είμαι πλέον 17 χρονών αλλά 35 χρονών...επιπλέον ποιός μου λέει πως άμα σπουδάσω Νοσηλευτική όταν θα τελειώσω θα βρω δουλειά.Φέτος γίνονται οι προσλήψεις.Αργότερα μπορεί να μην γίνονται.
 

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Δεν είμαι πλέον 17 χρονών αλλά 35 χρονών...επιπλέον ποιός μου λέει πως άμα σπουδάσω Νοσηλευτική όταν θα τελειώσω θα βρω δουλειά.Φέτος γίνονται οι προσλήψεις.Αργότερα μπορεί να μην γίνονται.
Ναι δεν είναι σίγουρο ότι θα βρεις δουλειά...αλλά επειδή είπες κρίμα...και ότι δε γυρίζει ο χρόνος πίσω..σ λέω ότι δεν χρειάζεται να γυρίσω πίσω ο χρόνος αφού μπορείς να ξαναδώσεις και τώρα
 

Prak

Νεοφερμένος

Ο Prak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γεια σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω τον @fockos (καθώς είδα από άλλο νήμα ότι έχει σχέση κι άμεση άποψη για το αντικείμενο) καθώς και τους υπόλοιπους χρήστες το εξής : με πτυχίο νοσηλευτικής από το ΕΚΠΑ κατά πόσο υπάρχει ζήτηση στην αγορά εργασίας για άρρενες άνω των 40 ετών χωρίς προϋπηρεσία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Γεια σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω τον @fockos (καθώς είδα από άλλο νήμα ότι έχει σχέση κι άμεση άποψη για το αντικείμενο) καθώς και τους υπόλοιπους χρήστες το εξής : με πτυχίο νοσηλευτικής από το ΕΚΠΑ κατά πόσο υπάρχει ζήτηση στην αγορά εργασίας για άρρενες άνω των 40 ετών.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Οι άρρενες νοσηλευτές όλο και κάπου θα χρειάζονται, λόγω της μεγαλύτερης, συνηθισμένα,σωματικής δύναμης.
Απ'ότι γνωρίζω αν σας ενδιαφέρουν δημόσια νοσοκομεία υπάρχει μια διαδικασία συγκέντρωσης μορίων (προπτυχιακο, μεταπτυχιακα, και άλλα κριτήρια που αναφέρονται αναλυτικά σε σχετικές εγκυκλίους) όπου προφανώς, αν δεν κάνω λάθος, θα μετράνε και τα έτη προηγούμενης εμπειρίας ως νοσηλευτής (αυτο ισχύει και στον ιδιωτικό τομέα).
Προσωπικά γνωρίζω νοσηλευτή που δουλεύει σε μαιευτική ιδιωτική κλινική εδώ και κάποια χρόνια και τώρα είναι 38.
Ανάλογα πάντα με την ισχύ του βιογραφικού σας.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Γεια σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω τον @fockos (καθώς είδα από άλλο νήμα ότι έχει σχέση κι άμεση άποψη για το αντικείμενο) καθώς και τους υπόλοιπους χρήστες το εξής : με πτυχίο νοσηλευτικής από το ΕΚΠΑ κατά πόσο υπάρχει ζήτηση στην αγορά εργασίας για άρρενες άνω των 40 ετών.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Δεν έχει σχέση η ηλικία.Και 60 χρονών δουλεύουν.

Στα 40 είσαι Νεότατος ακόμα.

Μετά τα 65 δεν προσλαμβάνουν στο δημόσιο απ'οτι ξέρω.
 

Prak

Νεοφερμένος

Ο Prak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Δεν ήμουν σαφής καθώς ξέχασα να αναφέρω το εξής : χωρίς προϋπηρεσία.

Υγ. το κόλλησα στην αρχική ερώτηση με επεξεργασία

Μετά τα 65 δεν θα μπορείς να δουλέψεις στο δημόσιο.

Η προϋπηρεσία είναι αγκάθι πράγματι και στα 25.Παρόλα αυτά εγώ πιστεύω πως ως Νοσηλευτής βρίσκεις δουλειά και χωρίς προϋπηρεσία.Ολοι από κάπου ξεκινάνε.Τα 40 είναι μια νέα ηλικία και δεν υπάρχει λόγος να αποκλειστείς από την αγορά εργασίας λόγω ηλικίας.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γεια σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω τον @fockos (καθώς είδα από άλλο νήμα ότι έχει σχέση κι άμεση άποψη για το αντικείμενο) καθώς και τους υπόλοιπους χρήστες το εξής : με πτυχίο νοσηλευτικής από το ΕΚΠΑ κατά πόσο υπάρχει ζήτηση στην αγορά εργασίας για άρρενες άνω των 40 ετών χωρίς προϋπηρεσία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Γενικά βρίσκεις δουλειά στο ιδιωτικό τομεά αλλά οταν προκηρυχθούν θέσεις και στο δημόσιο αλλά επαρχία. Έχει πολλά τεχνικά θέματα όμως η δουλειά θέλει εξάσκηση για να τα μάθεις.
 

Prak

Νεοφερμένος

Ο Prak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γενικά βρίσκεις δουλειά στο ιδιωτικό τομεά αλλά οταν προκηρυχθούν θέσεις και στο δημόσιο αλλά επαρχία. Έχει πολλά τεχνικά θέματα όμως η δουλειά θέλει εξάσκηση για να τα μάθεις.

Λίγο με έβαλες σε σκέψεις με την απάντησή σου. Αφενός μιλάς ξεκάθαρα λέγοντας οτι βρίσκεις δουλειά. Αφετέρου όμως τα τεχνικά θέματα που λες ότι χρειάζονται εξάσκηση μου ακούγονται ως ανασταλτικός παράγοντας. :worry:

Για να εξηγήσω λίγο παραπάνω την κατάσταση : αυτή τη στιγμή είμαι 38 ετών κι εργάζομαι πάνω από 20 χρόνια σε τελείως άσχετο αντικείμενο από αυτόν του χώρου της υγείας. Τα τελευταία 8 χρόνια με δική μου επιχείρηση. Η δουλειά που κάνω είχε ικανοποιητικές απολαβές όμως σταδιακά αυτό έπαψε να ισχύει. Επιπρόσθετα κοστίζει και στην προσωπική μου ζωή, καθώς δουλεύω 7ήμερο, χωρίς άδειες/ρεπό, για περισσότερες από 60 ώρες την εβδομάδα. Οπότε αναζητώ διέξοδο σε κάτι διαφορετικό, μια νέα αρχή.

Επανέρχομαι λοιπόν σε αυτα τα "τεχνικά θέματα" που ανέφερες και επαναδιατυπώνω την ερώτησή μου : είναι τόσο μεγάλος ανασταλτικός παράγοντας ώστε να δυσκολέψει αρκετά μια πρόσληψη ;

Ευχαριστώ και πάλι όλους για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας . :)
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Εάν έχεις λίγα κουράγια, μπορείς να παρακολουθήσεις τα απογεύματα εσπερινό Επαλ και να πάρεις από εκεί ειδικότητα νοσηλευτικής. Φέτος με την πανδημία, πήραν πολλά άτομα που είχαν το πτυχίο επάλ (και την πιστοποίηση βέβαια).
Παράλληλα, τελειώνοντας το εσπερινό, μπορείς να δώσεις πανελλήνιες με αρκετές πιθανότητες εισαγωγής σε τριτοβάθμια σχολή.
Σου προτείνω αυτή τη λύση καθώς, ακόμη και να μην καταφέρεις να δώσεις εξετάσεις στο τέλος, θα έχεις μία βεβαίωση που μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις ώστε να εργασθείς ως νοσηλευτής.
 

Prak

Νεοφερμένος

Ο Prak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
@Ryuzaki είχα τα κουράγια να ξαναπιάσω βιβλία, να δώσω πανελλήνιες και να μπω νοσηλευτική στο εκπα.
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Θα μπορούσες να δώσεις και για Ιατρική αφού έχεις τα κουραγια με καλύτερες προοπτικές, δεν εισαι μεγάλος ξερω πολλα άτομα που δίνουν στην ηλικία σου.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Θα μπορούσες να δώσεις και για Ιατρική αφού έχεις τα κουραγια με καλύτερες προοπτικές, δεν εισαι μεγάλος ξερω πολλα άτομα που δίνουν στην ηλικία σου.
Και να βγει από τη σχολή στα 50; Ο άνθρωπος θέλει άμεσα αποκατάσταση. Μια χαρά που πήγε νοσηλευτική. Μακάρι να βρει άμεσα θέση ώστε να μαζέψει χρόνια εμπειρίας και να διεκδικήσει θέση προϊσταμένου στα επόμενα χρόνια
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Και να βγει από τη σχολή στα 50; Ο άνθρωπος θέλει άμεσα αποκατάσταση. Μια χαρά που πήγε νοσηλευτική. Μακάρι να βρει άμεσα θέση ώστε να μαζέψει χρόνια εμπειρίας και να διεκδικήσει θέση προϊσταμένου στα επόμενα χρόνια
Εγώ για καλό το είπα γιατί ειναι πιο δύσκολο να ανελιχθεί ως νοσηλευτής παρα ως γιατρός λόγω του κορεσμού από άτομα που εχουν αρκετή εμπειρια Εν αντιθέσει με τους γιατρούς που θα εχει καλύτερες απολαβές και θα μπορεί να ανέλθει πιο εύκολα.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Εγώ για καλό το είπα γιατί ειναι πιο δύσκολο να ανελιχθεί ως νοσηλευτής παρα ως γιατρός λόγω του κορεσμού από άτομα που εχουν αρκετή εμπειρια Εν αντιθέσει με τους γιατρούς που θα εχει καλύτερες απολαβές και θα μπορεί να ανέλθει πιο εύκολα.
Σίγουρα δεν αντιλέγω. Αλλά γιατρός στα 50, θα χρειαστεί να διαγωνιστεί για μια θέση με άλλους συναδέλφους που στην ηλικία του θα έχουν πολύ πιο εντυπωσιακό βιογραφικό.
Οι νοσηλευτές έχουν καλύτερη αποκατάσταση διότι μπορούν να δουλέψουν και σε οίκους ευγηρίας ακόμη και σε νοσηλεία στο σπίτι, πέρα από το νοσοκομείο, σε μεγαλύτερη συχνότητα από τους γιατρούς.
Συν ότι τώρα με την κατάσταση οι νοσηλευτές έχουν τεράστια ζήτηση.
 

Evak

Νεοφερμένος

Η Evak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι μαθήτρια λυκείου και θέλω να περάσω στην νοσηλευτικη. Μήπως θα μπορούσε να μου πει κάποιος πως είναι να εργάζεσαι σαν νοσηλεύτρια σήμερα;
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Καλή επιτυχία σου εύχομαι και καλή υπομονή! Η Νοσηλευτική είναι για εμένα μια απίστευτη ανθρωπιστική επιστήμη !! Από τις πιο αξιοσέβαστες επιστήμες που υπάρχουν..
Κρίμα που λίγοι την επιλέγουν (αν και καταλαβαίνω τους λόγους...)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top