Μοριακή Βιολογία vs Βιολογικό Κρήτης

Holy

Νεοφερμένος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γεια σας!Μια φίλη μου είναι ανάμεσα σε δυο σχολές:Βιολογικό Κρήτης ή Μοριακή Βιολογία Αλεξανδρούπολης?Το όνειρό της είναι να γίνει μοριακή βιολόγος αλλά τώρα σκέφτεται μήπως θα ήταν καλύτερα να αρχίσει γενικά με βιολογία και να κάνει μεταπτυχιακό στη Μοριακή.Με τα μόρια που έβγαλε περνάει όπου θέλει.:no1:Όποιος σπουδάζει εκεί ή μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobby1

Νεοφερμένος

Ο bobby1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Εγώ θα πρότεινα να πάει βιολογικό και όχι μοριακή κατευθείαν!!! Μπάινωντας στο βιολογικό θα έρθει αντιμέτωπη όχι μόνο με τη μοριακή αλλά και με άλλους τομείς που πιθανότατα να της προκαλέσουν περισσότερο ενδιαφέρον! Γιαυτό προτείνω να μην εξειδικευτεί απο την αρχή!
Παρόλα αυτά δεν θα της πρότεινα κρήτης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Γιατι οχι Κρητης; Θεωρειται απο τα καλυτερα.

Και εγω παντως εχω την ιδια γνωμη με τον αποπανω. Καλυτερα να εξειδικευτει αργοτερα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=39630
Δες κι αυτό.
Το βιολογικό της Κρήτης είναι πολύ καλό πάντως.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Κι εγώ ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουν. Ρέπω προς το Βιολογικό, τόσο λόγω των όσων γράφουν στο θέμα που παρέθεσε η Σόζι, όσο και από όσα μου έχουν πει οι Βιολόγοι στο σχολείο μου, καθώς και κάποιος που δούλευε σε ιατρικό εργαστήριο σε ένα από τα δύο νοσοκομεία στο Ηράκλειο (δε θυμάμαι ποιο, οι γονείς μου είχαν ρωτήσει). Νομίζω πως όσον αφορά την έρευνα, αυτό είναι το καλύτερο.

Κι εγώ έχω ακούσει ότι το καλύτερο Βιολογικό είναι της Κρήτης. Θα έχει διαφορά αν πας, ας πούμε, στη Θεσσαλονίκη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω το κοβω κατα 99% να μπαινω Βιολογικο και μετα να δω μεσα στη σχολη ποιος κλαδος της Βιολογιας με εξιταρει περισσοτερο. Αθηνας ομως, αν και ξερω οτι Κρητη ειναι το καλυτερο. Αφου σχεδον σιγουρα μπαινω Αθηνα, δεν θελω να ξεβολευομαι. :P Δεν ξερω ομως κατα ποσο καλο τμημα ειναι αυτο του Καποδιστριακου... Δε νομιζω παντως να ειναι και ντιπ χαλια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobby1

Νεοφερμένος

Ο bobby1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Παιδιά εντάξει σχεδόν όλα τα βιολογικά της ελλάδας είναι καλα! με όλη τη σημασια της λεξης! Και του ηρακλείου αξιέπαινο τμήμα με υψηλο επιπεδο σπουδών κι έρευνας αλλά να μπείτε βιολογικό προτείνο κι όχι μοριακή! Καθίστε να μπείτε η βιολογία στο πανεπιστήμιο δεν έχει καμία σχέση με όσα ξέρουν οι περισσότεροι έχει πολλους τομείς να ασχοληθείς!
Σε μιά εποχή λοιπόν που είναι εξαιρετικ'ά δύσκολο να βρείς δουλειά γιατί να εξειδικευτείς τόσο?????
-----------------------------------------
Από την αρχή εννοώ!! Η εξειδίκευση μετά είναι αναποφευκτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Κι εγώ ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουν. Ρέπω προς το Βιολογικό, τόσο λόγω των όσων γράφουν στο θέμα που παρέθεσε η Σόζι, όσο και από όσα μου έχουν πει οι Βιολόγοι στο σχολείο μου, καθώς και κάποιος που δούλευε σε ιατρικό εργαστήριο σε ένα από τα δύο νοσοκομεία στο Ηράκλειο (δε θυμάμαι ποιο, οι γονείς μου είχαν ρωτήσει). Νομίζω πως όσον αφορά την έρευνα, αυτό είναι το καλύτερο.

Κι εγώ έχω ακούσει ότι το καλύτερο Βιολογικό είναι της Κρήτης. Θα έχει διαφορά αν πας, ας πούμε, στη Θεσσαλονίκη;
off:δεν είμαι η sozi:D
Πάντως κι εγώ κλίνω προς το βιολογικό πιο πολύ.
-----------------------------------------
Εγω το κοβω κατα 99% να μπαινω Βιολογικο και μετα να δω μεσα στη σχολη ποιος κλαδος της Βιολογιας με εξιταρει περισσοτερο. Αθηνας ομως, αν και ξερω οτι Κρητη ειναι το καλυτερο. Αφου σχεδον σιγουρα μπαινω Αθηνα, δεν θελω να ξεβολευομαι. :P Δεν ξερω ομως κατα ποσο καλο τμημα ειναι αυτο του Καποδιστριακου... Δε νομιζω παντως να ειναι και ντιπ χαλια. :P
Ένας βιολόγος που ξέρω είχε μιλήσει για συνθήκες Ουγκάντας,τώρα τι να σου πω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Εγω δεν θα το σκεφτομουν καν θα πηγαινα με τα 1000 μοριακη βιολογια πολυ πιο ενδιαφερον κατα την γνωμη μου...Το θεωρω ακυρο να κανει καποιος μεταπτυχιακο στην μοριακη μεσω βιολογικου αντι να παει κατευεθειαν μοριακη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εγω δεν θα το σκεφτομουν καν θα πηγαινα με τα 1000 μοριακη βιολογια πολυ πιο ενδιαφερον κατα την γνωμη μου...Το θεωρω ακυρο να κανει καποιος μεταπτυχιακο στην μοριακη μεσω βιολογικου αντι να παει κατευεθειαν μοριακη...
Mπορεί όμως να βρει και κάποιον άλλο κλάδο που τον ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
αμα σκεφτεται τν πιθανοτητα για αλλους κλαδους τοτε πιστευω οτι η μοριακη βιολογια και γενετικη επρεπε να απορριφτει εξ΄αρχης...πραγματικα αμα πιστευεις οτι υπαρχουν πραγματα που πιθανον θα σε ελκυουν, ασχετα με την μοριακη βιολογια, πανε βιολογικο.Αν ομως εισαι σιγουρος και τρελλαμενος με γονιδια ερευνα και τα συναφη πανε ΜΒΓ:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
αμα σκεφτεται τν πιθανοτητα για αλλους κλαδους τοτε πιστευω οτι η μοριακη βιολογια και γενετικη επρεπε να απορριφτει εξ΄αρχης...πραγματικα αμα πιστευεις οτι υπαρχουν πραγματα που πιθανον θα σε ελκυουν, ασχετα με την μοριακη βιολογια, πανε βιολογικο.Αν ομως εισαι σιγουρος και τρελλαμενος με γονιδια ερευνα και τα συναφη πανε ΜΒΓ:no1::no1:
Είμαι αλλά δεν ξέρω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_Bell

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
παιδιά το κάθε τμήμα βιολογίας έχει μία κατεύθυνση..το τμήμα της κρήτης κινείται περισσότερο στον χώρο την μοριακής βιολογίας σε αντίθεση με της αθήνας π.χ. που κινείται περισσότερο στον χώρο της οικολογίας..πάντως αυτό είναι κάτι το οποίο μπορείς να διαπιστώσεις παρατηρώντας τις διαφορές του προγράμματος σπουδων,που θα βρεις στα site τους..Εγώ σπουδάζω στο τμήμα Βιοχημείας-Βιοτεχνολογίας στην Λάρισα(από σπόντα,λόγω έλλειψης μορίων για βιολογικό) πάντως πρέπει να σου ομολογήσω πως δεν το έχω μετανιώσει(αν και υστερεί σε εγκαταστάσεις σε σχέση με τα πιο παλιά τμήματα)διότι όπως και η Μορ.Βιολογία έχουν πιο "ιατρική"-ερευνητική κατεύθυνση σε σχέση με τα βιολογικά..Πρέπει πάντως να κοιτάξεις προσεκτικά τα προγράμματα σπουδών και να συγκρίνεις τις διαφορές τους προτού επιλέξεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ένας βιολόγος που ξέρω είχε μιλήσει για συνθήκες Ουγκάντας,τώρα τι να σου πω...:P
Εγω σκοτωθηκα να ξαναδωσω για να περασω στην πολη μου και τωρα μου λες για Ουγκαντα; :P Παντως εγω τοσο μακρια (Κρητη) δεν μπορω να παω, δε βγαινουμε. Το πολυ-πολυ σε καμια Πατρα. :P

Στο χωρο της οικολογιας η Αθηνα; Ωχ μανουλα μου, απ' το κακο στο χειροτερο παμε... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
παιδιά το κάθε τμήμα βιολογίας έχει μία κατεύθυνση..το τμήμα της κρήτης κινείται περισσότερο στον χώρο την μοριακής βιολογίας σε αντίθεση με της αθήνας π.χ. που κινείται περισσότερο στον χώρο της οικολογίας..πάντως αυτό είναι κάτι το οποίο μπορείς να διαπιστώσεις παρατηρώντας τις διαφορές του προγράμματος σπουδων,που θα βρεις στα site τους..Εγώ σπουδάζω στο τμήμα Βιοχημείας-Βιοτεχνολογίας στην Λάρισα(από σπόντα,λόγω έλλειψης μορίων για βιολογικό) πάντως πρέπει να σου ομολογήσω πως δεν το έχω μετανιώσει(αν και υστερεί σε εγκαταστάσεις σε σχέση με τα πιο παλιά τμήματα)διότι όπως και η Μορ.Βιολογία έχουν πιο "ιατρική"-ερευνητική κατεύθυνση σε σχέση με τα βιολογικά..Πρέπει πάντως να κοιτάξεις προσεκτικά τα προγράμματα σπουδών και να συγκρίνεις τις διαφορές τους προτού επιλέξεις!
Tης Πάτρας που επικεντρώνει κυριως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Εγω σκοτωθηκα να ξαναδωσω για να περασω στην πολη μου και τωρα μου λες για Ουγκαντα; :P Παντως εγω τοσο μακρια (Κρητη) δεν μπορω να παω, δε βγαινουμε. Το πολυ-πολυ σε καμια Πατρα. :P

Στο χωρο της οικολογιας η Αθηνα; Ωχ μανουλα μου, απ' το κακο στο χειροτερο παμε... :P


Γιατί ρε Χρήστο?Μπορείς να μου εξηγήσεις τί διαφορά θα έχει σε έξοδα αν σπουδάσεις στην Πάτρα ή στην Κρήτη?Το θέμα είναι να μη φύγεις από την πόλη σου...αν φύγεις,τα έξοδα είναι ίδια περίπου είτε στην Αλεξ/πολη είτε στην Κόρινθο πας(μιλάω για έναν Αθηναίο)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobby1

Νεοφερμένος

Ο bobby1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Της πάτρας επικεντρώνει κυρίως γενετική κι αναπτυξιακή βιολογία!!! Ειδικά σε αυτόν τον τομέα έχει κορυφαιόυς καθηγητής όπως ο αλαχιώτης του οποιου τα συγγράμματα διδάσκονατι σε όλα τα βιολογικά!!!
Μόνο πέρσι η έρευνα στη μικροβιολογία χρηματοδοτήθηκε κατα 2 εκατ. ευρώ!!!
-----------------------------------------
Επίσης έχει 2 ινστιτούτα ερευνών! Το ένα υπάγετε στο ιτε και το άλλο στο πανεπιστήμιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
ΙΤΕ στην Πάτρα;
Δηλδή είναι καλό αν αποφασίσω μετά να ασχοληθώ με τη γενετική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobby1

Νεοφερμένος

Ο bobby1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Είναι το καλύτερο μακράν...
Έλα θα είμαστε και συμφοιτητές!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν ξέρω, σκέφτομαι και την μοριακή.:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top