Γενικό -  Μοριακή βιολογία ή Βιοχημεία

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει τι διαφορά έχουν??
 

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει τι διαφορά έχουν??


Να σε ρωτησω εγω κατι?
1. Υπολογιστη/smartphone/tablet/laptop εχεις?
2. Εχεις προσβαση στο internet?
3. Ξερεις Αγγλικα?

Αν η απαντηση σου ειναι ΝΑΙ και στα τρια απο τα παραπανω τοτε μπορεις πολυ απλα να δεις εδω οτι θες: www.google.com

Και θα σου λυθουν ολες οι αποριες
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Σαν αντικείμενο έχουν μικρές διαφορές -τουλάχιστον με τα προγράμματα σπουδών της ελλάδας-, γι' αυτό κ έχουν πολλά κοινά μαθήματα, ενώ το τμήμα της βιοχημείας προσφέρει κ μεταπτυχιακό πάνω σε μοριακή βιολογία & γενετική. Σαν επαγγελματικά δικαιώματα και τα δύο βιολόγους βγάζουν (το λεγόμενο ΠΕ04.04), φαντάζομαι υπάρχουν μικροδιαφορές στα δικαιώματα πάνω σε βιοϊατρικά εργαστήρια. Από βιοχημεία & βιοτεχνολογία σίγουρα έχουν κάποια δικαιώματα σε αντικείμενα περιβάλλοντος/αποβλήτων/ίσως και τροφίμων, δε ξέρω αν ισχύει το ίδιο για τους μοριακούς.
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Τα δύο τμήματα είναι πολύ κοντά στο πρόγραμμα σπουδών τους, είναι και τα δύο πολύ οργανωμένα και τα θεωρώ πολυ καλύτερες επιλογές από το απλό βιολογικό.

Το τμήμα βιοχημείας έχει κάποια περισσότερα μαθήματα που αφορούν το μεταβολισμό ή την ενζυμολογια αλλά και θέματα βιοτεχνολογίας, ενώ το μοριακής βιολογίας έχει κάποια περισσότερα μαθήματα που αφορούν κυτταρική εξειδίκευση και γενετική. Γενικά όμως είναι στραμμένα στην εφαρμοσμένη έρευνα στις σύγχρονες βιοεπιστημες.

Το τμήμα βιοχημείας, αν και λίγο νεότερο, έχει πιο καλά μεταπτυχιακά προγράμματα και με μεγαλύτερη ποικιλία, ωστόσο η έρευνα που πραγματοποιείται στα εργαστήρια είναι πιο πολύ στραμμένη σε φυτά και ζώα (από γενετική και βιοχημική πλευρά). Αυτο γιατί σου δίνει τη δυνατότητα να ασχοληθείς εκτός από την υγεία και με το περιβάλλον ή τη βιοτεχνολογία των τροφίμων, τομείς με ιδιαίτερη επαγγελματικη αποκατάσταση. Αντίθετα το μοριακής βιολογίας είναι πιο πολύ στραμμένο στην υγεία και η έρευνα του, αν και αφορά πειραματόζωα γίνεται με προσανατολισμό τον άνθρωπο.

Σε κάθε περίπτωση και τα δύο προσφέρονται για όποιον επιθυμεί να ασχοληθεί με την έρευνα.
 

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Johnman φίλε μου...αν εσύ έχεις τα 3 από αυτά που ανέφερες ψάξε στο google πως να μιλάς σωστά και να μην προσβάλεις...όσο για τους υπόλοιπους ευχαριστω για τις απαντήσεις
 

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Johnman φίλε μου...αν εσύ έχεις τα 3 από αυτά που ανέφερες ψάξε στο google πως να μιλάς σωστά και να μην προσβάλεις...όσο για τους υπόλοιπους ευχαριστω για τις απαντήσεις


Δεν ειδα ο τονος μου να ειναι προσλητικος με καποιο τροπο. Αλλιως ειναι οταν γραφεις κατι σε μηνυμα και αλλιως αν το λες στον αλλο αυτοπροσωπου. Δεν πηγαινα στο προσλητικο. Την αληθεια ειπα απλα και εδωσα μια συμβουλη. Ελπιζω να βρεις τις απαντησεις σου. Καλη συνεχεια:thumbsup:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top