Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ vs Φυσικής ΕΚΠΑ

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Μιλα με αγγλικους ορους σε αυτα. Μηπως εννοεις biological engineering? (δηλαδη https://www.ece.ntua.gr/index.php?option=com_courses&task=flow&id=10&Itemid=54&lang=el )


(αν εννοεις αυτο ναι μπορεις)

Δεν είναι το ίδιο η Βιοϊατρική Μηχανική με την Γενετική Μηχανική. Η Γενετική Μηχανική έχει να κάνει με τεχνητές τροποποιήσεις του DNA, είναι κλάδος της Βιολογίας, δεν έχει σχέση με την Eng. που εννοούμε συνήθως και ως εκ τούτου, όχι, δεν γίνεται να ασχοληθεί κανείς με αυτό από το Πολυτεχνείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostalas

Νεοφερμένος

Ο Kostalas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι η Γενετική Μηχανική είναι αυτό που περιγράφει ο exc... Απλώς ρώτησα αν έχει κάποια σχέση με τον κλάδο της Βιοϊατρικής που ανέφερε ο Theo_k93, καθώς το είχα δει στα προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών του ΕΜΠ.

Μετά από μία μεγάλη συζήτηση με τους γονείς, τους καθηγητές και με τη βοήθεια των δικών σας συμβουλών και διευκρινήσεων, κατά πάσα πιθανότητα θα δηλώσω ως πρώτη επιλογή τη σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών και ως δεύτερη τη σχολή Φυσικής. Όπως μου είπε ο Φυσικός μου, αν θέλεις να κάνεις διδακτορικό και να ασχοληθείς με την ερεύνα μπορείς να το κάνεις από οποιαδήποτε από τις δύο σχολές αρκεί να έχεις θέληση για εργασία, και ότι τα δικαιώματα το Μηχανικού θα είναι σημαντικά όταν ( και αν ) αρχίσει να αναπτύσσεται και πάλι η οικονομία της χώρας.

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους υπέρθερμα για τις συμβουλές και τις πληροφορίες που μου δώσατε και ιδιαίτερα τον exc, που μου έλυσε όσες απορίες είχα για τη σχολή Φυσικών, δίνοντας μου και πληροφορίες που δεν ζήτησα. [αν όντως περάσω Αθήνα, θα ήθελα να συναντηθούμε]

Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να έρθω σε επαφή με κάποιον που σπουδάζει μηχανολογία, ώστε να έχω μία καλύτερη εικόνα για το τι πρόκειται να συναντήσω μέσα στη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Καλη επιτυχια σου ευχομαι σε ο,τι επιλεξεις...κατα τη γνωμη μου κανεις το σωστο...και να θυμασαι ενα πραγμα: ΠΑΝΤΑ μπορεις να πραγματοποιησεις τα ονειρα σου, ακομα και αν τα ανακαλυψεις λιγο πιο αργα...
Να ξεκινησεις με περισσεια αισιοδοξια και δυναμη, γιατι ο κλαδος αυτος ειναι πολυ ενδιαφερων αλλα και ευρυς,που ειναι πολυ βασικο...Και αν δεις οτι θες τη φυσικη περισσοτερο, μην ξεχνας οτι με καλο μεταπτυχιακο θα εισαι οκ! Εδω απο μηχ μηχ και ημμυ κανουν μεταπτυχιακο στα οικονομικα και στατιστικη(που δεν ειναι ο προφανης δρομος απο εκει) και μαλιστα διαπρεπουν...Νομιζω και ο παπαδημος σπουδασε ηλεκτρολογος και εκανε μεταπτυχιακο στα οικονομικα, με την μετεπειτα πορεια του να ειναι γνωστη σε ολους...Αυτα τα λεω για να ξερεις οτι ολα ειναι δυνατα! Καλη συνεχεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι η Γενετική Μηχανική είναι αυτό που περιγράφει ο exc... Απλώς ρώτησα αν έχει κάποια σχέση με τον κλάδο της Βιοϊατρικής που ανέφερε ο Theo_k93, καθώς το είχα δει στα προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών του ΕΜΠ.

Μετά από μία μεγάλη συζήτηση με τους γονείς, τους καθηγητές και με τη βοήθεια των δικών σας συμβουλών και διευκρινήσεων, κατά πάσα πιθανότητα θα δηλώσω ως πρώτη επιλογή τη σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών και ως δεύτερη τη σχολή Φυσικής. Όπως μου είπε ο Φυσικός μου, αν θέλεις να κάνεις διδακτορικό και να ασχοληθείς με την ερεύνα μπορείς να το κάνεις από οποιαδήποτε από τις δύο σχολές αρκεί να έχεις θέληση για εργασία, και ότι τα δικαιώματα το Μηχανικού θα είναι σημαντικά όταν ( και αν ) αρχίσει να αναπτύσσεται και πάλι η οικονομία της χώρας.

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους υπέρθερμα για τις συμβουλές και τις πληροφορίες που μου δώσατε και ιδιαίτερα τον exc, που μου έλυσε όσες απορίες είχα για τη σχολή Φυσικών, δίνοντας μου και πληροφορίες που δεν ζήτησα. [αν όντως περάσω Αθήνα, θα ήθελα να συναντηθούμε]

Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να έρθω σε επαφή με κάποιον που σπουδάζει μηχανολογία, ώστε να έχω μία καλύτερη εικόνα για το τι πρόκειται να συναντήσω μέσα στη σχολή.
Καλή επιτυχία, λοιπόν και καλή σταδιοδρομία! :)

Για τους φοιτητες Μηχανολογίας είναι πολύ πιθανό θα βρεις κάποιον σε αυτό το μήμα του forum: https://ischool.e-steki.gr/forumdisplay.php?f=236&type=
Καλη επιτυχια σου ευχομαι σε ο,τι επιλεξεις...κατα τη γνωμη μου κανεις το σωστο...και να θυμασαι ενα πραγμα: ΠΑΝΤΑ μπορεις να πραγματοποιησεις τα ονειρα σου, ακομα και αν τα ανακαλυψεις λιγο πιο αργα...
Να ξεκινησεις με περισσεια αισιοδοξια και δυναμη, γιατι ο κλαδος αυτος ειναι πολυ ενδιαφερων αλλα και ευρυς,που ειναι πολυ βασικο...Και αν δεις οτι θες τη φυσικη περισσοτερο, μην ξεχνας οτι με καλο μεταπτυχιακο θα εισαι οκ! Εδω απο μηχ μηχ και ημμυ κανουν μεταπτυχιακο στα οικονομικα και στατιστικη(που δεν ειναι ο προφανης δρομος απο εκει) και μαλιστα διαπρεπουν...
Νομιζω και ο παπαδημος σπουδασε ηλεκτρολογος και εκανε μεταπτυχιακο στα οικονομικα, με την μετεπειτα πορεια του να ειναι γνωστη σε ολους...Αυτα τα λεω για να ξερεις οτι ολα ειναι δυνατα! Καλη συνεχεια!
Ο Παπαδήμος πήρε πτυχίο Φυσικής, έκανε μεταπτυχιακό Eng. Ηλεκτρολόγίας και διδακτορικό Οικονομικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Καλή επιτυχία, λοιπόν και καλή σταδιοδρομία! :)

Για τους φοιτητες Μηχανολογίας είναι πολύ πιθανό θα βρεις κάποιον σε αυτό το μήμα του forum: https://ischool.e-steki.gr/forumdisplay.php?f=236&type=

Ο Παπαδήμος πήρε πτυχίο Φυσικής, έκανε μεταπτυχιακό Eng. Ηλεκτρολόγίας και διδακτορικό Οικονομικών.

Ε, ναι δικιο εχεις, η ουσια ομως παραμενει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝικοςΡ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Γειά σας!
Ήρθε σχεδόν η ώρα για την δήλωση του μηχανογραφικού και δεν ξέρω ποιά σχολή να δηλώσω ως πρώτη επιλογή... Πιστεύω ότι έγαψα αρκετά καλά (αν και ομολογώ ότι τα θέματα φέτος ήταν πολύ δύσκολα ) και ότι θα μπορέσω να περάσω εκεί που θα επιλέξω. το πρόβλημα είναι που... Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορείτε να μου πείτε αν γνωρίζετε τις διαφορές μεταξύ Φυσικού και Μηχανολόγων Μηχανικών και αν γνωρίζετε κάποια παρόμοια σχολή με παρόμοια μαθήματα με αυτές. Είμαι θετική κατεύθυνση και μου αρέσει πολύ η φυσική, και πιστεύω πως θα ήθελα να ασχοληθώ με μηχανές για αξιοποίηση εναλλακτικών πηγών ενέργειας.

Ευχαριστώ πολύ!

Φίλε μου είμαι ακριβώς στο ίδιο δίλημμα με εσένα..και δυσκολεύομαι πολύ να αποφασίσω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostalas

Νεοφερμένος

Ο Kostalas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καταλαβαίνω, είναι δύσκολη επιλογή.Αν διαβάσεις τις προηγούμενες δημοσιεύσεις, τα παιδιά ήταν αρκετά αναλυτικά, αλλά αυτό από μόνο του δεν αρκεί.
Σου αρέσει πολύ και η φυσική και η μηχανολογία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
εννοείτε ΕΜΠ ρε φίλε.. πιστεύω είναι μακράν το καλύτερο πανεπιστήμιο στην Ελλάδα που είναι και ανταγωνιστικό σε σχέση με τα άλλα του εξωτερικού...

αλλά δεν ξέρω και λεπτομέρειες γιατί εγώ οικονομικά πάω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
εννοείτε ΕΜΠ ρε φίλε.. πιστεύω είναι μακράν το καλύτερο πανεπιστήμιο στην Ελλάδα που είναι και ανταγωνιστικό σε σχέση με τα άλλα του εξωτερικού...

αλλά δεν ξέρω και λεπτομέρειες γιατί εγώ οικονομικά πάω...

Οτι ναναι,δηλαδη ντε και καλα ολοι ΕΜΠ πρεπει να δηλωνουν? Μπορει να προτιμαει την φυσικη. Και ως προς τι ειναι καλυτερο το μετσοβιο?Δεδομενου οτι εχει μονο πολυτεχνικα τμηματα δεν μπορεις να το συγκρινεις με αλλα τμηματα πανεπιστημιων οπως φυσικο η χημικο.Επισης παρατηρω οτι πολλοι απο αυτους που μπαινουν σε πολυτεχνεια νομιζουν οτι απο το τμημα τους μπορουν να κανουν τα παντα ,με αποκορυφωμα τους ΗΜΜΥ. Ειναι ταυτοχρονα ηλεκτρονικοι φυσικοι μαθηματικοι μηχανικοι βιολογοι και χημικοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo_k93

Νεοφερμένος

Ο Theo_k93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Οτι ναναι,δηλαδη ντε και καλα ολοι ΕΜΠ πρεπει να δηλωνουν? Μπορει να προτιμαει την φυσικη. Και ως προς τι ειναι καλυτερο το μετσοβιο?Δεδομενου οτι εχει μονο πολυτεχνικα τμηματα δεν μπορεις να το συγκρινεις με αλλα τμηματα πανεπιστημιων οπως φυσικο η χημικο.Επισης παρατηρω οτι πολλοι απο αυτους που μπαινουν σε πολυτεχνεια νομιζουν οτι απο το τμημα τους μπορουν να κανουν τα παντα ,με αποκορυφωμα τους ΗΜΜΥ. Ειναι ταυτοχρονα ηλεκτρονικοι φυσικοι μαθηματικοι μηχανικοι βιολογοι και χημικοι

Πραγματικα παιζει πολλοι να εχουν κομπλεξ με τους ΗΜΜΥ (το θεμα απο επανω λεει Μηχανολογοι και Φυσικο αρα αστοχο σχολιο). Αν ειναι να αποπερνουμε οποιον εχει αντιθετη αποψη απο εμας τοτε καλυτερα να μην παρακολουθουμε κανενα φορουμ ή να απογορευουμε σε οποιον εχει διαφορετικη αποψη να την εκφραζει.

Υ.Γ.(Αν και το μετανιωνω που το γραφω): Ηλεκτρονικοι--->Παιρνεις την αντιστοιχη κατευθυνση.
Φυσικη--->Μπορεις να ασχοληθεις με το αντικειμενο της φυσικης ειδικα σε ηλεκτρομαγνητισμο, ηλεκτροδυναμικη και αντιστοιχες εφαρμογες.
Μαθηματικα--->Μπορεις να ασχοληθεις με εφαρμογες στην ρομποτικη και τους υπολογιστες.
Βιολογια----> ΜΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ (μπορεις να ασχοληθεις με biological engineering)
Χημεια----> Ενας ηλεκτρολογος μπορει να ασχοληθει με την τεχνολογια υλικων. Επικεντρωνεται στις ηλεκτρικες ιδιοτητες των στοιχειων και τις εφαρμογες.

ΕΙΤΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ (συνηθισε το)

υ.γ.2: φιλε θα σε απογοητευσω και αλλο γιατι ενας ηλεκτρολογος μπορει να ασχοληθει και με αλλα πραγματα. Ηλεκτρομηχανολογικες εγκαταστασεις, ενεργεια, υπολογιστικα συστηματα κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝικοςΡ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Καταλαβαίνω, είναι δύσκολη επιλογή.Αν διαβάσεις τις προηγούμενες δημοσιεύσεις, τα παιδιά ήταν αρκετά αναλυτικά, αλλά αυτό από μόνο του δεν αρκεί.
Σου αρέσει πολύ και η φυσική και η μηχανολογία;


H αλήθεια είναι οτι ξεκίνησα φέτος έχοντας σαν στόχο μόνο μηχανολόγων..Αλλά στην πορεία η φυσική έγινε το αγαπημένο μου μάθημα και άρχισα να ασχολούμαι και πολύ.. Και τώρα μπήκε και στο μυαλό μου και η σεμφε..Λογικα θα περιμενω να βγουν και τα ποτελεσματα..θα το συζητησω και με τους καθηγητες μου και ευελπιστω οτι θα καταληξω ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Μία είναι η λύση!

Κορόνα-Γράμματα!
Εγώ αν έχω πρόβλημα να διαλέξω του χρόνου αυτό θα κάνω λογικά :#
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Πραγματικα παιζει πολλοι να εχουν κομπλεξ με τους ΗΜΜΥ (το θεμα απο επανω λεει Μηχανολογοι και Φυσικο αρα αστοχο σχολιο). Αν ειναι να αποπερνουμε οποιον εχει αντιθετη αποψη απο εμας τοτε καλυτερα να μην παρακολουθουμε κανενα φορουμ ή να απογορευουμε σε οποιον εχει διαφορετικη αποψη να την εκφραζει.

Υ.Γ.(Αν και το μετανιωνω που το γραφω): Ηλεκτρονικοι--->Παιρνεις την αντιστοιχη κατευθυνση.
Φυσικη--->Μπορεις να ασχοληθεις με το αντικειμενο της φυσικης ειδικα σε ηλεκτρομαγνητισμο, ηλεκτροδυναμικη και αντιστοιχες εφαρμογες.
Μαθηματικα--->Μπορεις να ασχοληθεις με εφαρμογες στην ρομποτικη και τους υπολογιστες.
Βιολογια----> ΜΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ (μπορεις να ασχοληθεις με biological engineering)
Χημεια----> Ενας ηλεκτρολογος μπορει να ασχοληθει με την τεχνολογια υλικων. Επικεντρωνεται στις ηλεκτρικες ιδιοτητες των στοιχειων και τις εφαρμογες.

ΕΙΤΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ (συνηθισε το)

υ.γ.2: φιλε θα σε απογοητευσω και αλλο γιατι ενας ηλεκτρολογος μπορει να ασχοληθει και με αλλα πραγματα. Ηλεκτρομηχανολογικες εγκαταστασεις, ενεργεια, υπολογιστικα συστηματα κτλ.

λυπαμαι αλλα οσο και να θελουν μερικοι οι ημμυ και οι μηχμηχ δεν μπορουν να αντικαταστησουν τον φυσικο ,μαθηματικο,χημικο .Δεν αναφερομαι συγκεκριμενα σε εσενα ,γενικα μιλαω διοτι πολυ συχνα βλεπουμε τετοιες αποψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Πραγματικα παιζει πολλοι να εχουν κομπλεξ με τους ΗΜΜΥ (το θεμα απο επανω λεει Μηχανολογοι και Φυσικο αρα αστοχο σχολιο). Αν ειναι να αποπερνουμε οποιον εχει αντιθετη αποψη απο εμας τοτε καλυτερα να μην παρακολουθουμε κανενα φορουμ ή να απογορευουμε σε οποιον εχει διαφορετικη αποψη να την εκφραζει.

Υ.Γ.(Αν και το μετανιωνω που το γραφω): Ηλεκτρονικοι--->Παιρνεις την αντιστοιχη κατευθυνση.
Φυσικη--->Μπορεις να ασχοληθεις με το αντικειμενο της φυσικης ειδικα σε ηλεκτρομαγνητισμο, ηλεκτροδυναμικη και αντιστοιχες εφαρμογες.
Μαθηματικα--->Μπορεις να ασχοληθεις με εφαρμογες στην ρομποτικη και τους υπολογιστες.
Βιολογια----> ΜΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ (μπορεις να ασχοληθεις με biological engineering)
Χημεια----> Ενας ηλεκτρολογος μπορει να ασχοληθει με την τεχνολογια υλικων. Επικεντρωνεται στις ηλεκτρικες ιδιοτητες των στοιχειων και τις εφαρμογες.

ΕΙΤΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ (συνηθισε το)

υ.γ.2: φιλε θα σε απογοητευσω και αλλο γιατι ενας ηλεκτρολογος μπορει να ασχοληθει και με αλλα πραγματα. Ηλεκτρομηχανολογικες εγκαταστασεις, ενεργεια, υπολογιστικα συστηματα κτλ.

Το ποιοι έχουν κόμπλεξ (ανωτερότητας) είναι νομίζω εμφανές. Το να νομίζει κανείς ότι σε πέντε έτη γίνεται πανεπιστήμονας, τον καθιστά τουλάχιστον άνθρωπο με προβληματική λογική, τουλάχιστον επί αυτού του θέματος.
Σε ό,τι δε αφορά στις αντιστοιχίσεις που κάνεις στο πρώτο ΥΓ σου, είσαι εντελώς άκυρος και επιβεβαιώνεις αυτό που λέω παραπάνω πολλαπλά και αυτό γιατί αυτά που αναφέρεις ή δεν ισχύουν ή δεν αντιστοιχούν στην επιστήμη που τις αντιστοιχείς ή δε θα ασχοληθείς με το αντικείμενο που λες, αλλά με εφαρμογές του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Οτι ναναι,δηλαδη ντε και καλα ολοι ΕΜΠ πρεπει να δηλωνουν? Μπορει να προτιμαει την φυσικη. Και ως προς τι ειναι καλυτερο το μετσοβιο?Δεδομενου οτι εχει μονο πολυτεχνικα τμηματα δεν μπορεις να το συγκρινεις με αλλα τμηματα πανεπιστημιων οπως φυσικο η χημικο.Επισης παρατηρω οτι πολλοι απο αυτους που μπαινουν σε πολυτεχνεια νομιζουν οτι απο το τμημα τους μπορουν να κανουν τα παντα ,με αποκορυφωμα τους ΗΜΜΥ. Ειναι ταυτοχρονα ηλεκτρονικοι φυσικοι μαθηματικοι μηχανικοι βιολογοι και χημικοι

έχεις δίκιο, αλλά νομίζω ότι αν βγει κάποιος στην αγορά εργασίας με ένα πτυχίο από το Πολυτεχνείο μπορεί να κάνει καλύτερες δουλειές από ότι ένα πτυχίο του Φυσικού.
εγώ προσωπικα λατρεύω τη Φυσική, αλλά κακά τα ψέματα κάποιος που πάει στο Φυσικό δεν έχει και πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση.. π.χ. εκτός από καθηγητής τι άλλο μπορεί να κάνει? να εργαστεί σε κάποια εταιρία, ως τι?

δεν είναι τυχαία οι βάσεις του πολυτεχνείου τόσο ψηλότερα.

το οτι υπάρχει κόμπλεξ ανωτερότητας, υπάρχει, και κακώς γιατί Φυσική ξέρει καλύτερα αυτός του Φυσικού, μαθηματικά καλύτερα αυτός του Μαθηματικού κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Theo_k93

Νεοφερμένος

Ο Theo_k93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Το ποιοι έχουν κόμπλεξ (ανωτερότητας) είναι νομίζω εμφανές. Το να νομίζει κανείς ότι σε πέντε έτη γίνεται πανεπιστήμονας, τον καθιστά τουλάχιστον άνθρωπο με προβληματική λογική, τουλάχιστον επί αυτού του θέματος.
Σε ό,τι δε αφορά στις αντιστοιχίσεις που κάνεις στο πρώτο ΥΓ σου, είσαι εντελώς άκυρος και επιβεβαιώνεις αυτό που λέω παραπάνω πολλαπλά και αυτό γιατί αυτά που αναφέρεις ή δεν ισχύουν ή δεν αντιστοιχούν στην επιστήμη που τις αντιστοιχείς ή δε θα ασχοληθείς με το αντικείμενο που λες, αλλά με εφαρμογές του.

Σορρυ ρε δεν θα το ξανακανω....

ΥΓ:Παλι μετανιωνω που το γραφω και αυτο αλλα αμα εσυ καταλαβες οτι οταν αντιστοιχω πχ την φυσικη με τον ηλεκτρομαγνητισμο εννοω οτι ηλεκτρομαγνητισμος=φυσικη......???(no comment). εισαι σκετη κουραση . Και ΝΑΙ μιλαω ΚΥΡΙΩΣ για ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ το οποιο το γραφω και πριν αλλα προφανως επειδη ειμαι τοσο κομπλεξικος δεν καθησες να διαβασεις ολα οσα εγραψα.
Εχω μεγαλη καρδια και σε συγχωρω παντως (αν και κομπλεξικος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Οντως απο ημμυ δεν γινεσαι απολυτος γνωστης ολων των αντικειμενων, αλλα θεωρω οτι με ενα καλο μεταπτυχιακο μπορεις να εξειδικευτεις σε αυτο που θες πχ φυσικη εστω και πιο εξω απο το πνευμα των ημμυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Σορρυ ρε δεν θα το ξανακανω....

ΥΓ:Παλι μετανιωνω που το γραφω και αυτο αλλα αμα εσυ καταλαβες οτι οταν αντιστοιχω πχ την φυσικη με τον ηλεκτρομαγνητισμο εννοω οτι ηλεκτρομαγνητισμος=φυσικη......???(no comment). εισαι σκετη κουραση . Και ΝΑΙ μιλαω ΚΥΡΙΩΣ για ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ το οποιο το γραφω και πριν αλλα προφανως επειδη ειμαι τοσο κομπλεξικος δεν καθησες να διαβασεις ολα οσα εγραψα.
Εχω μεγαλη καρδια και σε συγχωρω παντως (αν και κομπλεξικος).

Ήσουν ο πρώτος που μίλησες για κόμπλεξ, οπότε μην προσπαθείς να εμφανιστείς ως θιγμένος.

Κάνεις αντιστοιχίσεις μεταξύ ΗΜΜΥ και Θετικών Επιστημών που δεν ισχύουν. Και θα γίνω πιο συγκεκριμένος.
- Δεν θα κάνει κάτι σημαντικό ποτέ ένας ΗΜΜΥ στην Ηλεκτροδυναμική, όπως λες. Θα κάνει εφαρμογές σχεδόν κατ' αποκλειστικότητα σε κλασσικά και μη σχετικιστικά συστήματα. Αυτό δεν είναι Φυσική, αυτό είναι το αντικείμενα ουσιαστικά των ΗΜΜΥ.
- Η Ρομποτική και οι Υπολογιστές δεν είναι Μαθηματικά. Δεν είναι προφανές;
- Δεν είναι αντικείμενο των ΗΜΜΥ να μελετά τις ιδιότητες των υλικών, αυτό είναι αντικείμενο της
Φυσικής Στερεάς Κατάστασης / Συμπυκωμένης Ύλης η οποία θα τις ερμηνεύσει κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo_k93

Νεοφερμένος

Ο Theo_k93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Οντως απο ημμυ δεν γινεσαι απολυτος γνωστης ολων των αντικειμενων, αλλα θεωρω οτι με ενα καλο μεταπτυχιακο μπορεις να εξειδικευτεις σε αυτο που θες πχ φυσικη εστω και πιο εξω απο το πνευμα των ημμυ

Αυτο παιζει πολυ. Το ιδιο μπορει κανεις να κανει και στους Μηχανολόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostalas

Νεοφερμένος

Ο Kostalas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να ζητήσω εκ των προτέρων συγγνώμη που επεμβαίνω σε ένα θέμα με το οποίο δεν έχω τόση πολύ σχέση...

Προσωπικά πιστεύω ότι το πρώτο πτυχίο είναι αναντικατάστατο. Για παράδειγμα ένας ηλεκτρολόγος μπορεί να κάνει ένα μεταπτυχιακό σχετικό με τη φυσική, αλλά ποτέ δεν θα γίνει φυσικός και αντίστοιχα ένας φυσικός με ένα μεταπτυχιακό στα οικονομικά μπορεί να ασχοληθεί με αυτά, αλλά αυτό δεν τον καθιστά οικονομολόγο.Παρ' όλα αυτά όμως, το πτυχίο αυτό δεν είναι το μόνο που καθορίζει με τι θα ασχοληθείς στη μετέπειτα ζωή σου. Μπορεί ένα μεταπτυχιακό να σου αλλάξει την πορεία, ή ακόμη να δουλέψεις στο δημόσιο είτε σε κάποια εταιρία που να μην έχει σχέση με το αντικείμενο σπουδών σου(ετεροαπασχόληση)

Όσον αφορά το Μετσόβιο Πολυτεχνείο και τα άλλα πανεπιστήμια, νομίζω ότι εμείς έχουμε την τάση ότι είναι δύσκολο να το λέμε ανώτερο, χωρίς κατ' ανάγκη να ισχύει. Στο δημόσιο, δύσκολα γίνονται πλέον προσλήψεις. Ένας ιδιώτης δεν θα ενδιαφερθεί τόσο για το πανεπιστήμιο από το οποίο αποφοίτησε κάποιος, αλλά για το πόσο ικανοποιητικά μπορεί να εκτελέσει τη δουλειά που του ανατίθεται, αν είναι εργατικός, συνεργάσιμος κτλ. Νομίζω ότι δεν είναι θεμιτό να μειώνεται η αξία κάποιων πανεπιστημίων ή ΤΕΙ, ίσως επειδή ο κόσμος δεν τα προτιμά, ή έχουν χαμηλές βάσεις. Ίσως αν κανείς δεν καταφέρει να συνεχίσει με μεταπτυχιακές ή διδακτορικές σχολές, τότε το πτυχίο του Πολυτεχνείου να του δίνει περισσότερες εργασιακές επιλογές από ότι του Φυσικού ή Χημικού, αλλά αυτό δεν είναι κάτι πάγιο, καθώς η ζωή μας είναι γεμάτη εκπλήξεις και ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει στο μέλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top