Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ vs Φυσικής ΕΚΠΑ

Theo_k93

Νεοφερμένος

Ο Theo_k93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Αυτό το μήνυμα μου αρέσει για αρκετούς λόγους. Δύο από αυτούς:
1) Αναδεικνύει ότι πράγματι Φυσική δεν μαθαίνεις από το Πολυτεχνείο.
2) και ότι δεν είναι δυνατόν να μαθαίνεις με το ζόρι κάτι που δε σου αρέσει

Αφού σου αρέσει η Φυσική κάνε 10% και πήγαινε Φυσικό.
Σε καμία περίπτωση δε θα είναι ευκολότερα τα μαθήματα, αλλά θα τα κάνεις ευχάριστα.

https://el.wikipedia.org/wiki/Χανς_Όλοφ_Γκόστα_Αλφβέν
και "Οι φυσικοί πρέπει να μάθουν να συνεργάζονται με τους μηχανικούς, κι όχι να χώνουν τη μύτη τους σε αυτούς, λέει ο φυσικός Julian White επικεφαλής της Genapta στο Κέιμπριτζ. Αλλά είναι εκπληκτικό, εν τούτοις, ότι μερικά από τα ομορφότερα αποτελέσματα στη φυσική έχουν επιτευχθεί από τους μηχανικούς. Ο Simon van der Meer, παραδείγματος χάριν, μοιράστηκε το βραβείο Νόμπελ του 1984 στη φυσική με τον Carlo Rubbia για την ανακάλυψη των σωματιδίων W± και Z0 στο CERN χάρις στην εφεύρεση της "στοχαστικής ψύξης", που μειώνει την ενέργεια που κατανέμεται σε μια δέσμη σωματιδίων που ταξιδεύουν σε ένα δακτύλιο του επιταχυντή. Το ζήτημα είναι ότι εάν οι φυσικοί θέλουν να ανακαλύψουν νέους ορίζοντες, χρειάζονται τους μηχανικούς - εκείνους που είναι ειδικοί για τις εφαρμογές - για να επιτύχουν νέα αποτελέσματα. Στο εργαστήριο μου, σαν υποψήφιος διδάκτωρ, αγωνιζόμουν να κατασκευάσω ό,τι χρειαζόμουν. Όμως όλα τα προβλήματα που αντιμετώπισα θα μπορούσαν να έχουν λυθεί σε μια νύχτα, μόνο αν είχα σκεφτεί περισσότερο σαν μηχανικός. Αν το είχα κάνει πιθανώς θα είχα πάρει περισσότερα και καλύτερα στοιχεία σε πιο σύντομο χρονικό διάστημα. " αποσπασμα απο Άρθρο στο Physics World, Ιούνιος 2006.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
https://el.wikipedia.org/wiki/Χανς_Όλοφ_Γκόστα_Αλφβέν
και "Οι φυσικοί πρέπει να μάθουν να συνεργάζονται με τους μηχανικούς, κι όχι να χώνουν τη μύτη τους σε αυτούς, λέει ο φυσικός Julian White επικεφαλής της Genapta στο Κέιμπριτζ.
Αλλά είναι εκπληκτικό, εν τούτοις, ότι μερικά από τα ομορφότερα αποτελέσματα στη φυσική έχουν επιτευχθεί από τους μηχανικούς. Ο Simon van der Meer, παραδείγματος χάριν, μοιράστηκε το βραβείο Νόμπελ του 1984 στη φυσική με τον Carlo Rubbia για την ανακάλυψη των σωματιδίων W± και Z0 στο CERN χάρις στην εφεύρεση της "στοχαστικής ψύξης"
, που μειώνει την ενέργεια που κατανέμεται σε μια δέσμη σωματιδίων που ταξιδεύουν σε ένα δακτύλιο του επιταχυντή. Το ζήτημα είναι ότι εάν οι φυσικοί θέλουν να ανακαλύψουν νέους ορίζοντες, χρειάζονται τους μηχανικούς - εκείνους που είναι ειδικοί για τις εφαρμογές - για να επιτύχουν νέα αποτελέσματα. Στο εργαστήριο μου, σαν υποψήφιος διδάκτωρ, αγωνιζόμουν να κατασκευάσω ό,τι χρειαζόμουν. Όμως όλα τα προβλήματα που αντιμετώπισα θα μπορούσαν να έχουν λυθεί σε μια νύχτα, μόνο αν είχα σκεφτεί περισσότερο σαν μηχανικός. Αν το είχα κάνει πιθανώς θα είχα πάρει περισσότερα και καλύτερα στοιχεία σε πιο σύντομο χρονικό διάστημα. " αποσπασμα απο Άρθρο στο Physics World, Ιούνιος 2006.

Χαχα! Τι ατυχές παράδειγμα για να στηριχθεί κάτι που δεν ισχύει κιόλας!
Ο Simon van der Meer και ο Carlo Rubbia ήταν πειραματικοί σωματιδιακοί φυσικοί και η τεχνική της στοχαστικής ψύξης επινοήθηκε από τον Meer.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo_k93

Νεοφερμένος

Ο Theo_k93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Χαχα! Τι ατυχές παράδειγμα για να στηριχθεί κάτι που δεν ισχύει κιόλας!
Ο Simon van der Meer και ο Carlo Rubbia ήταν πειραματικοί σωματιδιακοί φυσικοί και η τεχνική της στοχαστικής ψύξης επινοήθηκε από τον Meer.

Να τσεκαρεις λιγο καλυτερα αυτα που στελνεις... Κοιτα βιογραφια του Meer τι πτυχιο πηρε απο το delf.
Τσεκαρε και αυτον που εγραψε το αρθρο για την εγκυροτητά του. Λες και οι δυο να ειναι τσαρλατανοί?:pc:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Να τσεκαρεις λιγο καλυτερα αυτα που στελνεις... Κοιτα βιογραφια του Meer τι πτυχιο πηρε απο το delf.
Τσεκαρε και αυτον που εγραψε το αρθρο για την εγκυροτητά του. Λες και οι δυο να ειναι τσαρλατανοί?:pc:

Ναι το βλέπω: «He studied Technical Physics at the Delft University of Technology...»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo_k93

Νεοφερμένος

Ο Theo_k93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Ναι το βλέπω: «He studied Technical Physics at the Delft University of Technology...»

γραψε ολη την προταση μωρε... Μην ντρεπεσαι..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
γραψε ολη την προταση μωρε... Μην ντρεπεσαι..:redface:

«He studied Technical Physics at the Delft University of Technology, and received an engineer's degree in 1952.»
Ωραία; Άλλαξαν οι σπουδές του τώρα που έβαλα ολόκληρη την πρόταση;
Είναι σαν να σπούδασε Φυσική σε σχολή αντίστοιχη της ΣΕΜΦΕ στο Πολυτεχνείο που αναφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo_k93

Νεοφερμένος

Ο Theo_k93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
«He studied Technical Physics at the Delft University of Technology, and received an engineer's degree in 1952.»
Ωραία; Άλλαξαν οι σπουδές του τώρα που έβαλα ολόκληρη την πρόταση;
Είναι σαν να σπούδασε Φυσική σε σχολή αντίστοιχη της ΣΕΜΦΕ στο Πολυτεχνείο που αναφέρει.

Χαχαχα...οκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Χαχαχα...οκ...

Ο Theo_k93 σκέφτηκε: «Δεν ξέρω τι να πω, οπότε ας απαντήσω ειρωνικά και συγκαταβατικά, για να νομίζουν οι άλλοι ότι κάτι ψαγμένο έχω να πω, αλλά δεν μπορώ να ασχολούμαι.»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μιαουμιαου

Νεοφερμένος

Ο μιαουμιαου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
δεν μπορεί μια σχολή που αποτελείται από χειρότερους να είναι καλύτερη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
δεν μπορεί μια σχολή που αποτελείται από χειρότερους να είναι καλύτερη
Αφενός δεν αποτελείται από χειρότερους, αφετέρου δε κανείς δεν είπε ότι είναι καλύτερη, γιατί δεν τίθεται ουσιαστικά ζήτημα σύγκρισης, εκτός και αν είναι κάποιος τόσο ηλίθιος που νομίζει ότι θα μάθει Φυσική από το Πολυτεχνείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μιαουμιαου

Νεοφερμένος

Ο μιαουμιαου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σαφώς και αποτελείται από χειρότερους μαθητές αρκεί να ρίξει κανείς μία ματιά στις βάσεις των 2 σχολών.(σαν σύνολο πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις).

Στους ΜΜ μαθαίνεις σε πολύ καλό βαθμό Μηχανική την οποία την οποία και "ξεφτιλίζεις" στις εφαρμογές.
(Εφαρμογές που όταν τις είδε γνωστός μου από το ΦΑ ...απλά απλά συνέχιζε να τις κοιτάει. )

Σίγουρα Φυσική ξέρει ο Φυσικός και όχι ο ΜΜ διότι φυσική δεν είναι μόνο Μηχανική και Θερμοδυναμική, (άλλωστε είναι προφανές από το όνομα της κάθε Σχολής).

Οι σχολές μπορούν να συγκριθούν μόνο σαν διαφορετικού αντικειμένου σχολές, όπως και είναι.

Επίσης το πόσα αναφέρει ένας καθηγητής στην αίθουσα εξαρτάται και από το κοινό που έχει απέναντί του, ώστε όταν έρθει η εξεταστική να μη περάσουν μόνο 10 από τους 400 που θα δώσουν το μάθημα. (λόγοι ευνόητοι)
Άρα όσο πιο "καλό" είναι το κοινό τόσο πιο υψηλό είναι το επίπεδο σπουδών!
Το επίπεδο σπουδών των ΜΜ ΕΜΠ πέφτει με τις μετεγγραφές που πραγματοποιούνται, σύμφωνα με την εσωτερική αξιολόγηση που διενεργήθηκε πριν από κάτι μήνες στους ΜΜ ΕΜΠ, και τα παιδιά από μετεγγραφές βγάζουν έως και 1000 μόρια λιγότερα, μόνο! Σκέψου τι θα γινόταν αν έρχονταν όλοι του ΦΑ στους ΜΜ ΕΜΠ ....μάλλον θα ξεκίναγαν οι καθηγητές μας από τη πρόσθεση .

Βασικά έχω συμφοιτητές που ήρθαν μετά το πρώτο έτος από την αντίστοιχη σχολή της Πάτρας. Κάθε εξάμηνο περνούν τα μισά μαθήματα με 5αρια και 6αρια. Κάποιοι από αυτούς σκέφτονται να τα παρατήσουν!

Οι καλύτεροι μαθητές στην Ελλάδα σαν σύνολο, γίνονται Μηχανικοί και Ιατροί.
Σε άλλες χώρες δεν ξέρω μπορεί οι καλύτεροι να γίνονται Φυσικοί και οι χειρότεροι Μηχανικοί. Σε αυτή τη περίπτωση το επίπεδο σπουδών στις Σχολές Φυσικής θα είναι καλύτερο.

exc πρόσεχε τι θα απαντήσεις γιατί έχω σχηματίσει μια καλή γνώμη για το πρόσωπό σου και φοβάμαι, λέγοντας σκληρές αλήθειες, ότι σε παρασέρνω να να εκτεθείς.
Απάντησή μου θα έχεις μετά τις 17/8 ......Φεύγω για διακοπές.
Καλό καλοκαίρι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas211t

Νεοφερμένος

Ο kwstas211t αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Eλπίζω να μη σας χαλάσω τη συζήτηση ...... Είμαι τρίτεκνος και έβγαλα 15700 ...( αν και ήθελα περισσότερο )Δίαβαζα χωρίς κενά αλλά δε μου έκατσαν ΄'οπως ήθελα.! Θέλω τοπογράφων και Φυσικό ! Λέτε να μη βγάλω τιςσχολές επειδή είναι υψηλού επιπέδου;Εντάξει δε μπορώ να συγκριθώ με τον άλλο που έβγαλε 18500+ ...αλλα και τα μαθηματα είν αι ετσι και αλλίως άλλο επίπεδο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Eλπίζω να μη σας χαλάσω τη συζήτηση ...... Είμαι τρίτεκνος και έβγαλα 15700 ...( αν και ήθελα περισσότερο )Δίαβαζα χωρίς κενά αλλά δε μου έκατσαν ΄'οπως ήθελα.! Θέλω τοπογράφων και Φυσικό ! Λέτε να μη βγάλω τιςσχολές επειδή είναι υψηλού επιπέδου;Εντάξει δε μπορώ να συγκριθώ με τον άλλο που έβγαλε 18500+ ...αλλα και τα μαθηματα είν αι ετσι και αλλίως άλλο επίπεδο!

Αμα μέσα στη σχολή διαβάζεις σοβαρά, θα τη βγάλεις χαλαρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas211t

Νεοφερμένος

Ο kwstas211t αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Αμα μέσα στη σχολή διαβάζεις σοβαρά, θα τη βγάλεις χαλαρά!

ΚΑΛΆ ΝΑΙ ΑΥΤΌ ΕΝΝΟΕΙΤΕ....... ΈΧΩ ΚΑΙ ΜΙΑ Α ΒΆΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΡΙΑ ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΠΙΟ ΚΆΤΩ!!ΚΑΛΏΣ ΒΛΈΠΟΥΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:P ΚΑΙ ΚΆΤΙ ΆΛΛΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΠΟΓΡΑΦΟΥΣ ΤΙ ΓΝΏΜΗ ΕΧΕΤΕ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Σαφώς και αποτελείται από χειρότερους μαθητές αρκεί να ρίξει κανείς μία ματιά στις βάσεις των 2 σχολών.(σαν σύνολο πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις).

Στους ΜΜ μαθαίνεις σε πολύ καλό βαθμό Μηχανική την οποία την οποία και "ξεφτιλίζεις" στις εφαρμογές.
(Εφαρμογές που όταν τις είδε γνωστός μου από το ΦΑ ...απλά απλά συνέχιζε να τις κοιτάει. )

Σίγουρα Φυσική ξέρει ο Φυσικός και όχι ο ΜΜ διότι φυσική δεν είναι μόνο Μηχανική και Θερμοδυναμική, (άλλωστε είναι προφανές από το όνομα της κάθε Σχολής).

Οι σχολές μπορούν να συγκριθούν μόνο σαν διαφορετικού αντικειμένου σχολές, όπως και είναι.

Επίσης το πόσα αναφέρει ένας καθηγητής στην αίθουσα εξαρτάται και από το κοινό που έχει απέναντί του, ώστε όταν έρθει η εξεταστική να μη περάσουν μόνο 10 από τους 400 που θα δώσουν το μάθημα. (λόγοι ευνόητοι)
Άρα όσο πιο "καλό" είναι το κοινό τόσο πιο υψηλό είναι το επίπεδο σπουδών!
Το επίπεδο σπουδών των ΜΜ ΕΜΠ πέφτει με τις μετεγγραφές που πραγματοποιούνται, σύμφωνα με την εσωτερική αξιολόγηση που διενεργήθηκε πριν από κάτι μήνες στους ΜΜ ΕΜΠ, και τα παιδιά από μετεγγραφές βγάζουν έως και 1000 μόρια λιγότερα, μόνο! Σκέψου τι θα γινόταν αν έρχονταν όλοι του ΦΑ στους ΜΜ ΕΜΠ ....μάλλον θα ξεκίναγαν οι καθηγητές μας από τη πρόσθεση.

Οι καλύτεροι μαθητές στην Ελλάδα σαν σύνολο, γίνονται Μηχανικοί και Ιατροί.
Σε άλλες χώρες δεν ξέρω μπορεί οι καλύτεροι να γίνονται Φυσικοί και οι χειρότεροι Μηχανικοί. Σε αυτή τη περίπτωση το επίπεδο σπουδών στις Σχολές Φυσικής θα είναι καλύτερο.

exc πρόσεχε τι θα απαντήσεις γιατί έχω σχηματίσει μια καλή γνώμη για το πρόσωπό σου και φοβάμαι, λέγοντας σκληρές αλήθειες, ότι σε παρασέρνω να να εκτεθείς.
Απάντησή μου θα έχεις μετά τις 17/8 ......Φεύγω για διακοπές.
Καλό καλοκαίρι !
Χειρότεροι μαθητές με βάση ποια κριτήρια;
Είναι πολύ σημαντικά τα κριτήρια που θεωρεί ο καθένας.
Αν θεωρείς τη βάση της σχολής, τότε, ναι πράγματι η ΜΜ ΕΜΠ έχει περίπου 2500 μόρια μεγαλύτερη βάση, όμως παίρνει και 67 φοιτητές λιγότερους, πράγμα το οποίο αυξάνει η βάση του.
Είναι όμως εν τέλει ο βαθμός των πανελλαδικών έστω ενδεικτικός της ικανότητας ενός φοιτητή, ώστε να πεις ότι κάποιος που συγκέντρωσε υψηλότερη βαθμολογία είναι καλύτερος και κάποιος που συγκέντρωσε χαμηλότερη, είναι χειρότερος;
Δηλαδή, ένας που έγραψε πέριξ των 14000 μορίων της πρώτη φορά που έδωσε πανελλαδικές, ενώ τη δεύτερη έγραψε 19000+, ήταν ηλίθιος την πρώτη φορά και έγινε διάνοια την δεύτερη; Τίποτα από τα δύο φυσικά. Ούτε ηλίθιος ήταν αρχικά, ούτε διάνοια μετά. Ένας άνθρωπος που αρχικά δεν ενδιαφερόταν και άλλαξε γνώμη και αποφάσισε να ασχοληθεί ήταν. Και δεν είναι καθόλου ακραίο το παράδειγμά μου. Περιπτώσεις που υπάχουν: ουκ ολίγες.
Δε σε κάνει ένας βαθμός των πανελλαδικών καλό, ούτε αν είσαι καλός γράφεις καλά στις πανελλαδικές. Λόγοι ποικίλοι: από προσωπικά θέματα μέχρι και κοινωνικοί-οικονομικοί. Πραγματικά το πόσο καλά γράφει κανείς στις πανελλαδικές με το πόσο καλός είναι είναι μεγέθη σχεδόν ασυσχέτιστα.

Στα Πανεπιστήμια, οι καθηγητές ποτέ δεν λαμβάνουν υπόψη το επίπεδο των φοιτητών για το μάθημά τους. Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει στην Σχολή Θετικών Επιστημών του ΕΚΠΑ και το ξέρω πολύ καλά. Τα μαθήματα ξεκινούν με δεδομένες τις γνώσεις του λυκείου στο επίπεδο που διδάσκονται εκεί και μάλιστα πολλές φορές έχουν υπόψη τους παλιά ύλη και πολλά πράγματα τα θεωρούν δεδομένα, ενώ δεν διδάσκονται πλέον στο λύκειο.
Άσε δε που τα μαθήματα του λυκείου δεν έχουν καμία σχέση με αυτά του Πανεπιστημίου. Είτε ήξερες τα ΠΑΝΤΑ είτε και ΤΙΠΟΤΑ μετά την εισαγωγή σου το μόνο που έχει σημασία, είναι το πως θα τα πας στη σχολή σου.
Οι καθηγητές σας στο ΕΜΠ είναι γνωστό λίγο πολύ για το πόσο υπεροπτικά ζώα είναι και αυτό σας το μεταφέρουν και εσάς με αποτέλεσμα να νομίζετε ότι εμείς στο Φυσικό ΕΚΠΑ είμαστε ηλίθιοι και πρέπει να ξεκινήσουμε από την πρόσθεση...
Πάντως μια φορά ένας καθηγητής του ΕΜΠ που είχε έρθει στο Φυσικό να δει έναν φίλο του καθηγητή μας, μου είπε επί λέξη: «Εσείς οι φυσικοί είστε αερολόγοι, λέτε για σωματίδια όπως το ηλεκτρόνιο και τα λοιπά, ενώ δεν τα έχετε δει ποτέ...»!! LOL! Για αυτό έκαστος στο είδος του. Ας μην ανακατεύεστε στη Φυσική, όπως δεν ανακατευόμαστε και εμείς με το χτίσιμο γεφυρών, με μηχανές κλπ.
Βασικά έχω συμφοιτητές που ήρθαν μετά το πρώτο έτος από την αντίστοιχη σχολή της Πάτρας. Κάθε εξάμηνο περνούν τα μισά μαθήματα με 5αρια και 6αρια. Κάποιοι από αυτούς σκέφτονται να τα παρατήσουν!
Διδακτορικός του Χημικού ΕΚΠΑ με δίπλωμα ΧΜ του ΕΜΠ μου είπε ότι στο Χημικό τα προπτυχιακά μαθήματα της φαίνονται πιο δύσκολα από αυτά που έκανε στους ΧΜ, γιατί διδάσκονται πιο θεμελιακά, ενώ στους ΧΜ έκαναν από ένα σημείο αι μετά μόνο εφαρμογές. Αυτό έλειπε της απάντησα.

Οι εφαρμογή πάντα είναι πολύ πιο εύκολη από την θεμελιακή επιστήμη.
Eλπίζω να μη σας χαλάσω τη συζήτηση ...... Είμαι τρίτεκνος και έβγαλα 15700 ...( αν και ήθελα περισσότερο )Δίαβαζα χωρίς κενά αλλά δε μου έκατσαν ΄'οπως ήθελα.! Θέλω τοπογράφων και Φυσικό ! Λέτε να μη βγάλω τιςσχολές επειδή είναι υψηλού επιπέδου;Εντάξει δε μπορώ να συγκριθώ με τον άλλο που έβγαλε 18500+ ...αλλα και τα μαθηματα είν αι ετσι και αλλίως άλλο επίπεδο!
Κανένα πρόβλημα δε θα έχεις. Απλώς διάβαζε μέσα στη σχολή και όλα τα πάνε μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μιαουμιαου

Νεοφερμένος

Ο μιαουμιαου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
exc
1) όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.

2) το καλύτερος δεν αναφέρεται στο ποιος έχει μεγαλύτερο iq (είπες κάτι για διάνοια κτλ) αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Το συντριπτικό ποσοστό των παιδιών που συμμετείχαν στις πανελλήνιες έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και επίσης διάλεξαν κατεύθυνση που τους ταίριαζε περισσότερο και θα πετύχαιναν, κατ΄εκτίμησή τους, τα περισσότερα μόρια ώστε να έχουν περισσότερες πιθανότητες να περάσουν στη σχολή που προτιμούν. Εφόσον προσπάθησαν για το καλύτερο κάποιοι αποδείχτηκαν στις ίδιες εξετάσεις καλύτεροι από άλλους . Δεν μιλάω για αυτούς που έδωσαν 1η 2η .....ν-οστή φορά. Οι περισσότεροι δίνουν μια φορά άρα βγαίνει χονδρικά ένα συμπέρασμα.

3) Συνέχεια κάνεις τις εξαιρέσεις κανόνα, αλλά ξεχνάς ότι οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

4) Η εσωτερική αξιολόγηση δεν έγινε από καθηγητές του ΕΜΠ αλλά από διακεκριμένους Έλληνες καθηγητές που διδάσκουν σε πανεπιστήμια του εξωτερικού. Η αξιολόγηση αυτή έγινε σε όλα τα Πανεπιστήμια και ΤΕΙ της χώρας. Άρα το σχόλιό μου: "Το επίπεδο σπουδών των ΜΜ ΕΜΠ πέφτει με τις μετεγγραφές που πραγματοποιούνται, σύμφωνα με την εσωτερική αξιολόγηση που διενεργήθηκε πριν από κάτι μήνες στους ΜΜ ΕΜΠ" τείνει να χαρακτηριστεί αντικειμενικό.

5) Αυτό που λες ότι: "Στα Πανεπιστήμια, οι καθηγητές ποτέ δεν λαμβάνουν υπόψη το επίπεδο των φοιτητών για το μάθημά τους. Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει στην Σχολή Θετικών Επιστημών του ΕΚΠΑ και το ξέρω πολύ καλά. Τα μαθήματα ξεκινούν με δεδομένες τις γνώσεις του λυκείου στο επίπεδο που διδάσκονται εκεί και μάλιστα πολλές φορές έχουν υπόψη τους παλιά ύλη και πολλά πράγματα τα θεωρούν δεδομένα, ενώ δεν διδάσκονται πλέον στο λύκειο." θα μπορούσες να το κρίνεις αν εκ θαύματος άλλαζε το κοινό στο αμφιθέατρο του ΦΑ με αυτό των ΠΜ ΕΜΠ. Έχω 2 φίλους καθηγητές στην τριτοβάθμια εκπαίδευση που μου είπαν ότι έχει άμεση σχέση το επίπεδο σπουδών με το επίπεδο των φοιτητών, άλλωστε αυτός είναι και ο λόγος τον πανελληνίων εξετάσεων, να ξεκαθαρίζει λίγο το
τοπίο. Επίσης το αναφέρουν και στην έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης των ΜΜ ΕΜΠ (που όπως ανάφερα και πιο πάνω δεν γίνεται από τους καθηγητές του ΕΜΠ, μη σε μπερδεύει η λέξη "εσωτερική"). Ίσως να το αναφέρουν και άλλες εκθέσεις αξιολόγησης αλλά δεν θα κάτσω να τις διαβάσω όλες.
Ίσως δεν είναι η καλύτερη μέθοδος αλλά μάλλον είναι η καλύτερη που έχουμε μέχρι σήμερα.
6) Κακό να είσαι υπερόπτης και πολλοί καθηγητές στο ΕΜΠ είναι.....αλλά μπορούν και το υποστηρίζουν.....αν δεις το βιογραφικό μερικών .....

Δεν περίμενα τόσο γρήγορα απάντησή σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ξέρεις κάτι γατάκι, ως ένα σημείο είπα να απαντήσω με μία σοβαρότητα, αλλά έχω σκυλοβαρεθεί να έρχονται φοιτητές του ΕΜΠ με το γνωστό κόμπλεξ ανωτερότητας που έχουν και να μας πρήζουν τα @@ για το πόσο γαμάτοι είναι, πόσο μάλλον όταν ξέρω ότι δεν μπορεί ουσιαστικά να «μου την βγει» κανένας τους σε Μαθηματικά/Φυσική.

Καλές διακοπές νά 'χεις και καλά μυαλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μιαουμιαου

Νεοφερμένος

Ο μιαουμιαου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Οι ηλεκτρολόγοι σε μαθηματικά είναι ένα σκαλί παραπάνω ειδικά αυτοί που επιλέγουν την σχετική ροή!
Οι Μηχανολόγοι κάνουν 9 ώρες την εβδομάδα μαθηματικά για τα 3 πρώτα 6-μηνα. Σε σύνολο ωρών για την λήψη του Διπλώματος είναι αντίστοιχο με αυτό που χρειάζεται ένας Φυσικός για να πάρει το Πτυχίο του.

Σε φυσική μαθαίνετε περισσότερη ποικιλία με πολύ λιγότερες εφαρμογές. Σε αυτά τα λίγα που μαθαίνουμε εμείς κάνουμε εφαρμογές 5 χρόνια! και εσάς το πτυχίο σας είναι μόλις 4!

Εγώ για λόγους που δεν θα ήθελα να αναφέρω δεν θεωρώ τον εαυτό μου γαμάτο .....αλλά φίλε, η σχολή έχει πολλούς γαμάτους, και είναι παιδιά επί το πλείστον που πέρασαν κατ' ευθείαν στο ΕΜΠ χωρίς μετεγγραφή.

Επίσης θα ήθελα να σου τονίσω ότι για να πάρεις βαθμό πτυχίου με τον χαρακτηρισμό Άριστα στους ΜΜ ΕΜΠ πρέπει ο βαθμός σου να είναι >=του 9,1 και η κλίμακα βαθμολόγησης σε κάθε μάθημα είναι έως το 10 χωρίς να συμπεριλαμβάνονται οι δεκαδικοί !!!
Άρα ένας που πχ. έχει βαθμό γραπτού στην τελική εξέταση, 9,2 (με στρογγυλοποίηση 9) και έστω ότι έχει σε όλα τα μαθήματα τον ίδιο βαθμό και υποθέσουμε ότι έχει διπλωματική με 9,5......αυτός ο μαθητής δεν είναι άριστος!!!

Στις άλλες σχολές ΜΜ άριστος είναι αυτός με βαθμό πτυχίου >=8,5 και η κλίμακα βαθμολόγησης έως το 10 ανά 0,5.
Οι άριστοι των ΜΜ ΕΜΠ πηγαίνουν με υποτροφία MIT και Stanford .....
(δηλ αναγνωρίζονται από τα καλύτερα πανεπιστήμια-πολυτεχνεία του κόσμου που έχουν σχολές-τμήματα Μηχανολογίας )

Δεν άκουσα ποτέ από το ΦΑ να τον δέχονται με υποτροφία σε Cambridge, Harvard, MIT, Oxford κτλ. Βέβαια δεν είμαι και πολύ καλά ενημερωμένος επί του θέματος! γι' αυτό αν έχει πάρει κάποιος τέτοια υποτροφία και τον αδικώ ζητώ συγνώμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Σαφώς και αποτελείται από χειρότερους μαθητές αρκεί να ρίξει κανείς μία ματιά στις βάσεις των 2 σχολών.(σαν σύνολο πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις).

Στους ΜΜ μαθαίνεις σε πολύ καλό βαθμό Μηχανική την οποία την οποία και "ξεφτιλίζεις" στις εφαρμογές.
(Εφαρμογές που όταν τις είδε γνωστός μου από το ΦΑ ...απλά απλά συνέχιζε να τις κοιτάει. )

Σίγουρα Φυσική ξέρει ο Φυσικός και όχι ο ΜΜ διότι φυσική δεν είναι μόνο Μηχανική και Θερμοδυναμική, (άλλωστε είναι προφανές από το όνομα της κάθε Σχολής).

Οι σχολές μπορούν να συγκριθούν μόνο σαν διαφορετικού αντικειμένου σχολές, όπως και είναι.

Επίσης το πόσα αναφέρει ένας καθηγητής στην αίθουσα εξαρτάται και από το κοινό που έχει απέναντί του, ώστε όταν έρθει η εξεταστική να μη περάσουν μόνο 10 από τους 400 που θα δώσουν το μάθημα. (λόγοι ευνόητοι)
Άρα όσο πιο "καλό" είναι το κοινό τόσο πιο υψηλό είναι το επίπεδο σπουδών!
Το επίπεδο σπουδών των ΜΜ ΕΜΠ πέφτει με τις μετεγγραφές που πραγματοποιούνται, σύμφωνα με την εσωτερική αξιολόγηση που διενεργήθηκε πριν από κάτι μήνες στους ΜΜ ΕΜΠ, και τα παιδιά από μετεγγραφές βγάζουν έως και 1000 μόρια λιγότερα, μόνο! Σκέψου τι θα γινόταν αν έρχονταν όλοι του ΦΑ στους ΜΜ ΕΜΠ ....μάλλον θα ξεκίναγαν οι καθηγητές μας από τη πρόσθεση .

Βασικά έχω συμφοιτητές που ήρθαν μετά το πρώτο έτος από την αντίστοιχη σχολή της Πάτρας. Κάθε εξάμηνο περνούν τα μισά μαθήματα με 5αρια και 6αρια. Κάποιοι από αυτούς σκέφτονται να τα παρατήσουν!

Οι καλύτεροι μαθητές στην Ελλάδα σαν σύνολο, γίνονται Μηχανικοί και Ιατροί.
Σε άλλες χώρες δεν ξέρω μπορεί οι καλύτεροι να γίνονται Φυσικοί και οι χειρότεροι Μηχανικοί. Σε αυτή τη περίπτωση το επίπεδο σπουδών στις Σχολές Φυσικής θα είναι καλύτερο.

exc πρόσεχε τι θα απαντήσεις γιατί έχω σχηματίσει μια καλή γνώμη για το πρόσωπό σου και φοβάμαι, λέγοντας σκληρές αλήθειες, ότι σε παρασέρνω να να εκτεθείς.
Απάντησή μου θα έχεις μετά τις 17/8 ......Φεύγω για διακοπές.
Καλό καλοκαίρι !
Σώπα ρε παιδί μου. Κοίτα να δεις. Αυτά τα ψωνίσματα δεν μπορώ, ειλικρινά.
Εγώ μπήκα προτελευταία στη σχολάρα που γούσταρα και τους βαθμούς που πετάω σε κάτι μαθήματα δεν τους πιάνουν ούτε οι πρώτοι 10 της σχολής μου. Ξέρω κάτι ηλεκτρολόγους που δεν μπορούν να λύσουν ένα απλό ολοκλήρωμα και αν τους πεις για ντόπλερ και κύματα σε κοιτάνε με το βλέμμα του βοδιού. So, άλλο πανελλήνιες γλυκέ μου- άλλο Πανεπιστήμιο. Ξεκαβάλα τώρα, και καλή χώνεψη πριν έρθει η μούτζα της πραγματικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

μιαουμιαου

Νεοφερμένος

Ο μιαουμιαου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Άντε πάλι κάνουμε τη εξαίρεση κανόνα! μπήκες τελευταία...και σε κάποιο μάθημα έγραψες καλύτερα από τον 1ο μπράβο είσαι φοβερή... τώρα θα μου πεις ότι και ο Αϊνστάιν δεν ήταν καλός στο σχολείο αλλά μετά διέπρεψε .....θα συμφωνήσω...αλλά πάλι μιλάς για εξαίρεση!!!!!
Στις πανελλήνιες τουλάχιστον όλοι αντιμετωπίζουμε τα ίδια .....από εκεί οι δρόμοι μας ξεχωρίζουν.....
Πάντως στην δική μου σχολή αυτοί που μπαίνουν πρώτοι έχουν κατά κανόνα και τους υψηλότερους βαθμούς ανά έτος και λήψης πτυχίου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top