Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ vs Φυσικής ΕΚΠΑ

Kostalas

Νεοφερμένος

Ο Kostalas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γειά σας!
Ήρθε σχεδόν η ώρα για την δήλωση του μηχανογραφικού και δεν ξέρω ποιά σχολή να δηλώσω ως πρώτη επιλογή... Πιστεύω ότι έγαψα αρκετά καλά (αν και ομολογώ ότι τα θέματα φέτος ήταν πολύ δύσκολα ) και ότι θα μπορέσω να περάσω εκεί που θα επιλέξω. το πρόβλημα είναι που... Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορείτε να μου πείτε αν γνωρίζετε τις διαφορές μεταξύ Φυσικού και Μηχανολόγων Μηχανικών και αν γνωρίζετε κάποια παρόμοια σχολή με παρόμοια μαθήματα με αυτές. Είμαι θετική κατεύθυνση και μου αρέσει πολύ η φυσική, και πιστεύω πως θα ήθελα να ασχοληθώ με μηχανές για αξιοποίηση εναλλακτικών πηγών ενέργειας.

Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ας ξεκινήσω από το προφανές.
Ούτε από το Φυσικό θα μάθεις Μηχανολογία, από το ΜΜ θα μάθεις Φυσική.

Από εκεί και πέρα δε ξέρω τι να σου πω. Είδες τα προγράμματα σπουδών των δύο τμημάτων; Έχεις κάποια συγκεκριμένη ερώτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostalas

Νεοφερμένος

Ο Kostalas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ναί, έριξα μία ματιά και μου άρεσαν τα μαθήματα και στις δύο σχολές.Στο Μηχανολογικό έχει αρκετή φυσική, αν και εξειδικεύονται σε ορισμένους τομείς, ενώ στο φυσικό ασχολούνται με πολύ περισσότερους. Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι τα επαγγελματικά διακιώματα που θα έχω βγαίνοντας από τις εκάστοτε σχολές και η αποκατάσταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ναί, έριξα μία ματιά και μου άρεσαν τα μαθήματα και στις δύο σχολές.Στο Μηχανολογικό έχει αρκετή φυσική, αν και εξειδικεύονται σε ορισμένους τομείς, ενώ στο φυσικό ασχολούνται με πολύ περισσότερους. Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι τα επαγγελματικά διακιώματα που θα έχω βγαίνοντας από τις εκάστοτε σχολές και η αποκατάσταση

Για να είμαστε πιο ακριβείς, σου άρεσαν οι τίτλοι των μαθημάτων.
Στο ΜΜ Φυσική δε θα μάθεις. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Παντού έχει λίγη Φυσική και λίγα Μαθηματικά, γιατί αποτελούν βάση και γλώσσα αντιστοίχως των θετικών επιστημών και της (μηχανικής ?) engineering.

Στο θέμα της αποκατάστασης, νομίζω ότι στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή, ό,τι και να είσαι, δεν έχει καμία ιδιαίτερη σημασία για την εύρεση εργασίας. Γενικά πάντως, αν θέλεις να ζεις με ένα γερό εισόδημα, τότε πιο εύκολα θα το πετύχεις ως μμ, παρά ως φυσικός.

Κάποια άλλη ερώτηση ή διευκρίνιση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostalas

Νεοφερμένος

Ο Kostalas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Αρχικά, σας ευχαριστώ πολύ! Θα συμφωνήσω, γιατί προς το παρόν μόνο τους τίτλους μπορώ να ψάξω. Σχετικά με τις μεταπτυχιακές σπουδές, λένε ότι από το Φυσικό έχεις περισσότερες επιλογές. Ισχύει;
Θα με διευκόλυνε πολύ να ξέρω αν υπάρχει κάποια διαφορά στα διακαιώματα, αν τελειώσεις τη σχολή ΕΦΜΕ του Μετσόβειου με κατεύθυνση Φυσικού Εφαρμογών και αν τελειώσεις Φυσικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αρχικά, σας ευχαριστώ πολύ! Θα συμφωνήσω, γιατί προς το παρόν μόνο τους τίτλους μπορώ να ψάξω. Σχετικά με τις μεταπτυχιακές σπουδές, λένε ότι από το Φυσικό έχεις περισσότερες επιλογές. Ισχύει;
Θα με διευκόλυνε πολύ να ξέρω αν υπάρχει κάποια διαφορά στα διακαιώματα, αν τελειώσεις τη σχολή ΕΦΜΕ του Μετσόβειου με κατεύθυνση Φυσικού Εφαρμογών και αν τελειώσεις Φυσικό.
Καταρχάς, μη μου μιλάς στον πληθυντικό! :P

Εξαρτάται πώς εννοείς τις περισσότερες επιλογές.
Σίγουρα από το Φυσικό θα έρθεις σε επαφή με πολλούς κλάδους της Φυσικής και κάθε κλάδος έχει πολλές μεταπτυχιακές επιλογές. Επίσης το Φυσικό λόγω της ευρύτητας του πτυχίου του σου επιτρέπει με ένα μεταπτυχιακό να αλλάξεις τελείως αντικείμενο ενασχόλησης. Να κάνω σύγκριση πάντως με τις μεταπτυχιακές εξόδους των ΜΜ δεν μπορώ (δεν ξέρω, δηλαδή).

Όχι, δεν υπάρχει καμία διαφορά στα δικαιώματα μεταξύ ΣΕΜΦΕ και Φυσικού. Προσοχή, ωστόσο, γιατί η ΣΕΜΦΕ, δεν έχει όλους τους κλάδους της Φυσικής (όπως: Φυσική Ατμόσφαιρας/Μετεωρολογία - Αστροφυσική/Αστρονομία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Εγω θα σου ελεγα να κοιταξεις προσεκτικα τα προγραμματα σπουδων των 3 σχολων(φυσικο,σεμφε, μμ)
Επειτα, τις επαγγελματικες διεξοδους μπορεις να τις βρεις στο ιντερνετ, που ειναι αυτες που επισημα καταγραφονται στα φεκ...Βεβαια, πολλες φορες αλλα ισχυουν θεωρητικα και αλλα πρακτικα...
Οποιες συγκεκριμενες αποριες εχεις, ρωτα εδω.
Απλα, σκεψου οτι απο τους μμ θα εχεις επαγ. δικαιωματα μηχανικου(εγγραφεσαι στο ΤΕΕ), αλλα θα πρεπει να δεις αν σε ενδιαφερει, αν μπορεις να φανταστεις τον εαυτο σου ετσι. Οι διεξοδοι βεβαια πολλες...
Η ΣΕΜΦΕ εχω ακουσει οτι εχει ενα πιο μηχανικο προφιλ, απο το μαθηματικο και φυσικο, αλλα δεν εχεις δικαιωματα μηχανικου... Για το φυσικο, ο exc τα ξερει αψογα
Βεβαια, εγω θεωρω οτι ακομα και αν δεν σε καλυψει μια σχολη απολυτα, μπορει το μεταπτυχιακο να σε καλυψει, γι'αυτο ριξε και μια ματια σε αυτα(πχ μπες στο ntua και δες ολα τα μεταπτυχιακα και ποιες οι συμμετεχουσες σχολες, εσενα μαλλον θα σε ενδιαφερουν εδω οι μμ και η σεμφε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostalas

Νεοφερμένος

Ο Kostalas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου να διδάσκει, κάτι που γίνεται με τους περισσότερους φυσικούς που αποφοιτούν τώρα τελευταία, και αυτό με ανησυχεί... Θα μου άρεσε να ασχοληθώ με τη μηχανική, και κάποια από τα μεταπτυχιακά του ΕΜΠ μου φάνηκαν ικανοποιητικά.Αλλά άλλο να διαβάζεις τους τίτλους και άλλο να ασχολείσαι, αυτό είναι σίγουρο.Το τμήμα Φυσικής στο Καποδιστριακό μου φάνηκε ότι έχει μπόλικα μαθηματικά, και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη δυσκολία τους, διότι δεν με "τρελαίνουν" και τόσο.
Είναι όντως η Αθήνα η καλύτερη επιλογή για τις εκάστοτε σχολές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου να διδάσκει, κάτι που γίνεται με τους περισσότερους φυσικούς που αποφοιτούν τώρα τελευταία, και αυτό με ανησυχεί... Θα μου άρεσε να ασχοληθώ με τη μηχανική, και κάποια από τα μεταπτυχιακά του ΕΜΠ μου φάνηκαν ικανοποιητικά.Αλλά άλλο να διαβάζεις τους τίτλους και άλλο να ασχολείσαι, αυτό είναι σίγουρο.
Το τμήμα Φυσικής στο Καποδιστριακό μου φάνηκε ότι έχει μπόλικα μαθηματικά, και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη δυσκολία τους, διότι δεν με "τρελαίνουν" και τόσο.
Είναι όντως η Αθήνα η καλύτερη επιλογή για τις εκάστοτε σχολές;

Τα Μαθηματικά διδάσκονται πολύ θεωρητικά και αυστηρά «μαθηματικοποιημένα». Είναι η φύση της Φυσικής επιστήμης τέτοια που έτσι πρέπει να τα μάθεις. Φυσικά λόγω του ότι αποτελούν τη γλώσσα της, δε θα απαλλαγείς ποτέ από αυτά.

Όσον αφορά στις Αθηναϊκές σχολές... Δεν μπορώ να μιλήσω γενικά, αλλά το Φυσικό ΕΚΠΑ, εγώ το επέλεξα επειδή ακριβώς θεώρησα ότι είναι καλύτερο των υπολοίπων (με τα δικά μου κριτήρια), χωρίς να υποτιμώ τα υπόλοιπα. Μόνο αυτό της Κρήτης θεωρώ ότι υπολείπεται πραγματικά πολύ όλων των υπολοίπων, αλλά ας μην το συζητήσουμε τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostalas

Νεοφερμένος

Ο Kostalas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Δεν τίθεται θέμα για την Κρήτη, αλλά υπάρχει μία ας το πούμε κόντρα μεταξύ του Αριστοτέλειου και του Καποδιστριακού και οι περισσότεροι συτνοπίτες μου συνήθως επιλέγουν το πρώτο, οπότε έπρεπε να ρωτήσω κάποιον που να έχει εμπειρία από το τμήμα. Βασικά, θα ήθελα να εξομολογηθώ ότι η΄ταν ο ίδιος ο Φυσικός μου (ο άνθρωπος που με έκανε να λατρέψω τη Φυσική) που με αποθάρρυνε από το Φυσικό και μου πρότεινε το πολυτεχνείο και κάπως έτσι άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα. Οπότε, ως άτομο με αρκετά χρόνια εμπειρία στη σχολή, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν μέχρι στιγμής διαφαίνονται άλλες προοπτικές, εκτός από τη διδασκαλία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Τα αρκετά χρόνια στη σχολή, μου δίνουν εμπειρία στα ακαδημαϊκά θέματα, όχι στα επαγγελματικά.

Δες εδώ για μία ενδεικτική λίστα με τα επαγγέλματα που σχετίζονται με το Φυσικό: https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=2706694&postcount=89
Από εκεί και πέρα, βέβαια, είναι σαφές ότι περίπου 7 στους 10 πτυχιούχους φυσικούς απασχολούνται στην μέση εκπαίδευση (δημόσια και ιδιωτική). Ωστόσο, από όσο βλέπω πλέον, πολλοί από αυτούς που ασχολούνται με την εκπαίδευση, το επέλεξαν λόγω της ευκολίας του ή τέλος πάντων της δυσκολίας (και δεν εννοώ οικονομικής, εννοώ δυσκολίας της επιστήμης) του να συνεχίσουν σε μεταπτυχιακές σπουδές και όχι επειδή δεν μπορούσαν να κάνουν αλλιώς.

Ειδικά αν ονειρεύεσαι έρευνα, να είσαι διατεθειμένος να αφιερώσεις τη ζωή σου στη Φυσική. Το να κάνεις έρευνα δεν αποτελεί επαγγελματική επιλογή. Είναι κάτι που μπορείς να το κάνεις, αν θα ήσουν διατεθειμένος να το έκανες και δωρεάν επειδή απλά θα σου άρεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo_k93

Νεοφερμένος

Ο Theo_k93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου να διδάσκει, κάτι που γίνεται με τους περισσότερους φυσικούς που αποφοιτούν τώρα τελευταία, και αυτό με ανησυχεί... Θα μου άρεσε να ασχοληθώ με τη μηχανική, και κάποια από τα μεταπτυχιακά του ΕΜΠ μου φάνηκαν ικανοποιητικά.Αλλά άλλο να διαβάζεις τους τίτλους και άλλο να ασχολείσαι, αυτό είναι σίγουρο.Το τμήμα Φυσικής στο Καποδιστριακό μου φάνηκε ότι έχει μπόλικα μαθηματικά, και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη δυσκολία τους, διότι δεν με "τρελαίνουν" και τόσο.
Είναι όντως η Αθήνα η καλύτερη επιλογή για τις εκάστοτε σχολές;

Πολλη γρηγορα δεν σκεφτεσαι για μεταπτυχιακα?
Εχω την εντυπωση οτι και στο φυσικο φυσικη αν δεν ενδιαφερεσαι απο μονος σου δεν θα μαθεις, οπως και στους μηχανολογους μηχανολογια δεν θα σου μαθουν θα πρεπει απο μονος σου να ενδιαφερεσαι. Για αυτο πρωτα πρωτα κοιτα καπου που να σου αρεσει και να εχει πολλες επιλογες γιατι οταν βρεθεις σε φυσικη-μαθηματικα πανεπιστημιακη μπορει να μην την βρεις οπως την φανταζοσουν (τελειως διαφορετικη απο οτι ειναι στα σχολικα χρονια).

ΥΓ: Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται με τα μεταπτυχιακα αλλο να στο λεει ενας τελειοφοιτος πανεπιστημιακης σχολης και αλλο να στο λεει ενας 18χρονος που σκεφτεται τι να βαλλει στο μηχανογραφικο του.

και επιπλεον αν ειναι να μπεις φυσικο να εχεις υποψη σου οτι 98% θα ασχοληθεις με διδασκαλια και οχι με την αποδειξη της θεωριας των χορδων.
ΥΓ2: Οταν λες δεν σε τρελαινουν τα μαθηματικα εννοεις οτι τα λυνεις (τα ξεπετας) αλλα τα βαριεσαι ή προτιμας την φυσικη? (αν ισχυει το πρωτο βαλε οτι θες εκτος απο μαθηματικο, αν ισχυει το δευτερο βαλε μηχανολόγους)

Επειδη ημουν και εγω σε τετοιο διλλημα μεταξυ φυσικο(ΣΕΜΦΕ) ή ΣΗΜΜΥ θα σου πω τι μου ειπε ο φυσικος μου (ο οποιος ηταν διδακτορικος): "Για φυσικο να εχεις υποψη σου οτι αν μπεις να γνωριζεις οτι η πιο αμεση προοπτικη ειναι η διδασκαλια, μην βλεπεις που εγω κανω διδακτορικο(ερευνα) οπως φαινεται αν με αυτο ζουσα δεν θα εκανα μαθημα". Τελικως μπορω να σου πω οτι δεν μετανιωνω για την επιλογη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Κοιτα, επειδη τυχαινει και τα ψαχνω λιγο για ενα φιλο μου, να σου πω πως αν θες και παλεψεις προφανως και υπαρχουν αλλες προοπτικες απο την εκπαιδευση, ενδεικτικα δες μια ερευνα της σεμφε, προφανως αυτα αντιστοιχουν και στο μαθηματικο και φυσικο https://www.aposemfe.gr/ereynes/item/download/181.html
Πρωτιστως να δεις τι σου αρεσει, το οποιο αντιλαμβανομαι οτι ειναι πολυ δυσκολο εκ φυσεως! Συνεχισε να παιρνεις αποψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
και επιπλεον αν ειναι να μπεις φυσικο να εχεις υποψη σου οτι 98% θα ασχοληθεις με διδασκαλια και οχι με την αποδειξη της θεωριας των χορδων.
ΥΓ2: Οταν λες δεν σε τρελαινουν τα μαθηματικα εννοεις οτι τα λυνεις (τα ξεπετας) αλλα τα βαριεσαι ή προτιμας την φυσικη? (αν ισχυει το πρωτο βαλε οτι θες εκτος απο μαθηματικο, αν ισχυει το δευτερο βαλε μηχανολόγους)

Καλά ηρέμησε λίγο. Τα επίσημα στοιχεία είναι για περίπου 70% σε δημόσια/ιδιωτική εκπαίδευση (συμπεριλαμβανομένων ιδιαιτέρων νομίμων ή μη).

Με το «αν προτιμάς τη Φυσική πήγαινε στους ΜΜ» δεν ξέρω τι εννοείς... Ελπίζω να μην υπονοείς ότι στους ΜΜ ή σε άλλη σχολή του Πολυτεχνείου (πλην ΣΕΜΦΕ) θα μάθει ΚΑΙ την επιστήμη της Φυσικής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo_k93

Νεοφερμένος

Ο Theo_k93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Καλά ηρέμησε λίγο. Τα επίσημα στοιχεία είναι για περίπου 70% σε δημόσια/ιδιωτική εκπαίδευση (συμπεριλαμβανομένων ιδιαιτέρων νομίμων ή μη).

Με το «αν προτιμάς τη Φυσική πήγαινε στους ΜΜ» δεν ξέρω τι εννοείς... Ελπίζω να μην υπονοείς ότι στους ΜΜ ή σε άλλη σχολή του Πολυτεχνείου (πλην ΣΕΜΦΕ) θα μάθει ΚΑΙ την επιστήμη της Φυσικής...

Οπως εχουν τα πραγματα στο σχολειο δεν εχεις καμια "γευση" απο μηχανολογια ή ηλεκτρολογια ή γενικοτερα του engineering το πλησιεστερο σε αυτα ειναι η φυσικη (εκτος και αν πας επαλ ή καποιες αλλες κατευθυνσεις δεν θυμαμαι).

Υ.Γ.: Ειμαι πολυ ηρεμος και προσθετω οτι σιγουρα στα στοιχεια δεν θα εχει οσους κανουν φροντιστηρια (χωρις να το εχουν δηλωσει στην εφορια).... Τελος Παντων το σιγουρο ειναι (και εδω δεν πιστευω οτι διαφωνουμε) οτι η πιθανοτητα να απασχοληθει ο φυσικος στην εκπαιδευση ειναι πολυ μεγαλυτερη απο το να κανει διδακτορικα. Αντιστοιχα και σε εναν μηχανικο ειναι μεγαλυτερη η πιθανοτητα να δουλεψει σε καποια τεχνικη εταιρια απο το να κανει διδακτορικα.


Υ.Γ.:Οπωσδηποτε ομως δεν κλεινει πορτες για μετεκπαιδευση στην φυσικη ενας μηχ μηχ (ή ημμυ) τα παραδειγματα ειναι απειρα. Απλα μεσα στην σχολη μπορει να δεις και αλλα πραγματα που μπορει να σου αρεσουν περισσοτερο.
1 παραδειγμα Αθανασιος Παναγιωτοπουλος Χημ. Μηχ. καθηγητης στο τομεα εφαρμοσμενης φυσικης στο Princeton.
2 o καθηγητης φυσικης πλασματος στο MIT νομιζω οτι εχει τελειωσει προπτυχιακα αεροναυπηγος μηχ. (δεν ειναι ελληνας και δεν θυμαμαι ονομα)
3 νομιζω και ο Καραθεοδωρης ηταν μηχανικος και μετα το γυρισε στα μαθηματικα (thank God).

Αντιστοιχα παραδειγματα υπαρχουν και απο την αλλη μερια μονο που εδω στην Ελλαδα και να κανει ο φυσικος μεταπτυχιακο στην μηχανολογια δεν θα παρει τα δικαιωματα του μηχανολόγου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δεν διαφώνησα στο ότι στην εκπαίδευση πηγαίνουν κυρίως, διαφώνησα στο ότι είναι μονόδρομος αυτή η επιλογή.
Οι περισσότεροι λόγω δυσκολίας δεν συνεχίζουν για μεταπτυχιακό και προτιμούν την εύκολη λύση της εκπαίδευσης. Και όταν λέμε γα μεταπτυχιακό, δεν εννοούμε όλα τα μεταπτυχιακά, αλλά κάποια όπως της Ραδιοηλεκτρολογίας, της Ιατρικής Φυσικής (Πυρηνική Ιατρική) κλπ που οδηγούν σε επαγγέλματα με καλή αποκατάσταση.

Στην Ελλάδα ούτε ο μηχανικός θα πάρει δικαιώματα φυσικού, αν δεν έχει το βασικό πτυχίο. Από εκεί και πέρα και ο φυσικός μπορεί να κάνει μεταπτυχιακό στην eng. και ο μηχανικός στη Φυσική, αλλά και οι δύο θα δυσκολευτούν πολύ (μπορεί να μην το πετύχουν κιόλας) να προσαρμοσθούν στο άλλο αντικείμενο, γιατί κανένας δεν διδάχθηκε το άλλο αντικείμενο προπτυχιακά.
Συνεπώς, είναι λάθος να πιστεύει κανείς, ότι επειδή στο πολυτεχνείο έκανε λίγη Φυσική, αυτό τον κάνει φυσικό ή εν πάση περιπτώσει τον καθιστά ικανό να κάνει ένα μεταπτυχιακό στη Φυσική χωρίς να χρειαστεί να ξεσκιστεί, για να αποκτήσει τις γνώσεις που του λείπουν.

Και για να δώσω ένα παράδειγμα του πόσο σημασία έχει το βασικό πτυχίο στις γνώσεις για το μετατυχιακό:
Φέτος άτομο που τελείωσε από το Μαθηματικό ΕΚΠΑ, ήρθε στο μεταπτυχιακό του Φυσικού. Υπάρχει στο πρόγραμμα σπουδών ως μάθημα επιλογής η Θεωρία Ομάδων στη Φυσική, ένα μάθημα που είναι Μαθηματικά. Φέτος διδάχθηκε κοινά μαζί με το προπτυχιακό. Το άτομο από το Μαθηματικό το επέλεξε ως ένα εύκολο για εκείνο μάθημα. Το αποτέλεσμα ήταν ότι από τον πρώτο μήνα και μετά δεν καταλάβαινε τίποτα, ενώ για τους μεταπτυχιακούς και τους προπτυχιακούς (!) φυσικούς ήταν όλα κατανοητά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo_k93

Νεοφερμένος

Ο Theo_k93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Στην Ελλάδα ούτε ο μηχανικός θα πάρει δικαιώματα φυσικού, αν δεν έχει το βασικό πτυχίο. Από εκεί και πέρα και ο φυσικός μπορεί να κάνει μεταπτυχιακό στην eng. και ο μηχανικός στη Φυσική, αλλά και οι δύο θα δυσκολευτούν πολύ (μπορεί να μην το πετύχουν κιόλας) να προσαρμοσθούν στο άλλο αντικείμενο, γιατί κανένας δεν διδάχθηκε το άλλο αντικείμενο προπτυχιακά.
Συνεπώς, είναι λάθος να πιστεύει κανείς, ότι επειδή στο πολυτεχνείο έκανε λίγη Φυσική, αυτό τον κάνει φυσικό ή εν πάση περιπτώσει τον καθιστά ικανό να κάνει ένα μεταπτυχιακό στη Φυσική χωρίς να χρειαστεί να ξεσκιστεί, για να αποκτήσει τις γνώσεις που του λείπουν.

.

Εδω σαφώς συμφωνω. Εν γενη πιστευω οτι καλο ειναι να διαλεξει κανεις κατι με πολυ ευρη πεδιο.

Για τον μαθητη τωρα που ψαχνεται να ξερει οτι το πεδιο της φυσικης που καλυπτει πληρως η σχολη μηχανολογων ειναι ρευστομηχανικες, θερμοδυναμικές κτλ (αντιστοιχα στους ηλεκτρολόγους ο ηλεκτρομαγνητισμος εκτος και αν επιλεξεις κατευθυνσεις με υπολογιστες κτλ)

Φυσικα θα μαθεις και πολλα αλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Εγω θα σου ελεγα να κοιταξεις προσεκτικα τα προγραμματα σπουδων των 3 σχολων(φυσικο,σεμφε, μμ)
Επειτα, τις επαγγελματικες διεξοδους μπορεις να τις βρεις στο ιντερνετ, που ειναι αυτες που επισημα καταγραφονται στα φεκ...Βεβαια, πολλες φορες αλλα ισχυουν θεωρητικα και αλλα πρακτικα...
Οποιες συγκεκριμενες αποριες εχεις, ρωτα εδω.
Απλα, σκεψου οτι απο τους μμ θα εχεις επαγ. δικαιωματα μηχανικου(εγγραφεσαι στο ΤΕΕ), αλλα θα πρεπει να δεις αν σε ενδιαφερει, αν μπορεις να φανταστεις τον εαυτο σου ετσι. Οι διεξοδοι βεβαια πολλες...
Η ΣΕΜΦΕ εχω ακουσει οτι εχει ενα πιο μηχανικο προφιλ, απο το μαθηματικο και φυσικο, αλλα δεν εχεις δικαιωματα μηχανικου... Για το φυσικο, ο exc τα ξερει αψογα
Βεβαια, εγω θεωρω οτι ακομα και αν δεν σε καλυψει μια σχολη απολυτα, μπορει το μεταπτυχιακο να σε καλυψει, γι'αυτο ριξε και μια ματια σε αυτα(πχ μπες στο ntua και δες ολα τα μεταπτυχιακα και ποιες οι συμμετεχουσες σχολες, εσενα μαλλον θα σε ενδιαφερουν εδω οι μμ και η σεμφε)
Συμπληρώνω το Μάγο.

Το Φυσικό έχει εργαστήρια, θεωρίες και πτυχιακή. Επίσης απαιτεί καλό μαθηματικό υπόβαθρο. Κοινώς είναι παλούκι. ΜΜ είναι επίσης δύσκολη. Νομίζω από τις δυσκολότερα του Πολυτεχνείου. Σεμφε δεν αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostalas

Νεοφερμένος

Ο Kostalas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
@Τheo_k93: Δεν είναι ότι έχω κάποιο πρόβημα με το να λύνω τα Μαθηματικά του Λυκείου( για τα πανεπιστημιακού επιπέδου δεν ξέρω, διότι σίγουρα θα είναι πολύ ανώτερα ), αλλά προτιμώ αρκετά τη Φυσική σε σχέση με αυτά.Δεν θα ήθελα να τα μελετήσω ως αυτούσια επιστήμη και γι αυτό δεν έχω στο μυαλό μου το Μαθηματικό. Συμφωνώ κι εγώ ότι αν δεν το θέλεις ο ίδιος δεν πρόκειται να μάθεις ούτε φυσική, ούτε μηχανολογία, αλλά αυτά τα αντικείμενα είναι κάτι με το οποίο επιθυμώ να ασχοληθώ. Ϊσως είναι νωρίς για να σκέφτομαι τα μεταπτυχιακά, αλλά είναι ζωτικής σημασίας για το επαγγελματικό μέλλον. Οι γονείς μου λένε "βρες κάποια σχολή με περιθώριο για μεταπτυχιακες σπουδές που θα σου εξασφαλίζει μια καλή ζωή, γιατί έρχονται δύσκολοι καιροί", αλλά αυτό είναι από τα πιο αβέβαια θέματα, αν εξαιρέσεις τις ΣΣΑΣ τις οποίες απέρριψα (καλώς η κακώς, δεν ξέρω)

@Balthazor: Η ΣΕΦΜΕ λένε ότι δεν είναι καλό να πας, επειδή χρειάζεσαι πέντε χρόνια για να πάρεις ένα πτυχίο φυσικού που μπορείς να το πάρεις πιο εύκολα σε τέσσερα χρόνια, και όπως λέει και ο exc έχεις ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα.Λογικά θα τις βάλω όλες αυτές τις σχολές στο μηχανογραφικό, αλλά το θέμα είναι με ποιά σειρά. Ευχαριστώ πολύ γιατ τις συμβουλές! :)

@exc: Πιστεύω ότι έχεις απόλυτο δίκιο στη σχέση μεταπτυχιακού και βασικού πτυχίου και αυτό με προβληματίζει πολύ, επειδή ακούγεται πολύ ότι με το μεταπτυχιακό μπορείς να αλλάξεις τελείως αντικείμενο ενασχόλησης, κάτι που μάλλον δεν ισχύει. Συγγνώμη που εισάγω καινούριο θέμα, αλλά θα μπορούσα από Μηχανολόγος να ασχοληθώ σε μεταπτυχιακό με τη Γενετική Μηχανική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo_k93

Νεοφερμένος

Ο Theo_k93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
θα μπορούσα από Μηχανολόγος να ασχοληθώ σε μεταπτυχιακό με τη Γενετική Μηχανική;
Μιλα με αγγλικους ορους σε αυτα. Μηπως εννοεις biological engineering? (δηλαδη https://www.ece.ntua.gr/index.php?option=com_courses&task=flow&id=10&Itemid=54&lang=el )


(αν εννοεις αυτο ναι μπορεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top