Μισθοί φροντιστηρίων

sparaskeg

Νεοφερμένος

Η Παρασκευή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Καλησπέρα. Σχετικά με τους μισθούς φροντιστηριων, που περίπου κυμαίνονται; ακούω τραγικά σχόλια και ότι μόνο με δουλειά σε φροντιστήριο δεν τα βγάζεις πέρα.. Ισχύει κάτι τέτοιο;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
Καλησπέρα. Σχετικά με τους μισθούς φροντιστηριων, που περίπου κυμαίνονται; ακούω τραγικά σχόλια και ότι μόνο με δουλειά σε φροντιστήριο δεν τα βγάζεις πέρα.. Ισχύει κάτι τέτοιο;
σωστα ακους ,3-8€ /Ω
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Καλησπέρα. Σχετικά με τους μισθούς φροντιστηριων, που περίπου κυμαίνονται; ακούω τραγικά σχόλια και ότι μόνο με δουλειά σε φροντιστήριο δεν τα βγάζεις πέρα.. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Από την στιγμή που η εργατική νομοθεσία της Ελλάδας είναι σε "αναστολή" από ίδρυσης του κράτους (1835) είναι λογικό να ισχύουν τα τραγικά σχόλια καθώς πολλοί φροντιστηριάρχες ξέρουν πολύ καλά την ανάγκη βιοπορισμού για δουλειά και πατάνε σε αυτό με όρους εργασιακής ανηθικότητας. Ένας φροντιστηριάρχης μπορεί να χρεώνει το μάθημα (ώρα) 15 ευρώ κατά μέσον όρο και αυτός βγάζει τα 12 ευρώ ανώδυνα. Ο καθηγητής παίρνει τα υπόλοιπα.

Το θέμα δεν είναι ότι μόνο οι μισθοί είναι τρομερά χαμηλοί ώστε να μην καλύπτουν και τα έξοδα μετακίνησης, ή δαπάνες υλικού που πληρώνει ο καθηγητής από την τσέπη του, όσο ότι έχει 0 ένσημα και 0 ιατροφαρμακευτική κάλυψη εκτός και αν κάνει ο εργαζόμενος ιδιωτική ιατροφαρμακευτική ασφάλιση (δηλαδή, να πληρώνει την θέση εργασίας του)! Καλά να πάθουμε Παρασκευή γιατί ως νέες γενιές δεν κάνουμε τίποτα ώστε να συμβάλλουμε στην αυστηροποίηση της επιθεώρησης εργασίας ή με ποια κριτήρια κάποιος θα ανοίγει μια επιχείρηση και θα προσλαμβάνει προσωπικό. Οι περισσότεροι νέοι ή και 40ρηδες που εργάζονται ή υπο-απασχολούνται σε φροντιστήρια, είναι τρεις λαλούν και αυτό φυσικά βολεύει το σύστημα του μπάχαλου.

Σε καμία χώρα του δυτικού κόσμου, δεν υπάρχει αυτή η απάτη. Γιατί αυτό το είδος εργασίας με τέτοιους όρους είναι καθαρά μια απάτη. :studying: Σε απλά οικονομικά, αν μια επιχείρηση δεν μπορεί να διαθέτει τις προβλεπόμενες παροχές στους υπαλλήλους βάση του νόμου, τότε κλείνει. Στην Ελλάδα "συντηρούνται" στο όνομα της υπο-απασχόλησης και κάποιων ακατανόητων μεθόδων των ιδιοκτητών φροντιστηρίων με την εφορία ή την επιθεώρηση εργασίας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
Παντως και η πλειονότητα των φροντιστηριων δεν ειναι αδρα αμοιβομενες επιχειρησεις. Η καθε διδακτικη ωρα απευθύνεται σε λιγα παιδια.Ατερμων οικονομικη δυσπραγεια και μεγαλος ανταγωνισμος.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
3.5€ δίνουν οι πιο πολλοί.
Αν αυτό ισχύει, τότε ένας καθηγητής που δουλεύει 40 ώρες την εβδομάδα, βγάζει 560€ το μήνα.

σκλαβοι.jpg
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Eίδατε για να μην κάνετε διδακτορικό όπως είπε και ο Πατέλης; :bye2:
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
3.5€ δίνουν οι πιο πολλοί.
Έχω ακούσει και για πολλούς που δίνουν ακόμα και 2€ την ώρα (ΤΡΑΓΙΚΟ)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αλλά αυτοί συνήθως περιλαμβάνουν φοιτητές για να τους εκμεταλλεύονται (όπως γίνεται εννοείται και στην εστίαση)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Στη δυτική Ευρώπη @larry18 υπάρχουν ισχυρά συνδικάτα αποφοίτων σε όλους τους εργασιακούς κλάδους ακόμη και του ιδιωτικού τομέα. Το κάθε σωματείο διαθέτει και δική του νομική ομάδα ενώ τα μέλη συνεισφέρουν με ένα χαμηλό ποσό κάθε μήνα για να έχουν εργασιακή προστασία αλλά και ενημέρωση σε θέματα απόλυσης. Έτσι δεν τίθεται καν θέμα από καμία επιχείρηση να προσλάβει κάποιον για εκμετάλλευση με σάπιες μεθόδους. Η κάθε θέση εργασίας στο συμβόλαιο ή στην προκήρυξη, αναγράφει και τη συλλογική σύμβαση του οργανισμού που στηρίζει τον εργαζόμενο!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αφού βρίσκει το φροντιστήριο καθηγητές με 3.5€/ώρα και παράλληλα βρίσκει και καθηγητές για πιο λόγο να δώσει παραπάνω.
 

eleni.dion

Νεοφερμένος

Η eleni.dion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σε φροντιστήριο στην Κομοτηνή έπαιρνα 4 ευρώ την ώρα (τυχερή ήμουν). 550 για 30 ώρες την εβδομάδα + έξτρα ώρες γραμματειακής υποστήριξης. Απόφοιτη φιλολογίας με μεταπτυχιακές σπουδές στην ειδική αγωγή.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Σε φροντιστήριο στην Κομοτηνή έπαιρνα 4 ευρώ την ώρα (τυχερή ήμουν). 550 για 30 ώρες την εβδομάδα + έξτρα ώρες γραμματειακής υποστήριξης. Απόφοιτη φιλολογίας με μεταπτυχιακές σπουδές στην ειδική αγωγή.

Συγγνώμη για την αδιάκριτη ερώτηση: αν δεν ήσουν τυχερή τι θα έπαιρνες; Θα έκανες εθελοντισμό; :ermm: ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ;
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Ρε παιδιά που δουλεύετε και παίρνετε 3.5 ευρώ? Εγώ στα φροντ που είμαι 7 ως και 11 ευρώ σε κάποια.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Ρε παιδιά που δουλεύετε και παίρνετε 3.5 ευρώ? Εγώ στα φροντ που είμαι 7 ως και 11 ευρώ σε κάποια.

Φίλε μου και σε μεγάλα φροντιστήρια στην επαρχία, πληρώνουν και με 2.5 ευρώ την ώρα. :ermm: Καθώς δεν υπάρχει επιθεώρηση εργασίας με ειδικό σώμα ελέγχου για την ιδιωτική μέση εκπαίδευση και η συνειδησιακή ανομία είναι σε επίπεδα Αφρικάνικης χώρας, ούτε ο φροντιστηριάρχης αλλά ούτε ο "υπάλληλος-εθελοντής" μπορεί να κάνει κάτι γιατί δεν συμφέρει την κάθε πλευρά. Ο φροντιστηριάρχης θα κλείσει μετά την επιχείρηση με άλλες ασύμμετρες συνέπειες και φυσικά ο εργαζόμενος-εθελοντής θα μείνει άνεργος και απλήρωτος (εδώ γελάμε). Το κράτος δεν το συμφέρει να κλείσει ένα φροντιστήριο γιατί θα χάσει απόδοση ΦΠΑ, ενώ για το θέμα της εργασιακής απάτης δεν το απασχολεί. Σε πολλές περιπτώσεις, γίνεται αμοιβαία συμφωνία των όρων εργασίας για τις μαύρες αμοιβές στην πρώτη γνωριμία-συνέντευξη. Στα περισσότερα φροντιστήρια δεν υπάρχει κανονικό πλαίσιο εργασίας όπως την εννοεί ο μέσος άνθρωπος σε μια κανονική χώρα. Πολλοί ιδιοκτήτες φροντιστηρίων συνήθως ρωτάνε αν υπάρχει άλλο επάγγελμα για βιοπορισμό ώστε να ξέρουν ότι θα προσλάβουν τον υπάλληλο για επιπλέον εισόδημα ή εθελοντισμό και όχι για να ασκηθούν πιέσεις περί ενσήμων, κανονικού μισθού κτλ.

Απλά δουλευόμαστε γιατί μας αρέσει και ο κόσμος περνάει καλά. :whatever:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Στην Αθήνα το χαμηλότερο που έχω ακούσει για φροντιστήριο και όχι για κέντρο μελέτης είναι 5€/ώρα. Κατά τα άλλα, περίπου στα 7-12€ είναι οι περισσότερες συνεργασίες που έχω κάνει - μία μόνο με πλήρη ασφάλιση στις υπόλοιπες συνήθως πετύχαινα να με ασφαλίζουν κάποιες από όλες τις ώρες. Περισσότερη γκρίνια βλέπω στα φροντιστήρια στην Αθήνα πάντως σε ό,τι έχει να κάνει με τις απεργίες - έχω ακούσει γκρίνια αρκετές φορές γι' αυτό το ζήτημα.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Στην Αθήνα το χαμηλότερο που έχω ακούσει για φροντιστήριο και όχι για κέντρο μελέτης είναι 5€/ώρα. Κατά τα άλλα, περίπου στα 7-12€ είναι οι περισσότερες συνεργασίες που έχω κάνει - μία μόνο με πλήρη ασφάλιση στις υπόλοιπες συνήθως πετύχαινα να με ασφαλίζουν κάποιες από όλες τις ώρες. Περισσότερη γκρίνια βλέπω στα φροντιστήρια στην Αθήνα πάντως σε ό,τι έχει να κάνει με τις απεργίες - έχω ακούσει γκρίνια αρκετές φορές γι' αυτό το ζήτημα.
Κι εγώ τα ίδια ξέρω. Βέβαια, αν δεν κάνω λάθος, εσύ ασχολείσαι με θετικές επιστήμες γι' αυτό και σου δίνουν κάτι παραπάνω. Ένας απόφοιτος ξένης φιλολογίας νομίζω ξεκινάει από τα 8 μικτά (διορθώστε με αν κάνω λάθος) και θα υπέθετα πως απόφοιτοι Ελληνικής φιλολογίας, μιας και είναι περισσότεροι, παίρνουν ακόμη λιγότερα.

Όπως και να έχει, τραγική η κατάσταση.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Κι εγώ τα ίδια ξέρω. Βέβαια, αν δεν κάνω λάθος, εσύ ασχολείσαι με θετικές επιστήμες γι' αυτό και σου δίνουν κάτι παραπάνω. Ένας απόφοιτος ξένης φιλολογίας νομίζω ξεκινάει από τα 8 μικτά (διορθώστε με αν κάνω λάθος) και θα υπέθετα πως απόφοιτοι Ελληνικής φιλολογίας, μιας και είναι περισσότεροι, παίρνουν ακόμη λιγότερα.

Όπως και να έχει, τραγική η κατάσταση.

Ναι, πράγματι, από κουβέντες με θεωρητικούς έχω αποκομίσει κι εγώ την εντύπωση ότι συνήθως είναι μία ταχύτητα κάτω στα μισθολογικά - όσο «κάτω» έχει δηλαδή αυτή η κλίμακα πλέον.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top